Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie biura 3,6 x 4,7m, sufit podwieszany, co wybrać?

zbyszq 08 Lis 2018 11:07 414 28
  • #1 08 Lis 2018 11:07
    zbyszq
    Poziom 18  

Potrzebuję oświetlić pomieszczenie biurowe 3,6 x 4,7m, sufit podwieszany więc w grę wchodzą panele 600x600mm.
    Co wybrać aby uzyskać wysoki komfort pracy na komputerze i uniknąć niepożądanych efektów tętnienia.
    Iść w stronę wysokiej jakości paneli LED czy pozostać przy świetlówkach?

0 28
  • Pomocny post
    #2 08 Lis 2018 11:45
    Zutket
    Poziom 29  

Jeżeli wybierzesz oprawy sufitowe LED renomowanych firm, to jak najbardziej jest to uzasadnione.

0
  • #4 08 Lis 2018 11:55
    osiniak75
    Poziom 31  

Ja bym zastosował tradycyjne oprawy na świetlówki, oczywiście z tubami led zamiast świetlówek. Panel jak padnie wymieniasz cały, przy tradycyjnych oprawach samo źródło światła.

0
  • #5 08 Lis 2018 12:04
    Moralny
    Poziom 12  

osiniak75 napisał:
    Ja bym zastosował tradycyjne oprawy na świetlówki, oczywiście z tubami led zamiast świetlówek. Panel jak padnie wymieniasz cały, przy tradycyjnych oprawach samo źródło światła.

Panel led to nie halogen żeby się bać. Dobrej jakości spokojnie ponad 10 lat pociągnie.

0
  • #6 08 Lis 2018 12:07
    Interval
    Poziom 9  

osiniak75 napisał:

Niby tak, ale współczesne panele dobrej jakości są praktycznie wieczne.

0
  • #7 08 Lis 2018 12:40
    osiniak75
    Poziom 31  

Interval napisał:
    panele dobrej jakości są praktycznie wieczne.

Być może panele tak ale już zasilaczy do wiecznych bym nie zaliczył.

0
  • #8 08 Lis 2018 12:45
    Interval
    Poziom 9  

osiniak75 napisał:
    Interval napisał:

Ok, koszt zasilacza jest niewielki.

0
  • #9 08 Lis 2018 12:56
    zbyszq
    Poziom 18  

osiniak75 napisał:

Zdaje się że panele będą miały lepszy współczynnik UGR, czy mam rację?
    Czy tradycyjne oprawy mają jeszcze jakieś inne zalety względem paneli?

W moim przypadku przy zgrubnym założeniu że oświetlenie działa nawet 10h dziennie, 5 dni w tygodniu a żywotność przeciętnego panelu na poziomie 20000h (lepsze modele 30000h i więcej) wychodzi 8 lat codziennego użytku, dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania.

Skłaniam się więc ku panelom LED, jeśli macie jakieś konkretne propozycje to zapraszam tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3516867.html

0
  • #10 08 Lis 2018 12:56
    kkknc
    Poziom 42  
  • #12 08 Lis 2018 15:36
    zbyszq
    Poziom 18  

kkknc napisał:
    Świetlówki są tak samo wieczne jak i dobrej jakości LED. A cena jednak przemawia za świetlówkami.

A jak się sprawy mają co do komfortu użytkowania? Komfort stawiam ponad cenę, lepsze świetlówki czy dobry LED?

0
  • Pomocny post
    #14 08 Lis 2018 18:10
    kkknc
    Poziom 42  

Wiesz, starszego typu z dławikami magnetycznymi potrafią czasem brzęczeć. Nowsze z elektronicznym statecznikiem są już ok. Tyle że te tanie szybko padać. Te lepsze trwalsze. Bardzo duża zaleta świetlówek jest jednak troskę milsze dla oka światło. Dodatkowo jak masz raster z 4 to możesz sobie zamieszać komorami i dać dwie 830 i dwie 840 czy nawet 860. Co da ci dość przyjemny dla pracy mix. Natomiast przy panelu jesteś skazany na jedną barwę.
    Sama świetlówka starczy ci w biurze na 8-12lat i nie będzie wymagać w tym czasie wymiany.bco prawdo po tym czasie nawet ja będą działać to ilość światła nie będzie za duża więc Irak do wymiany. Ale z LED masz podobnie trwałość około 30000h jak coś wcześniej nie padnie a potrafi paść. Jak driver to wy.ienisz jak któraś dioda w szeregu to nie. Dodatkowo po tym czasie jako panel będzie świecić to i tak jego jasność będzie o połowę mniejsza. I masz całość do wymiany więc drogo.

0
  • Pomocny post
    #15 09 Lis 2018 13:29
    Lab75
    Poziom 16  

kkknc napisał:
    Wiesz, starszego typu z dławikami magnetycznymi potrafią czasem brzęczeć. Nowsze z elektronicznym statecznikiem są już ok. Tyle że te tanie szybko padać. Te lepsze trwalsze. Bardzo duża zaleta świetlówek jest jednak troskę milsze dla oka światło. Dodatkowo jak masz raster z 4 to możesz sobie zamieszać komorami i dać dwie 830 i dwie 840 czy nawet 860. Co da ci dość przyjemny dla pracy mix. Natomiast przy panelu jesteś skazany na jedną barwę.

"Milsze...", "przyjemny mix" to wrażenia bardzo subiektywne. Osobiście uważam, że jest wręcz odwrotnie, a wynika to chociażby z faktu, że widmo światła emitowanego przez LED jest bardziej 'ciągłe' niż lamp fluorescencyjnych.

Oświetlenie biura 3,6 x 4,7m, sufit podwieszany, co wybrać?

Do tego w kwestii temperatury barwowej byłbym daleki od subiektywnego mieszania barw. Każdy z pracujących w tym biurze może mieć inne odczucia, więc proponowałbym pozostać przy 4000K (ew. 6500K). Oczywiście stosowanie 2700-3000K w miejscach pracy to proszenie się o rozleniwienie więc nie sądzę aby kolega miał ochotę na taki efekt.

Reasumując, uważam, że dobrej jakości panel LED (zasilacz "no-flickering", R9>80, UGR<19) będzie znacznie lepszym rozwiązaniem z wielu względów - przede wszystkim ergonomicznej jakości emitowanego światła.

0
  • Pomocny post
    #17 09 Lis 2018 13:57
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

zbyszq napisał:
    Potrzebuję oświetlić pomieszczenie biurowe 3,6 x 4,7m, sufit podwieszany więc w grę wchodzą panele 600x600mm.
    Co wybrać aby uzyskać wysoki komfort pracy na komputerze i uniknąć niepożądanych efektów tętnienia.
    Iść w stronę wysokiej jakości paneli LED czy pozostać przy świetlówkach?

Moim zdaniem lepiej dać oprawy świetlówkowe z elektronicznymi statecznikami. Polecam do pracy barwę 4000K. Zadbać o równomierność oświetlenia całego pomieszczenia. Do tego Em=500lm ale oprawy w dwóch grupach. Dla wielu ludzi (wymagane normą) natężenie oświetlenia jest za mocne i wolą nieco ciemniej do pracy biurowej (np. 300lm).
    Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne (jeśli sam możesz wymienić przepaloną świetlówkę) w porównaniu do dobrych LEDów są porównywalne.
    Dużą zaletą świetlówek jest to, że tanio (poprzez wymianę samych świetlówek) można sobie zmieniać (testować) barwę światła. Dobrać wg własnych preferencji.

Podobną są już LEDy z możliwością regulacji temperatury barwowej, ale nie testowałem. Nie mam na myśli tutaj zwykłego mieszania trzech diod RGB, tylko jakiś bardziej zaawansowany system. Ale zaznaczam, że tylko obiło mi się to o uszy. A jeśli jest to nowość, to wiadomo że będzie odpowiednio wysoko wycenione.

Dodano po 1 [minuty]:

P.S.
    Polecam krótką lekturę: http://ergonomia.ioz.pwr.wroc.pl/download/swiatlo-wymagania_normatywne.pdf

0
  • Pomocny post
    #18 09 Lis 2018 14:24
    Lab75
    Poziom 16  

Taka mała dygresja od ergonomicznej jakości światła generowanego przez LED i FL (fluorescent lamp)... Za moment typowe LED'y osiągną spokojnie 150% skuteczności świetlnej FL. Przypuszczam, co graniczy z pewnością, że za chwilę pojawi się dyrektywa EU wycofująca świetlówki z rynku (Philips już kawał czasu temu wygasił w Pile jeden z dwóch pieców do szkła). Gdzie wówczas będziecie je kupowali? Typowa świetlówka T8 36W to 90lm/W. Dodając do tego sprawność oprawy rzędu max. 70% mamy 60 lm/W. W tym tygodniu na Labie testowałem oprawę LED z systemem DALI (600x600, UGR<19, mikropryzma) z naszej produkcji, która miała ~130 lm/W... O czym tu dyskutować?

0
  • #19 09 Lis 2018 14:56
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Lab75 napisał:
    Za moment typowe LED'y osiągną spokojnie 150% skuteczności świetlnej FL.

Zgoda.
    Lab75 napisał:
    Przypuszczam, co graniczy z pewnością, że za chwilę pojawi się dyrektywa EU wycofująca świetlówki z rynku (Philips już kawał czasu temu wygasił w Pile jeden z dwóch pieców do szkła). Gdzie wówczas będziecie je kupowali?

Spokojnie. Zobacz jak wygląda rynek świetlówek. Perspektywa 10-letnia na pewno jeszcze przed nimi.
    Lab75 napisał:
    Typowa świetlówka T8 36W to 90lm/W. Dodając do tego sprawność oprawy rzędu max. 70% mamy 60 lm/W. W tym tygodniu na Labie testowałem oprawę LED z systemem DALI (600x600, UGR<19, mikropryzma) z naszej produkcji, która miała ~130 lm/W... O czym tu dyskutować?

O tym, że nie zawsze trzeba kupić Ferrari, żeby jeździć nim do pobliskiej piekarni po pieczywo.

0
  • #20 09 Lis 2018 15:15
    Lab75
    Poziom 16  

@Szyszkownik Kilkujadek - To nie Ferrari, ale dzisiejszy standard będący odpowiedzią na potrzeby klientów - kolega @zbyszq, jak sam pisze, chce uzyskać "wysoki komfort", więc... otrzymał odpowiedź. Na upartego możemy też siedzieć przy 'promiennikach ciepła' czy też pochodniach, tylko czy o to chodzi? Oczy to nasz główny 'detektor' - pobieramy nimi z otoczenia 80% informacji. Warto mieć świadomość wpływu jakości sztucznego światła na nas, nasze samopoczucie i nasze zdrowie. To tematy na całkowicie inną dyskusję...

Ps. Nie minęło 10 lat kiedy z rynku oficjalnie zniknęły żarówki i halogeny. Ze świetlówkami, przy wsparciu ekologów, pójdzie jeszcze szybciej, wierz mi...

0
  • #21 09 Lis 2018 15:36
    zbyszq
    Poziom 18  

Widzę że za dobrym LED'em są tutaj przedstawiane mocne argumenty, oprócz ceny oczywiście ale przy jednorazowej inwestycji na te 10 lat jest to dla mnie do zaakceptowania.

Szyszkownik Kilkujadek napisał:

Mowa tutaj o normie z 2004r. o ile mi wiadomo obecnie obowiązuje norma PN-EN 12464-1:2012 tylko gdzie mógłbym się zapoznać z jej treścią?

0
  • Pomocny post
    #22 09 Lis 2018 15:38
    Lab75
    Poziom 16  

Polecam wykupić sobie dostęp do czytelni na PKN. To najprostszy, legalny, natychmiastowy sposób na zaznajomienie się z jej treścią - ok. 20,00 PLN. Zmian jest trochę: uwzględnienie światła dziennego, specyfikacja minimalnego natężenia oświetlenia na ścianach i sufitach, specyfikacja cylindrycznego natężenia oświetlenia i dokładna informacja o modelowaniu, równomierność natężenia oświetlenia przypisana do zadań i działalności, definicja "obszar tła" i specyfikacja oświetlenia dla tego obszaru, definicja siatki natężeń oświetlenia zgodna z EN 12464-2, przyjęcie nowych granic luminancji dla opraw stosowanych w pomieszczeniach ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe (DSE)...

0
  • #23 09 Lis 2018 16:20
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Lab75 napisał:

Ps. Nie minęło 10 lat kiedy z rynku oficjalnie zniknęły żarówki i halogeny. Ze świetlówkami, przy wsparciu ekologów, pójdzie jeszcze szybciej, wierz mi...

Już teraz jest problem z dostaniem niektórych świetlówek. Same firmy powoli wygaszają produkcje, np świetlówki 2D 10W. Ostatnio dwie hurtownie nie podjęły się ich sprowadzenia. Natomiast w mojej hurtowni świetlówki PL 9W 4P są w tej chwili tylko na zamówienie.
    Jeszcze 5 lat temu, wspólnoty mieszkaniowe zmieniały hurtowo oświetlenie na energooszczędne, a dziś zaczyna być problem z dostaniem źródeł światła do tych lamp.

0
  • #24 09 Lis 2018 17:17
    Jarzabek666
    Poziom 26  

Interval napisał:
    osiniak75 napisał:
    Interval napisał:

Ok, koszt zasilacza jest niewielki.

Albo nie do dostania, i błędne koło się zamyka.

0
  • #25 09 Lis 2018 18:15
    Lab75
    Poziom 16  

Akurat w przypadku zasilaczy LED myślę, że nie będzie tak źle. W większości paneli LED stosowane są stałoprądówki ~1A i z zakresu napięć 25-50VDC (SELV), więc tutaj bym się nie obawiał o problemy. Prędzej zabraknie stateczników elektronicznych 4×18W T8 lub 4×14W T5 ;) Zasilacz stałoprądowy to z pewnością mniej 'specjalistyczny' produkt niż statecznik elektroniczny do FL.

0
  • #26 09 Lis 2018 23:38
    Jarzabek666
    Poziom 26  

Oj żebyś się kiedyś nie zdziwił ;) sam szukam już trochę zasilacza stało-prądowego 18-33VDC 950mA i to nie lampa chińska a markowy produkt wyprodukowany w europie. Już takie 3 lampy mam z uszkodzonym zasilaczem i czekają. I prędzej kupię statecznik niż ten zasilacz.

0
  • #27 10 Lis 2018 06:05
    kkknc
    Poziom 42  

Lab75 napisał:
    W tym tygodniu na Labie testowałem oprawę LED z systemem DALI (600x600, UGR<19, mikropryzma) z naszej produkcji, która miała ~130 lm/W... O czym tu dyskutować?

Np o tym jak długo taki poziom natężenia światła utrzyma.

1
  • #28 10 Lis 2018 12:47
    Lab75
    Poziom 16  

Jarzabek666 napisał:
    Oj żebyś się kiedyś nie zdziwił ;) sam szukam już trochę zasilacza stało-prądowego 18-33VDC 950mA i to nie lampa chińska a markowy produkt wyprodukowany w europie. Już takie 3 lampy mam z uszkodzonym zasilaczem i czekają. I prędzej kupię statecznik niż ten zasilacz.

@Jarzabek666 - Odezwij się do mnie na prv. Postaram się pomóc. Dobrze by było znać gabaryty tych zasilaczy + jakieś zdjęcie?

kkknc napisał:
    Lab75 napisał:
    W tym tygodniu na Labie testowałem oprawę LED z systemem DALI (600x600, UGR<19, mikropryzma) z naszej produkcji, która miała ~130 lm/W... O czym tu dyskutować?

Np o tym jak długo taki poziom natężenia światła utrzyma.

@kkknc - L70/B50>50000h dzięki konstrukcji oprawy i parametrom zasilania matrycy LED. Oprawa testowana dla ta=25°C i 35°C...

0
  • #29 10 Lis 2018 13:11
    kkknc
    Poziom 42  

Mnie bardziej rzeczywistość interesuje. A jak by była tabela trwałość temperatura. Co więcej diody jak diody, ale zasilacze to większy problem.

0
  Szukaj w 5mln produktów