Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra pw-7010 Pali tranzystory

Juzeczekkkkk 08 Lis 2018 06:42 339 9
  • #1 08 Lis 2018 06:42
    Juzeczekkkkk
    Poziom 3  

Zacznijmy od tego że unitra miała spalone tranzystory końcowe więc je wymieniłem, przy odpaleniu jej padłu od razu z powrotem. Wymieniłem je jeszcze raz wraz z tranzystorami na przedwzmacniaczu(nie mierzyłem ich odrazu wymieniłem na nowe) wymieniłem tam sterujące bd139 oraz bd140 do tego wymieniłem na płytce bc556 oraz dwa bc 560, stwierdziłem że tyle przeszły więc wypadało by jej dać nowe tym bardziej że dostałem wszystkie za darmo. Po wymianie tych elementów podpiąłem wzmacniacz do prądu i było wszystko okej. Po dopięciu mu głośników,nie miałem 8om więc założyłem 4om podpięte w ustawieniu unitry głośniki a+b ( według tego co się dowiedziałem można tak podpiąć). Po podłączeniu zasilania wywaliły bezpieczniki, po przejrzeniu kilku tematów na elektrodzie sprawdziłem małe tranzystorki na płycie głównej dotykające radiatora. Wpiąłem je w multimetr na zakresie hfe ukazała mi się przy obydwu wartość około 300. Nie wiem co dalej sprawdzać, jakaś pomoc co może być jeszcze nie tak? Dodam że diody na płycie głównej sprawdzałem są dobre, a no i wymieniłem przy okazji jeszcze te rezystory 0,47om 5W

0 9
  • #4 08 Lis 2018 13:18
    Juzeczekkkkk
    Poziom 3  

tak to jest taki jak wysłeś,
    bezpieczniki 2,5a bezpieczniki wywala na zasilaniu

0
  • #5 08 Lis 2018 13:41
    ElektroNorbi
    Poziom 4  

Odłącz zasilanie od końcówek mocy , i przedwzmacniacz . I zobaczy czy tez wywali bezpieczniki , jeżeli tak to przyczyna lezy w zasilaczu . a jeżeli nie to przyczyny trzeba szukać w końcówce mocy

0
  • #6 08 Lis 2018 14:13
    marada72
    Poziom 7  

A wymieniłeś bezpieczniki. Jak tak to może wstawiles te szybkie . Literka na nich F to szybie a T to zwloczne. W zasilaniu wzmacniaczy są z reguły zwloczne.

0
  • #7 08 Lis 2018 15:46
    xpira
    Poziom 10  

Podłącz przez żarówkę .

0
  • #8 08 Lis 2018 16:22
    marada72
    Poziom 7  

A czy po wszystkich naprawach bez obciążenia, ustawiales prąd spoczynkowy albo skręciłeś potencjometry od jego regulacji w pozycję minimalną.

0
  • #10 08 Lis 2018 21:28
    Adam-T
    Poziom 38  

Po 1 nie podłączaj głośników zanim nie upewnisz się, że wzmacniacz jest naprawiony.
    Po 2 odłącz/zdemontuj tranzystory końcowe w uszkodzonej końców-ce/kach (nie napisałeś czy masz uszkodzone oba kanały czy tylko jeden). Sprawdź je testerem diod.
    Po 3 w miejscu bezpiecznika sieciowego podłącz żarówkę 60W/230V - ograniczy prąd w przypadku zwarcia.
    Po 4 włącz zasilanie (bez głośników). Żarówka błyśnie, powinna zgasnąć. Gdyby świeciła cały czas to wyłącz zasilanie i szukaj zwarcia. Przy głośności ustawionej na zero zmierz napięcie na wyjściu/wyjściach głośnikowy-m/ch. Gdy zamierzone napięcie będzie zbliżone do zera podłącz słuchawki, podłącz źródło dźwięku i zobacz czy gra poprawnie.
    Na tą chwilę tyle - pisz co zrobiłeś i co Ci wyszło.

0
  Szukaj w 5mln produktów