Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logo! 24CE - sterowanie 3 elektrozaworami

NikTaki 06 Lis 2018 01:03 117 9
  • #1 06 Lis 2018 01:03
    NikTaki
    Poziom 6  

Cześć,

Jestem w posiadaniu sterownika Logo! 24CE 6ED1052-1CC01-0BA0. Chciałbym przy pomocy jego sterować 3 elektrozaworami. Sterować to znaczy zamykać i otwierać w chwilach określonych przez program sterownika. Posiadam także zasilacze 24VDC. Medium jakie chcę transportować to zawiesina.

Tutaj chciałbym postawić pytanie. W jaki sposób mogę rozwiązać taki układ oraz jakie elektrozawory zastosować? Przewidzianą średnicą przewodów ma być Φ6 do Φ10 średnicy wewnętrznej. Znikome ciśnienie oraz przepływ rzędu 1l/min. Jedno z wyjść sterownika chciałbym w jakiś sposób wykorzystać do załączania silników pomp (24VDC, 13W).

Proszę o porady za które serdecznie dziękuję,

0 9
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 06 Lis 2018 09:06
    Interval
    Poziom 9  

Zastosował bym zawory zaciskowe. Jednak należy wspomnieć, że do sterowania takim zaworem potrzebne jest sprężone powietrze.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 06 Lis 2018 14:42
    NikTaki
    Poziom 6  

W jakim kontekście miałbym poczytać o pompie perystaltycznej? Właściwie to takie pompy mają w domyśle tłoczyć medium w moim układzie. Mam już nawet takie pompy zaprojektowane i wykonane właśnie na silnikach 24VDC 13W (300obr/min).
    Generalnie szukałem takich zaworów, cena nie jest problemem, ale ich dostępność, albo moja ułomność co do samego szukania. Myślę, że 50 zł, a może nawet trochę więcej nie stanowi dla mnie problemu. Także współpraca z moim sterownikiem jest kluczowa co do wyboru zaworu.

0
  • #5 06 Lis 2018 19:41
    kacpo1
    Poziom 28  

NikTaki napisał:
    W jakim kontekście miałbym poczytać o pompie perystaltycznej? Właściwie to takie pompy mają w domyśle tłoczyć medium w moim układzie.

Więc w jakim celu chcesz zamontować elektrozawory ? Kiedy taka pompa nie pracuje, działa jak zamknięty zawór, nie przepuszcza cieczy, więc można taką pompę wykorzystać na dwa sposoby.

0
  • #6 07 Lis 2018 10:27
    NikTaki
    Poziom 6  

Tak, ale przy moim zastosowaniu potrzebny będzie jeszcze zawór, żeby materiał znajdujący się za pompą nie ściekał. Muszę to jeszcze przemyśleć. Może lepiej byłoby wtedy sterować pompą, np. ją zwolnić... Na razie myślałem o zaworach

0
  • #7 09 Lis 2018 21:04
    NikTaki
    Poziom 6  

Czy miałby ktoś jeszcze pomysł co do zaworów pod ten sterownik?

0
  • #8 09 Lis 2018 21:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@NikTaki Twoje założenie jest z gruntu błęne - bo poszukujesz zaworów do Siemensa LOGO! Każdym sterownikiem PLC czy przekaźnikiem programowalnym, możesz sterować [/b]każdy zawór elektromagnetyczny lub silnikowy.

0
  • Pomocny post
    #9 09 Lis 2018 21:15
    kacpo1
    Poziom 28  

Krzysztof Kamienski napisał:
    bo poszukujesz zaworow do Siemensa LOGO!

Kolega chyba nie do końca zrozumiał autora.
    NikTaki napisał:
    Chciałbym przy pomocy jego sterować 3 elektrozaworami.

Autor napisał, że posiada takowy sterownik oraz, że poszukuje do niego zaworu (jakiegokolwiek).
    Tutaj autor znajdzie tego pełno i to jeszcze po 2 - 3 $
    https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&i..._20181109121529&SearchText=solenoid+valve+12v

0
  • #10 11 Lis 2018 13:37
    NikTaki
    Poziom 6  

Właśnie, lecz miałem problem ze znalezieniem takiego zaworu na polskim rynku, który byłby akceptowalny w cenie.

Zamówiłem te (zawór solenoidowy na szybkozłączki 24VDC)

https://allegro.pl/elektrozawor-1-4-24v-i7580539074.html

Potrzebowałbym odpowiedź na dwa pytania:

1) Czy ten elektrozawór mogę bezpiecznie podłączyć pod wyjście tranzystorowe sterownika?

2) Silnik wymaga minimalnego prądu 900mA w trakcie obciążenia. Nie za bardzo rozumiem zasadę oznaczenia przekaźników. Czy ten przekaźnik się nada (w posiadaniu takich jestem):

Finder 40.61.9.024.0000

"Napięcie styku 250VAC" oznacza maksymalne możliwe napięcie styku, a więc bez problemu można nim przełączać napięcie 24VDC?

0
  Szukaj w 5mln produktów