Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary Vaillant i termostat Salus

06 Lis 2018 23:28 474 7
  • Poziom 8  
    Witam,
    Chciałem podłączyć nowy, bezprzewodowy termostat Salus 091FL do leciwego kotła jednobiegowego Vaillant VU OST 180 XE sprzężony z zasobnikiem wody także marki Vailant. Kocioł posiadał termostat VRT-ZA, ktory poległ w boju - "zwarty na stałe".
    Po odpięciu popsutego termostatu na kablu 3 żyłowym (styki 7,8,9) wpiąłem w to samo miesjce termostat Salusa (2 żyły). Najpierw w kombinacji styk 7+9 potem 8+9. Styki 3,4,5 sa zajete przez wtyczkę zasobnika. Tu zaczęło sie zachowanie pieca z którym jeszcze sie nie spotkałem. Kiedy termostat Salusa załączał wiatraczek na ekranie, kazał grzać CO, piec sie wyłączał, zas gdy Salus rozłączał, znikał wiatraczek, wyłączał CO, piec sie włączał, pompa pracowała, grzał CO jakby nigdy nic. Dodam ze Salus bym w trybie ogrzewania, przełączałem go takze w tryb chłodzenia (dla testów tylko) .
    Proszę o komentarz co zrobiłem źle. Dziekuje.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Salusa nie można podłączać do zacisków 7-8-9. Jest to Vaillantowska "szyna danych". Salus jest zwykłym termostatem załącz/wyłącz. Gdy się załączył, czyli zwarł swoje styki, to do kotła doszła informacja o zwarciu w tej "szynie danych" - czyli błąd i kocioł się wyłączył. Gdy Salus rozwarł swoje styki to usterka zniknęła i kocioł przeszedł do normalnej pracy tak jakby nie było podpiętego żadnego sterownika Vaillantowskiego.

Na listwie i zasiskach 3-4 powinna być zworka i tam zawsze wpina się termostaty załącz/wyłącz, ale skoro piszesz że tam jest podłączony zasobinik to już nie mam pojęcia.

Masz jakąś instrukcję do niego?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Lookazz napisał:
    Styki 3,4,5 sa zajete przez wtyczkę zasobnika

Nie wiem do czego służy styk 5 ale w moim 2-funkcyjnym Vaillancie VUW240/2-5 jest on bezużyteczny.
    Styki 7,8,9 służą do podłączenia oryginalnego regulatora Vaillant, więc jeśli oryginał padł i nie masz innego oryginała to styki 7,8,9 muszą pozostać wolne, nie podłączone.

U mnie standardowo faza230V jest na styku 3 i jeśli faza pojawi się na styku 4 to kocioł załączy się w trybie c.o., czyli inaczej mówiąc kocioł grzeje c.o. jeśli jest mostek między stykami 3-4 albo jeśli zamiast mostka masz regulator pokojowy ON/OFF, który akurat zamknął obwód i symuluje obecność mostka, a jeśli regulator wyłącza grzanie to otwiera obwód i symuluje brak mostka i kocioł przestaje grzać.

Z tego co piszesz to wnioskuję, że zasobnik załącza palnik w kotle za pomocą mostka na stykach 3-4, czyli działa podobnie jak zwykły regulator pokojowy ON/OFF.
    Można by spróbować podłączyć się równolegle z Salusem do styków 3-4 ale zawsze pozostaje ryzyko, że taka zmiana coś "zepsuje". Bo nie wiem na jakiej zasadzie Twój kocioł "wie", że ma akurat grzać c.w.u., bo to determinuje pozycję zaworu trójdrogowego. Być może u Ciebie do tego celu wykorzystywany jest styk 5. Tu warto byłoby sprawdzić, czy na styku 5 pojawi się faza 230V gdy włączy się grzanie zasobnika c.w.u.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Salusa nie można obecnie podpiąć równolegle na 3-4 bo każdorazowo ruszy cwu na zasobnik.
    5-dodatkowe zero robocze (tutaj zapewne jako N do zaworu 3d). Wystarczy przekaźnik i nie należy zapominać o zachowaniu priorytetu cwu.
  • Poziom 36  
    kz61 napisał:
    5-dodatkowe zero robocze (tutaj zapewne jako N do zaworu 3d)

W moim kotle 5 to nie jest zero N, bo jak wczoraj robiłem pomiary to miernik nie wykrył napięcia 230V na stykach 3-5, a moim zdaniem tak by było, gdy 5 to było N.
    Poza tym nie wiedziałem, że są zawory trójdrogowe na 230V, aby to miało być zero dla zaworu.
    Prędzej spodziewałem się rozwiązania, że po stronie kotła 3 to faza, która leci do zasobnika, a zasobnik jeśli będzie zgłaszał potrzebę grzania to puści fazę na styki 4-5 kotła.
    Stąd moja sugestia, aby sprawdzić obecność faz przy podgrzewaniu zasobnika, bo oczekiwałbym fazy na styku nr 5.

kz61 napisał:
    Salusa nie można obecnie podpiąć równolegle na 3-4 bo każdorazowo ruszy cwu na zasobnik.

Dla testu ma to sens, bo daje to dodatkowe informacje. Zrobienie pomiarów napięcia, aby ustalić, gdzie w danej chwili jest faza, będzie tutaj bardzo pomocne do zrozumienia idei działania.
    Znając idee działania wtedy na 100% można dopasować odpowiedni przekaźnik.
  • Poziom 8  
    Dziękuje wszystkim z odpowiedz.
    Chciałbym sie dopytac w zwiazku do powyzszego tematu: Czy da sie w miejsce "szyny danych" podpiąć jakais inny, nie koniecznie vaillant, bezprzewodowy termostat tygodniowy ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Lookazz napisał:
    Czy da sie w miejsce "szyny danych" podpiąć jakais inny, nie koniecznie vaillant, bezprzewodowy termostat tygodniowy ?

Moim zdaniem nie, bo musiałbyś mieć zamiennik, który wykorzystywałby szynę danych od Vaillanta, a nie znam żadnego takiego zamiennika.
    Z nowych regulatorów korzystających ze styków 7-8-9 to ja znam tylko regulator CalorMatic 332 ale jest on przewodowy, więc wątpię, abyś dostał jakiś model bezprzewodowy.
    Styki 7-8-9 to już przeżytek i standardem jest szyna eBUS, której Twój kocioł nie obsługuje, więc nie ma sensu kupować regulatorów na taką szynę.
    Jest specjalna przejściówka (VR39) pozwalająca na podłączenie do 7-8-9 regulatorów korzystających z eBUS (CalorMatic 350, 370) ale koszty takiego rozwiązania są absurdalnie wysokie, względem możliwych do uzyskania efektów.

Ja bym szedł w kierunku bezprzewodowy Salus + przekaźnik, aby zsynchronizować to z zasobnikiem c.w.u. ale to wymaga też odpowiedniej wiedzy, aby dojść do ładu i zrobić to samemu.
    Na "specjalistów" zajmujący się kotłami zawodowo też bym uważał, bo niekoniecznie muszą to zrobić dobrze.
    Albo jeśli przewód nie jest problemem to kup sobie tego CalorMatica 332 i podłącz go do 7-8-9 i po krzyku tylko musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 350zł za ten regulator. Tylko najpierw poczytaj, czy spełnia on wszystkie stawiane przez Ciebie wymagania, bo z tego co wiem to ma on regulację temperatury z krokiem co 0,5 stopnia, a nie co 0,1, co dla mnie jest wadą dyskwalifikującą taki regulator.
  • Poziom 8  
    dzieki za odpowiedz, wlasnie takiej informacji szukalem :spoko: