Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Amica Comfort G SEG 1.32 S - zbyt niska temperatura

Mirek_Burczyn 07 Lis 2018 15:05 330 6
  • #1 07 Lis 2018 15:05
    Mirek_Burczyn
    Poziom 3  

Piekarnik elektryczny bardzo słabo (a często wcale) się nagrzewa. Kuchenka jest stara (mieszkanie studenckie) i ewidentnie wiele przeszła, ale po dwóch miesiącach wreszcie udało mi się przekonać resztę współlokatorów, że może jednak dobrze byłoby naprawić piekarnik, zamiast zostawiać go włączony na dodatkową godzinę, by "dopiec" ciasto.
    Podejrzewam, że może być uszkodzony termostat. Pokrętło regulacji temperatury działa, natomiast różnica między temperaturą znamionową a realną wynosi około 100 stopni. Piekarnik absolutnie nie jest w stanie przekroczyć temperatury 150 stopni Celsjusza. Przy używaniu regulacji samej z siebie temperatury, górna granica piekarnika to 120 stopni. Jeśli użyje się przełącznika na górną lub dolną grzałkę, piekarnik jest w stanie nagrzać się do 140 stopni. Z użyciem trybu opiekania maksymalną temperaturę, jaką udało się utrzymać było 150 stopni. Z oczywistych względów pieczenie ciasta na "jedną grzałkę" lub z użyciem opiekacza jest mocno utrudnione (nie twierdzę, że się nie da, ale wybitnie nie bawi mnie spędzenie godziny w kuchni, bawiąc się tam i z powrotem pokrętłem i obserwowanie wskazówki termometru), z kolei zostawienie ciasta w 120 stopniach daje bardzo efektowne zakalce.
    Pokrętło znamionowane jest na 250 i na tyle opiewa zakres temperatury w instrukcji obsługi.

Jaki termostat powinien być dobrany do takiej kuchenki? Czy może być też inna przyczyna?

EDIT:
    Nie działa również lampka w piekarniku. Jest to akurat coś, bez czego mogę żyć, ale można by ją przy okazji także wymienić/naprawić, o ile cena nie okaże się kosmiczna. Prosiłbym więc na zapas także o model lampy.

0 6
  • #3 07 Lis 2018 23:53
    Mirek_Burczyn
    Poziom 3  

Zdecydowanie grzeje i góra i dół, tak włączone osobno jak i razem (choć wtedy, o dziwo, słabiej). Po uruchomieniu trybu opiekania, nagrzewa się również dodatkowa grzałka opiekacza. Nie wiem, czy powinna aż do czerwoności, ale tak właśnie robi. Instrukcja na ten temat milczy, no ale skądś to "opieczenie" się musi brać.
    Moje podejrzenie z termostatem wynika w dużej mierze z racji na fakt, że kiedy jest użyty jakikolwiek inny tryb niż nastawienie piekarnika na konkretną temperaturę (sama góra, sam dół, opiekanie), to znacznie dłużej w ogóle trwa okres grzania (dłużej świeci się kontrolka, a termometr wykazuje wzrost temperatury) i można osiągnąć nieco wyższą temperaturę dzięki temu, jak i szybciej nagrzać piekarnik. Tak czy inaczej niemożliwością jest przekroczenie czarodziejskiej bariery 150 stopni.
    Ustawienie pokrętła na mniej niż 120 stopni w ogóle nie daje żadnego rezultatu (120 jest tutaj umowne, pokrętło ma skalę opisaną co 50 stopni i kropkę wyznaczającą kolejne 25) i nie zaczyna się nagrzewanie. Ale na to akurat przymykam oko - poprzedni piekarnik działał bez zarzutów, chociaż nie zaczynał grzać aż do przekroczenia pozycji 100 stopni. Więc to akurat może być związane z usterką, a równie dobrze może być cechą modelu. Nie wiem, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z innymi piekarnikami elektrycznymi Amica.

0
  • #5 08 Lis 2018 22:28
    Mirek_Burczyn
    Poziom 3  

Hm... Pozostaje zapytać którędy najkrótsza droga, by usunąć panel z pokrętłami i dostać się do regulatora temperatury, jak na zdjęciu z drugiego tematu. Bo rozumiem, że da się to zrobić bez odsuwania i rozmotowywania połowy piekarnika.

0
  • #6 13 Lis 2018 20:43
    Mirek_Burczyn
    Poziom 3  

Po rozkręceniu okazało się, że wąsy z przełącznika nie tyle, że są wytarte, co zwyczajnie brakuje sporego kawałka plastiku i stąd termostat nie jest w stanie się włączyć mimo obrotów pokrętła. Ostatnie pytanie zatem: czy kupując nowy termostat dostanę go z przełącznikiem, czy nie? Jakkolwiek wiem, że pytanie jest absurdalne, to sprzedawca generalnie mnie zbył, zamiast odpowiadając na pytanie, oferując montaż za 220 złotych (a termostat za 50). Skoro wiem co jest zepsute, to sam to mogę wymienić, ale muszę wiedzieć, którą część dokładnie powinienem kupić.
    Mam zbyt stary telefon, żeby zrobić jakiekolwiek sensowne zdjęcie pękniętego wąsa z przełącznika.

0
  • #7 19 Lis 2018 20:51
    Mirek_Burczyn
    Poziom 3  

Zapomniałem w sobotę zgłosić, że sprawa wreszcie rozwiązana. Pokrętło wymienione, termostat również (oba były fizycznie uszkodzone), wszystkim dziękuję za pomoc.

Zamykam.

0