Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime

ghost666 08 Lis 2018 09:01 777 0
 • Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime
  Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime
  LimeNET jest pierwszym modułem brytyjskiej firmy Microsystems, który oferuje w pełni zintegrowane rozwiązanie SDR (radio definiowane programowo) w oparciu o moduł Raspberry Pi Compute Module 3. Moduł ma wymiary 125 mm x 65 mm.
  Oprócz modułu RPi znajdziemy tam układ programowalny MAX 10, odbiornik GNSS od u-blox, transceiver RF, złącze Ethernet z PoE. Cały moduł można dodatkowo zamknąć w opcjonalnej obudowie.

  Prezentowana platforma SDR jest pierwszą w pełni autonomiczną platformą tego typu, jaką stworzyła firma Microsystems. Oprócz podstawowych funkcji radiowych, moduł posiada odbiornik systemów nawigacji globalnej oraz gniazdo Ethernet z możliwością zasilania poprzez PoE.

  LimeNET Micro dostępne ma być w handlu od 6 grudnia tego roku. Cena systemu wynieść ma 269 dolarów (wliczony jest w to Compute Module od Raspberry Pi). Wysyłka zaplanowana jest na, najwcześniej, 25 lutego 2019 roku. W pakiecie z modułem dokupić można obudowę lub antenę dookólną.

  Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime
  LimeSDR Mini

  Wraz z wprowadzeniem do handlu poprzedniego modułu - LimeSDR Mini - Microsystems zaczęło zmierzać w kierunku bardziej niezależnego, autonomicznego podejścia do realizacji platformy SDR. Podobnie jak oryginalny LimeSDR-USB, mniejszy LimeSDR Mini wymagał komputera podłączonego do systemu. Na początku tego roku Lime wypuściło pakiet Grove Starter Kit, który łączy płytę główną LimeSDR Mini z płytką Grove sterowaną przez pakiet SDR Lime Suite na Ubuntu Core na dostarczonym przez użytkownika Raspberry Pi.

  Przy wymiarach 125 mm x 65 mm, nowa płyta główna LimeNET jest nieco większa niż LimeSDR Mini o wymiarach 100 mm x 60 mm, ale dwie dostępne opcje obudowy wydają się mieć mniej więcej taką samą wielkość jak obudowa Mini. Nowy moduł umożliwia jednakże budowę bardziej kompaktowego systemu poprzez zintegrowanie modułu Raspberry Pi CM3 o wymiarach 67,6 mm x 31 m, zamiast konieczności podłączania np. komputera stacjonarnego lub jednopłytkowego.

  LimeNET Micro zostało wyposażony w układ programowalny z rodziny Intel / Altera MAX 10. System zawiera również zoptymalizowany pod kątem sygnału radiowego transceiver LMS7002. Inne parametry układu są podobne do tych, co w jego poprzedniku, w tym zakres pracy od 10 MHz do 3,5 GHz, 12-bitowa rozdzielczość próbkowania, praca w pełnym dupleksie, pojedyncze kanały - nadawczy i odbiorczy oraz zintegrowany, precyzyjny oscylator.

  Jak widać jednak w poniższej tabeli porównującej - poszczególne moduły, szerokość pasma RF i częstotliwość próbkowania są znacznie niższe niż w przypadku Mini. Wynoszą one, odpowiednio, 0,27 MHz i 1,0 MSPS. Nie jest jasne, czy wynika to z mniejszej mocy obliczeniowej RPi CM3 w porównaniu z normalnymi komputerami, czy też z dodatkowych komponentów znajdujących się na pokładzie modułu. Podobnie jak oryginalne RPi 3, moduł CM3 oferuje czterordzeniowy układ SoC z rdzeniem ARM-A53: Broadcom BCM2837; jest on taktowany zegarem o częstotliwości do 1,2 GHz. Moduł jest dostarczany z 1 GB LPDDR2 pamięci RAM oraz 4 GB eMMC.

  Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime


  LimeNET Micro oferuje za dodatkowe 30 dolarów zasilacz i specjalny kabel, który pozwala na podłączenie do systemu pełnowymiarowego Raspberry Pi. Nie jest jasne, czy dołączony Compute Module odgrywa jakąkolwiek rolę w przetwarzaniu LimeNET Micro, czy po prostu oferuje łatwiejszy dostęp do funkcji I/O oraz interfejsów takich jak Wi-Fi czy Bluetooth, które są niedostępne w CM3.

  W opisywanym module brakuje pełnowymiarowego portu USB znanego z wcześniejszych iteracji modułów SDR Lime. Posiada on jednakże micro-USB do zasilania, jak również port Ethernet 10/100 Mbps, RJ45 z 12 V i pasywny Power-over-Ethernet (PoE). Jest też gniazdo microSD i gniazdo wejściowe do zasilania napięciem 12V DC.

  Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime


  Dla układu LMS7002M wyprowadzono dwa złącza SMA, co pozwala na przełączanie pomiędzy wysokimi i niskimi częstotliwościami. Za dodatkowe 45 dolarów do modułu dokupić można parę anten dookólnych. Można wybrać pomiędzy jednym z trzech zestawów zoptymalizowanych do pracy w pasmie 800-960 MHz, 1710-2170 MHz lub 2400-2700 MHz.

  Na dodatkowych złączach SMA jest wejście na zewnętrzny sygnał zegarowy i wyprowadzenie zegara z płytki, co pozwala na podanie go do innych modułów. Znajdziemy także złącze dla modułu nawigacji satelitarnej - u-blox NEO-M8 (PDF) GNSS, który zintegrowany jest w module. Moduł ten ma czułość na poziomie -167 dBm i wspiera systemy BeiDou, Galileoi, GLONASS oraz GPS i może współpracować jednocześnie z trzema źródłami sygnału nawigacji satelitarnej. Antena GPS do systemu o zysku 28 dB i 3-metrowym kablu dokupiona do układu może być za 49 dolarów.

  LimeNET Micro posiada wyjścia GPIO oraz JTAG, podłączone do układu programowalnego, szereg LEDów sterowanych z FPGA oraz zintegrowany buzzer. Na pokładzie modułu znajdziemy zegar VXTCXO o częstotliwości 30,72 MHz i podwójny EEPROM o pojemności 128 kB dla modułów RF.

  Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime Nowy moduł SDR oparty na Raspberry Pi 3 z serii Lime


  Płytkę LimeNET Micro można kupić samodzielnie lub w jednej z dwóch dostępnych obudów. Obudowa akrylowa kosztuje 99 dolarów; zawiera wentylator i radiator układu w zestawie. Dostępna jest również aluminiowa obudowa wyceniona na 459 dolarów, która w odróżnieniu od opcji akrylowej integruje moduł RPi CM3 z dwoma antenami. Aluminiowa obudowa zapewnia znacznie lepsze tłumienie szumów z otoczenia niż obudowa z tworzywa.

  Wersja w aluminiowej obudowie jest również jedyną opcją, która pozwala otrzymać moduł z oprogramowaniem PantaHub. PantaHub integruje w sobie system Pantavisor i wykorzystuje technologię kontenerów do implementacji i zarządzania oprogramowaniem układowym na urządzeniach z systemem Linux.

  Podobnie jak inne systemy Lime, Micro jest produktem typu open source. Dokumentacja: schematy, pliki układu i projektu oraz otwarty kod oprogramowania układowego Lime Suite zostanie udostępniony przez producenta.

  LimeNET Micro obsługuje większość aplikacji SDR obsługiwanych przez inne produkty Lime, chociaż z niższą przepustowością trasnceivera RF. Systemy może wysyłać i odbierać za pomocą zarówno UMTS LTE, GSM, WiFi, Bluetooth, ZigBee, Lora, RFID Digital Broadcasting, Sigfox, NB-IoT, jak i każdej innej technologii bezprzewodowej z zakresu LTE-M, a także sieci Weightless.

  Dowolny z tych protokółów może być zaimplementowany w module. Tego rodzaju SDR może działać jako tania, wielojęzyczna, komórkowa stacja bazowa lub bezprzewodowy punkt dostępowy dla urządzeń IoT. Oczywiście nic nie ogranicza możliwości tego modułu, by stać się czymś innym - są one często wykorzystywane w różnych akademickich, przemysłowych, hobbystycznych i naukowych aplikacjach SDR, takich jak np. radioastronomia. Wcześniej w tym roku Europejska Agencja Kosmiczna zakupiła 200 modułów LimeSDR Mini do prototypowania satelitarnych sieci 5G z obsługą SDR.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/latest-lime-sdr-board-builds-on-raspberry-pi-cm3/