Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Przetwornice DC-DC - zaprojektowanie schematu.

vievse 07 Lis 2018 20:11 723 8
  • #1 07 Lis 2018 20:11
    vievse
    Poziom 2  

Witam serdecznie :)
    Poszukuję osoby, która pomogłaby mi z przetwornicami dc-dc step up oraz step down zbudowanymi na MC34063 - projekt na uczelnię.
    Przetwornica step up zasilana z baterii 9V - podnosząca napięcie na 24V z możliwością regulacji od 10V-24V(potencjometrem).
    Przetwornica step down zasilana z baterii 9V - obniżająca napięcie do 1,5V z możliwością regulacj od 8V-1,5V(potencjometrem).
    Ewentualne "połączenie" tych dwóch przetwornic w jedno urządzenie z użyciem przełącznika trójpozycyjnego.

Zależy mi głównie na zaprojektowaniu schematu obu przetwornic, bym mogła je dalej przeanalizować w LTSpice, ale również zależy mi na konsultacji odnośnie schematów, coby to trochę zrozumieć.

Czas jaki mam na wykonanie tego to koniec listopada. Zapłacę ile będzie trzeba -przelewem lub do uzgodnienia :) Proszę o kontakt na PW.

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 07 Lis 2018 21:48
    Mscichu
    Poziom 15  

Schematy są w pdf producenta: https://www.onsemi.com/pub/Collateral/MC34063A-D.PDF
    Str. 5 schemat step up
    Str. 7 schemat step down
    Str. 11 wzór na napięcie wyjściowe i opisane jakie rezystory za to odpowiadają

Jak działa potencjometr mam nadzieję, że wiesz.

• #3 08 Lis 2018 12:26
    maciej_333
    Poziom 34  

Właśnie tacy są dzisiaj studenci. Niejednokrotnie przychodzą i pytają "Czy wystarczy na trzy ?". Odpowiadam zazwyczaj złośliwie, że "wystarczy na dwa" - nawet jeśli faktycznie byłoby to na trzy. Inna sprawa, to ciekawe czy koleżanka vievse jak już zacznie pracować będzie dalej zlecać komuś realizację zadań, jakie jej powierzy pracodawca ?

Odnośnie samego zadania, to kolega Mscichu podał chyba wszystko. Są znane stosowne wzory, trzeba policzyć rezystory i dławik. Właściwie dokumentacja MC34063 jest jak przepis na placek. Schematy też są gotowe. Inna sprawa to, czy LTspice ma model tego układu ? Okazuje się, że nie. Trzeba dodać zewnętrzny model. Chociaż z wiarygodnością takich modeli bywa różnie.

• #4 08 Lis 2018 17:49
    Chivo
    Poziom 21  

Cześć,

W załaczniku projekt symulacji MC34063 wykonany w LTspice. Mam nadzieję, że pomoże.

• #6 09 Lis 2018 07:23
    tantalos1
    Poziom 15  

funak napisał:
    Swoją drogą ponoć kapryśna jest ta przetwornica do projektowania i wrażliwa na nieodpowiednie prowadzenie ścieżek. Ale w sumie ostatnio robiłem step-up na 30V na tej przetwornicy i wyszło wszystko OK.
    Plus, że jest tania :)

MC34063 toć to jest już obiekt muzealny :D . Są setki nowszych i lepszych konstrukcji, np. do obniżania napięcia TPS54232, LM2576, LM2678. Do podwyższania napięcia np. LM3478.

• #7 09 Lis 2018 11:16
    Mac3k
    Poziom 20  

Niestety tantalos, moja Politechnika też wspierała projektowanie przetwornicy na tym układzie na laborce z układów elektronicznych. Ale działa :)

Powiem tak, problem jest prosty a dokumentacja niezbyt obszerna.

Co masz na myśli mówiąc prąd jest niewystarczający? Zasilasz to to z baterii 9V która wydajność prądową ma bardzo malutką sama w sobie. Druga zmienna to tak naprawdę dobór dławika i możliwości samego układu. Twoje teoretyczne obliczenia dają wartości niewystarczające czy w układzie testowym Ci to nie działa?

Jeszcze warto wspomnieć kalkulatory do tych przetwornic
    http://www.bobtech.ro/tutoriale/componente-el...e-mc34063a-mc34063-step-down-step-up-inverter

Możesz zweryfikować swoje obliczenia.

• #9 12 Lis 2018 08:37
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Moderowany przez Kuniarz:

Szanowni Państwo !
    Dziękuję wszystkim za wpisy o tym jak to dawniej w szkolnictwie wyższym było, jak jest teraz, o feminizmie i innych bardzo ważnych rzeczach, ZUPEŁNIE NIE ZWIĄZANYCH z niniejszym tematem.

Posprzątane, zamknięte, jeśli ktoś chce wykonać zlecenie za pieniądze, to kontakt do zleceniodawcy jest przez wiadomości prywatne.

Szukaj w 5mln produktów