Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

-1 - Co to za panel Amerisolar 280W ?

08 Nov 2018 19:32 8370 49
  • Level 10  

• TespolTespol
  • Level 10  
    Zakupiłem 40 sztuk do dalszej odsprzedaży.... miały byc Amerisolar (etykiety kiedyś były inne) Ktoś posiada i czy numery seryjne by sie zgadzały?
  • TespolTespol
  • Level 31  
    Twoje ramy też takie pseudo proste jak moje?, na moich pisze Amerisolar zakupiłem 27szt 280W wszystko niby ładnie na palecie, zamontowałem patrzę na całość i o ku.....a panele w czterech odcieniach, szyba miała być niby gruba a trzęsie się jak galareta, puszki hmmm badziewie, co do mocy to jeszcze nic niewiem, ale do moich starych jingli to im daleeeko, chciałem tanie panele to mam!
    Jakoś przeżyję bo naszczęście są na garażu i się nie muszę patrzeć codziennie na nie, ale kuźwa cztery odcienie ehhhhhh. Amerisolar opinie miał przeciętne myślałem że będzie ok.
  • Level 24  
    Daj fotki przodu panela ,ocenimy wtedy.
  • Level 31  
    Ok jak uda mi się zrobić jak wyjdzie słońce, tzn cała sztuka ma inny odcień krzemu, jest to dla mnie dziwne bo jak kupowałem używki to takiego problemu nie miałem.
  • Level 24  
    Ile płaciłeś za sztukę i gdzie kupiłeś ?
  • Level 31  
    Virtech, jak pamiętam to 420 brutto razem z transportem, rozważałem pomiędzy scheuten niby prawie nowe z zachodu , cena za 1W praktycznie ta sama ale trochę się bałem no i kupiłem amerisolar nie spodziewałem się cuda za tą cenę ale jeszcze ta szachownica wyszła:cry: , generalnie skupiałem się na jak najszybszym okresie zwrotu instalacji.
  • Level 21  
    A numery seryjne mają podobne?

Te panele są najtańsze na rynku (0,22€/Wp netto). Za 0,25-0,275 można kupić Canadian, Jinko, Trina, Ja solar, q-cells.

Też się nad nimi zastanawiałem przez chwilę.
  • Level 31  
    Teraz już nie sprawdzę, dziś zrobiłem zdjęcie ale nie oddaję tego co widać oczyma, kij w ucho ważne by mocy miały tyle co podają, wczoraj z paneli na zamontowane 7,56kWp spływało 5300W mam nadzieje że potrafią sporo więcej, ale dowiem się dopiero w maju co i jak, narazie słoneczko takie sobie, jak bym miał gdzieś pomacać różne marki to można coś powiedzieć, a jak się kupuje przez internet to takie kwiatki wychodzą, tak myślę że niewiele bym dołożył i trzeba było brać Jinko, tylko kto wiedział.
    Narazie czekam już prawie 36dni na podłączenie i pewnie sobie jeszcze poczekam na PGE.
  • Level 21  
    Wejdź na pvmonitor, poszukaj ile ludzie z okolicy mieli % mocy dzisiaj i porównaj.
    Podejrzewam że mimo wszystko one są ok. Bo producent już kilka lat jest na rynku.
  • Level 9  
    Jakość modułu zależy przede wszystkim od jakości ogniw PV oraz od staranności wykonania, którą najczęściej można ocenić gołym okiem . Kolor ogniw nie ma żadnego znaczenia estetycznego, bo moduły PV służą do produkcji energii a nie do oglądania. Jeżeli komuś zależy na dobrym wyglądzie to kupuje full blacki dopłacając 0,02 EUR/Wp i ma dach trochę ładniejszy. Aby ocenić jakość ogniw, z których wykonane są moduły PV należy zmierzyć prąd zwarcia. Potrzebny będzie do tego specjalny miernik np. Seaward PV150 ( lub nowszy model) w połączeniu z pomiarem światła np. SS200. Wszystkie inne oceny i opinie pisane na forach przez domorosłych "ekspertów" są śmieszne i wywołują politowanie.
  • Level 21  
    Prąd zwarcia w połączeniu z pomiarem światła mówisz? A jak interpretować wyniki tego pomiaru?
  • Level 25  
    Możcie podać jakieś namiary na sprzedawcę tych paneli?
  • Level 31  
    Tzn jakich paneli?, te ze zdjęcia pierwszego postu to jakiś noname żaden amerisolar, czyli napisali sobie co chcieli.
    Na moich był model i napis amerisolar, niby normalna naklejka, generalnie teraz ze względu na spadki cen popsuła sie jakość i niewiadomo co kupisz, a jak widzę parametry przy nasłonecznieniu 800Wm2 ogniw markowych to wtedy jakoś markowe ogniwa jeszcze bardziej mnie odstraszają, bo stosunek cena/Wp jest naprawdę znaczny.
    Jak narazie to miałem już moc znamionową ale tylko przez momenty kiedy słońce wychodziło zza chmur, czyli wg moich starych ogniw yingli 230W to trochę kicha.
    Ale takie będzie raczej każde ogniwo 280-300W, to są wartości maxymalne i rzadko będziemy widzieć moc deklarowaną, słabsze np 230W ogniwa wychodzą wtedy kilka% lepiej mówię o nasłonecznieniu ok 800W/m2
  • Level 25  
    SAWEK101 wrote:
    Tzn jakich paneli?, te ze zdjęcia pierwszego postu to jakiś noname żaden amerisolar, czyli napisali sobie co chcieli.

Chodziło mi o te "nieoryginalne", z widoczną słabą jakością. Planuję kupić panele Amerisolar, znalazłem sprzedawcę, chcę sprawdzić czy sprzedawca jest ok.
  • Level 31  
    Zerknij na moje, przyszły w jednej palecie, fajne co ?
    Ja teraz jak miałbym coś kupić najpierw bym chciał to pomacać, nie zdecydowałbym się drugi raz na taki zakup przez neta.
    I nie leć za bardzo na moc maksymalną.
  • Level 25  
    SAWEK101 wrote:
    Zerknij na moje, przyszły w jednej palecie, fajne co ?
    Ja teraz jak miałbym coś kupić najpierw bym chciał to pomacać, nie zdecydowałbym się drugi raz na taki zakup przez neta.
    I nie leć za bardzo na moc maksymalną.

Faktycznie, na upartego można nawet jakiś obrazek lub znak ułożyć.
    Napewno jak będę kupował to osobiście. Mam na tyle duży samochód, że zmieszczą i się płyty na płasko.
    Wymiary twoich były na tyle powtarzalne, że nie było problemów z ułożeniem, czy musiałeś dobierać?
  • Level 31  
    Nie no bez przesady, wymiary wymiarami, chodziło mi o bananowe ramy, tzn jak przyłożysz liniał to środkiem są wklęsłe, do mego dachu nie bardzo pasowały mi inne wymiary niż standard, ale teraz raczej szukałbym markowych używanych (tylko muszą wyglądać na świeże), gwarancji to i tak w sumie nie masz na nowe a już napewno 10letniej to wszystko to lipa.
    W amerisolar nawet jest wzmianka o ograniczonej gwarancji.
    Co do koloru krzemu to jak nie porozkładasz na raz wszystkich to zapomnij że wyłapiesz odcienie, nie wiem może tylko ja dostałem taki odsort.
  • Level 9  
    ACCel wrote:
    Prąd zwarcia w połączeniu z pomiarem światła mówisz? A jak interpretować wyniki tego pomiaru?

Mając pomiary prądu zwarcia Isc oraz wartości oświetlenia w chwili pomiaru można próbować odtworzyć charakterystykę U/I modułu lub stringu a nawet extrapolować ją do wartości w STC. Jednak najbardziej popularny wskaźnik wartości panela to FF czyli współczynnik wypełnienia charakterystyki (Ump*Imp/Usc*Isc), podawany przez profesjonalnego sprzedawcę w pliku flash test wykonanym przez producenta w fabryce. Mierniki Seaward umożliwiają weryfikację FF na pojedynczym panelu lub w całym stringu. Współczynnik FF modułu powinien być większy niż 0,75. Jeżeli nie jest to cena panela spada do 50% wartości nominalnej.

Dodano po 14 [minuty]:

[quote="SAWEK101"]Zerknij na moje]
    Niesymetryczne ułożenie modułów na dachu ma większy wpływ na estetykę dachu niż różne wybarwienie ogniw w panelach. Takie rzeczy zdarzają się prawie każdemu producentowi, nawet tym najbardziej renomowanym renomowanym z czołówki grupy Tier1 .
    Jakiś czas temu mieliśmy reklamację od klienta ze Słowenii, który położył "łaciaty" generator PV ( mono PERC) na ślicznym domku w Alpach. Canadian Solar nie uznał tej reklamacji. W końcówce ub. roku zdarzyła się nam podobna historia z panelami Suntech (poly), tym razem w Katowicach. Na szczęście moduły działają b. poprawnie pod względem elektrycznym i klienci odpuścili.

Dodano po 13 [minuty]:

[quote="SAWEK101"]Zerknij na moje]
    Poza wadami estetycznymi ( brak symetrii), Twój generator PV ma prawdziwe wady techniczne . Chodzi o niezachowane odległości od kalenicy i okapu dachu. Dodatkowo w Twoim przypadku znacznie korzystniejsze technicznie było ułożenie modułów poziomo . Chodzi o uzyski zimą przy częściowo zaśnieżonych modułach, Kto Ci to zakładał?
    Lepiej było wziąć fachowca z doświadczeniem, niż samemu popełniać podstawowe błędy.

Dodano po 36 [minuty]:

To jest naklejka prawdziwego modułu Amerisolar z bieżącej produkcji.
    Ogniwa 5 bus-bars, rama 40 mm (solidna i prosta)
  • Level 25  
    elektrycznysolar.pl wrote:

Poza wadami estetycznymi ( brak symetrii), Twój generator PV ma prawdziwe wady techniczne . Chodzi o niezachowane odległości od kalenicy i okapu dachu. Dodatkowo w Twoim przypadku znacznie korzystniejsze technicznie było ułożenie modułów poziomo . Chodzi o uzyski zimą przy częściowo zaśnieżonych modułach, Kto Ci to zakładał?
    Lepiej było wziąć fachowca z doświadczeniem, niż samemu popełniać podstawowe błędy.

Jakie jest uzasadnienie zachowania odległości od kalenicy i krawędzi dachu? W czym to przeszakdza?
  • Level 9  
    Chodzi o siły dynamiczne powodowane wiatrem ( zasysanie) oraz spływanie wody z dachu.
  • Level 31  
    Leje na siły dynamiczne, modułów nic nie wyrwie, są równo z kalenicą a nie nad nią, powiem ci że widziałem instalacje montowane przez firmy i wolałem sam montować niż męczyć się z przeciekającym dachem, jakie spływanie wody z dachu, tam niema dachu tam są same panele :D i to porządnie przykręcone, natomiast wiem że to nie zgodne z wytycznymi i martwi mnie to że musze raczej zrobić piorunochron, problem był taki że tylko w tym wariancie weszło tyle modułów co chciałem i mam jeszcze wolną przestrzeń na 3szt na przyszłość, nigdy nie dam modułów poziomo, w poprzedniej instalacji upaliło mi wszystkie 3 diody obejściowe w module jak myślisz dłaczego ?
    Wiem że ten niby większy uzysk przy położeniu poziomym to ściema, to jest pomijalne, w sterej instalacji właśnie mam poziomo i specjalnie sprawdzałem co się dzieje i wiesz co? akurat tu najważniejszy jest wiatr bo z tej nowej instalacji szybciej śnieg zwiewało i szybciej spływał bo sawsze było go mniej, pozatym zawsze zatrzymuje się resztka na ramie a im więcej ram tym więcej śniegu.
    Może masz lepszy wzrok ale gdzie ty widzisz tam niesymetryczność, nad rynną ?, naprawdę jestem ciekaw.
    Najbardziej boli mnie to że nie zrobiłem selekcji kolorów i teraz nie chce mi się na to patrzeć bo mnie wpienia, normalnie nie pomyślałem że może być aż tak źle, a już trochę widziałem instalacji, jeszcze bym to przeżył jak producent by mi je dostarczył w dwóch kolorach posegregowane kolejnością a tu normalna mozaika no i jest trochę problem z uzyskiem, lada dzień ruszy monitoring to będę bardziej oświecony, ale chyba trzeba było kupić używane panele lepszej marki bo stara instalacja z yingli jest bliższa mocy znamionowej niż nowa.
    Dzięki za zdjęcie jak będę miał chwilę to porównam tabliczki.
    Acha twoje panele też mają takie małe śmieszne puszki z latającym dekielkiem?
  • Level 22  
    SAWEK101 wrote:
    [...] nigdy nie dam modułów poziomo, w poprzedniej instalacji upaliło mi wszystkie 3 diody obejściowe w module jak myślisz dłaczego ? [...]

Mógłbyś rozwinąć? Czy chodzi o to, że jak był cień na samym dole panela, to odpowiednia za tą część panela dioda była przeciążona?
  • Level 31  
    W skrócia tak, te diody nie wytrzymują dłuższego prądu 7-8A bo nie mają dobrego chłodzenia, weż sobie taką diodę podłącz w szereg z prostownikiem i akumulatorem nawet na 6A po kilku minutach ona się normalnie gotuje, a zimą jak słońce wyjdzie zza chmurki to i 9A dioda musi popchnąć.
  • Level 31  
    Nie wiem czy specjalnie jest na co , z tego co wiem to te diody są max10A i wiekszych niema w tej obudowie, ale tu chodzi o brak chłodzenia i tu nie widziałem aby któryś producent dawał radiatory, ot ma wytrzymać najwyżej nie :D i sfajczy puszkę, mi te diody upaliło w panelu 230W więc prąd max 8A taki panel może mieć, naszczęście puszka ocalała.
  • Level 9  
    @SAWEK101
    Jak dołożysz te 3 panele w przyszłości, to dach będzie wyglądał OK, a rynnę można pewnie jakoś ustawić, aby woda jej nie omijała.
    Używane panele to duże ryzyko. W 90% przypadków to śmieci nie warte powtórnej instalacji. Nawet, jeżeli z jakiegoś powodu ( nie technicznego) są demontowane, to panel w czasie demontażu i w transporcie jest narażony na powstanie mikropęknięć, na których będą tworzyć się hot spoty. To samo dotyczy nowych paneli transportowanych przez kurierów w kartonach. Widzę prawie codziennie jak kurierzy traktują przesyłany towar. Tylko panel wyjęty z oryginalnej palety i zamontowany z wielką ostrożnością, będzie poprawnie pracował przez cały okres technicznego życia.
  • Level 25  
    Slak68 wrote:
    Żenada. Znowu oszczędzanie na klientach... czyli najlepiej wymienić na większe...

Niekoniecznie wieksze, ale zapewnić chłodzenie. W moich są diody w obudowie TO220 luźlo zawieszone, wystarczyłoby je przykręcic do jakiegoś metalowego elementu, na przykład obudowy puszki.