Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik pyłu zawieszonego SDS011 PM2.5 PM10 - uruchomienie, test

TechEkspert 04 Nov 2018 21:46 10740 36
 • Czujnik pyłu zawieszonego SDS011 PM2.5 PM10 - uruchomienie, test
  Laserowy czujnik SDS011 firmy Nova Fitness dostępny jest na portalach aukcyjnych w cenie ~20$ SDS011. Urządzenie posiada wlot powietrza, oraz turbinę zasysającą powietrze. Zasilanie 5V, interfejs komunikacyjny UART pracuje z poziomem napięcia 3.3V. Informacje o pomiarach ilości pyłu PM2.5 i PM10 dostępne są jako dane napływające interfejsem UART, lub jako zmienne wypełnienie przebiegów prostokątnych dostępnych na złączu. Poprzez interfejs UART możemy wprowadzić urządzenie w stan uśpienia, a także skonfigurować tryby pracy, np. cykliczne wprowadzanie w stan uśpienia i wybudzanie celem wykonania pomiaru. Informacje o czujniku znajdziecie na stronie producenta: SDS011. Wraz z urządzeniem został dostarczony konwerter USB<->UART, jednak ze względu na binarny format danych wyjściowych do przetestowania modułu wykorzystałem Arduino UNO.

  Żywotność czujnika jest ograniczona do 8000 godzin, dlatego warto wykonywać pomiary cyklicznie np. co 15min uruchamiając urządzenie na 30s. Podczas pracy czujnik pobiera ~65mA, natomiast w trybie uśpienia ~2mA. Turbina zasysająca powietrze wytwarza cichy szum podczas pracy.

  W zamkniętym pomieszczeniu wartości wskazań oscylowały w okolicach ~10-20ug/m3. Po zatkaniu wlotu powietrza wskazywane wartości spadły do pojedynczych jednostek. Otwarcie okna spowodowało wzrost wartości do kilkudziesięciu. Udałem się także w okolice czujnika airly otrzymując zbliżone wskazania (różne o +-10). Nie mam innej możliwości sprawdzenia urządzenia, jednak wydaje się ono pracować prawidłowo.


  W środowisku Arduino znajdziecie wiele bibliotek ułatwiających uruchomienie czujnika, wystarczy wyszukać frazę SDS011, np. https://github.com/lewapek/sds-dust-sensors-arduino-library Protokół komunikacji jest dość dobrze opisany w specyfikacji na stronie producenta, dlatego do pierwszych prób, można wykorzystać prowizoryczny kod.

  Poniżej testowy kod, po wgraniu go do Arduino UNO podłączamy do RX/TX odpowiednie wyprowadzenia modułu. W konsoli szeregowej zobaczymy wartości stężenia pyłu PM2.5 i PM10 w powietrzu zasysanym przez czujnik.
  Code: c
  Log in, to see the code


  Ramki danych wysyłane przez czujnik są opisane w dokumentacji, zawierają nagłówek, numer komendy, ciąg danych, sumę kontrolną liczoną z pól danych (jest to zwykła suma liczona z przepełnieniami na wartości 8 bitów bez znaku), oraz bajt końcowy.

  Z poziomu komend UART możemy zatrzymać pracę lasera i turbiny. Taka praca urządzenia jest wskazana ze względu na jego ograniczoną żywotność. Przykładowy kod poniżej uruchamia czujnik na 30s i zatrzymuje pracę urządzenia na kolejne 30s. W docelowym urządzeniu czasy przerw powinny być dłuższe, np. 15min.

  Code: c
  Log in, to see the code


  Czujnik nie należy do najtańszych ale wydaje się działać prawidłowo.
  Do czego czujnik jest mi potrzebny?
  Jest to urządzenie niejako na zamówienie.
  Otóż nie mam w okolicy dostępnego "czujnika smogu" prezentującego dane online, natomiast temat smogu wywołuje liczne codzienne dyskusje. Rozpoczynamy okres smogowy i większość dyskusji opiera się o odczucia każdego z uczestników rozmowy. Jedni "czują smog" bardziej, inni sugerują się tymi wypowiedziami i za chwilę też czują smog, lub nawet czują się źle z powodu złej jakości powietrza.
  Ja słabo wykrywam smog, no chyba że faktycznie powietrze jest zadymione, jako inżynier wolę opierać się o wskazania czujnika o powtarzalnych parametrach.
  Po uruchomieniu czujnika, dyskusje smogowe będą przynajmniej miały rzetelne źródło :)

  Czy oceniacie jakość powietrza swoimi odczuciami czy na podstawie wskazań czujników?

  Czujnik pyłu zawieszonego SDS011 PM2.5 PM10 - uruchomienie, test

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3611 posts with rating 2888, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  Dawid90u
  Level 23  
  Hej,
  Również posiadam wyżej wymieniony czujnik smogu. Robię dla siebie projekt małej stacji mierzącej temperaturę, ciśnienie, wilgotność oraz zanieczyszczenie. Niestety projekt się ciągnie i ciągnie ze względu na brak czasu ale już widać koniec.
  W jaki sposób będziesz transportował próbki powietrza do czujnika? Czujnik na zewnątrz czy w wewnątrz i przez rurkę? U siebie będę miał wszystko w obudowie i wystawione za okno. Dlatego zastosowałem zrobioną przez siebie komorę ze spiralą grzewczą do ogrzewania powietrza przed wlotem powietrza w czujniku. Chodzi o to by para wodna nie powodowała przekłamań. Testów jeszcze nie wykonywałem czy rozwiązanie działa. Ale polecam się zastanowić nad wyeliminowaniem problemu z tą parą i dziwnych przez to wyników.

  Pozdrawiam
 • #3
  TechEkspert
  Editor
  Dzięki za podpowiedź. Czujnik będzie blisko okna, natomiast wyświetlacz w głębi pomieszczenia. Mam dwie możliwości: czujnik za oknem w puszce instalacyjnej lub w innej obudowie z wlotem i odprowadzeniem powietrza, opcja druga rurka wyprowadzona za okno. Skoro jest problem z parą, to może wykorzystam rurkę, oraz część wewnętrzna będzie zawierała metalowy odcinek?

  Niestety szkodliwych czynników w powietrzu może być znacznie więcej niż potrafi wykryć ten czujnik, ale pomyślałem że od czegoś trzeba zacząć.
 • #4
  blue_17
  Level 32  
  Przetestowałem około 10 różnych czujników zanieczyszczeń nawet powstał projekt na bazie moich doświadczeń.

  https://web.facebook.com/smoksensor/

  Ostatnio nawet przeczytałem raport o niskokosztowych czujnikach smogu przygotowany między innych przez AGH i kilka innych podmiotów.

  Ogólnie czujniki wymagają kalibracji przed użyciem, potem wskazują w miarę dobrze.

  Firma z Krakowa używa w swoich konstrukcjach czujnika piątej generacji plantower pms5003 ma stosunkowo dużą komorę roboczą ale zazwyczaj zawyża wskazania przy wyższych stężaniach, oczywiście jeśli mowa o samych surowych próbkach.

  Na dzień dzisiejszy takie rozwiązania są przestarzałe bo można by dać nowszy czujnik w tej samej cenie i wifi zastąpić czymś takim jak lora.
  Niestety nie da się wprost porównywać wyników starszej i nowszej generacji trzeba by wymienić wszystkie czujki.

  Jeśli chodzi o kondycjonowanie próbek powietrza to pewna grupa sensorów ze względu na swoją budowę i sposób działania niema z tym problemu.

  Laserowe czujniki dobrze działają w przedziale od 20 do 60% wilgotności i raczej nie mają problemów. Niestety zazwyczaj większym problemem jest temperatura bo czujki zazwyczaj pracują tylko do -10 stopni według producenta z danym błędem pomiaru.

  Niestety albo można mieć poręczny czujnik albo kobyłę gdzie będzie osuszane powietrze, wstępnie filtrowane oraz ogrzewane.

  W tym momencie można wybierać dowolnie jeśli zasilanie nie jest bateryjne.
 • #5
  AGrodecki
  Level 14  
  qwerty
  asdfg
  zxcvb

  Moderated By Mirek Z.:

  Jeden z przykładów niszczenia swoich postów - części prób (w panelu poprawek) można było zapobiec. Ostrzeżenie.

 • #6
  MiiiM
  Level 11  
  Ja tego czujnika używam w domu, do sterowania pracą oczyszczacza powietrza własnej roboty. Czujnik bezprzewodowo komunikuje się z oczyszczaczem a ten na podstawie jego wskazań steruje pracą wentylatora. Sprawdza się to okej i wg mnie w tej formie (przynajmniej w krk) jest bardziej użyteczne.
  Ponieważ ilość czujników zewnętrznych w Krakowie jest tak duża, że podgląd czy warto wychodzić "na świeże powietrze" wygodniej śledzić w aplikacji, natomiast to co się przedostaje do mieszkania i czym ciągle oddychamy wole sprawdzać i filtrować samemu.
 • #7
  gdL
  Level 27  
  Jestem ciekaw czy można opracować własny sensor wykorzystując drukarkę 3D do stworzenia jego obudowy oraz fototranzystor (za wolny?) lub fotodiodę (szybsza) IR w parze ze wzmacniaczem operacyjnym rail to rail oraz oczywiście diodą nadawczą IR lub laserową. Wydaje się to nietrudnym pozornie, ale ciekawym zadaniem. Komercyjne sensory są oczywiście skalibrowane, jednak ich koszt jest nieco wyższy.
  Samodzielnie stworzony sensor powinien kosztować łącznie <5 zł w detalu. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
 • #8
  blue_17
  Level 32  
  Witam

  Najbardziej "klasyczny" czujnik pyłu to foto dioda wzmacniacz transimpedancyjny oraz dioda nadawcza z soczewką.

  Widziałem projekt z drukowana komorą był ok, tylko nie zrobi się tego za 5$ największy problem w takich konstrukcjach to kształt komory oraz ustawienie odpowiednio bariery względem nadajnika i odbiornika.

  Zostaje jeszcze kalibracja gdzie w typowo warsztatowych warunkach jest to trudny proces bez choćby półprofesjonalnego sprzętu lub garści doświadczeń.

  Tutaj masz gotowy reference design od TI wykorzystali istniejący czujnik (komora, bariera) dodali swoją elektronikę - na początek do prostych rzeczy wystarczy

  http://www.ti.com/tool/TIDA-00378

  Wszystko tkwi w szczegółach ;)

  Pozdrawiam
 • #9
  cas-it-solutions

  Level 3  
  Polecam czujnik który kupiłem niedawno:

  https://allegro.pl/laserowy-czujnik-smogu-8w1...?reco_id=43e609f0-e0e2-11e8-9f25-246e9677f8d8

  Czujnik posiada wysokiej jakości wbudowany laserowy detektor, który zapewnia bardzo dokładny pomiar (3 wbudowane czujniki-detektory).
  Dodatkowo oznaczenie kolorystyczne mierzonych parametrów (PM2.5, HCHO, TVOC) powiadamia nas o tym jaki jest stan powietrza.

  Robiłem już nim wiele pomiarów porównawczych ze stacją diagnostyczną we Wrocławiu czy z czujnikiem na oczyszczaczu domowym i jestem zadowolony jeśli chodzi o wspawywanie poziomu dla PM2.5 oraz PM10. Jednak jeśli chodzi o spaliny samochodowe to mam do niego mieszane uczucia, gdyż stojąc obok ruchliwej ulicy we Wrocławiu nie wykazywał żadnych zmian jakości powietrza.

  Wśród związków szkodliwych wydzielanych przez spaliny samochodowe są:

  -tlenek węgla CO(zapytałem producenta o szczegółowe informacje czy czujnik jest w stanie to wykryć)
  -węglowodory HC i ich pochodne, w wielu wypadkach zamiennie określane jako lotne związki organiczne VOC(to akurat jest wykrywalne przez ten czujnik jako TVOC - lotne związki organiczne)
  -tlenek azotu (tlenek i dwutlenek);
  -tlenki siarki (tlenek, dwutlenek, trójtlenek);
  -ołów i jego związki;

  ref: https://autokult.pl/9882,spaliny-silnikow-co-zawieraja-i-jak-to-wplywa-na-czlowieka-2
 • #10
  TechEkspert
  Editor
  Temat osuszania powietrza i kalibracji czujników to dla mnie coś nowego. Ciekawe jak kalibrują? Wrzucają do pojemnika o określonej objętości, odmierzoną ilość pyłu i po uruchomieniu wentylatora wewnątrz otrzymują "mieszankę" o określonym stężeniu? Czy może zawsze jest to kalibracja w odniesieniu do czujnika odniesienia?

  Po tym co napisaliście w temacie już rozumiem dlaczego prostych czujników airly wielkości paczki papierosów jest w Polsce kilkaset:
  https://airly.eu/map/pl/
  a profesjonalnych stacji monitorowania powietrza wielkości kontenera jest kilkadziesiąt:
  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

  To podobna sytuacja jak z profesjonalnymi stacjami detekcji wyładowań atmosferycznych Perun:
  http://old.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=111
  http://www.pogodynka.pl/burze/
  i amatorskim: http://pl.blitzortung.org/station_list.php

  Wygląda na to że oba podejścia do tematu i oba systemy są potrzebne, mimo że mają inne cechy.
 • #11
  CosteC
  Level 34  
  Tylko panowie zapominacie, że takie osuszanie zwiąże też część pyłu na wilgotnych elementach osuszacza i pomiar będzie zaniżony. Podgrzanie tego nie zrobi. W obu przypadkach o pracy z baterii należy zapomnieć. Nie przesadzałbym z rachunkami za prąd - grzałkę można włączać na 5 min co godzinę i raczej nie 2 kW tylko 20 W.
 • #12
  Robstar
  Level 17  
  Gdybyś chciał rozbudować stację o dodatkowe czujniki np. wilgotności to dobrze jest dodać bibliotekę Scheduler, delay zatrzymuje całość procka.

  Ja ma stację na pms7003 + esp8266 na zewnątrz i dryft temperaturowy odczytów widać był w lecie przy wyższej temperaturze.
 • #13
  blue_17
  Level 32  
  Zawsze trzeba wypośrodkować albo mała ilość stacji profesjonalnych rozmieszczona według dyrektyw UE czasami w kiepskich miejscach ale czasem nie było lepszego pomysłu aby zadowolić UE :( lub gimnastykowanie się z tanimi sensorami ale pod warunkiem, że mamy choć pół profesjonalny sprzęt do kalibracji.

  Moim zdaniem jeśli podgrzewanie powietrza było by tak istotne to czołowi dostawczy czujników z Japonii i Chin uwzględnili by to w swoich projektach - u nich też jest mgła i zima ;) niestety większość to indoor air quality sensors

  Widziałem tylko jeden projekt czujnika DIY gdzie puszka czujnika była podgrzewana małymi panelikami grzejnymi na 5V niestety grzanie puszki nie równa się grzanie komory, raczej bardziej elektroniki.

  Tanie czujniki nie zliczają cząstek tylko odczytują wartości z fotoelementu i przetwarzają na sygnał analogowy.

  Profesjonalne czujniki cyfrowe działają inaczej, trzeba wiedzieć że w przypadku czujników kilku zakresowych najczęściej mierzona jest jedna wartość, a pozostałe są aproksymowane jak to tylko "niektórzy" producenci nadmieniają ;)
 • #16
  czareqpl
  Level 31  
  demokity mają LT na poziomie kilkunastu tygodni ze względu na posuchę w FTDI na FT232RL, podobnie sam SPS30 ma około 12 tygodniowy LT. Ostatnio zamawiałem próbki i dojadą dopiero w grudniu ale jak ktoś chce na już to digikey ma :)
 • #18
  czareqpl
  Level 31  
  Mogę coś tam skrobnąć jak zabiorę wypożyczone demko od klienta bo nie chce mi się lepić przejściówki ;)
  Poza tym mogę też wrzucić prezentację od producenta.
  Pomiary podczas końcowych testów przeprowadzali w Pekinie. Wyniki pokrywały się tak na 97% z wynikami z ambasady USA oddalonej o coś około 2km od ambasady Szwajcarii gdzie zamontowano czujnik.
 • #20
  blue_17
  Level 32  
  czareqpl wrote:
  Pomiary podczas końcowych testów przeprowadzali w Pekinie. Wyniki pokrywały się tak na 97% z wynikami z ambasady USA oddalonej o coś około 2km od ambasady Szwajcarii gdzie zamontowano czujnik.


  Mógłbyś zarzucić linkiem do szczegółów?

  Moim zdaniem jeśli czujka faktycznie będzie kalibrowana, a czas życia według producenta wynosi 8 lat przy pracy 24h/dobę w co wątpię to i tak cena na poziomie 200zł nie jest wygórowana.
  Z przyjemnością bym przetestował i porównał bo mamy dobry czas do tego, a mam jeszcze kilka rożnych czujek.

  Co mówi WIOŚ o low costowych czujnikach?
  Przy okazji w linku rzućcie okiem na profesjonalny "czujnik zapylenia z linku" ;)

  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1000919

  "Pomiary zanieczyszczenia powietrza za pomocą niskokosztowych czujników

  Oferowane na rynku komercyjnym tzw. niskokosztowe czujniki do pomiarów zanieczyszczeń powietrza, a w szczególności do pomiarów stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu, nie są urządzeniami pracującymi zgodnie z wyżej opisaną metodyką referencyjną. Z powodu braku wykazanej równoważności metody stosowanych w czujnikach niskokosztowych do metodyki referencyjnej nie mogą być one traktowane jako źródło wiarygodnych danych, a na ich podstawie nie można określać czy nastąpiło przekroczenie norm jakości powietrza (poziomów dopuszczalnych, docelowych, informowania czy alarmowych) i dokonywać oceny jakości powietrza.

  Z powyższych powodów czujniki te nie są stosowane do pomiarów jakości powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

  Niejednokrotnie lokalizacja czujników niskokosztowych stosowanych przez osoby indywidualne czy też w ramach różnego rodzaju projektów, nie spełnia wymogów zapisanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 13 września 2012 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu ponieważ są one montowane w miejscach mało reprezentatywnych dla danego obszaru, na przykład na balkonach, przy oknach, na dachach, drzewach itp.

  W związku z powyższym, śledząc w Internecie informacje na temat stężeń pyłu zawieszonego, które są generowane za pomącą niskokosztowych czujników, należy mieć na uwadze, iż pomiary te mogą być obarczone bardzo dużym błędem, a w przypadkach skrajnych mogą być one całkowicie nieprawidłowe, co w konsekwencji może wprowadzać użytkowników tych informacji w błąd."

  A AGH w swoim raporcie wskazuje że po skalibrowaniu tanich czujek wskazują trend.

  AGrodecki wrote:
  Dodam jeszcze tylko ogólnie do tematu, co jest powszechnie bagatelizowane przez obecnych radioamatorów (czytaj miłośników arduino o szczątkowej wiedzy elektronicznej).
  Metrologia to poważna dziedzina. Pomiar składa się nie tylko z wyniku ale także a można nawet przede wszystkim z dodatkowych parametrów jak rozdzielczość i dokładność. Dokładność z kolei jest skomplikowanym parametrem zawierającym warunki środowiskowe, błędy chwilowe i dugookresowe. Wzór na błąd potrafi być skomplikowanym wzorem matematycznym.


  Jeśli chodzi o modele to jest około 11 modeli rozpowszechnia się zanieczyszczeń w powietrzu i tam się zaczyna grubsza matematyka ale składowymi są tam parametry których czujniki nie mierzą jak wysokość komina prędkość gazów wylotowych i wile innych ;)

  Każdy kto poznał trochę problem pomiarów pyłu docenia że droższe czujki nie powstały w 2-3 tygodnie tylko musiało stać z a nimi mocne R&D
 • #21
  tomus2k
  Level 25  
  blue_17 wrote:

  ....
  A AGH w swoim raporcie wskazuje że po skalibrowaniu tanich czujek wskazują trend.
  ....

  Załamałeś mnie, to znaczy że tanie czujki mają taką samą jakość pomiaru co filtr do kawy przytkany do rury włączonego odkurzacza. Powinny być raczej nazwane zabawkami niż wskaźnikami, czujkami.
 • #23
  TechEkspert
  Editor
  @AGrodecki dlaczego niszczysz swoje posty? Jaki jest sens pisać coś z pożytecznego aby później to usuwać?

  @blue_17 czy ten raport jest gdzieś ogólnie dostępny?
 • #24
  gdL
  Level 27  
  Ok, chciałbym zrobić dalej taki czujnik, nawet jeśli będzie on nie skalibrowany. Chciałbym, aby miał jak najmniej elementów dyskretnych, mechanicznych i zarazem możliwie dużą zdolność rozdzielczą.
  1. Czy elementem nadawczym może być dioda IR (z wbudowaną soczewką) czy lepiej laser czerwony? Nie mam możliwości zastosowania dodatkowych soczewek, a nawet jeśli bym miał uczyni to projekt niedostępnym na 95% hobbystów.
  2. Ze względu na charakter cząstek i krzywą szybkości aktywacji detektorem powinna być fotodioda czy fototranzystor?
  3. Chciałbym, aby Attiny zajmował się interpretacją danych na poziomie cyfrowym (czas aktywacji) i zwracał rozkład procentowy czasów aktywacji sensora np po 1Wire (mało portów wymagane).
  4. Konstrukcja mechaniczna maksymalnie uproszczona i gotowa do druku 3D. Tylko jak wymusić przepływ powietrza przez elementy nadwczo - odbiorcze (rezystor mocy czy mini wentylator DC5V)?

  Jak projekt powstanie, oczywiście będzie open-hardware i opublikuję wszystko na elektrodzie, a także nie będę go monetyzował.
 • #26
  CosteC
  Level 34  
  @gdL Rozumiem, że chciałbyś komputer o wyglądzie apple, wydajności Alienware i cenie złomu, ale proszę bądźmy poważni. Zobacz sobie proszę jak wyglądają profesjonalne, pół profesjonalne i amatorskie czujniki i dlaczego stosuje się w nich różne układy optyczne, różne źródła światła (podpowiedz - długość fali ma związek z rozpraszaniem na obiektach różnej wielkości) a potem proszę przemyśl czemu obróbką danych ma zajmować się stary i niewydajny mikrokontroler 8 bit. A mechaniczny montaż elementów optycznych w często krzywych i dziurawych wydrukach 3D z popularnych drukarek jest ogólnie lekko śmiesznym pomysłem, chociaż może się udać

  Konkretnie:
  1) Może, ale będą ograniczenia
  2) Zależy na co liczysz, z fototranzystorem limity mogą być przykre.
  3) Jeśli lubisz antyki to proszę bardzo
  4A) Jeśli uda ci się wydrukować 3D dostatecznie precyzyjne elementy proszę bardzo, ja bym najpierw to przemyślał. Rozrzut może być zbyt duży.
  4B) Wentylator czy rezystor zależy od założeń. Jedno gwarantuje duży przepływ ale się psuje, drugie jest powolne i średnio przewidywalne ale niezawodne.
 • #27
  RaStro
  Level 13  
  Tak sobie czytam i zastanawia mnie ten fragment:
  Dawid90u wrote:
  W jaki sposób będziesz transportował próbki powietrza do czujnika? Czujnik na zewnątrz czy w wewnątrz i przez rurkę? U siebie będę miał wszystko w obudowie i wystawione za okno. Dlatego zastosowałem zrobioną przez siebie komorę ze spiralą grzewczą do ogrzewania powietrza przed wlotem powietrza w czujniku. Chodzi o to by para wodna nie powodowała przekłamań. Testów jeszcze nie wykonywałem czy rozwiązanie działa. Ale polecam się zastanowić nad wyeliminowaniem problemu z tą parą i dziwnych przez to wyników.


  Głownie zastanawia mnie jak podgrzewanie powietrza ma wpływać na obecność pary (zakładam że wodnej)? No bo fakt podgrzania powietrza przecież nie usuwa z niego pary, jedyne co się dzieje to zmienia się tak zwana wilgotność względna, bo ta akurat jest zależna od temperatury.
 • #29
  kurkudor
  Level 10  
  czareqpl wrote:
  demokity mają LT na poziomie kilkunastu tygodni ze względu na posuchę w FTDI na FT232RL, podobnie sam SPS30 ma około 12 tygodniowy LT. Ostatnio zamawiałem próbki i dojadą dopiero w grudniu ale jak ktoś chce na już to digikey ma :)

  Witam,
  Czy próbki może już dotarły? Jestem zainteresowany tym czujnikiem ale nie widziałem jeszcze żadnej recenzji.

  Ostatnio dowiedziałem się, że zamawiając w chinach czujnik PMS7003M można otrzymać PM-G7M: http://www.yuntongkeji.com/pro_d.asp?id=410
  Może ktoś już miał okazję testować? Wygląda jak klon Plantower PMS7003M.