Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Giewont - Przestrajanie głowicy UKF- rozciąganie pasma

Anrzej321 04 Lis 2018 18:06 450 27
  • #1 04 Lis 2018 18:06
    Anrzej321
    Poziom 6  

Witam, przestroiłem głowicę UKF zgodnie z wytycznymi podanymi w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic84263.html#406432 (metoda z Radioelektronika" 5/2000). Wymieniłem odpowiednie kondensatory i przerobiłem cewkę tak, żeby jej odczep był po 4 zwoju (w sumie cewka L3/L4 ma 5 zwojów, tak jak w oryginale- zmieniło się tylko miejsce odczepu). Poprzez ściskanie i rozciąganie cewki heterodyny L3/L4 uzyskałem odbiór wszystkich stacji radiowych w paśmie CCIR. Jednak wszystkie te stacje znajdują się bardzo blisko siebie, a najdalej wysunięta (107,5) znajduje się w połowie skali radioodbiornika. Zatem cały zakres 87,5-107,5 upakowany jest na jednej połowie skali- początek na dole (87,5 MHz). Czy można w jakiś sposób rozciągnąć pasmo na całą skalę?

Dodam jeszcze, że po częstotliwości 107,5MHz, dalej, w drugiej połowie skali już nic nie można złapać- sam szum

0 27
  • #2 04 Lis 2018 18:42
    diantus
    Poziom 28  

Rozciągaj stopniowo L3/L4, aby sprowadzić 107,5 MHz w pobliże końca skali.
    C10 (47pF) musi pozostać bez zmiany.
    Napisz co wymieniłeś, bo pod wskazanym linkiem jest kilka wersji.

0
  • #3 04 Lis 2018 19:09
    Anrzej321
    Poziom 6  

Robiłem według tego opisu:
    "To może jeszcze raz (wg "Radioelektronika" 5/2000, metoda trochę bardziej pracochłonna, ale najdokładniejsza): C1 zmienić na 12 pF, C3 usunąć, C5 zmienić na 15 pF, C10 zmienić na 39 pF, C15 zmienić na 12 pF, L3/L4 przerobić na 5 zwojów z odczepem po 4 zwojach od strony C14/C18. Dzięki przezwojeniu cewki heterodyny nie powinno już być problemu z pokryciem w paśmie 88-108 MHz. Cewka L1 to prosty i prymitywny filtr wejściowy i nie trzeba tam nic kręcić (i tak nie ma rdzenia). Poza tym tak najbardziej prawidłowo, dla nowego i szerszego zakresu powinny być wstawione trymery, by można było zestroić na współbieżność (cewkami dla 88 MHz, trymerami dla 108 MHz). Ale wystarczająco dobre efekty daje zestrojenie tylko L2 (poprzez ściskanie i rozciąganie) w środku zakresu (ok. 98 MHz) na najsilniejszy odbiór, oczywiście poprzedzić to osiągnięciem pokrycia poprzez ściskanie i rozciąganie L3/L4. "

Także w skrócie:
    C1 (27p) -> 12p
    C3(27p) -> X
    C5 (43p) -> 15p
    C10 (75 jm)- dziwne oznaczenie ->39p
    C15 (39p) -> 12p

W sumie cewkę L3/L4 rozciągnąłem już do granic możliwości, także bardziej się już nie da. Jeżeli cewka jest bardziej ściśnięta następuje taka sytuacja:
    Na początku skali odbieram stację ok 101 MHz, idąc w górę skali mam stacje po kolei do 107,5, potem następuje zawinięcie na 88Mhz i dalej po kolei na w górę (stacje od ok 101 do 106 się dublują)

Jeżeli cewkę ścisnę jeszcze bardziej (zwój przy zwoju) mam na całej skali wszystkie stacje podwójnie (tzn. 88-108, zawinięcie i znów 88-108 do końca skali)

0
  • #4 04 Lis 2018 19:51
    diantus
    Poziom 28  

To 88-108 z lewej strony jest odbiorem na częstotliwości lustrzane - nieprawidłowe.
    Na razie zamień C15 na 16pF.
    Mówiąc najprościej, chodzi o to aby te 88-108 po prawej sprowadzić w położenie od początku skali.

0
  • #5 04 Lis 2018 20:33
    Anrzej321
    Poziom 6  

Ok, dzięki za radę. Obecnie nie mam takiego kondensatora (najbliższy jaki mam to 18pf).
    Co do skali, to dla pewności napiszę- skala w tym radiu jest odwrócona (dół zakresu jest z prawej a góra z lewej), więc może żeby nie wprowadzać zamieszania używajmy określeń "początek" i "koniec", albo "góra" i "dół". Z tego co napisałeś, rozumiem, że częstotliwości lustrzane, to te bliżej początku skali, a te bliżej góry są dobre i trzeba je sprowadzić na początek.

0
  • #6 04 Lis 2018 21:16
    diantus
    Poziom 28  

Daj ten 18pF na razie. Gdy nie obejmie całego zakresu na skali - zmniejszysz pojemność.
    Skala starego zakresu UKF jest od 65 do 73 MHz. Częstotliwości lustrzane są po stronie 65 MHz na skali i te muszą wyjść poza skalę.

0
  • #7 04 Lis 2018 22:02
    Anrzej321
    Poziom 6  

Wlutowałem 18pf i efekt jest taki:

*73*| szum szum szum 98,3MHz szum szum szum 93,3 szum szum szum szum 107,5 106 105 104 103 |*65*

Nie ruszałem cewki jak na razie

0
  • Pomocny post
    #8 04 Lis 2018 23:42
    diantus
    Poziom 28  

Jednak trzeba zmniejszyć C15 na 16 lub 15 pF.
    Czy te 98,3 i 93,3 i inne wpisane wyżej to są częstotliwości odbieranych programów?
    Czy L3/L4 aktualnie jest ściśnięta czy rozciągnięta?
    Szum między stacjami odbieranymi normalnie występuje - brak w tym odbiorniku układu wyciszania szumów.
    Wszystko by wyjaśnił pomiar częstotliwości oscylatora na brzegach zakresu FM, ale prawdopodobnie takiego miernika nie masz.

0
  • #9 05 Lis 2018 08:32
    Anrzej321
    Poziom 6  

Tak, od początku pasma łapię wszystkie stacje od 103-107,5, natomiast po zawinięciu pasma (które następuje jeszcze przed przekroczeniem połowy skali), udaje mi się złapać tylko te dwie stacje (98,3 i 93,3).
    L3/L4 jest rozciągnięta maksymalnie jak się da.
    Niestety nie mam takiego miernika i stroję przy użyciu drugiego radia.

Nie wiem na ile to jest istotne, ale dodam jeszcze, że nie przerabiałem starej cewki, tylko zrobiłem nową, ale z nieco grubszego drutu - oryginalnie był przekrój 0,45mm, ale nie miałem takiej średnicy, więc zrobiłem z drutu 0,6mm.

Jeszcze taka moja obserwacja/pytanie:
    W momencie gdy C15 miał wartość 12pf, a cewka była ściśnięta maksymalnie, na skali miałem dwa razy pasmo 88-108. W miarę stopniowego rozszerzania cewki, częstotliwość na samym początku skali rosła z 88 do 108, a następnie przy maksymalnym jej rozciągnięciu ponownie osiągnęła wartość 88~89MHz- czyli udało mi się wypchnąć to pasmo znajdujące się przy początku skali (czyli częstotliwości lustrzane) poza skalę, a na jego miejsce wskoczyło pasmo prawidłowe?

Jak ogarnę kondensator 15pf i 16pf to dam znać, jak się zmieniła sytuacja

0
  • #10 05 Lis 2018 16:21
    diantus
    Poziom 28  

Anrzej321 napisał:
    czyli udało mi się wypchnąć to pasmo znajdujące się przy początku skali (czyli częstotliwości lustrzane) poza skalę, a na jego miejsce wskoczyło pasmo prawidłowe?

Przy braku częstotliwościomierza to możesz sprawdzić przy pomocy drugiego radia małego najlepiej ze skalą cyfrową w ten sposób:
    - nastaw to drugie radio na odbiór stacji nadawczej w pobliżu jednego końca skali, np. 107,5 MHz,
    - postaw to radio z anteną jak najbliżej obwodu oscylatora radia Giewont - bez bezpośredniego dołączania,
    - po włączeniu tego przestrajanego radia na zakres UKF i do sieci oczywiście również,
    - kręć powoli gałką strojenia radia Giewont i w pewnym miejscu będzie zanik odbioru w radiu przystawionym (może się w rym miejscu pojawić dodatkowo buczenie - mikrofonowanie i będzie słychać lekkie stukanie palcem w płytę odbiornika)
    - odczytaj w tym miejscu położenie wskazówki na skalach obydwu odbiorników.
    Częstotliwość odbierana będzie: odczyt na skali przystawionego odbiornika minus 10,7 MHz.
    Jeśli nie znajdziesz punktu zaniku odbioru w tym nastawieniu dostawionego odbiornika, przestaw ten dostawiony odbiornik na odbiór stacji w pobliży 88 MHz i szukaj zaniku odbioru jeszcze raz z odczytami jak wyżej.

0
  • #11 06 Lis 2018 16:07
    gumisie
    Poziom 38  

@Anrzej321 jaki sprzęt pomiarowo/diagnostyczny masz do dyspozycji ?.
    Posiadasz chociażby częstotliwościomierz ?.
    Przestrajanie na: ucho, lub oko to jak zabawa w: kółko - krzyżyk.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #12 07 Lis 2018 12:51
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Jeżeli na pokładzie nie masz częstościomierza, to pierwszą rzeczą będzie sprawdzenie gdzie chociaż stoi na dole heterodyna.
    Ustawiamy gałką skali tutejszego Giewonta na potencjalny odbiór najniższej częstotliwości docelowego górnego ukf-u - czyli początek skali, co ma odpowiadać teoretycznie odbiorowi fali o częstotliwości 87,5MHz.
    Przy Giewoncie stawiamy obok sprawny odbiornik UKF i wtedy w okolicy 98,2MHz próbujemy odebrać tym sprawnym odbiornikiem falę nośną (drgania heterodyny Giewonta). W momencie złapania tych drgań w odbiorniku testowym powinna wtedy nastąpić cisza.
    Jeżeli nić w okolicy 98,2MHz (+/-2MHz - pokręcić gałką w radiu testowym próbując złapać heterodynę - heterodyna to mały nadajnik, który gdy go złapiemy drugim radiem daje efekt w odsłuchu jakby to była stacja radiowa, w której nikt nie mówi i nie gra muzyki, szum ukf znika, następuje cisza). Gdy nie jesteś w stanie złapać drugim odbiornikiem tej ciszy, tzn. że albo heterodyną pracujesz o minus 10,7MHz względem tego co chcesz odebrać lub heterodyna pracuje oscylacjami daleko poza pasmem 98,2-118,7MHz, które jest wymagane do prawidłowego pokrycia odbioru w paśmie 87,5-108MHz, a to co odbierasz to jakieś dziwne, bliżej nieokreślone kombinacje częstotliwości, ich wielokrotności, które od czasu do czasu w wyniku mieszania dają przypadkiem oczekiwane wyjściowe 10,7MHz.

0
  • #13 07 Lis 2018 23:07
    Anrzej321
    Poziom 6  

diantus
    po wlutowaniu kondensatora 16pf (bez ruszania cewki) sytuacja jest następująca:

*73*| 103 ... 88 107,5 ... 104,4 |*65*
    Odbierane pasmo tak jakby się przesunęło.

gumisie
    niestety nie mam żadnej profesjonalnej aparatury ani nawet częstotliwościomierza

Andrzej L.
    Zrobiłem tak jak powiedziałeś- ustawiłem dodatkowy odbiornik koło Giewonta, ustawiłem jego częstotliwość dokładnie na 98,2MHz, a Giewonta ustawiłem na sam początek skali. Szukałem ciszy w zakresie 96,2 - 100,2, ale niestety nie znalazłem.
    Ciszę znalazłem natomiast kiedy ustawiłem dodatkowy odbiornik na 98,2MHz, a Giewont był ustawiony na pół obrotu gałki (od dołu skali) kondensatora zmiennego (dodam tylko, że gałką kondensatora można zrobić dokładnie 3 pełne obroty)

0
  • #14 07 Lis 2018 23:26
    diantus
    Poziom 28  

W tym miejscu gdzie znalazłeś ciszę jest prawidłowe:
    98,2-10,7=87,5 MHz
    Ten punkt powinien być na początku skali gdy kondensator zmienny jest zamknięty (pojemność największa) i tam musisz go sprowadzić rozciągając stopniowo L3/L4.
    Jeśli jest max rozciągnięta, zmień C10 na 47pF.

0
  • #15 07 Lis 2018 23:38
    pawelr98
    Poziom 35  

Najtaniej wyjdzie kupno RTL-SDR.
    50zł i masz analizator widma w.cz.

Ja przestrajałem w ten sposób Diorę AS632.
    Unitra Giewont - Przestrajanie głowicy UKF- rozciąganie pasma

Tu widać sygnał mojego generatora w.cz. Na widmie będzie widać "słupek" który przemieszcza się wraz z kręceniem gałki i zmiany indukcyjności cewek.

Jeżeli głowica ekranowana, to '"słupek" heterodyny może być dosyć mały. Trzeba się uważnie przyglądać.

Stawiamy dołączoną antenkę w pobliżu obwodu heterodyny(tylko nie za blisko bo może przenosić sygnały z komputera PC i będzie nam zakłócać działanie radia) i oglądamy widmo częstotliwości za pomocą programu SDRsharp.

Oczywiście użycie drugiego radia również się sprawdza.
    W przypadku RTL-SDR mamy jednak dosyć dokładną wizualizację tego co dzieje się z heterodyną. Można ustawić znacznik na 118.7/98.2MHz i tak operować cewką aby się "wstrzelić".

Rozsądną rzeczą byłoby też wstawienie trymera. Będzie można porządnie zestroić dla obu krańców pasma.

0
  • #16 08 Lis 2018 23:01
    Anrzej321
    Poziom 6  

pawelr98
    Ciekawa propozycja. Zastanowię się nad kupnem, bo mam jeszcze w planach przestroić Amatora Stereo, na którym zależy mi bardziej niż na Giewoncie. W zasadzie giewonta chciałem wykorzystać na próbę, przetarcie szlaków, czy w ogóle uda mi się przestroić UKF.

diantus, Andrzej L., pawelr98

Wykonałem następujące czynności:
    Sprawdziłem gdzie właściwie stoi heterodyna na początku skali giewonta- okazało się że na 82,8MHz (złapałem ciszę na dodatkowym odbiorniku na 93,5 MHz)
    Kondensator C15 wlutowałem taki jaki miał być pierwotnie według opisu - czyli 12pf
    Cewkę L3/L4 trochę ścisnąłem, ustawiłem dodatkowy odbiornik na 98,2 MHz i zacząłem ją stopniowo rozciągać. Udało mi się uzyskać ciszę na samym początku skali Giewonta, także heterodyna na dole stoi prawidłowo.
    Ale.
    zakres 87,5- 107,5 kończy się dokładnie po dwóch obrotach gałką kondensatora (przypomnę, że w sumie można zrobić 3 pełne obroty) a dalej jest tylko szum

0
  • #17 09 Lis 2018 11:29
    diantus
    Poziom 28  

Wg powyższych danych, zestaw cewek L3/L4 ma 1+4 zwoje, nawinięte nieco grubszym drutem DNE przez co średnica w osi drutu jest nieco większa co zwiększyło nieco indukcyjność zestawu.
    Aby rozciągnąć zakres FM na całą skalę trzeba indukcyjność nieco zmniejszyć, tzn. odwinąć 1 zwój (pozostawić 1+3 zwoje). Możesz nawinąć inny zestaw L3/L4 - łatwiej wrócić do wcześniejszego stanu w razie potrzeby.
    Po tej zmianie konieczne będzie ponowne zestrojenie. Rozpoczynaj strojenie ze ściśniętymi zwojami L3/L4.

0
  • #18 09 Lis 2018 11:43
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Nie wiem do końca co rozumiesz pod pojęciem, że zakres się kończy po 2 obrotach gałki. Czy powyżej tych 2 obrotów szum się zmienia? Jakiś taki przytłumiony się staje? (Efekt zerwanej heterodyny) Czy chodzi o to, że już na drugim obrocie odbierasz stacje nadające w pobliżu 108MHz? Co by oznaczało, że radio wychodzi odbiorem grubo powyżej 108MHz, np do 115MHz.
    Wcześniej pisałeś, że na 2 obrocie ponoć osiągasz 107,5MHz.
    Na jakiej podstawie to stwierdzasz? Jakaś stacja u ciebie nadaje na 107,5MHz i na 2 obrocie ją odbierasz? A może to ta sama stacja nadająca także gdzieś niżej i wprowadza cię to w błąd? Bo przecież nie masz miernika aby potwierdzić, że wtedy heterodyna rzeczywiści na 2 obrocie oscyluje na ~118,2MHz.
    Bez miernika częstotliwości niestety pozostaje pełna noktowizja i macanie po ciemku czy może za nisko, a może za wysoko oscyluje i wróżenie ze złotej kuli czy to już wstrzeliłeś oscylacjami heterodyny w oczekiwany zakres. Pozostaje ci przykładem części majsterkowiczów nabyć sobie gwizdek SDR i optycznie mieć kontrolę w pobliżu jakiej częstotliwości oscyluje heterodyna, albo zainwestować podobną kwotę i złożyć sobie najprostszy miernik częstotliwości na kostkach LC7265, LB 3500 (lub na złomach spróbować odgrzebać radio samochodowe z przełomu lat 80/90, które często posiadały takowe odczyty i masz gotowe rozwiązanie potężnie usprawniające strojenie heterodyny).

0
  • #19 09 Lis 2018 12:04
    Anrzej321
    Poziom 6  

Ogólnie jadąc od dołu zakresu, czyli 87,5MHz, odbieram po kolei wszystkie stacje jakie są dostępne w Warszawie. Stacje lecą po kolei i nie dublują się. Ostatnią stacją jaką łapię to RMF FM, która w Warszawie ma częstotliwość 107,5 MHz i osiągam ją po dwóch obrotach gałki. Jadąc dalej, do końca skali, nie łapię już żadnej stacji, szum nie jest przytłumiony- raczej powiedziałbym, że jest to zwykły szum, taki jaki występuje na początku skali pomiędzy poszczególnymi częstotliwościami stacji radiowych.

0
  • #20 09 Lis 2018 13:04
    gumisie
    Poziom 38  

Czasami w przypadku tego OR, należało również zmienić pojemność C11.

0
  • Pomocny post
    #21 09 Lis 2018 13:34
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Jeżeli założymy, że rzeczywiście odbiornik teraz wychodzi z odbiorem grubo powyżej 108MHz (heterodyna powyżej 118,7MHz) to pozostaje zmniejszyć stosunek L/C przez co zawęzi się zakres przestrajania. Czyli byś musiał zmniejszyć indukcyjność cewki (zmniejszenie ilości zwojów np. o 1zw. co naprawdę jest bardzo rzadko realizowane, bo w większości przypadków oryginalna cewka pięknie się stroi na oczekiwane pasmo) i zwiększyć tym samym równoległą pojemność stałą obwodu heterodyny - spadnie wtedy procentowy udział pojemności kondensatora zmiennego w całkowitej pojemności obwodu i zawęzi się pasmo przestrajania.
    Zaraz się okaże, że obecnie cewkę masz mocno ściśnięta a jest niedobór pojemności równoległej, jest więc potrzeba zwiększenia pojemności przy równoczesnym rozciągnięciu cewki.
    Czy mierzyłeś jaki masz kondensator strojeniowy?
    Typowe kondensatory strojeniowe-agregaty dla UKF miały sekcje zmieniające pojemność o ~14,7pF. Są też wersje kondensator z delta C=29,4pF (wtedy najczęściej były one "skracane" dodatkową pojemnością włączoną szeregowo z agregatem - aby ograniczyć wypadkową zmianę jego pojemności MAX-MIN). Wersje 29,4pF były stosowane np. w odbiornikach, które miały ciągłe pokrycie pasma od 65,5 do 108MHz - czyli obsługiwały 2 UKF-y w jednym kawałku bez dziury 74,5-87,5MHz.
    Na początek bym więc odpiął kondensator i zmierzył od ilu do ilu pF się zmienia jego pojemność w sekcjach przeznaczonych dla UKF, bo się okaże, że przypadkiem masz wersję 29,4pF i stąd tak duży zakres przestrajania. Należy brać też pod uwagę, że wiele tych odbiorników z rodziny Giewont, Śnieżka, Ślązak na końcu pasma miała bardzo płaską charakterystykę strojenia - względem początku pasma (na dole zakresu). Nadrukowana skala się kończyła wcześniej niż mechaniczna możliwość przesuwania wskazówki skali, a wskazówkę skali można było jeszcze kilkanaście procent przesuwać poza podziałkę skali. To także przyczynia się do tego po części, że suma sumarą (za duży stosunek L/C + płaskie strojenie na końcu zakresu) masz ten 1 obrót nad stan.

0
  • #22 09 Lis 2018 20:29
    Anrzej321
    Poziom 6  

Dobra, zrobiłem tak:
    przerobiłem oryginalną cewkę na 1+ 4 zwoje, także grubość drutu jest oryginalna. Po wlutowaniu, jest dokładnie taka sama sytuacja jak pisałem wcześniej, czyli 107,5 MHZ łapie po drugim obrocie gałki, a reszta wyżej to szum. Więc może po prostu to radio tak ma. Gdzieś w innych tematach czytałem, że właśnie pasmo w Giewoncie/ Ślązaku po przestrojeniu UKF jest zawężone.

Mój miernik niestety nie ma opcji pomiaru pojemności, ale na obudowie tego kondensatora jest oznaczenie: 380/320 + 2x14,7 pf.

0
  • #23 09 Lis 2018 20:45
    diantus
    Poziom 28  

Na 1+3 zwoje jak pisałem wyżej to już nie da się przerobić?

0
  • #24 10 Lis 2018 08:57
    Anrzej321
    Poziom 6  

A tak, zapomniałem napisać. Jutro dorobię cewkę 1+3 i sprawdzę :)

Dodano po 12 [godziny]:

Wlutowałem cewkę 1+3 zwoje i sytuacja nie zmieniła się w ogóle.
    Jedyna zmiana jest taka, że cewka jest ściśnięta (niemalże zwój przy zwoju)

0
  • Pomocny post
    #25 11 Lis 2018 11:36
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Nic się nie zmieniło bo wróciłem do tej samej indukcyjności (pomijając w rozważaniu zmianę dobroci samej cewki).
    Zmniejszyłeś ilość zwojów o 1zw. rozciągniętej cewki, skoro skróconą cewkę teraz ścisnąłeś praktycznie na max, to w efekcie praktycznie wróciłeś do punktu sprzed obcięcia 1zw.
    Bez modyfikacji stosunku L/C nie uzyskasz zawężenia pasma.
    Z przyrządem pomiarowym zawężenie pasma to max 15 minut roboty. Bez przyrządu, którym ustalimy gdzie stoimy heterodyną wróżenie może zając nawet tydzień i dalej będziemy gdybać.
    Gdy będziesz zmniejszał indukcyjność cewki, a jednocześnie zwiększał pojemność tego obwodu (aby nadal zostać na tej samej częstotliwości) to podatność takiego obwodu na przestrajanie będzie coraz słabsza.
    Czyli się okaże, że swoje oczekiwane 107,5MHz uzyskasz na 3 obrocie - na samym końcu. Jak przesadzisz ze zmniejszaniem indukcyjności to się okaże, że startując od dołu kondensatora strojeniowego ( w położeniu startowym - max pojemności) na ustawionym 87,5MHz to na 3 obrocie uzyskasz np. ledwo 104MHz. Jak jeszcze bardziej zmniejszysz indukcyjność to dojdziesz do punktu w którym heterodyna zerwie drgania, bo będzie już bardzo mała dobroć takiego obwodu LC, mała indukcyjność stłumiona dużą pojemnością równoległą.
    Jak zaczniesz modyfikację w przeciwną stronę i zaczniesz zwiększać indukcyjność, a równocześnie zmniejszać pojemność równoległą obwodu (czyli wyrzucisz wszelkie stałe pojemności równoległe do kondensatora strojeniowego) to się okaże, że stroisz od 87,5MHz do nawet 122MHz.
    Bez miernika to robota na max wkurzająca, bo jak heterodyną wyszedłeś poza zakres przewidziany do pracy odbiornika 87,5-108MHz to już teoretycznie żadnej stacji nie odbierzesz (jak lokalne mocne nadajniki to jakieś mutanty kombinacji różnych częstotliwości odbierzesz, ale one tylko w błąd wprowadzają, a nie pokazują namacalnie gdzie pracuje heterodyna) i na ucho już nie stwierdzisz gdzie stoisz oscylacjami. A potem się okazuje, że męczysz temat od tygodnia i nadal bez zmian.

0
  • #26 11 Lis 2018 13:18
    gumisie
    Poziom 38  

Andrzej L. napisał:
    Bez miernika to robota na max wkurzająca
    Oby tylko wkurzająca, przecież to praca Syzyfowa.

@Anrzej321 nie jestem "jasnowidzem ", lecz czarno to widzę. :cry:
    Skorzystaj między innymi z tej porady:
    Andrzej L. napisał:
    najprostszy miernik częstotliwości na kostkach LC7265, LB 3500 (lub na złomach spróbować odgrzebać radio samochodowe z przełomu lat 80/90, które często posiadały takowe odczyty i masz gotowe rozwiązanie potężnie usprawniające strojenie heterodyny).

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #27 11 Lis 2018 16:46
    diantus
    Poziom 28  

Anrzej321 napisał:
    sytuacja nie zmieniła się w ogóle.
    Jedyna zmiana jest taka, że cewka jest ściśnięta (niemalże zwój przy zwoju)

To było do przewidzenia, jednak nie chciałem za dużo mieszać. Teraz przynajmniej masz z czego zwoje rozciągnąć - i o to chodziło.
    Następnym etapem jest wymiana C15 na 15 do 16pF i rozciągnięcie zwojów tak aby wrócić z 87,5MHz na początek skali.
    Skala rozciągnięta będzie na pewno, jednak czy za dużo czy za mało czy wystarczająco rozciągnięta - trzeba sprawdzić.

0
  • #28 11 Lis 2018 20:11
    Anrzej321
    Poziom 6  

Po przeczytaniu waszych postów zacząłem rozumieć na czym to wszystko polega.
    Zgadzam się, że z miernikiem częstotliwości byłoby o wiele łatwiej i szybciej, szczególnie jeżeli ktoś ma dużo odbiorników do przestrojenia- wtedy strojenie na oko, rzeczywiście byłoby uciążliwe. Jednak w moim przypadku (1, może 2 odbiorniki do przestrojenia), takie dobieranie pojemności i manipulacja cewką, wydało mi się całkiem fajną zabawą :)

Zrobiłem tak:
    C15 -> 16pf
    cewkę trochę rozciągnąłem

Skala rzeczywiście trochę się rozciągnęła- 107,5 MHz łapię pół obrotu gałki przed końcem skali

Miałem do dyspozycji jeszcze kondensator 18pf, więc tą opcję też przetestowałem, ale najwyższa częstotliwość jaką udało mi się odebrać to 106,2 MHz.

Jak będę miał chwilę, to kupię 17pf i spróbuję jeszcze ten wariant, ale przyznam szczerze, że opcja z 16pf już mnie zadowala, także diantus miałeś nosa :D

0
  Szukaj w 5mln produktów