Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora

bobic7 07 Lis 2018 19:01 177 15
  • #1 07 Lis 2018 19:01
    bobic7
    Poziom 7  

Cześć wszystkim!
    Chciałbym prosić przede wszystkim o poradę.
    Opiszę sytuację szybko i jak najbardziej zwięźle.
    Zakupiłem tydzień temu laptop z drugiej ręki:

ASUS R5010JK
    Intel i7 4710HQ 2.50GHz
    GeForce GTX 850m
    4GB(tutaj po prostu zamierzałem dołożyć drugą kość 4GB)
    SSD 240GB

No i sprawdziłem go jak sobie radzi w grze. Pograłem w CSGO, na ustawieniach dość wysokich. Czas gry 90 minut.
    Karta graficzna o dziwo nie spaliła się, maksymalna temperatura 80 stopni, gdzie była często wykorzystywana w 100%.
    Ram podczas gry w użyciu prawie cały, 3,5GB.
    No, ale chyba po godzinie procesor osiągnął już nie ciekawe temperatury. A jego użycie nie było zbyt wysokie, wiele nie potrzebował w CSGO. Mała ilość pamięci RAM chyba nie mogła wpłynąć na pracę i7, prawda? Zobaczcie sami jak to wygląda w HWinfo64.

ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora

I teraz zastanawiam się co robić. Czy opłaca się zostawić ten laptop? Czy wymienić pastę, a potem dopiero cokolwiek decydować.
    Zakupić podkładkę chłodzącą? Wydaje mi się, że nie dałem za dużo za ten sprzęt(1500PLN), dlatego tak się zastanawiam.
    Chciałbym poznać opinię bardziej doświadczonych kolegów, czy warto zostawić tego laptopa, czy może będzie tylko gorzej.
    Pozdrawiam i z góry dzięki za opinię ;)

0 15
  • #2 07 Lis 2018 19:05
    miecho18
    Spec od komputerów

Trzeba po prostu wykonać konserwację układu chłodzenia. Normalna rzecz w używanym laptopie.

0
  • #3 07 Lis 2018 19:59
    azor911
    Poziom 4  

Wyczyść układ chłodzenia , nałóż nową pastę termoprzewodzącą oraz przy okazji wymień termopad :)

0
  • #4 09 Lis 2018 00:12
    bobic7
    Poziom 7  

Wyczyściłem chłodzenie. Widać było, że nie czyszczone jeszcze. Nałożyłem nową pastę, sprawdziłem chłodzenie(po ok, 10 sekundach parzyło w teście z wrzątkiem). Jednak temperatury pozostały. Procesor osiąga wysokie temperatury momentalnie, wystarczy, że musi popracować w CSGO i po 15 minutach już skaczą 90 stopni...
    Podkładka chłodząca zbije temperatury, by mi się laptop kiedyś nie przegrzał? Czy dać sobie siana i zwrócić sprzęt?
    Ewentualnie potargować się jeszcze z ceną za usterkę?
    Byłbym ogromnie wdzięczny za jakąś radę, podpowiedź... ;)

ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora ASUS R510JK - Wysoka temperatura procesora

0
  • #5 09 Lis 2018 15:53
    miecho18
    Spec od komputerów

Jakiej pasty użyłeś?

0
  • #6 09 Lis 2018 17:35
    bobic7
    Poziom 7  

Arctic mx-2

0
  • #7 09 Lis 2018 18:09
    miecho18
    Spec od komputerów

Wychodzi więc na to, że "ten typ tak ma".

0
  • #8 09 Lis 2018 18:33
    bobic7
    Poziom 7  

A nie świadczy to wodzie procesora? Nie jest normalne chyba, nawet dla kilkuletniego laptopa, że jego procesor po kilku minutach ma prawie 100 stopni, prawda?

0
  • #10 09 Lis 2018 19:54
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Procesor to 50W grzałka, do tego na tym samym chłodzeniu, na tych samych ciepłowodach mamy podpiętą jeszcze kolejną grzałkę, GTX 850M. To kolejne 45W, razem mamy 95W. Chłodzenie jest godne sprzętu biurowego, którym ten laptop tak naprawdę jest. Nie ma się co dziwić, że po wrzuceniu jakiegokolwiek obciążenia na CPU+GPU temperatury będą szły w kosmos. Jak już dochodzą do wysokich wartości, wtedy zaczyna się throttling, więc komputer się nie wyłącza z przegrzania, ale jego wydajność spada.

Podkładka chłodząca ładnie schłodzi plastik obudowy, natomiast w środku będzie niewielka różnica. Jeśli chcesz komputer do gier, to laptop jest słabym wyborem, w szczególności cienki laptop wypakowany dość mocno grzejącymi się CPU+GPU.

1
  • #11 09 Lis 2018 20:14
    bobic7
    Poziom 7  

Z pastą starałem się nie przesadzić, także za dużo nie dałem.

Chłodzenie wygląda dokładnie tak:

Czyli rozumiem, że laptop z takimi podzespołami kupujemy tylko do pracy biurowej? Czy CS:GO poszło aż tak daleko, że aby w to grać, to trzeba kupować sprzęt gamingowy? W nic innego nie gram, od czasu do czasu chciałbym w cs'a, także jakikolwiek sprzęt do grania jest mi zbędny. Kupować coś drogiego i mocnego dla jednej gry, która chyba nie jest czymś wymagającym, jest dla mnie wyrzuceniem pieniędzy w błoto ;/
    Recenzje jakie wyczytałem, to chwaliły chłodzenie, dlatego też jestem bardziej zdziwiony niż być powinienem.
    Właśnie przez przegrzewanie odrzuciłem zakup Lenovo, a tu taki psikus. Czyli nie ma co bawić się w podkładki chłodzące?

0
  • #12 09 Lis 2018 21:08
    dt1

bobic7 napisał:
    Czyli rozumiem, że laptop z takimi podzespołami kupujemy tylko do pracy biurowej?

Ogólnie laptopy nie nadają się specjalnie do pracy z długotrwałymi obciążeniami. Szczególnie cienkie laptopy, gdzie nie da się wpakować sensownego chłodzenia.

bobic7 napisał:
    Czy CS:GO poszło aż tak daleko, że aby w to grać, to trzeba kupować sprzęt gamingowy?

Nie, ale trzeba kupić sprzęt, który sobie poradzi z takim obciążeniem. Ogólnie spora część laptopów (szczególnie tych, które nie są dedykowane dla graczy) będzie miała problem z odprowadzaniem ciepła przy stałym wyższym obciążeniu.

bobic7 napisał:
    W nic innego nie gram, od czasu do czasu chciałbym w cs'a, także jakikolwiek sprzęt do grania jest mi zbędny.

No to problem się rozwiązał, bo przy standardowym użytkowaniu nie będziesz męczył grafiki i procesora, a jak będzie działać CS to już wiesz. Ja bym wolał jednak przez to od czasu do czasu "sprzęt do grania" - na takim sprzęcie też działają przecież inne rzeczy. I CS:GO także działa.

bobic7 napisał:
    Recenzje jakie wyczytałem, to chwaliły chłodzenie, dlatego też jestem bardziej zdziwiony niż być powinienem.

To chłodzenie nie ma prawa być wydajne - na dwóch ciepłowodach (a właściwie na 1,5 ciepłowodu) są zamontowane dwie 50W grzałki, do tego ciepłowody są długie. Recenzje, które takie chłodzenie wychwalały nie mogły brać pod uwagę pracy z obciążeniem.

bobic7 napisał:
    Właśnie przez przegrzewanie odrzuciłem zakup Lenovo, a tu taki psikus. Czyli nie ma co bawić się w podkładki chłodzące?

Czytaj wyżej.

0
  • #13 09 Lis 2018 21:45
    bobic7
    Poziom 7  

Rozumiem, rozumiem. Ale mowa tu o długotrwałym obciążeniu, a u mnie skoki do 90 stopni zaobserwowałem już po kilku minutach. Tego nie można nazwać długotrwałe, tym bardziej, gdzie procesor wykorzystuje do tej gry jakieś 50% mocy, ale karta faktycznie jest cały czas obciążona maksymalnie prawie, ale jej temperatura nie wzrasta ponad 80 stopni.

0
  • #14 09 Lis 2018 21:51
    dt1

Biorąc pod uwagę, że 30 sekund obciążenia może podnosić temperaturę procesora w pobliże maksymalnych osiąganych przez niego wartości - to kilka minut jest to już długotrwałe obciążenie. W przypadku laptopa nieprzystosowanego do takiej pracy długotrwałe obciążenie zaczyna się dla mnie od momentu osiągnięcia temperatury, w której pojawia się throttling.

0
  • #16 12 Lis 2018 17:28
    ul1002

Poziom 35  

Czy tam zaglądałeś?

Zdejmij chłodzenie i sprawdź/daj fotki jak odcisnęła się pasta na procesorze, daj foto w makro HD rdzeni grafiki i procesora.
    Pod względem odprowadzania ciepła tą mniejszą rurkę też zbadałeś?
    Pamięć w tym modelu jest wlutowana?

0
  Szukaj w 5mln produktów