Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sansui model 500 - Na jaki kondensator wymienić?

cyborg50 05 Lis 2018 00:05 342 10
  • #1 05 Lis 2018 00:05
    cyborg50
    Poziom 9  

Cześć
    Zachęcony poprzednim sukcesem zabieram się za uruchomienie starego sansui model 500. Chce wymienić stare elektrolity itp.
    Niestety dobór i rozpoznawanie słabo mi idzie.
    Rozumiem że w zasilaczu elektrolity wymieniam na elektrolity o takich samych parametrach.
    Ale na co wymienić to:

Ze schematu wynika że elektrolit ale jakoś tak nie wygląda ..

Na co wymieniać stare kondensatory olejowe? W torze audio można dać poliestrowe?

Wojtek

0 10
  • #2 05 Lis 2018 00:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

cyborg50 napisał:
    Ale na co wymienić to:
    A po co wymieniać ? Te stare japońskie kondensatory żywiczne są "wieczne". :D

0
  • #3 05 Lis 2018 04:12
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Nie szukaj sobie zbędnych problemów i zostaw kondensatory w spokoju! Na zdjęciu kondensator 0.1uFx600V.W schemacie wykorzystuje się metkowanie typów kondensatorów sansui model 500 - Na jaki kondensator wymienić? .

0
  • #4 05 Lis 2018 08:47
    esem
    Poziom 17  

Krzysztof Kamienski napisał:
    cyborg50 napisał:
    Ale na co wymienić to:
    A po co wymieniać ? Te stare japonskie kondensatory żywiczne są ,,wieczne". :D

Jak to po co? Przecież to jest modne: wymieniamy dobre na gówniane.

0
  • #5 05 Lis 2018 14:16
    cyborg50
    Poziom 9  

aksakal napisał:
    Nie szukaj sobie zbędnych problemów i zostaw kondensatory w spokoju! Na zdjęciu kondensator 0.1uFx600V.W schemacie wykorzystuje się metkowanie typów kondensatorów sansui model 500 - Na jaki kondensator wymienić? .

No właśnie dla tego myślałem że to olejowy. A często na forach od antyków polecają w starych sansui wymienić wszystkie olejowe.
    No ale jak wieczny to wieczny. Zostawię :). Co nie zmienia faktu że coś brumi w jednym kanale.

A tak przy okazji gdzie jest wpięte gniazdo słuchawkowe bo jakoś patrzę i nie widzę :)

0
  • #6 05 Lis 2018 17:29
    sherman34
    Poziom 16  

Z tą wiecznością to bym nie przesadzał. Rzeczony kondensator 100nF/600V osobiście bym wymienił na nowy, foliowy. Jeśli kolega chce go zostawić na miejscu to koniecznie przy pierwszej próbie uruchomienia należy sprawdzić napięcie na pierwszej siatce lampy 6BM8 ma wynosić tyle samo ile zmierzone napięcie po drugiej stronie widocznego na schemacie rezystora 500k, jeśli będzie wyższe, kondensator koniecznie do wymiany.

0
  • #7 06 Lis 2018 11:53
    cyborg50
    Poziom 9  

Chciałbym potwierdzić moje domysły nim ruszę do działań. Nie mam jeszcze lamp w końcówce mocy. zamiast 6bm8 planuję użyć ECL82 Svetlany.
    I tak: po włączeniu wszystkie napięcia na zasilaczu są ok. Brak dymu.
    Czy po podłączeniu słuchawek wzmacniacz powinien grać w słuchawkach bez lamp w końcówkach? Pytam bo nie gra.
    Jeśli powinien, to czy dobrze kombinuje że jak mam ustawiony selektor na aux to powinienem mieć przejście z aux na którąś z siatek lampy 6AQ8?

0
  • #8 06 Lis 2018 13:34
    sherman34
    Poziom 16  

Czy bez lamp końcowych powinien grać? Nie, nie ma opcji.
    Jeśli sekcja zasilacza wydaje się działać, to wstępnie założyć można że nadszedł czas na test z lampami końcowymi. Koniecznie jednak należy sprawdzić czy na pierwszych siatkach lamp końcowych (sekcja pentody mocy) jest napięcie -19V. Bez tego lampy mogą pójść z dymem. Dla tego uważam, że dla bezpieczeństwa kondensatory sprzęgające 100nF należy wymienić. Nawet jeśli dziś wydają się sprawne, za kilka lat może się to zmienić.
    Wejście AUX omija tranzystorowy przedwzmacniacz, jak mniemam gramofonowy i trafia na siatkę pierwszej od lewej strony triody. Wystarczy prześledzić sygnał na schemacie, to jak palcem po mapie można dość.

0
  • #9 06 Lis 2018 22:45
    qrdel
    Poziom 28  

Co do słuchawek to gniazda słuchawkowe są zaznaczone szczątkowo na wyjściu transformatorów końcowych.
    Odpinają przy włożeniu wtyczki zacisk "0" i tym sposobem odł7ączają głośnik.
    Tylko nie widzę kontaktu dla dolnego napięcia z transformatora, dlatego piszę że szczątkowo.

0
  • #10 06 Lis 2018 22:52
    cyborg50
    Poziom 9  

qrdel napisał:
    Co do słuchawek to gniazda słuchawkowe są zaznaczone szczątkowo na wyjściu transformatorów końcowych.
    Odpinają przy włożeniu wtyczki zacisk "0" i tym sposobem odł7ączają głośnik.
    Tylko nie widzę kontaktu dla dolnego napięcia z transformatora, dlatego piszę że szczątkowo.

A czasem sygnał nie idzie z przedwzmacniacza, na schemacie za regulacją głośności to do góry idzie na siatkę triody (chyba) a na dół omija całą końcówkę mocy i jest wpięty w wyjście 32 ohm trafo głośnikowego?

0
  • #11 07 Lis 2018 00:16
    qrdel
    Poziom 28  

Może źle kojarzę, ale ten sygnał z przedwzmacniacza byłby dzielony dzielnikiem 1:5k (2M/400).
    Moim zdaniem to połączenie to sprzężenie zwrotne wzmacniacza.
    A element "prostokąt ze strzałeczką" przy zacisku "0" mnie przypomina jedynie fragment gniazda słuchawkowego. Nie widzę innego sensownego wytłumaczenia dla takiego znaczka.
    Co nie znaczy że wszystkie rozumy zeżarłem - po prostu się mi wydaje.

0