Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kupiłem falownik z wyjściem 3x230v a silnik pracuje w gwiazdę :-(

Qwai 05 Nov 2018 22:38 1359 27
Automation24.pl
    Qwai
    Level 11  
    Dzień dobry

Chcę zasilać awaryjnie hydrofor 1,5kW 3 fazowy z agregatu więc kupiłem chiński falownik ale pojawił się problem.

Wszystko na próbę podłączyłem i działa ale silnik nie ma siły nabić 4 atm. Popatrzyłem na tabliczkę silnika a tam symbol podłączenia w gwiazdę. W instrukcji falownika że silnik musi być w układzie trójkąta :-(
    Silnik to Tamel SZJe 24a ma wyprowadzone tylko trzy przewody uzwojeń.
    Falownik ZW-AT1 zasilany z jednej fazy a wyjście to 3x220V

Proszę napiszcie czy jest możliwość połączenia tego w całość. Założenie jest takie, że falownik ma działać jako zasilanie awaryjne (może być ręczny przełącznik zasilania) a na co dzień hydrofor ma pracować z zasilania 3-faz.

Na razie jedyny pomysł jaki mam to dołożenie drugiego wyłącznika ciśnieniowego i ustawienie go na 3atm bo tyle ma siłę nabić hydrofor zasilany z falownika. Na pewno nie jet to to o co walczyłem inwestując w falownik. Miałem już kupiony silnik na 230v ale ma inne wymiary i ciężko go podłączyć po za tym chyba 3fazy to lepsza opcja.

Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
  • Automation24.pl
    Anonymous
    Level 1  
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Kraniec_Internetów Styczniki i falownik, bój sie boga, człowieku :cry: .

@Qwai Dane falownika poproszę.....istnieje możliwość, że przy odpowiednim zaprogramowaniu go, uda się maksymalnie zwiekszyć jego napięcie wyjściowe. Jednocześnie odpowiednio programując czestotliwość ,,nośna" (carrier frequency), uda się podnieść trochę moment obrotowy tego silnika do wymaganej wartości ciśnienia (dla pompy). Poza tym, istnieje możliwość zasilenia falownika, ale 400 woltowego, przez zewnętrzny podwajacz napięcia. Są takie falowniki, już z wbudowanym podwajaczem i taki należało kupić.
    Anonymous
    Level 1  
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Kraniec_Internetów Szanowny Kolego - jedno tylko nadmienię - stycznik w obwodzie falownik - silnik = równa się uszkodzeniu falownika. :cry:
    Off Top:
    Była sobie chińska maszyna do produkcji worków z PVC. ,,Mądry" chinski konstruktor wpakował stycznik pomiędzy falownik a silnik (3,3kW), załączany, a właściwie wyłączany przyciskami bezpieczeństwa (grzybkami) na maszynie. Ponieważ nastepni ,,mądrzy inaczej" :cry: operatorzy zwykli zatrzymywać maszynę za pomocą tych przycisków, a nie dedykowanych ,,start - stop", właściciel maszyny wymienil cztery falowniki w ciągu roku. Gdy trafilo to w końcu do mnie, usunąłem ten stycznik, w jego miejsce wstawiłem przekaźnik, otwierający wszystkie WEJŚCIA CYFROWE falownika (run, rev i jog). Już czwarty rok pracuje to bez awarii.
    Anonymous
    Level 1  
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Kraniec_Internetów A nie prościej zasilać ten silnik zawsze przez falownik ? Wyłącznik ciśnieniowy załącza sygnał wejscia run w falowniku i po krzyku :D . I jeszcze jedno - doskonale można to zrealizowac bezstykowo, stosujac odpowiedni czujnik ciśnienia w układzie regulacji PID. I jaka to oszczędność energii :D Z resztą tak pracują najnowsze hydrofory bezzbiornikowe firmy Grunfoss.
    Anonymous
    Level 1  
  • Automation24.pl
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Pytanie tylko czy silnik można przełączyć w trójkąt, bo czasem są w gwiazdę połączone na stałe.

Oj widzę, że logiczne myślenie gdzieś zgubiłem
    Znowu je gubisz, bo
    Qwai wrote:
    Silnik to Tamel SZJe 24a ma wyprowadzone tylko trzy przewody uzwojeń.

pozdrawiam
    Qwai
    Level 11  
    Cześć

Dziękuję za udział w dyskusji. Na początek odpowiem na pytania.

Czym teraz przełączasz silnik między siecią a falownikiem? - Planowałem użyć przełącznik zasilania I - 0 - II - SFT440 HAGER
    Dane falownika - Instrukcję z danymi proszę znajdźcie w załączniku

Krzysztof Kamienski - czy możesz rozwinąć swoją myśl z oszczędnością energii przy zasilaniu z falownika. Myślałem, że stale włączony falownik w standby to strata energii, podczas obciążenia też ma straty a wyłącznik ciśnieniowy jest bezstratny czyli z zasilanie z 3faz powinno być bardziej optymalnie?

Dzisiaj rozbiorę silnik i zobaczę czy da się go przerobić na trójkąt w tedy mógłby być zasilany z falownika. Minusem takiego rozwiązania są chyba straty energii przy zasilaniu silnika z jednej fazy falownikiem gdy na co dzień mamy dostęp do trzech faz.
    I jeszcze pytanie czy w takim układzie przełącznik ciśnieniowy może być na zasilaniu falownika (innymi słowy czy nagłe odłączenie zasilania pod obciążeniem nie będzie szkodliwe dla falownika) lub czy powinien sterować falownikiem a sam falownik powinien mieć stałe zasilanie?

ps. W okresie letnim hydrofor zasila nawadnianie więc pracuje ok 1h dziennie.
    gag70
    Level 24  
    Problem silnika 400V zasilanego z 230V polega przede wszystkim na fakcie, że prąd nominalny jest o 1,73 mniejszy, co bardzo łatwo kończy się jego spaleniem jeśli ktoś go poprawnie nie zabezpieczył (termik na właściwą wartość lub nastawa w falowniku). Silnik na 400V w gwieździe, zasilany z 230V międzyfazowego, ma 3x mniejszą moc i to wszystko.

Przy ustawieniu na falowniku 50Hz obroty powinny być takie same jak przy zasilaniu z sieci, czyli również wydatek pompy i jej wysokość podnoszenia. Nie ma czegoś takiego jak znacznie mniejsze obroty/wysokość podnoszenia wynikające np: z przeciążenia. Albo silnik kręci się z częstotliwością zasilania minus niewielki poślizg albo dokumentnie utyka co jest widoczne gołym okiem.

Poskładanie układu zasilania podstawowe 400V / rezerwowe 230V przez stycznik/falownik, wymaga wyprowadzenia sześciu zacisków uzwojeń silnika i przełączanie gwiazda/trójkąt w zależności od tego skąd silnik jest zasilany. Oprócz tego trzeba przełączać źródła zasilania w taki sposób, żeby nie podać 400V z sieci na wyjście falownika oraz nie rozłączać pracujących tranzystorów od silnika, bo kończy się to upaleniem IGBT. Cały układ jest do zrobienia na pięciu stycznikach, przełączniku a'la M22 plus prosta logika sekwencyjna na konwencjonalnych przekaźnikach lub programowalnym.
    Gdyby falownik był na 400V to z pięciu styczników robią się dwa ale logika układu przełączającego pozostaje identyczna.
    Anonymous
    Level 1  
    Anonymous
    Level 1  
    Anonymous
    Level 1  
    Qwai
    Level 11  
    Hej

Niestety ten silnik jest w dwóch wersjach i moja ma w puszce tylko trzy wyprowadzenia. Rozebrałem przedni dekiel i silnik ma połączone uzwojenia podczas nawijania i są zalane lakierem/klejem.
    Kupiłem drugi silnik z 6 wyprowadzeniami i połączyłem do falownika. I działa jak powinno.

Silnik będzie na stałe zasilany z falownika, co bardzo uprości cały układ. Może będzie trochę bardziej prądożerne (straty na falowniku) ale działa na sieci i agregacie.

Do zamknięcia tematu pozostała tylko jedna wątpliwość:
    Czy przełącznik ciśnieniowy może być na zasilaniu falownika? Innymi słowy czy odłaczenie zasilania od falownika podczas jego pełnego obciążenia będzie dla niego bezpieczne?
    Wiem, że można sterować falownikiem zewnętrznym sygnałem ale w tedy falownik będzie pracował całą dobę w standby i pobierał jakąś energię więc po co?

Pozdrawiam
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    To teraz jeszcze dokup 1 fazowy silnik i będzie po problemie.

W ogóle temat bez sensu podobnie jak ta cała wydumka z falownikiem.

Dodano po 54 [sekundy]:

Qwai wrote:
    Wiem, że można sterować falownikiem zewnętrznym sygnałem ale w tedy falownik będzie pracował całą dobę w standby i pobierał jakąś energię więc po co?

Po to żebyś nie musiał co chwilę kupować nowego falownika.
  • Helpful post
    Anonymous
    Level 1  
    jack63
    Level 43  
    Qwai wrote:
    Czy przełącznik ciśnieniowy może być na zasilaniu falownika? Innymi słowy czy odłaczenie zasilania od falownika podczas jego pełnego obciążenia będzie dla niego bezpieczne?

Z falownikiem nie powinno się nic złego stać, ale wyłącznik ciśnieniowy będzie bardziej obciążony prądami udarowymi związanymi z ładowaniem kondensatorów w falowniku. Niby falownik powinien zawierać jakiś układ ograniczający prąd podłączeniu zasilania, ale z tym może być różnie.
    Jednak w tym rozwiązaniu wystąpią inne problemy zależne od konkretnego falownika i sposobu jego skonfigurowania. Falowniki różnych producentów mogą się różnie zachowywać w sytuacji gdy na stałe zwarta jest wejście RUN (lub inna nazwa dająca start falownika) i podane jest zasilanie na falownik. Wyłączenie zasilania może generować błędy i musi być możliwość ich automatycznego kasowania.
    Qwai wrote:

Strumien swiadomosci swia wrote:

No bez przesady z tym kupowaniem nowego falownika. Patrz wyżej.
    @Qwai Policz ile oszczędzisz gdy te ok 20W (trzeba sprawdzić w instrukcji) będzie cały czas pobierane. Czy skórka za wyprawkę, bo szybciej zużyje się wyłącznik ciśnieniowy (styki)?
    Optymalnym rozwiązaniem było by aby zasilanie falownika było podawane przez stycznik a start falownika następował z opóźnieniem. Czy da się to ostatnie zrobić bez zewnętrznej czasówki, to zależy od samego falownika i możliwości jego konfiguracji. Czy w oprogramowaniu jest taki tryb pracy "opóźniony start"?
    Qwai
    Level 11  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    To teraz jeszcze dokup 1 fazowy silnik i będzie po problemie.

W ogóle temat bez sensu podobnie jak ta cała wydumka z falownikiem.

Dodano po 54 [sekundy]:

Qwai wrote:

Dzięki za opinie ale jak nie masz nic sensownego do napisania proszę nie pisz.

Jak powiesz mi jak uruchomić 1,5kW silnik jedno fazowy z agregatu 3kW to przyznam Ci, że temat jest bez sensu.

Drugą tezę możesz jakoś uzasadnić czy też rzuciłeś tak bez sensu?

Dodano po 9 [minuty]:

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Falownik jest naprawdę przyzwoity i można go skonfigurować aby po podaniu zasilania był w funkcji RUN. Po wyłączeniu zasilania nie łapie błędów bo już to przetestowałem.
    Podczas załączenia prąd jest mały i rośnie wraz ze wzrostem obrotów silnika. Nie zauważyłem żadnego piku spowodowanego ładowaniem pojemności.
    Przełącznik jest 3fazowy wiec aby zmniejszyć prąd na stykach wykorzystam trzy pary i połączę je równolegle więc prod będzie praktycznie równy prądowi przy standardowej implementacji przełącznika.

Falownik po złączeniu zasilania przez kilka ok 10s się "uzbraja" a dopiero później przechodzi w RUN.
    Anonymous
    Level 1  
    Qwai
    Level 11  
    10 s przy zbiorniku 200l w instalacji domowej jest dla mnie pomijalne ale cenna uwaga :-)
    jack63
    Level 43  
    moim zdaniem takie opóźnione załączenie się silnika będzie upierdliwe (spadki ciśnienia w instalacji).

Nie przesadzaj. Jaki musiałby być pobór wody aby te 10s o czymś stanowiło. Poza tym można troszkę wyżej ustawić próg załączania.
    Rozwiązanie z falownikiem podłączonym na sztywno jest lepsze. Ciekawe ile mocy pobiera ten falownik w STBy/
    Qwai
    Level 11  
    Zmierzyłem
    Bazując na wskazaniach licznika PGE inwerter w standby pobiera tylko 1,5W :-)
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    Qwai wrote:
    Bazując na wskazaniach licznika PGE

Nieważne ile faktycznie pobiera, to osobny temat, ważne ile za to płacisz.
    Qwai wrote:
    inwerter w standby pobiera tylko 1,5W

Nie chce mi się wierzyć, że tak mało, ale odpowiedź na wcześniejsze pytania masz.
    Qwai
    Level 11  
    Dziękuję za pomoc
    Wszystkie wątpliwości rozwiane więc temat zamykam.

Pozdrawiam
    Qwai
    Level 11  
    Dziękuję za pomoc
    Wszystkie wątpliwości rozwiane więc temat zamykam.

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Silnik połączony przez Inwerter działa na zasilaniu z sieci jak i z agregatu.