Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

FREEZE13 07 Lis 2018 16:43 270 19
  • #1 07 Lis 2018 16:43
    FREEZE13
    Poziom 3  

Witam potrzebował bym schematu prostego ale nie przesadnie wzmacniacza na Tda2794 mono z 1 końcówką mocy ma to być wzmacniacz a raczej sama końcówka bez regulacji tonów bez przedwzmacniacza.
    Drugie pytanie to czy transformator z Diory ws442 da radę to uciągnąć czy będzie miał napięcia ok do tej końcówki czy szukać innego trafa ?

0 19
  • #3 07 Lis 2018 20:26
    FREEZE13
    Poziom 3  

Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    O! w nocie jest prosty schemat:
    https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda7294.pdf

Transformator powinien wystarczyć.

Dzięki za odpowiedz a co do trafa to da rade i w 4ohm i w 8ohm ? bo to ma być końcówka dual mono czyli 2 oddzielne wzmacniacze mono w 1 obudowie z 2 takimi transformatorami.

Dodano po 3 [minuty]:

A jeszcze się spytam znalazłem taki schemat czy to ma rację bytu czy to zadziała i gdzie tam podpiąć sygnał te znaki zapytania idą do masy to wiem ale gdzie sygnał audio ma być wpięty i czy do - głośnika wpina się główną masę zasilania wnioskując po kondensatorach przy zasilaniu ? Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

0
  • #4 09 Lis 2018 04:36
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

0
  • #5 09 Lis 2018 19:53
    FREEZE13
    Poziom 3  

aksakal napisał:

Z rysunku wynika że to co zaznaczyłem na czerwono to jest ta cała masa tak ? to wszystko idzie do zasilania gdn ? Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

Dodano po 5 [godziny] 49 [minuty]:

Czy ten schemat wydaje się ok ?

0
  • #6 10 Lis 2018 05:14
    aksakal

Może te zdjęcia ci pomogą. Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

0
  • #7 10 Lis 2018 15:19
    FREEZE13
    Poziom 3  

[quote="aksakal"]Może te zdjęcia ci pomogą. Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442[/quote

Dzięki we wtorek przychodzą mi części postaram się odpalić i napisać dodać zdjęcia

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytanie czy trafo od diory ws442 nie będzie miało zbyt wysokiego napięcia bez wyprostowania ma 33v a na skrajnych złączach jest 66v to chyba tak zwana suma Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

0
  • #8 11 Lis 2018 05:07
    aksakal

Diora była zaprojektowana dla napięcia sieci 220V . Przy czym napięcie na wtórnym uzwojeniu składało 2x27.8V, a po mostku prostowniczym 2х37-38V. W nasz czas napięcie sieci 230V , lecz często faktyczno przekracza i 240V, odpowiednio napięcie na wtórnym uzwojeniu wezbierze . Dla zasilania TDA7294 producent rekomenduje nie przekraczać napięcie zasilania 2x40V przy obciążeniu 8Om. Na żal myślę, że pomyliłeś się przy wymiarze napięcia . Wskazane tobą napięcie 2х33V odpowiada napięciu sieci 261V. Wymierzyj jeszcze raz napięcie . Jeśli wymierzone napięcie będzie przekraczało 2x30V, to US 7294 lepiej zamienić na US 7293, maksymalne napięcie zasilania którego 2x50V.

0
  • #9 11 Lis 2018 11:11
    FREEZE13
    Poziom 3  

aksakal napisał:
    Diora była zaprojektowana dla napięcia sieci 220V . Przy czym napięcie na wtórnym uzwojeniu składało 2x27.8V, a po mostku prostowniczym 2х37-38V. W nasz czas napięcie sieci 230V , lecz często faktyczno przekracza i 240V, odpowiednio napięcie na wtórnym uzwojeniu wezbierze . Dla zasilania TDA7294 producent rekomenduje nie przekraczać napięcie zasilania 2x40V przy obciążeniu 8Om. Na żal myślę, że pomyliłeś się przy wymiarze napięcia . Wskazane tobą napięcie 2х33V odpowiada napięciu sieci 261V. Wymierzyj jeszcze raz napięcie . Jeśli wymierzone napięcie będzie przekraczało 2x30V, to US 7294 lepiej zamienić na US 7293, maksymalne napięcie zasilania którego 2x50V.

Moje napięcie wynosi równo 2x32.6v ale czy pod obciążeniem nie spadnie o te 2v ? i jak dam dobre chłodzenie duży radiator taki z ws442 + do niego wentylator czy te tda nie przerobi tego napięcia ? raczej zagotować się nie powinna przy takim radiatorze mowa o 1 końcówce na 1 radiatorze bo to ma być ogólnie końcówka która ma stać czasem na dworze nagłaśniać małe imprezki domowe miała być wykonana jak najtaniej bo krucho z kasą więc to trafo 2 takie trafa dokładnie 1 na 1 stronie kondensatory jakie mają być to 2x10000uf 50v wiem ze spory zapas ale wolę zapas niż żeby było za mało chyba że da się jakoś rozebrać to trafo to bym odwiną kilka zwoi aby zmniejszyć napięcie wtórne ale ono jest chyba klejone

Dodano po 2 [minuty]:

Ta suma 66v gdzie tam wyżej na zdjęciu narysowałem może być ? czy za duża po wyprostowaniu będzie to około 75v jak dobrze koja że tak w ws442 było

0
  • #10 11 Lis 2018 13:26
    aksakal

Przy wejściowym napięciu AC 2х32.6V po mostku na kondensatorach filtru otrzymasz 2x45.9V - 2 V strat na diodach = 2x43.9V . Nawet uwzględniając spadek napięcia przy obciążeniu U zasilania będzie znajdował się na poziomie maksymalnego dla obciążenia 8Om . Zamierzasz wykorzystać TDA7294 przy takim napięciu zasilania - wykorzystaj, lecz na swój lęk i ryzyko żeby nie powstawało pretensji za szkodliwe rekomendacje.Kto może dać ci gwarancję, że napięcie sieci w jakikolwiek moment nie przekroczy to przy którym przeprowadzałeś wymiary . Wtórne uzwojenie transformatora ma odczep od środka . Na skrajnych wyprowadzeniach transformatora stosunkowo odczepu będzie połowa napięcia, czy 66 : 2 = 33V.

0
  • #11 11 Lis 2018 18:37
    FREEZE13
    Poziom 3  

aksakal napisał:
    Przy wejściowym napięciu AC 2х32.6V po mostku na kondensatorach filtru otrzymasz 2x45.9V - 2 V strat na diodach = 2x43.9V . Nawet uwzględniając spadek napięcia przy obciążeniu U zasilania będzie znajdował się na poziomie maksymalnego dla obciążenia 8Om . Zamierzasz wykorzystać TDA7294 przy takim napięciu zasilania - wykorzystaj, lecz na swój lęk i ryzyko żeby nie powstawało pretensji za szkodliwe rekomendacje.Kto może dać ci gwarancję, że napięcie sieci w jakikolwiek moment nie przekroczy to przy którym przeprowadzałeś wymiary . Wtórne uzwojenie transformatora ma odczep od środka . Na skrajnych wyprowadzeniach transformatora stosunkowo odczepu będzie połowa napięcia, czy 66 : 2 = 33V.

Czyli to jest takie że wytrzyma 50% na 50% na 8ohm pewnie wytrzyma a na 4ohm to już pewnie loteria ? czyli zostaje rozklejenie jego i odwiniecie kilku zwoi do 30v

Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

zmniejszyłem napięcie transformatora do 29.6v na 2 stronach na 2 końcowych odczepach mam 59v takie napięcie będzie ok ?

0
  • #12 11 Lis 2018 18:44
    aksakal

Rekomenduję ci nie pośpieszać zepsuć transformator, a spróbuj zmontować zasilacz zgodnie schematu i dla jego testowania wykorzystać w roli obciążenia druciane opory 20-30Om 40-50W. Jeśli przy takim obciążeniu napięcie nie przekroczy 2x40V to zasilacz można wykorzystać dla zasilania wzmacniacza przy obciążeniu 8Om.

0
  • #13 11 Lis 2018 19:21
    FREEZE13
    Poziom 3  

aksakal napisał:
    Rekomenduję ci nie pośpieszać zepsuć transformator, a spróbuj zmontować zasilacz zgodnie schematu i dla jego testowania wykorzystać w roli obciążenia druciane opory 20-30Om 40-50W. Jeśli przy takim obciążeniu napięcie nie przekroczy 2x40V to zasilacz można wykorzystać dla zasilania wzmacniacza przy obciążeniu 8Om.

Już za późno zmniejszyłem własnie przed chwila operacja się udała pacjent żyje zmniejszyłem do 2x29v na sumie mam 59v po wyprostowaniu będzie około 39v a mi zależy żebym mógł tą końcówkę używać tak że na 4ohm rzadko ale jednak morze i te 40v jest zbyt wysokie dla 4ohm zaraz załączę zdjęcia jak to wygląda dodam iz całe uzwojenie które szło do przedwzmacniacza usunąłem bo mi potrzebne nie było .

Dodano po 5 [minuty]:

Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

Dodano po 2 [minuty]:

tam gdzie jest 29v to trafo już jest po przeróbce ta żółta taśma ponoć wytrzymuje do 300 stopni jest dosyć cienka więc rade powinna dać postanowiłem nie wycinać a odlutować tą miedzianą blaszkę z góry i dać ją na nowo aby zniwelować jakie kol wiek przydźwięki z trafa hot air w odlutowaniu pomógł

Dodano po 1 [minuty]:

Na te czarne ślady na taśmie proszę nie patrzeć to od hotaira się zrobiły bo grzałem 450 stopni aby ta blaszka się przylutowała z obu stron uzwojenia nie dotyka sprawdziłem taśmy nie przepaliło

0
  • #15 14 Lis 2018 17:06
    FREEZE13
    Poziom 3  

Zbudowałem wzmacniacz z tego schematu działa lecz gra dosyć cicho napięcie zasilania narazie podaje z zasilacza atx + - 12v Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

Dodano po 1 [minuty]:

Wywaliłem r1 i nie dałem c2 przy wejściu przy sygnale podaje sygnał z pc gdy je dam dźwięk będzie głośniejszy

0
  • #16 14 Lis 2018 17:46
    aksakal

Jak wykorzystujesz gniazda Mute i Standby? Przy zasilaniu +- 12 nie należy czekać zbyt hucznego dźwięku . Poza tym, wydajnosc pradowa ATX na szynie minus 12V niezbyt podchodzi dla takiego wzmacniacza. .

0
  • #17 14 Lis 2018 19:31
    FREEZE13
    Poziom 3  

aksakal napisał:
    Jak wykorzystujesz gniazda Mute i Standby? Przy zasilaniu +- 12 nie należy czekać zbyt hucznego dźwięku . Poza tym, wydajnosc pradowa ATX na szynie minus 12V niezbyt podchodzi dla takiego wzmacniacza. .

Nie wykozystaje mute odłączone a stand by podpięte na stałe do +

Dodano po 46 [minuty]:

Podłączyłem pod zasilanie jakie ma być pod tym wzmacniaczem po wyprostowaniu daje 2x39v wzmacniacz gra troszkę głośniej ale na maxa na pc i brak jakiego kol wiek przesterowania da się słuchać w bloku jest zbyt cichy co zrobić i wygląda jak by nie miał nawet tego 30w max jakieś 25w dźwięk jest fajny czysty nie jest zniekształcony ani nic.

0
  • #18 15 Lis 2018 04:47
    aksakal

Które źródło sygnału wykorzystujesz ? Dla zwiększenia czułości nominał rezystora R3 powiększ do 22kOm.

0
  • #19 15 Lis 2018 20:03
    FREEZE13
    Poziom 3  

aksakal napisał:
    Które źródło sygnału wykorzystujesz ? Dla zwiększenia czułości nominał rezystora R3 powiększ do 22kOm.

Wielkie dzięki wzmacniacz gra o wiele głośniej dodatkowo dodałem przedwzmacniacz na opa wzmacniający sygnał trafo od diory radzi sobie z 2 kanałami na max dzięki za podpowiedzi narazi nie zamykam bo może ktoś chce zdjęcia jak to wygląda jutro jak dokończę obudowę to mogę załączyć zdjęcia.

0
  • #20 17 Lis 2018 12:20
    FREEZE13
    Poziom 3  

Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442 Prosty wzmacniacz na Tda7294 - Czy da rade transformator z Diory ws442

Tak to się prezentuje przetrwał już 1 imprezę taką mała i nic mu się nie stało wiec elektronicznie wszystko ok wygląd owo nie jestem żadnym artystą ani nie chciałem wydawać kilkuset zł żeby ktoś mi zrobił mi napisy więc zrobiłem je sam korektorem aby zakryć czarne miejsca wolne troszkę jest to obudowa z diory ws442 kiedyś wyrwałem na olx z transformatorem bez środka za 20zł więc kupiłem.

0