Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T Zmienna jakość sygnału.

mkpl 08 Lis 2018 19:20 162 12
  • #1 08 Lis 2018 19:20
    mkpl
    Poziom 37  

Witam.
    Zrobiłem chwilową instalację antenową montując "antenę" siatkową na boku balkonu.
    Mam jakieś 8km w linii prostej do RTCN Kosztowy.
    Między anteną a odbiornikiem Tv mam jakieś 5m kabla.

W pierwszym podejściu wymontowałem wzmacniacz z anteny pozostawiając sam symetryzator. Odbierałem wszystkie muxy poza mux1. Tzn czasami pracuje poprawnie czasami pixeloza i nie da się oglądać.

Poziom sygału wahał się między 70~90%, natomiast jakość sygnału między 5 a 25%.
    Testowo zamontowałem wzmacniacz i podniosłem poziom sygnału tak aby na mux 1 było stabilnie blisko 100%. Jakość sygnału utrzymywała stabilne 25%.
    Po godzinie sytuacja wróciła i jakość utrzymuje się na poziomie 17%.

Wzmacniacz jest 100% sprawny.

Kwestia odbić czy raczej zakłócenia od sąsiadów?

0 12
  • #2 08 Lis 2018 19:54
    rnb_bolii
    Poziom 33  

Witam. Wychodzi na to że sygnał jest za mocny i głowica wariuje nawet gdy wzmacniacza w antenie niema. Antena powinna być o jak najmniejszym zysku. Chodź pewnie jakaś samoróbka by tutaj dała rade.

0
  • #3 08 Lis 2018 20:39
    _kli_
    Poziom 33  

mkpl napisał:
    wymontowałem wzmacniacz z anteny pozostawiając sam symetryzator

Co masz na myśli pisząc "wzmacniacz" - to czy to? Nie mylisz przypadkowo zasilacza ze wzmacniaczem?
    Antena "widzi" nadajnik, czy jest on zasłonięty?
    mkpl napisał:
    Mam jakieś 8km w linii prostej do RTCN Kosztowy.
    Między anteną a odbiornikiem Tv mam jakieś 5m kabla.

W korzystnej lokalizacji powinieneś odbierać na samym kablu.

0
  • #4 08 Lis 2018 21:54
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Masz Kolego nie 8 tylko 4 km do nadajnika Kosztowy. Z Jaworzna do nadajnika jest ok. 10km. Siatka (pasywna) ma całkiem dobry zysk energetyczny ok. 10-12 dB. To zdecydowanie za silna antena do mocnego nadajnika i tak blisko. A dodatkowy wzmacniacz to nieporozumienie. Silny sygnał przesterowuje wejście głowicy w TV co degraduje sygnał i diametralnie pogarsza parametry jakościowe sygnału (MER i BER).
    W "cyfrze" siła sygnału jest ważna ale nie najważniejsza. Jakość przede wszystkim.
    @_kli_ ma rację, w tej lokalizacji to przysłowiowy kij od szczotki i druciany wieszak wystarczy :D
    Proponuję:
    https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_uhf_A0315.htm
    lub https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...-DVB-T/DIGIT-DIGITactiva-antena-pasmowa-DVB-T
    oczywiście pasywne/bierne.

0
  • #5 08 Lis 2018 23:42
    mkpl
    Poziom 37  

Wzmacniacz który mam to symetryzator z dodatkową ceramiczną PCB na której jest elektronika.
    W pierwszym podejściu usunąłem tą elektronikę i użyłem samego symetryzatora.
    Sam wzmacniacz ma niby możliwość regulacji wzmocnienia przez regulację napięcia zasilacza.

Właśnie się zastanawiałem nad kwestią zbyt silnego sygnału. Pierwotnie miałem na balkonie antenę pokojową i odbiór był słaby a mux z TTV w ogóle nie był odbierany. Dopiero jak podłączyłem siatkę to pracowało to w miarę.

Lokalizację mam kiepską bo antena montowana jest na boku balkonu i blok na przeciwko przysłania mi nadajnik.
    Przypuszczam, że kiepska jakość sygnału związana jest raczej z odbiciami dla tego konkretnego zakresu częstotliwości.

Bez dodatkowego wzmacniacza miałem dla ch 55 poziom ~80% i niską jakość a dla całej reszty stabilne 100% poziomu sygnału i jakość 100%.

Siatkę zostawię bo mam, mogę z niej wyjąć dipole i tym samym zmniejszyć zysk. Choć yaga może i by się sprawdziła bo ma jeden konkrety listek promieniowania/odbioru a siatka ma go bardzo szeroki i potencjalnie jest czuła na odbicia (moja teoria).

Poniżej na obrazku opis sytuacji. Wysokość drugiego piętra. Czerwony to kierunek anteny a czarny to linia od nadajnika.
    DVB-T Zmienna jakość sygnału.

0
  • #6 09 Lis 2018 07:58
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Kolego, ta czarna linia to nie jest kierunek na nadajnik Kosztowy. Nadajnik Kosztowy to z twojej lokalizacji azymut 190 stopni czyli 10 st. w prawo jak patrzysz idealnie na południe.
    Lokalizacja nie jest ciekawa. Kierunek na nadajnik przesłania blok B.Świerczyny 20, Twoja antena jest skierowana na azymut ok. 135 st. i "patrzy" wzdłuż tego bloku (i Twojego) prosto na wysokie drzewa jakiegoś parczku.
    Moim zdaniem powinieneś poszukać sygnału kierując antenę pomiędzy blok Świerczyny 20 a Świerczyny 4 (apteka) albo skierować ją kompletnie w przeciwna stronę niż teraz, wzdłuż Twojego budynku Jednym słowem poszukać "innych" odbić. Tylko najpierw ustaw jakiś kanał ręcznie (MUX-1 k.55, MUX-2 k.49, MUX-3 k.41), a potem szukaj odbić skokowo - należy poczekać kilka sekund w jednej pozycji anteny - bezwładność głowicy TV.

0
  • #7 09 Lis 2018 09:52
    _kli_
    Poziom 33  

TELMOR_PL napisał:
    Nadajnik Kosztowy to z twojej lokalizacji azymut 190 stopni

I pokrywa się z azymutem na Skrzyczne. Obydwa te nadajniki nadają muxy 1 i 3 w SFN.
    mkpl napisał:
    antena montowana jest na boku balkonu

Zmień lokalizację anteny. Masz do dyspozycji cały balkon. W takiej sytuacji nawet niewielka zmiana może diametralnie zmienić parametry sygnału.
    Nie bez znaczenia mogą być zlokalizowane w pobliżu BTS-y LTE. A jest ich kilka.

0
  • #8 09 Lis 2018 11:12
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

@_kli_, BTS-y ok, ale 55 kanał (746MHz, MUX-1) to dość "daleko" od LTE-800. Nie powinny sięgać aż tak "głęboko". Tak czy inaczej trzeba poszukać sygnału z odbić anteną szerokokątną (nie kierunkową).

0
  • #9 09 Lis 2018 11:17
    _kli_
    Poziom 33  

Miałem przypadki, gdzie sygnał LTE mocno utrudniał odbiór na k.45 - właśnie na siatce.

0
  • #10 09 Lis 2018 11:38
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Nie powinno to nie oznacza, że nie może. Dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Może i filtr by się przydał ale pomiar na pewno wyjaśniłby wiele.

0
  • #11 09 Lis 2018 13:09
    mkpl
    Poziom 37  

Podłączę z ciekawości analizator widma i zobaczę "co widać". Tak czy siak pozostałe mux'y pracują super poza tym jednym. W ostateczności w przyszłości przeniosę antenę na dach i zamontuję do swojego masztu, choć nie chcę tego robił bo mam tam antenę nadawcza na pasmo 2m (145MHz) docelowo z mocą ~200W.

Mogę ewentualnie dorobić jakiś filtr wycinający LTE. Dziwi mnie też to, że czasami przez parę godzin jest idealnie a później zaczyna się sypać. Pierwotnie wiązałem to z którymś z sąsiadów w bloku obok.

0
  • #12 12 Lis 2018 23:36
    mkpl
    Poziom 37  

Sprawdziłem analizatorem sygnał z anteny i wszystkie są bardzo mocne. Problem jednak upatruję w tym, że łapię dodatkowo bokiem odbicia z kierunku szpitala. Mux który mnie interesuje pracuje już na "wysokich" częstotliwościach i sygnał może się zdudniać. Na dniach zdemontuję antenę i poprawię ją w zakresie tłumienie przód/tył a sam sygnał osłabię przez zdemontowanie górnych i dolnych wąsów dipola (elementy V) i dam znać o efektach

0
  • #13 14 Lis 2018 07:53
    irekr
    Moderator

Pamiętajmy jednak, ze nagłe pogorszenie jakości odbioru może być spowodowane także zwykłym smartfonem, w którym jest uruchomiony dostęp internetowy LTE i akurat transmisja odbywa się w pasmie 800 MHz. Taki smartfon potrafi skutecznie utrudnić życie promieniu nawet do kilometra. Paczka kontrolna jest wysyłana co kilka sekund. Wystarczy by wytrącić synchronizacje w dekoderze.

Przy silnych sygnałach z poziomami bliskimi przesterowań sygnałami telewizyjnymi nawet słabe sygnały z LTE mogą praktycznie uniemożliwić odbiór. Następuje typowe zjawisko mieszania na nieliniowych elementach pasywnych lub aktywnych. Fizyki nie oszukamy.

Na pocieszenie podam, że prawdopodobnie w drugiej połowie 2019 roku kanał 55 zostanie zmieniony na 24. Niestety podniesie to poprzeczkę w jakości instalacji, gdyż obok na k.23 będzie nadal nadawany MUX2 (przenosiny z k.49).

0
  Szukaj w 5mln produktów