Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alcatel Idol 6030x - dwie płyty główne - każda z usterką - co zrobić aby wstały?

08 Lis 2018 11:55 306 6
  • Poziom 20  
    Witajcie!

Tytułem wstępu: kilka lat temu byłem szczęśliwym użytkownikiem Alcatela 6030x, który to w ramach naturalnej po jakimś czasie wymiany sprzętu trafił do teściowej. Długo się nim kobieta nie nacieszyła, bo pewnego brzydkiego dnia nie dał się włączyć. Jedyne co pokazywał (i nadal pokazuje po podłączeniu pod PC/ładowarkę) to niebieska dioda ładowania. To jest płyta numer 1, tak ją nazwijmy. Dodatkowo zauważyłem, że podłączony do PC telefon REAGUJE NA POWER pokazując (bądź nie - jeśli wyłączony) w menadżerze urządzeń systemu Windows MediaTek USB port (COM16).
    Kiedyś szukałem rozwiązania tego problemu, a natrafiając na ileśtam odpowiedzi typu: padł, nic z tym nie zrobisz, zakupiłem na aledrogo rozbitka ze sprawną płytą. Z rozbitka płyta wyjęta, przełożona w ładną obudowę z nietkniętym ekranem własności teściowej, ale znowu kobieta nie zdołała się nim długo nacieszyć, bo po kilku miesiącach dopadł ją komunikat "szyfrowanie zakończone niepowodzeniem" i sugestia, aby zresetować ustawienia telefonu. Oczywiście reset do fabryki nic nie daje. To jest nasza płyta numer 2. Ta płyta jest wredniejsza po podłączeniu pod PC, bo pokazuje się (albo i nie) jako NIEZNANE urządzenie, ale na ekranie da radę uzyskać menu dające możliwość przywrócenia do fabryki, zacjągnięcia update'u z karty microSD, właczenia ADB, itp (android system recovery bodajże się to nazywa)

Do Was - speców w telefonach - pytanie: czy da radę którąkolwiek z tych płyt podnieść? Jeśli tak, od której zacząć, od czego zacząć?

Dodano po 9 [godziny] 17 [minuty]:

Z racji braku odpowiedzi sam wziąłem się za temat.

Na chwilę obecną:
    1. zainstalowałem na PC MT6577 USB VCOM driver, Driver-ADB-32-64 oraz One Touch Upgrade 2.8
    2. Odpaliłem One Touch Upgrade, wybrałem Idola 6030

Płyta 1 - niebieska dioda, brak obrazu na ekranie, tylko port MediaTek USB - OTU twierdzi, że wybrano zły model urządzenia
    Płyta 2 - szyfrowanie - OTU wykrywa poprawnie telefon, próbuje pobrać obraz img z serwerów ?Alcatela? i wywala błąd sieci.

Mam dla porównania sprawny egzemplarz Idola - OTU robi to samo co z płytą 2.

Dodano po 44 [minuty]:

OTU idzie w odstawkę, teraz kopanina z SP FLASH TOOL.
    Działać chce tylko wersja 3.xxxx . Najnowsza odsyła do 5.1728, która nie działa, oczko starsza wywala błąd o "storage type mismatch" ;(

Próbuję coś zrobić SP Flashem 3.1344, ale płyta (2) nawet nie zaczyna pobierać.

Nie wiem czy to ma znaczenie - brakuje mi jednego obrazu: MOBILE_INFO, ponadto CUSTPACK dodaję ręcznie - czy tak jest OK?

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

ciężki temat będzie... ;(

Płyta 1 (nie dająca obrazu) nie pozwala nic zapisać na emmc, twierdzi, że tablica partycji jest niewłaściwa

Płyta 2 - chroni dostępu do emmc, a jedyne co dało się wrzucić metodą download to pliki MBR i EBR1

co się dzieje? co robię nie tak?
  • Moderator - GSM
    Płytę numer 2 możesz sobie odpuścić. Uszkodzona pamięć eMMC.
    Płytę numer 1 pewnie da się odratować wgrywając odpowiedni firmware pod spflashtola.
    Firmware: https://firmwarefile.com/alcatel-one-touch-idol-6030x
    Zapoznaj się też z tym tematem: https://forum.android.com.pl/topic/129893-unbrick-i-debranding-z-full-po-polsku-dwie-metody/
    Opis wgrywania firmware jest u nas na forum. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3414075.html
  • Poziom 20  
    nutergsm napisał:
    Płytę numer 2 możesz sobie odpuścić. Uszkodzona pamięć eMMC.

Kurcze, na tej płycie telefon odpala, wchodzi w recovery nawet... Tej dawałem większe szanse! Ten komunikat z szyfrowaniem oznacza uwaloną eMMC?

nutergsm napisał:
    Płytę numer 1 pewnie da się odratować wgrywając odpowiedni firmware pod spflashtola.
    Firmware: https://firmwarefile.com/alcatel-one-touch-idol-6030x
    Zapoznaj się też z tym tematem: https://forum.android.com.pl/topic/129893-unbrick-i-debranding-z-full-po-polsku-dwie-metody/
    Opis wgrywania firmware jest u nas na forum. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3414075.html

Dziękuję, firmware już się pobiera ;) O sukcesach bądź porażkach będę meldować na bieżąco ;)

Dodano po 3 [minuty]:

poprawka - ten firmware już mam. Objawy wskazują na zwalony scatter ;(

Dodano po 9 [minuty]:

Porażka niestety.

Otrzymuję taki błąd:

Alcatel Idol 6030x - dwie płyty główne - każda z usterką - co zrobić aby wstały?

Dodano po 8 [minuty]:

we wskazówkach napisali, żeby załadować na początek tylko pierwszy plik, ręcznie.

NIESTETY, TO TEŻ NIE DZIAŁA

Alcatel Idol 6030x - dwie płyty główne - każda z usterką - co zrobić aby wstały? Alcatel Idol 6030x - dwie płyty główne - każda z usterką - co zrobić aby wstały?

Szczególnie martwi mnie drugi komunikat: też eMMC poszła w .....?
  • Poziom 20  
    Mam już ten firmware - od Orange. To w nim brakuje MOBILE_INFO (pomijałem go i opcja download). Niestety - efekt IDENTYCZNY jak w/w.

Warto jeszcze z tym walczyć, czy uznać, że eMMC umarł?
  • Pomocny post
    Moderator - GSM
    Możesz jeszcze próbować nie masz nic do stracenia, a może się uda. Poszukaj w google coś na temat błędów które wyskakują.
    W spflashtoolu możesz jeszcze zrobić test pamięci.
  • Poziom 20  
    przy próbie EMMC TEST jest ciekawie ;(

Alcatel Idol 6030x - dwie płyty główne - każda z usterką - co zrobić aby wstały? Alcatel Idol 6030x - dwie płyty główne - każda z usterką - co zrobić aby wstały?

Czy mam rozumieć, że tu zupełnie wywaliło eMMC, dlatego nie ma dostępu do niej?
    Ciekawi mnie ten komunikat o DRAM...
    Warto z tym walczyć czy utylizacja?
    ODPOWIEDŹ JUŻ ZNAM. Sprawny telefon zachowuje się inaczej:

Widać eMMC, test leci bez problemu....

Tu nie da rady pogadać z Flash'em - on się nie pokazywał - mowa o płycie numer 1 (uwalony eMMC - to już pewne...)

Płyta numer 2 wywala błąd "pattern'u" czyli też eMMC wywalony.

No cóż, 2 płyty do utylizacji, ja zaś wyniki badań zapisuję dla potomnych, kończąc temat ;)
    Problem rozwiązano utylizując dwie uszkodzone płyty główne :) Tyle dało się z nimi zrobić...