Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania G-420 - VIS usterka układu widoczności, brak świateł wstecznego

kamilpl82 08 Nov 2018 19:41 8376 23
  • #1
    kamilpl82
    Level 10  
    Witam, Proszę o pomoc co może byś przyczyną braku świateł od wstecznego.
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • #3
    kamilpl82
    Level 10  
    Nadmienię że przekaźnik wymienione.
    Mowa o RP od 1 do 4
  • #4
    Anonymous
    Level 1  
  • #5
    kamilpl82
    Level 10  
    Jesem umówiony z elektrykiem na komputer.
  • #6
    chicken19
    Level 12  
    Często upala się gniazdo bezpiecznika w konsoli jak ktoś kiedyś wsadzi większy niż powinien być.Klika przekaźnik gdy zapodasz wsteczny? Do sprawdzenia też włącznik na skrzyni biegów.
  • #7
    kamilpl82
    Level 10  
    Po weekendzie jestem umówiony z elektrykiem na komputer.
    Objawy były takie że zapalał się VIS i nie było wstecznego za jakiś czas zgasł i wsteczny był(mowa o oświetleniu wstecznego) trwało to kilka dni wymieniłem przekaźniki ale to nic nie dało i dlatego pytam co dalej może być, we wtorek wykręcę jeszcze czujnik na skrzyni i sprawdzę czy jest przejście, bezpieczniki całe, i na pewno są takie jak powinny być, mam takie zboczenie że jak przejmuje po kimś auto to sprawdzam czy wielkość bezpiecznika zgadza się z rozpiską, takie zboczenie od kiedy jedno auto mi się zapaliło bo koleś zamiast bezpiecznika dał zworkę bo bezpiecznik strzelał, sprawdzę jeszcze to gniazdo od bezpieczników, a czo do tego czy cyka czy nie to nie wiem sprawdzę to we wtorek dopiero. Jak będę miał dostęp do auta.
    Z góry wszystkim dziękuje za pomoc.
  • #8
    kamilpl82
    Level 10  
    A więc tak, elektryk wali w ch....a i nie odbiera jedyny w okolicy, gniazda bezpieczników sprawdzone, czujnika wstecznego brak bo to automat, muszę poszukać jakiegoś innego elektryka lub serwis.
  • #9
    szaman108
    Level 31  
    Witak

    Który rok maszyny,jaka skrzynia tam siedzi,posiada pedał sprzęgła czy nie....
  • #10
    kamilpl82
    Level 10  
    Rok auta 2009 lub 2010, skrzynia automatyczna z sprzęgłem.
  • #11
    szaman108
    Level 31  
    Podaj najlepiej siedem ostatnich cyfr z numeru vin będzie najszybciej.
  • #12
    kamilpl82
    Level 10  
    Proszę bardzo 5234960
  • #13
    miler80
    Level 34  
    W tym przypadku jednostka sterująca CUV otrzymuje za pośrednictwem sieci CAN informację, że włączono bieg wsteczny, to podaje napięcie do przekaźnika R24. Po zwarciu przekaźnika lampki (L43 i L91) są zasilane napięciem. R24 jest w prawym górnym rogu tablicy bezp. Aktywacja styku przekaźnika świateł cofania z pinu B2 (+24) z Vis-a.
  • #14
    kamilpl82
    Level 10  
    Jutro wrzucę fotkę z skrzynki bezpiecznikowej z przekaźnikami tam jest ich 6szt 4 większe i dwa mniejsze.
  • #15
    szaman108
    Level 31  
    My wiemy kolego co tam jest w tej skrzynce i nawet co od czego.Pytanie jest czy jak dostarczę Ci schematy elektryczne czy Ty z tym coś zrobisz,ogarniasz mechanikę a w tym przypadku elektrykę poradzisz sobie.Sprawa jest dość prosta,zwierasz na początek włącznik światła wstecznego w taki sposób podajesz sygnał na coo który go obsługuje a on uruchamia procedurę włączenia światła cofania.Kolega miler80 już to opisał w swoim poście.Kolejna spraw wyjmujesz przekaźnik od świateł cofania i podajesz napięcie na odbiornik czyli w tym przypadku lampy i sprawdzasz czy świecą.W taki sposób dzielisz sobie układ na dwie części aby wytypować która z nich sprawia problem.
  • #16
    kamilpl82
    Level 10  
    Ja dostanę schemat z opisem to myślę że ogarnę.

    Dodano po 10 [godziny] 47 [minuty]:

    Scania G-420 - VIS usterka układu widoczności, brak świateł wstecznego Scania G-420 - VIS usterka układu widoczności, brak świateł wstecznego

    Dodano po 8 [minuty]:

    Scania G-420 - VIS usterka układu widoczności, brak świateł wstecznego
  • Helpful post
    #17
    mariomalinie
    Level 19  
    Witam
    Dlaczego w skrzynce nie masz przekaźnika RP8 odpowiedzialnego za światła cofania? Pozdrawiam    Scania G-420 - VIS usterka układu widoczności, brak świateł wstecznego
  • #18
    kamilpl82
    Level 10  
    Nie wiem od zawsze tak chyba było.
  • #19
    kamilpl82
    Level 10  
    No i usterka naprawiona już opisuję co było, pod panelem z bezpiecznikami i przekaźnikami znajdował się jeszcze jeden przekaźnik właśnie od świateł wstecznych podłączony po partyzancku przez jakiegoś domorosłego elektryka, ów przekaźnik został wymieniony a podłączenie zrobione na nowo, w miejscu swojego przeznaczenia. Nie obyło się bez komputera i jakiś tam zabiegów ale tego już mi elektryk nie wyjaśniał, a w zasadzie nie interesowało to mnie.
    Najwięcej do myślenia dał mi post kolegi mariomalinie i to właśnie wtedy mnie olśniło.
    Także wszystko teraz działa i jest ok, dzięki i temat można zamknąć.
  • #20
    chicken19
    Level 12  
    kamilpl82 wrote:
    ... czujnika wstecznego brak bo to automat...
    A właśnie że jest. Skrzynia automatyczna w ciężarówce to tak jakby manual tylko że całą robotę robi sterowany elektronicznie zespół który te biegi włącza z pomocą pneumatyki.
  • #21
    kamilpl82
    Level 10  
    Chicken19, no w tym problem że tu oprócz czujnika temperatury nie ma żadnego innego.
  • #22
    szaman108
    Level 31  
    Czujnik T107 i T108 są odpowiedzialne za podanie sygnału o położeniu wybierak i to one informują czy jest bieg wsteczny czy położenie neutralne oraz o położeniu innych biegów.Zmiana położeń odbywa się za pomocą bloku zaworowego V112.Sygnał z czujnika leci do sterownika skrzyni GMS nowsze TMS z kąt wysyłany jest sygnał can do coo(koordynatora) stąd zaś sygnał can przekazywany jest to sterownika świateł vis(cuv) z poleceniem włączenia świateł cofania i faza leci sobie do tylnych lamp.Tak to działa.
  • #23
    chicken19
    Level 12  
    Dałbym sobie uciąć rękę ze kiedyś w R-ce mostkowałem czujnik wstecznego. Dzięki za wyjaśnienie. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Wesołych Świąt
  • #24
    szaman108
    Level 31  
    Tak dokładnie można to zrobić na starym typie skrzyń z serii4 i do czerwca 2007roku (posiada włączniki) i na nowym typie także ale tylko na manualnej(czujniki są w tedy obsługiwane przez COO)