Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w domu jednorodzinnym, czy tak jest ok?

KrzysztofTTTT 05 Nov 2018 12:52 903 18
Wago
    KrzysztofTTTT
    Level 3  
    Elektryk właśnie kończy instalację w nowym domu który niedawno kupiłem. Od skrzynki w granicy działki idzie przewód 5x10 miedziany do rozdzielni w domu. Zastanawia mnie czy nie powinno być przy domu jakiejś bednarki czy innego uziemienia które było by połączone z przewodem żółto-zielonym w rozdzielni. Dom kupiłem w stanie surowym i z tego co mi wiadomo nie było wykonane żadne uziemienie czy jak to tam się fachowo nazywa. Mój elektryk twierdzi że skoro ze skrzynki przy ogrodzeniu idzie oddzielnie N i PE to uziemienie jest przy skrzynce i w domu nie jest już konieczne a wręcz że nie można nic uziemiać. Czy ma rację i czy tak to powinno być wykonane?
  • Wago
    kkas12
    Level 43  
    Nie ma racji i nie tak powinna być wykonana instalacja elektryczna.
    Uziemienie szyny PE jak i główne połączenia wyrównawcze są bowiem jej integralną częścią i nawet jeśli nie występują części przewodzące obce to uziemienie szyny PE jest jak najbardziej wymagane dzisiejszymi standardami.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    KrzysztofTTTT wrote:
    Mój elektryk twierdzi że skoro ze skrzynki przy ogrodzeniu idzie oddzielnie N i PE to uziemienie jest przy skrzynce i w domu nie jest już konieczne a wręcz że nie można nic uziemiać. Czy ma rację i czy tak to powinno być wykonane?

Nie ma racji. Jaka jest odległość od skrzynki do domu?
  • Wago
    KrzysztofTTTT
    Level 3  
    Od skrzynki do domu jest około 70m.

Czyli powinien zrobić uziom i podpiąć do niego przewód żółto-zielony? Czy jeszcze coś?

Powinienem po prostu wymóc na nim coś takiego czy raczej czeka mnie zmiana elektryka?

Dodatkowo chciałbym zapytać o instalację odgromową, bo takowej nie ma i nie ma jej w ogóle w projekcie czy to znaczy że projektant uznał ją za zbędną? Pamiętam że kiedyś w rodzinnej wsi każdy dom a nawet obora miały piorunochrony i pamiętam jak jako dziecko przyglądałem się piorunom podczas burzy to nie raz widziałem jak piorun "korzysta" z piorunochrona. Czy jeśli mimo wszystko chciałbym w takową instalację wyposażyć mój dom to musi mi ją ktoś zaprojektować czy wystarczy zatrudnić elektryka który ją po prostu zrobi co jest ważne przy takiej instalacji żebym wiedział o co pytać czego wymagać od instalatora takiej instalacji?
    retrofood
    KrzysztofTTTT wrote:

Przy tej odległości położenie kabla 5 x 10 (mam nadzieję, że to Cu) było poważnym błędem. Należało położyć kabel 4 x 16 Al, a przewód PEN rozdzielić w domu, szynę PE uziemiając. Uziemienie PE w odległości 70 m niczego nie daje i jest bezsensowne.

KrzysztofTTTT wrote:

Dodatkowo chciałbym zapytać o instalację odgromową, bo takowej nie ma i nie ma jej w ogóle w projekcie czy to znaczy że projektant uznał ją za zbędną?

Możliwe. Ale sam możesz sprawdzić czy decyzja była słuszna. Pobierz sobie program GromExpert https://www.spinpol.com.pl/programy
    Program jest darmowy. Poczytaj o korzystaniu z niego i skorzystaj. Dowiesz się sam co należy zrobić.

KrzysztofTTTT wrote:
    Czy jeśli mimo wszystko chciałbym w takową instalację wyposażyć mój dom to musi mi ją ktoś zaprojektować czy wystarczy zatrudnić elektryka który ją po prostu zrobi co jest ważne przy takiej instalacji żebym wiedział o co pytać czego wymagać od instalatora takiej instalacji?

Poczytaj tu https://www.budujemydom.pl/instalacja-odgromo...wdzic-czy-instalacja-odgromowa-jest-niezbedna
    mawerix123
    Level 39  
    KrzysztofTTTT wrote:

Czyli powinien zrobić uziom i podpiąć do niego przewód żółto-zielony? Czy jeszcze coś?

Powinienem po prostu wymóc na nim coś takiego czy raczej czeka mnie zmiana elektryka?

Dodatkowo chciałbym zapytać o instalację odgromową, bo takowej nie ma i nie ma jej w ogóle w projekcie czy to znaczy że projektant uznał ją za zbędną? Pamiętam że kiedyś w rodzinnej wsi każdy dom a nawet obora miały piorunochrony i pamiętam jak jako dziecko przyglądałem się piorunom podczas burzy to nie raz widziałem jak piorun "korzysta" z piorunochrona. Czy jeśli mimo wszystko chciałbym w takową instalację wyposażyć mój dom to musi mi ją ktoś zaprojektować czy wystarczy zatrudnić elektryka który ją po prostu zrobi co jest ważne przy takiej instalacji żebym wiedział o co pytać czego wymagać od instalatora takiej instalacji?

Jak masz takie rzeczy wymagać to zmień fachowca.
    KrzysztofTTTT
    Level 3  
    retrofood wrote:
    KrzysztofTTTT wrote:

Przy tej odległości położenie kabla 5 x 10 (mam nadzieję, że to Cu) było poważnym błędem. Należało położyć kabel 4 x 16 Al, a przewód PEN rozdzielić w domu, szynę PE uziemiając. Uziemienie PE w odległości 70 m niczego nie daje i jest bezsensowne.

Przewód YKY 5x10 (czyli Cu). I był to przewód taki jaki zażądało PGE, więc chyba od tak nie mogłem go zmienić na Al czy tym bardziej 4x zamiast 5x
    retrofood
    KrzysztofTTTT wrote:
    retrofood wrote:
    KrzysztofTTTT wrote:

Przewód YKY 5x10 (czyli Cu). I był to przewód taki jaki zażądało PGE, więc chyba od tak nie mogłem go zmienić na Al czy tym bardziej 4x zamiast 5x

Jeśli tam w ZK jest licznik, to PGE nie ma nic do żądania, bo kabel jest Twoją częścią instalacji i nic im do tego. A kabel YKY można bez problemu zamieniać na YAKY, byle zachować odpowiedni przekrój. Bo YAKY jest znacznie tańszy, cała energetyka zawodowa używa zresztą kabli YAKY, oprócz sytuacji wyjątkowych.
    Quote:

więc chyba od tak nie mogłem go zmienić na Al czy tym bardziej 4x zamiast 5x

Masz to na piśmie? Możesz w takim razie zaskarżyć ich o zmuszenie Ciebie do poniesienia nieuzasadnionych kosztów. Sprawa wygrana w 100%.
    KrzysztofTTTT
    Level 3  
    retrofood wrote:
    KrzysztofTTTT wrote:
    retrofood wrote:
    KrzysztofTTTT wrote:

Jeśli tam w ZK jest licznik, to PGE nie ma nic do żądania, bo kabel jest Twoją częścią instalacji i nic im do tego. A kabel YKY można bez problemu zamieniać na YAKY, byle zachować odpowiedni przekrój. Bo YAKY jest znacznie tańszy, cała energetyka zawodowa używa zresztą kabli YAKY, oprócz sytuacji wyjątkowych.

Tak, tam będzie licznik. Nie wiem czy mogłem bo taki przewód miałem podany przez PGE w warunkach zabudowy (czy jak to tam się nazywa). Poza tym aby PGE założyło licznik to muszę mieć protokół z wykonania instalacji, więc chyba coś mają do tego co jest po mojej stronie płotu. Dlatego też dałem przewód taki jak PGE "chciało"
    retrofood
    KrzysztofTTTT wrote:
    Poza tym aby PGE założyło licznik to muszę mieć protokół z wykonania instalacji,
    masz mieć oświadczenie wykonawcy, że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami i jest bezpieczna. Na razie takie oświadczenie nie byłoby prawdziwe, Twoja instalacja bezpieczna nie jest.

PS. Możesz zamieścić skan tych warunków PGE? Zasłoń oczywiście dane wrażliwe.
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 43  
    retrofood wrote:
    Przy tej odległości położenie kabla 5 x 10 (mam nadzieję, że to Cu) było poważnym błędem. Należało położyć kabel 4 x 16 Al,
    Było tylko takim błędem, że naraziło autora na większe kozty -nic pozatym.
    retrofood wrote:
    a przewód PEN rozdzielić w domu, szynę PE uziemiając.
    Mając 5 x10 nadal może to zrobić.
    retrofood wrote:
    Uziemienie PE w odległości 70 m niczego nie daje i jest bezsensowne.
    Masz racje, ten uziom to uziom PEN na przyłączu.
    Nie może być wykorzystany jako uziom budynku.
    Jako uziom budynku nie będzie działał - za duża impedancja
    GBW
    Level 29  
    Są regiony gdzie w WT masz napisane kabel 5x, a podział jest w ZK przed licznikiem. Założenie 4x kończy się nie założeniem licznika.
    retrofood
    GBW wrote:
    Są regiony gdzie w WT masz napisane kabel 5x, a podział jest w ZK przed licznikiem. Założenie 4x kończy się nie założeniem licznika.

Chciałbym to zobaczyć na piśmie. Przecież to paranoja i tekst nieuka.

Proponuję zapoznać się z tym tekstem Link i z tym Link
    Michal_WWL
    Level 26  
    retrofood wrote:
    KrzysztofTTTT wrote:
    Mój elektryk twierdzi że skoro ze skrzynki przy ogrodzeniu idzie oddzielnie N i PE to uziemienie jest przy skrzynce i w domu nie jest już konieczne a wręcz że nie można nic uziemiać. Czy ma rację i czy tak to powinno być wykonane?

Nie ma racji. Jaka jest odległość od skrzynki do domu?

Bardzo wielu elektryków tak robi. Prowadzą 5x10 do skrzynki w ogrodzeniu. Do skrzynki wchodzą 4, a PE jest przyczepiony do szpilki wbitej przy skrzynce, przy samym ogrodzeniu. Do domowej rozdzielni łączy się PE i N w jednym punkcie, skąd jako oddzielne rozchodzą sie dalej.
    Pytanie tylko jak pomiary sa robione, przy szpilce na zewnątrz domu, czy przy samej domowej rozdzielni. PE rozdzielni w domu nie jest już uziemione.
    kkas12
    Level 43  
    Michal_WWL wrote:
    Bardzo wielu elektryków tak robi. Prowadzą 5x10 do skrzynki w ogrodzeniu. Do skrzynki wchodzą 4, a PE jest przyczepiony do szpilki wbitej przy skrzynce, przy samym ogrodzeniu. Do domowej rozdzielni łączy się PE i N w jednym punkcie, skąd jako oddzielne rozchodzą sie dalej.
    Pytanie tylko jak pomiary sa robione, przy szpilce na zewnątrz domu, czy przy samej domowej rozdzielni.
    Odpowiedź padła post wyżej.
    retrofood wrote:
    Przecież to paranoja i tekst nieuka.
    GBW
    Level 29  
    retrofood wrote:
    GBW wrote:

Chciałbym to zobaczyć na piśmie. Przecież to paranoja i tekst nieuka.

Proponuję zapoznać się z tym tekstem Link i z tym Link

Oczywiście że jest to bez sensu, ale w odpowiednim rozporządzeniu nie ma napisane gdzie ma być podział . Przy kablu 4x nie założą licznika i kop się z koniem.
    I proszę nie nazywać mnie nieukiem bo to nie są moje wymysły.
    User removed account
    Level 1  
    retrofood
    GBW wrote:

I proszę nie nazywać mnie nieukiem bo to nie są moje wymysły.

Przecież nie Ciebie tak określiłem, a autora wspomnianych przez Ciebie WT. Przepraszam, jeśli zrozumiałeś inaczej.

Dodano po 2 [minuty]:

GBW wrote:

Oczywiście że jest to bez sensu, ale w odpowiednim rozporządzeniu nie ma napisane gdzie ma być podział .

Nie na wszystko są ustawy i rozporządzenia, jest jeszcze wiedza techniczna, której "fachowcy" z ZE prawdopodobnie nawet nie liznęli. Ale to tylko potwierdza moje spostrzeżenia o elektrykach z ZE których znam/znałem osobiście. Wiedzą wszystko o sieciach i niewiele o instalacjach. Bo gdzie i kiedy mieli się nauczyć?