Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klon STK500 na ATmega8 i FT232 przystosowany do pracy z Atmel Studio 7

vidmo91 07 Lis 2018 16:30 5529 6
 • Od dawna mam programator AVT prog2, urządzenie tożsame z kitem AVT5125.
  Działa dobrze z avrdude, także nadaje się jeszcze do czegoś, ale chciałem więcej. Mój problem polegał na tym, że programator nie współpracował z Atmel Studio (oczywiście można zmusić AS do wykorzystania avrdude, ale po co skoro nie trzeba, no i zmuszanie to ma duże ograniczenia).
  Problem można rozwiązać edytując dll-kę AS, ale pojawia się z powrotem po każdej aktualizacji.
  AS informuje nas przy próbie połączenie z programatorem, że oczekuje komunikacji z STK500_2 a nie AVRISP_2. Dlatego wystarczy w programie ATmegi dostępnym na EP.com.pl podmienić ten string. Problem rozwiąże się na stałe, a programator nie straci możliwości współpracy z avrdude.

  BTW jest to chyba najtańszy programator AVR-SPI współpracujący z AS, (zakładając wykorzystanie taniej przejściówki USB<>UART). Schemat takiego połączenia (z wykorzystaniem schematu z instrukcji AVT5125):
  Klon STK500 na ATmega8 i FT232 przystosowany do pracy z Atmel Studio 7
  Programator może stabilnie pracować z zasilaniem 3,3V. Pracuje stabilnie i jest przyjemny w użyciu, czego nie mogę powiedzieć o moim drugim programatorze: klonie AVRISP mkII. AS często nie chce nawiązać z nim komunikacji, natomiast z prog2 łączy się bez bólu i od razu. Programator pozwala graficznie ustawiać fusy, programować z prędkością od 17kHz do 1,8MHz, czyścić, odczytywać i zapisywać pamięci mikrokontrolerów.
  Klon STK500 na ATmega8 i FT232 przystosowany do pracy z Atmel Studio 7

  Załączam gotowy program dla chętnych:
  avtprogst..00.bin Download (8 kB)Punkty: 4 dla użytkownika

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  vidmo91
  Poziom 10  
  Offline 
  vidmo91 napisał 63 postów o ocenie 62, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2009 roku.
 • flexghzflexghz
 • flexghzflexghz
 • #3
  vidmo91
  Poziom 10  
  Tylko programuje, do debugowania potrzebna jest co najmniej ATmega 32U4 (~15zł w TME + ~5zł drobnica).

  Koszt:
  ATmega8A ~8zł (TME)
  Konwerter USB<>UART ~4zł (Allegro, 6zł z wysyłką)
  Drobnica tj. kwarc i elementy pasywne ~2zł

  Najprawdopodobniej można też wykorzystać UsbAsp, byle z ATmegą8. Trzeba mieć jakiś inny programator żeby to przeprogramować UsbAsp (np. Arduino), trzeba też zmienić połączenia, ale jest to jak najbardziej wykonalne.
 • #4
  kaczakat
  Poziom 31  
  Może nie tak tani, ale chyba najprostszy jest wg mnie programator klon MKII zrobiony z klona Arduino MICRO z Atmega32u4. Bierzesz tego MICRO (3$) dwa rezystory 10k (opcjonalnie, jak chcesz by AS odczytywało napięcie układu programowanego, robi się dzielnik miedzy GND i VCC targetu do pinu A0, a jak nie to można spiąć A0 z VCC Micro, żeby AS się nie pluł), parę kabelków, wgrywasz hexa z załącznika i programator MK2 SPI gotowy (sprawdzony w AS 6.2, 7, Arduino z AVRDUDE 6.3, AVR LAB++). Reset idzie z pinu 8 MICRO, reszta to zwykłe SPI/ISP (MOSI, MISO, SCK z pinów 16, 14 i 15) zgodnie ze schematem Arduino MICRO. Miałem kiedyś zainstalowanego klona MK2, więc po włączeniu Arduino Micro z tym softem od razu wykrył znane urządzenie. Binarka jest przeróbką z projektu LUFA. Dodatkowo nie potrzebujesz żadnego innego programatora do zaprogramowania. W załączniku jest AVRDUDE i plik bat, a Micro przylatuje z bootloaderem. Po resecie przez 6-8 sekund zmienia port na inny COM do wgrywania softu. Trzeba sprawdzić jaki to i podmienić w pliku "start.bat" numerek, znowu zresetować, odpalić bat i gotowe. Oczywiście prościej jest mieć programator USBASP i wgrać np. AVRLAB++. Przywrócenie softu z bootloaderem to też już tylko innym programatorem, bo bootloader zostanie oczywiście nadpisany. W Win10 z AS7 nie miałem żadnego programatora wgranego, po podłączeniu zainstalował sobie wszystko sam (oczywiście był AS7 wgrany wcześniej). Nieco kłopotliwe jest użycie interfejsu TPI, bo istotny pin jest użyty do leda i nie jest wyprowadzony na pinheader. Trzeba dolutować kabelek jak na fotce pomarańczowy do rezystora po prawej (tu jest sygnał TPICLK), do tego wyprowadzić na wspólną linię sygnały RX/TX przez rezystory R220-470 (do TPIDATA), 8 do reset i można się bawić również z prockami Attiny10, itp. Ale jak ktoś przylutował Attiny10 to z tym pójdzie łatwiej. Jak widać niestety na fotce mojego rezystora tam już nie ma, bo miałem długi i gruby kabelek, którym majdałem po stykówce. Nie jest to dobry pomysł, po kilku takich został mi w ręce razem ze ścieżką, musiałem wlutować się dalej do ścieżki. Po dodaniu regulatora 3.3V i konwertera poziomów logicznych/bufora można również programować Xmega, ale to już by podrożyło programator o kolejnego $, bo całość trzeba by już jakoś ułożyć na płytce i dołożyć trochę scalaków. W najprostszej wersji do ISP to Arduino Micro + 5 kabelków żeńskich (bez zasilania układu). Wiem, nie ma bufora itp., jak coś pójdzie źle to dycha w plecy.
  Dodatkowo na pinie 9 jest sygnał zegara 4MHz - na wypadek jakby komuś z fusami nie wyszło. PDI już mi się nie chciało testować.
  Klon STK500 na ATmega8 i FT232 przystosowany do pracy z Atmel Studio 7
  Klon STK500 na ATmega8 i FT232 przystosowany do pracy z Atmel Studio 7
  Klon STK500 na ATmega8 i FT232 przystosowany do pracy z Atmel Studio 7

  Całość zapożyczona od przyjaciół ze wschodu: http://arduino.ru/forum/proekty/delaem-programmator-avrisp-mkii-za-5-minut. Szukałem części do swojego programatora, ale AT90USB162 z USB to 2.5$, Atmega32U4, która też była jako opcja w LUFA, taka sama jak w Micro ale goła bez płytki jest droższa/w tej samej cenie, więc przerzuciłem się na szukanie czegoś gotowego do MICRO. Złożyłem to z ciekawości, w moim MK2 był tylko zimny lut i w międzyczasie i tak zaczął działać.
  Oczywiście klon micro kupiony w PL to już ze 20zł i wysyłka, ale jak ktoś na szybko chce się poratować i akurat ma w szufladzie to polecam.
  Problemów logicznych z AS nie miałem żadnych, tylko stracony rezystor, ten led już nie zaświeci :(.

  @leonow32 otwórz sobie PDF z instalki AS, tam jest rozdział Supported Devices i opisany każdy procek wraz z programatorami, co mogą, a co nie mogą w zakresie programowania i debugowania. Ani MK2 ani STK500 nie są wymienione z opcją debugowania.
 • #5
  Janusz_kk
  Poziom 26  
  kaczakat masz plusa za to info.
 • #6
  konradxdx
  Poziom 9  
  Janusz_kk napisał:
  kaczakat masz plusa za to info.
  Niektórzy narzekają na arduino, ale nie wiedzą, ile przydatnych urządzeń i programów na tym powstało. Skoro już jesteśmy w temacie programowania, to na arduino jest jeszcze ciekawy programik, pozwalający zrobić z atmegi328 programator UPDI do nowych attiny: https://github.com/ElTangas/jtag2updi