Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WR841n jako AP + antena YAGI + huawei b315, zasięg miedzy dwoma budynkami

07 Lis 2018 12:03 216 12
  • Poziom 4  
    Cześć,

1. Posiadam router tp link z oprogramowaniem Gargoyle, z dwiema antenami, chcę podłaczyć ten router jako AP, kupiłem antenne yagi kierunkową 16 dB HV GOLD. Chcialbym aby ta antena odbierała sygnał wfi z B315, a sygnał był rozsyłany dalej anteną oryginalną od tp linka, czy jest różnica, którą antenę podmienię w tp linku ? w gargoyle nie znalazłem możliwości wybory zadań dla anten (która ma nadawać, a która rozsyłać sygnał).

przeciągnięcie przewodu odpada.
    2. Czy to prawda ze wyjścia w routerze huawei b315, na anteny obie służą do odbierania sygnału a nie nadawania ?

w załączniku przesyłam "drogę "dla sygnału wifi na jakiej mi zależy, zaznaczone czerwoną linią, to będzie okolo 40 metrów.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    To tak nie działa, na Gargoyle ustawiasz most bezprzewodowy, obydwie anteny pracuja w MIMO i nie da rady ustawić aby jedna odbierała a druga nadawała dalej. Pomysł aby budować tak mosr wifi w oparciu o antenę YAGI słaby. Buduje się go w oparciu o dwa punkty dostępowe CPE. B315 posiada wewnętrzne anteny do WiFi. Złacza SMA służą do podłaczenia anten zewnętrznych LTE/3G.
  • Poziom 4  
    Czyli musiałbym kupić dwa takie punkty CPE, jeden podłączony do Huawei (główny router) a kolejny punkt w drugim budynku podłączony przewodem do Tp-linka, który dalej będzie rozsyłać sygnał wifi ?
    Jest jakaś marka Punktu CPE, której należy unikać ?

widzę gdzieś w internecie, że model routera b315s z dostępem do LTE występuje czasem z frazą CPE, czy to znaczy, że mój router ma już punkt CPE w sobie i wystarczy, że kupie jeszcze tylko jeden punkt CPE? czy to tylko marketing ?
  • Pomocny post
    A jakie masz prędkości na tym B315 ? Most można zrealizować na jakiś używanych Nanostation 2 NS 5 czy wersjach NS LOCO2 lub NS LOCO 5. Dwie sztuki w komplecie z zasilaczami POE kupisz za około 150 zł. Działają w standardzie G. Korzystasz z internetu mobilnego Orange/T-mobile czy Plusa ?
  • Poziom 4  
    korzystam z internetu mobilnego ORANGE, ale nie powiem Ci jakie to są prędkości gdyż nie pamiętam, a nie mam możliwości sprawdzić ich dziś. W miejscu gdzie chce zrobić most bywam tylko weekendami i to nie zawsze, a brak internetu w tamtych miejscach jest bardzo uciążliwy.

czy urządzenia nanostation muszą być takie same? tzn czy muszą oba być LOCO 5 czy może jedno być NS 5 a drugie LOCO 2 ?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    damianexx1 napisał:
    czy urządzenia nanostation muszą być takie same? tzn czy muszą oba być LOCO 5 czy może jedno być NS 5 a drugie LOCO 2 ?

Niestety nie, te numerki to oznaczenie częstotliwości na jakiej pracują, Czyli muszą być dwie "piątki" albo dwie dwójki. Modelowo nie muszą być identyczne. Czyli może być LOCO i NANO.
  • Poziom 4  
    czy zasilacz musi być POE? właśnie znalazłem dwie szt za 100 zł z zasilaczem podobno 12Volt, z "jakąś kosteczką na dwa wejścia RJ" tyle sie dowiedziałem od sprzedającego), wykorzystywane były do przesyłu obrazu z kamer. Anteny to NS 5.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Pytałem o operatora bo to istotne, internet mobilny działa bardzo różnie i kluczowe na początek jest zapewnienie sensownych prędkości aby było co dzielić na te dwa budynki. Nanostation 2 czy 5 pozwalają na prędkości rzędu 20Mb/s tyle będziesz miał maksymalnie w drugim budynku. Ta kosteczka na dwa wejścia LAN to zasilacz POE.
  • Poziom 4  
    udało mi się kupić dwa punkty nanostation 5,
    czy konieczne jest montowanie urządzeń na zewnątrz budynku i czy antenty muszą się widzieć bez żadnej ściany na przeszkodzie ?

pytam bo aktualnie ustawiłem urządzenia w budynkach, dzieli je w sumie 4-5 scian i dwa świerki na odległości 50-max 70 metrów.

i nie wiem czy źle ustawiłem coś czy może jednak mury są przeszkodą.

ustawienia dla nano1:
    192.168.1.221
    acces point WDS
    adresy IP bramy 192.168.1.1
    1dns 8.8.8.8
    2dns 8.8.4.4

nano 2
    station WDS
    192.168.1.221
    adresy IP bramy 192.168.1.1
    1dns 8.8.8.8
    2dns 8.8.4.4

nazwa SSID : UBNT
    hasłęm zabezpieczone wpa2-AES
    PSK

urządzenia się nie wyszukują,

w ustawieniu anteny sygnał -96 db
    kraj UZBEKISTAN
    moc ustawiona na max (24 db)
  • Pomocny post
    A dlaczego obydwa maja te same adresy LAN? Oczywiście anteny obydwu musza się widzieć bez przeszkód i być na zewnątrz. Przy prawidłowym zwizowaniu anten moc należy skręcić do minimalnych wartości.
  • Poziom 4  
    LAN czyli brama 192.168.1.1 ?
    akurat tak miałęm routery ustawione.

skoro anteny muszą się widzieć to zamknięcie tematu musi trochę poczekać. Muszę kupić dwa wysięgniki i wymyśleć jak małoinwazyjnie przenieść sygnał na zewnątrz domu. Widziałem gdzieś "przelotkę taśmową RJ45" którą można przelatywać np przez okno, kładąc ją w szczelinie, ale jutro raczej tego nigdzie nie dostanę.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie, to IP LAN. No i czemu brama 192.168.1.1 taki masz adres na b315?
  • Poziom 4  
    a więc:
    b315 adres mam wlasnie 192.168.1.10
    tp link w tej chwili mam 192.168.1.14
    nano1 192.168.1.11
    nano2 192.168.1.12

znalazlem zapis ze aby NANO działały z ruterem, to router musi być w tej samej podsieci czyli 192.168.1.X?

zaraz zobacze czy anteny zadziałają i "złapią się" montując je w jednym pomieszczeniu

EDIT:
    w jedym pomieszczneiu udało mi się połączyć urządzeniami, jednak nie mam zielonego pojęcia jak połączyć router tp-link, który ma pobierać sygnał internetowy kablowy z NANO2.

Edit 2:
    z ciekawości podłączyłem się prosto z nano2 do laptopa i też brak interetu, mimo połączonych ze sobą nano1 i nano 2. sygnał bdb.

chcę osiągnąć połączenie
    b315-nano1->nano2-tp-link

EDIT3:
    udało mi się przekazać internet prosto do laptopa z nano2,
    w zakładce network nano2 miałem router zamiast bridge. Zostało teraz skonfigurować odpoweidnio tp-link'a

EDIT4:
    dodaje screen z CMD po komenzie ipconfig gdy podłączony jest przewód z nano2 do laptopa (mam internet), oraz dodaje screen z ustawien tp-link/gargoyle, który niestety nie ma dostępu do internetu, a nano2 wpięte w tp-link w niebieski pot WAN

EDIT5:
    Udało się! router ostatni nie może mieć tej samej podsieci co nano2.
    tj adres nano2 mam 192.168.1.12 a adres tp-link musiałem dać 192.168.X.Y
    gdzie X różny od 1

EDIT 6
    w ciągu kilku tygodni będę prowadzić przewód RJ45 w listwie na zewnątrz domu do anteny( na szybko policzyłem to będzie 15metrów (raczej z zapasem czyli ostatecznie mniej). listwe na wszelki wypadek kupiłem szerszą aby zmieścić tam jeszcze przewód antenowy do podłączenia np YAGI bądź innej anteny aby mieć ogólnie szybszy internet)
    na dzień dzisiejszy w wyborze band na LTE ADVANCED/band 44 mam prędkości między 6a 12 mb download,
    800mHz - 2mb max
    1200mHz około 13 mb o północy.

i dwie kreski zasięgu,
    niestety komórka CELL ID jest "0" bo oprogramowanie orangr w routerze b315 zwraca wartość 0 i nie wiem z którego BTS krzystam,
    przy częstotliwościach 2100, 2600 brak połączenia jakiegokolwiek.

czy jest sens dawać przewód antenowy w listwie aby założyć np YAGI bądź inną antenę wzmacniającą sygnał ? chciałem przy tym skorzystać z tego https://www.mediaexpert.pl/akcesoria-rtv-do-t...M2HpZF-qGjnXo78FemxoCq8QQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds dla anteny oraz analogicznej przejściówki dla rj45, proszę pamiętać że przewód do anteny YAGI będzie mieć między 10 a 15 metrów długości i czy przy tej długości cokolwiek da rade przenieść ?