Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria prądu - podczas skuwania płytek.

karson100 08 Lis 2018 09:50 840 17
  • #1 08 Lis 2018 09:50
    karson100
    Poziom 3  

Witam.
    Podczas skuwania płytek rano młotem 1000W zgasł prąd. Zauważyłem, że 2 bezpieczniki w mieszkaniu przestawiły się w dolną pozycję, więc je przywróciłem z powrotem w górę, ale nadal brak prądu. Na klatce jest licznik który ma diodę, nie wiem czy to ma znaczenie, ale ta dioda u sąsiadów miga na czerwono, u mnie nie. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co powinienem sprawdzić w następnej kolejności? Czy na klatce przy liczniku powinny być jakieś dodatkowe bezpieczniki? Niestety nie zajrzałem do skrzynki.

0 17
  • Pomocny post
    #2 08 Lis 2018 10:02
    sosarek

Poziom 43  

Całkiem możliwe że przy skuwaniu uszkodziłeś jakiś przewód.

0
  • #3 08 Lis 2018 10:20
    karson100
    Poziom 3  

Faktycznie pod klejem zauważyłem biały płaski kabel dwużyłowy, przyjrzę się jemu na całej długości czy go czasem nie przeciąłem. :/

0
  • Pomocny post
    #4 08 Lis 2018 10:22
    rafcio_21
    Poziom 28  

Jak już znajdziesz to zabezpieczenie przedlicznikowe na klatce, to przed załączeniem bezpiecznika sprawdź w miejscu kucia czy nie uszkodziłeś przewodu, jeśli jest uszkodzony, to czy w dalszym ciągu nie jest zwarty.

0
  • #5 08 Lis 2018 10:35
    karson100
    Poziom 3  

Tak, sprawdzę to a jeśli byłoby zwarte i ja bym próbował załączyć, to czasem nie powinno być tak, że odbije z powrotem?

0
  • Pomocny post
    #6 08 Lis 2018 10:41
    rafcio_21
    Poziom 28  

Lepiej dokładnie sprawdź izolację uszkodzonego przewodu przed załączeniem zasilania. Teoretycznie zabezpieczenie powinno od razu zadziałać jeśli dalej będzie zwarcie na przewodzie, ale lepiej nie ryzykować i wsześniej dokładnie sprawdzić.

0
  • #7 08 Lis 2018 19:09
    Moralny
    Poziom 12  

karson100 napisał:
    Witam
    Podczas skuwania plytek rano młotem 1000W zgasł prąd. Zauważyłem ze 2 bezpieczniki w mieszkaniu przestawily sie w dolną pozycje, więc je przywróciłem spowrotem w górę, ale nadal brak prądu. Na klatce jest licznik który ma diodę, niewiem czy to ma znaczenie ale ta dioda u sąsiadów miga na czerwono u mnie nie. Czy moglby mi ktos podpowiedzieć co powinienem sprawdzić w nast kolejnosci, czy na klatce przy liczniku powinny byc jakies dodatkowe bezpieczniki ? niestety nie zajrzałem do skrzynki.

Bo pewnie było zwarcie międzyfazowe i poleciało zabezpieczenie przedlicznikowe.

0
  • #8 08 Lis 2018 19:25
    karson100
    Poziom 3  

Znalazlem kabel przecięty na pół. Zaraz się zabieram za to.

0
  • #9 08 Lis 2018 19:27
    Moralny
    Poziom 12  

karson100 napisał:

Ile żył?

0
  • #10 08 Lis 2018 20:15
    kkas12
    Poziom 41  

karson100 napisał:

Za co się zabierasz?
    Potrafisz to wykonać? Masz odpowiednie taśmy?
    Ponadto skoro robisz remont (demolkę) to wydaj parę złotych na przewód i kumatego gościa, który wykona instalację w sposób nie uragający dzisiejszym standardom.

Jakie to pomieszczenie?
    Pewnie łazienka.

A przy tego typu pracach należy najpierw zlokalizować obwody w strefie prowadzonych prac i pozbawić je napięcia a nie walić młotem bez opamiętania i wyobraźni.

4
  • #11 09 Lis 2018 11:14
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

karson100 napisał:
    Czy na klatce przy liczniku powinny być jakieś dodatkowe bezpieczniki?

Tak. Wysoce prawdopodobne, że to zabezpieczenie też zadziałało.
    Moralny napisał:
    Bo pewnie było zwarcie międzyfazowe i poleciało zabezpieczenie przedlicznikowe.

Niekoniecznie. W instalacjach jednofazowych dzieje się podobnie.
    Kłania się powszechny w Polsce brak selektywności zabezpieczenia przedlicznikowego z zabezpieczeniami odbiorcy.

karson100 napisał:

Jeśli już skuwasz płytki to polecam iść za namową kolegi @kkas12 i wymienić całą instalację elektryczną we wszystkich remontowanych pomieszczeniach.

0
  • #12 09 Lis 2018 15:44
    karson100
    Poziom 3  

Ok, zanim mnie tu zlinczujecie, że niewiem co robię to opiszę ogolnie dlaczego się za to wziąłem. Generalnie chcę zrobić remont kupionego z rynku wtórnego mieszkania. Mam parkiet dębowy w niezłym stanie we wszystkich pomieszczeniach poza łazienkami i kawałkiem przedpokoju. Przy aneksie parkiet łączy się ze starymi płytkami, podobnie w łazienkach i przedpokoju. Łączone jest bez listew, fugą (bez komentarza). Mam umówionego cykliniarza i chciałem skuć płytki na łączeniach, aby później spec od płytek, skuwając na łączeniach nie naruszył parkietu (teraz będzie szansa go podkleić) w podłodze idą rury co, wody i prąd. O prądzie niewiedzialem i naruszyłem kabel.

Kabel jest 3 żyłowy, juz go poprawiłem łącząc na kostki i owijając taśmą izolacyjną, ale docelowo chcę aby elektryk go zlutował.

Bezpiecznik na klatce przy liczniku po połączeniu podnisłem w górę a następnie włączałem bezpieczniki w mieszkaniu.

Dlaczego mam wymieniać całą instalację, jeden przewód nie może być łączony?

0
  • #13 09 Lis 2018 16:41
    Moralny
    Poziom 12  

Nikt Cię tu linczować nie będzie. Chodzi o to, że 90% ludzi remontując patrzy na ściany i podłogi, bo musi ładnie wyglądać. A instalacje wszyscy mają w nosie, bo jej nie widać. A to jest Twoje bezpieczeństwo. Dlatego Kkas12 tak Ci napisał. Nie odbieraj tego jako złośliwość, tylko poradę dobrego elektryka.

0
  • #14 09 Lis 2018 17:13
    Jarzabek666
    Poziom 26  

karson100 napisał:
    Dlaczego mam wymieniać całą instalację, jeden przewód nie może być łączony?

A zrobiłeś to z pełnym profesjonalizmem? jesteś pewny ze wytrzyma długie lata i spore obciążenie? bo przeważnie się okazuje że po dwóch latach trzeba na nowo skuwać płytki by jednak wymienić kabel.

0
  • #15 09 Lis 2018 18:26
    kkas12
    Poziom 41  

karson100 napisał:
    ...kabel jest 3 żyłowy, juz go poprawiłem łącząc na kostki i owijając taśmą izolacyjną, ale docelowo chcę aby elektryk go zlutował.
    Po uprzednim jego zaizolowaniu (taśmami, które najprawdopodobniej kompletnie się do tego nie nadają). Lutowanie po uprzednim izolowaniu?
    Tak to chyba tylko Hary Poter potrafi :)

0
  • #16 09 Lis 2018 18:27
    Matheu
    Poziom 19  

jeśli już chcesz przy-oszczędzić na fachowcu (nie polecam) - to proponuję:
    - dobrze skręcić i zlutować odpowiadające sobie żyły przewodu
    - zacisnąć/ zgrzać koszulki termokurczliwe na każdej uszkodzonej żyle
    - zacisnąć/ zgrzać większą termokurczkę na całym przewodzie.

dostępne są termokurczki z klejem/ większa szczelność
    Nie zapomnij założyć termokurczki PRZED zlutowaniem przewodów;)

0
  • #17 09 Lis 2018 22:41
    karson100
    Poziom 3  

Nie rozumiecie mnie,
    1. nie chcę na nikim oszczedzać, musiałem skuć sam bo mam parkieciarza już umowionego i nikogo to tej roboty (skucia) bym w dwa dni nie znalazł, a kwiestia problemu skuwania po zrobieniu parkietu przyszła mi w ostatniej chwili.

2. Nie zrobiłem nic z pełnym profesjonalizmem, moje złączenie na kostki to rozwiazanie tymczasowe, kabel jest na kostach i zaizolowany, ale nie będę go lutował. Po co ten tekst o harrym poterze, kto i gdzie napisał, że mam zamiar lutować zaizolowany kabel? Docelowo chce wezwać kogoś kto się na tym zna, ale to dopiero po 18 listopada jak Panowie parkieciarze ogarną swoją działkę. Chcę z ciekawości wiedzieć jak się to robi profesjonalnie. Dziś był gość od wycinania rury z gazem i spawania i widział to i powiedział, że tymczasowo jest okej, ale musi być lutowane i w izolacjach termikurczliwych przed położeniem płytek podłogowych.

3. Co to znaczy wymienić całą instalację ? bo ja rozumiem wszystkie przewody elektryczne. One idą w podłodze pod parkietem, którego nie chcę zrywać. Mam to zrobić tylko z powodu jednego przewodu, czy istnieje jakieś bardziej profesjonalne rozwiązanie niż lutowanie + izolacje termokurczliwe ? Nie robię aż tak generalnego remontu żeby zrywać caly parkiet z powodu kabli idących w podłodze, bo jak rozumiem najlepiej jakby szły w ścianach.

Kable są pod klejem od płytek w cemencie, poprostu zbyt głeboko chciałem skuć i dlatego go naruszyłem. Chcę jedynie przywrócić do stanu wyjściowego. Mieszkanie ma 18 lat i jestem 3 właścicielem, wiem że poprzednia właścicielka tego nie ruszała, więc musiało to byc tak zrobione na początku.

Chcę wiedzieć jak profesjonalnie się łączy uszkodzone przewody, aby zweryfikować fachowca, który przyjdzie to robić, jeśli ktoś z Was jest z Warszawy i chciałby się podjąć to proszę priv, chętnie skorzystam.

0
  • #18 12 Lis 2018 08:14
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  Szukaj w 5mln produktów