Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zastąpienie włącznika schodowego włącznikiem Sonoff Touch

08 Lis 2018 14:05 2286 10
  • Poziom 8  
    Cześć wszystkim,
    Mam taki problem, że jestem w trakcie zmieniania włączników ze zwykłych na dotykowe bądź wifi Sonoff Touch. Zatrzymałem się teraz na włącznikach schodowych...Z tego co doczytałem nie da się ich zastosować jako przełączniki schodowe, jednak chce to obejść w inny sposób. Chciałbym aby jeden włącznik działał jako zwykły włącznik, natomiast drugi żeby tylko w prawidłowy sposób miał podpięty L i N. Wtedy ten drugi będę mógł zaprogramować tak, że będzie reagował na zachowanie tego pierwszego przez wifi. Problem polega na tym, że długo już się z tym bujam a nadal nie mogę tego podłączyć tak, żeby działało. W załączniku przesyłam zdjęcia tego jak wcześniej były podłączone włączniki.

Zastąpienie włącznika schodowego włącznikiem Sonoff Touch

Oraz Sonoff Touch :
  • Poziom 39  
    Sonoff do działania potrzebuje zasilania - czyli podłączonych linii L i N. Czy do wszystkich puszek w których chcesz zamontować Sonoff'y masz doprowadzone N i L? Jeśli nie, to bez przeróbek instalacji się nie obejdzie.
  • Poziom 8  
    Loker napisał:
    Sonoff do działania potrzebuje zasilania - czyli podłączonych linii L i N. Czy do wszystkich puszek w których chcesz zamontować Sonoff'y masz doprowadzone N i L? Jeśli nie, to bez przeróbek instalacji się nie obejdzie.

Mam dokładnie te przewody które są widoczne na zdjęciach przesłanych wyżej. Chodzi dokładnie tylko o te dwie puszki i włączniki.
  • Poziom 39  
    A do czego są podłączone te przewody? Narysuj schemat tego oświetlenia - włączniki, żarówki, zasilanie.
  • Poziom 8  
    Loker napisał:
    A do czego są podłączone te przewody? Narysuj schemat tego oświetlenia - włączniki, żarówki, zasilanie.

Nie mam dokładnej mapy jak to wygląda, natomiast sytuacja jest taka że jest pod to podłączona lampa, na dwa przełączniki tzn do lampy idzie kabel ochronny, neutralny i dwa fazowe. Jeśli chodzi o to co siedzi w włącznikach to, w tym włączniku gdzie jest 5 kabli :

To ten środkowa żyła to główna faza, bo jeżeli nie styka się z żadną inna żyła wtedy w drugim włączniku żaden przewód nie ma fazy. Tyle wiem. Wiem, że ciężko tak pomóc ale mogę dowiadywać się więcej tylko metodą prób i błędów.
  • Poziom 8  
    Można coś z tego wywnioskować? Albo chociaż zrobić tak, że jeden włącznik usunąć a w drugim zamontować sonoff?
  • Poziom 34  
    asus9e napisał:
    Można coś z tego wywnioskować? Albo chociaż zrobić tak, że jeden włącznik usunąć a w drugim zamontować sonoff?
    Problem w tym, ze w żadnej puszcze nie masz przewodu zerowego, a przy obecnym połączeniu tego nie przeskoczysz. O ile podanie ,,czystej" fazy da się zrobić, o tyle z zerem już nie.
    A w tym drugim wyłączniku poniżej co masz :?:
  • Poziom 8  
    Zutket napisał:
    asus9e napisał:
    Problem w tym, ze w żadnej puszcze nie masz przewodu zerowego, a przy obecnym połączeniu tego nie przeskoczysz. O ile podanie ,,czystej" fazy da się zrobić, o tyle z zerem już nie.
    A w tym drugim wyłączniku poniżej co masz :?:

W pierwszej puszce/włączniku mam :
    - żyła czarna - główna faza
    - połączone ze sobą taśmą żółtą żyłę niebieską i czarną
    - połączone ze sobą taśmą brązową żyłę niebieską i czarną
    Natomiast w drugiej puszce/włączniku :
    - połączone ze sobą taśmą żółtą żyłę niebieską i czarną
    - połączone ze sobą taśmą brązową żyłę niebieską i czarną
    - przewód brązowy - stawiam, że jest to jedna żyła wyjściowa do lampy
    - przewód czarny - stawiam, że to druga żyła wyjściowa do lampy
  • Poziom 8  
    Panowie do jutra muszę ogarnąc ten temat, da się coś zrobić czy odpuścić?
  • Poziom 8  
    A może mogę wykorzystać przewód neutralny w puszcze ponizej? Tam mam jeden fazowy staly, drugi fazowy idacy do lampy, i zawiniety niebieski z innym niebieskim
  • Poziom 8  
    Udało mi sie zrobic. Temat do zamkniecia