Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc bierna jak obniżyć rachunek za prąd

lukaszSP 08 Lis 2018 20:41 897 22
  • #1 08 Lis 2018 20:41
    lukaszSP
    Poziom 10  

Witam. Mam pytanko do znawców tematu. Jak obniżyć na rachunku za prąd moc bierna? Rachunek za prąd 2800zl z czego 1 200 zł to za moc bierna. Jak potrzeba mogę wysłać FV za prąd.

0 22
  • #2 08 Lis 2018 20:59
    riddyk
    Poziom 20  

Hasło klucz: kompensacja mocy biernej.
    Najlepiej zainstalować w firmie urządzenie co się nazywa kompensator mocy biernej.

1
  • #3 08 Lis 2018 21:00
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Ogólnie- zadbać, o to by był jak najmniejszy pobór energii biernej.

0
  • #4 08 Lis 2018 21:11
    lukaszSP
    Poziom 10  

stanislaw1954 napisał:
    Ogólnie- zadbać, o to by był jak najmniejszy pobór energii biernej.

Dzięki za podpowiedź

Dodano po 1 [minuty]:

riddyk napisał:
    Hasło klucz: kompensacja mocy biernej.
    Najlepiej zainstalować w firmie urządzenie co się nazywa kompensator mocy biernej.

A możesz coś więcej napisać na ten temat? Jakie urządzenie lub firma co by się tym zajęła

0
  • #5 08 Lis 2018 21:19
    sim_
    Poziom 18  

Podaj informację z rachunku, o jaki rodzaj energii biernej chodzi (pojemnościowa, indukcyjna).
    Jeśli indukcyjna, to w grę wchodzi kompensacja kondensatorami, pPojemnościową kompensujesz dławikami.
    Dobór powinien być poprzedzony pomiarami analizatorem mocy. Jeśli chcesz znaleźć firmę, to w Google
    wpisz "kompensacja mocy biernej" i nazwę swojej miejscowości, na 100% znajdziesz firmę w okolicy.
    Tylko nie daj się nabić w butelkę firmom, które będą Ci proponowały dobór elementów jedynie na podstawie
    samej faktury.
    Pozdrawiam Janek

0
  • #6 08 Lis 2018 21:24
    stanislaw1954
    Poziom 41  

To wszystko zależy od rodzaju produkcji (pobór energii) Twojego zakładu.

lukaszSP napisał:
    Jakie urządzenie lub firma co by się tym zajęła
    Poczytaj coś o poprawie kosinusa Φ( współczynnik mocy).
    Poprawę uzyskuje się najczęściej, poprzez zastosowanie baterii kondensatorów.
    Takimi rzeczami zajmują się, raczej wyspecjalizowane firmy elektryczne.

0
  • #7 08 Lis 2018 21:33
    lukaszSP
    Poziom 10  

sim_ napisał:
    Podaj informację z rachunku o jaki rodzaj energii biernej chodzi (pojemnościowa, indukcyjna).
    Jeśli indukcyjna to w grę wchodzi kompensacja kondensatorami . Pojemnościową kompensujesz dławikami.
    Dobór powinien być poprzedzony pomiarami analizatorem mocy. Jeśli chcesz znaleźć firmę to w googlach
    wpisz "kompensacja mocy biernej" i nazwę swojej miejscowości. Na 100% znajdziesz firmę w okolicy.
    Tylko nie daj się nabić w butelkę firmą które będą Ci proponowały dobór elementów tylko na podstawie
    samej faktury. Pozdrawiam Janek

0
  • #8 08 Lis 2018 21:51
    sim_
    Poziom 18  

Tangens fi według umowy 0.4, u Ciebie 2.31. Jest to energia bierna indukcyjna, która powinna być kompensowana baterią kondensatorów.
    Dobór wartości kondensatorów, sterowania (ilość stopni) powinna być dobrana po co najmniej tygodniowym pomiarze analizatorem, im dłużej tym lepiej (ale bez przesady). Tak z ciekawości co jest zasilane z tego licznika ? Pozdrawiam Janek.

0
  • #9 08 Lis 2018 22:18
    lukaszSP
    Poziom 10  

sim_ napisał:
    Tangens fi według umowy 0.4, u Ciebie 2.31. Jest to energia bierna indukcyjna, która powinna być kompensowana baterią kondensatorów.
    Dobór wartości kondensatorów, sterowania (ilość stopni) powinna być dobrana po co najmniej tygodniowym pomiarze analizatorem, im dłużej tym lepiej (ale bez przesady). Tak z ciekawości co jest zasilane z tego licznika ? Pozdrawiam Janek.

Jest to tokarka karuzelowa. Moc głównego silnika to 30 kw. Są jeszcze dwa prądu stałego i szafa elektryczna a w niej dużo transformatorów.

Dodano po 3 [minuty]:

Pewien znajomy elektryk mówił żeby wymienić sobie oświetlenie na hali na świetlówki starego typu. One ponoć redukują ta moc bierna.

Dodano po 6 [minuty]:

Jaki może być koszt takiego urządzenia? Mniej więcej.

0
  • Pomocny post
    #10 08 Lis 2018 22:38
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

lukaszSP napisał:
    Jaki może być koszt takiego urządzenia? Mniej więcej.

To zależy jakiej mocy spodziewamy się przy pracy tych urządzeń.
    Bateria 7,5kvar z całą szafą z zabezpieczeniami to ok. 1500-2000zł
    Bateria 10kvar z całą szafą z zabezpieczeniami to ok. 2000-3500zł

0
  • #11 09 Lis 2018 07:19
    sim_
    Poziom 18  

Jest jeszcze jedna możliwość, dużo tańsza. Po podłączeniu analizatora na kilka minut można sprawdzić, czy energię bierną wytwarza tylko tokarka.
    Jeśli tak faktyczne jest to zamiast baterii kondensatorów wraz ze sterownikiem można dobrać kondensator indywidualny tylko do tokarki.
    Rozwiązanie jest dużo tańsze ale i gorsze (nie kompensuje innych urządzeń). Dobrą baterią kondensatorów ograniczysz moc bierną w całym zakładzie a koszt powinien się zwrócić w ciągu trzech miesięcy. Pozdrawiam Janek.

1
  • #12 09 Lis 2018 08:49
    lukaszSP
    Poziom 10  

Mam tylko jedną tokarke. Więc to rozwiązanie było by najlepsze.

0
  • #14 09 Lis 2018 09:29
    jack63
    Poziom 41  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    widocznie mało rbh pracuje duża tokarka

Lub większość czasu pracuje na biegu jałowym, a to powoduje duży pobór mocy biernej.
    Przydała by się solidna analiza sytuacji. Może opłacało by się kupić miernik mocy biernej i pomierzyć odcinki instalacji aby znaleźć winowajcę?

0
  • #15 09 Lis 2018 09:48
    lukaszSP
    Poziom 10  

Cały miesiąc średnio po 12godzin dziennie. Tyle pracowała tokarka

0
  • #16 09 Lis 2018 11:05
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Ja bym jednak proponował wynająć specjalistę elektryka z analizatorem (miernikiem), żeby chociaż jeden "typowy" dzień przeanalizował i dobrał optymalną kompensację. Inwestycja się szybko zwróci.

0
  • #17 09 Lis 2018 18:00
    smyk55
    Poziom 17  

Jak widzę to Autor tematu sam chce ogarnąć temat. Dobrym rozwiązaniem jest poszukać fachowca w Rejonie Energetycznym. Jak oni to zrobią to nikt więcej się nie czepia - sprawdzone.
    Co do mierników parametrów sieci to można znaleźć u naszego producenta. Myślę o firmie Lumel która działała za PRL jak i obecnie. Masz czym mierzyć, możesz się bawić w kompensację.

0
  • #18 09 Lis 2018 21:15
    lukaszSP
    Poziom 10  

smyk55 napisał:
    Jak widzę to Autor tematu sam chce ogarnąć temat. Dobrym rozwiązaniem jest poszukać fachowca w Rejonie Energetycznym. Jak oni to zrobią to nikt więcej się nie czepia - sprawdzone.
    Co do mierników parametrów sieci to można znaleźć u naszego producenta. Myślę o firmie Lumel która działała za PRL jak i obecnie. Masz czym mierzyć, możesz się bawić w kompensację.

Ja nie chcę sam tego robić tylko chciałem zaciągnąć informacji tu na forum. Nie sztuka zamówić firmę X która mnie skroi na sporą kasę. Trochę już wiem co i jak dzięki Waszym opinią i radami.

0
  • #20 09 Lis 2018 22:37
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Pamiętaj że rocznie płacisz 18kpln za swoją niefrasobliwość .
    Tak z przekory co to za jednostka kpln, bo jakoś nie kojarzę ją ani z z -kgs, ani z SI, czy jakie tam inne jeszcze występują.

0
  • #22 09 Lis 2018 22:51
    stanislaw1954
    Poziom 41  

A czy, po prostu dla czystości języka i zrozumienia wszystkich "mniej kumatych" nie można napisać tysięcy złotych, bo o to chodzi?

2
  • #23 10 Lis 2018 14:51
    Tommy82
    Poziom 39  

@stanislaw1954
    Ale jednostka kPLN składa się z prawidłowej jednostki waluty i prawidłowego przedrostka. PLN jest bardziej prawidłowe niż zł choć obydwa są dopuszczalne. Jednak PLN to oznaczenie międzynarodowe i tam gdzie może to mieć znaczenie powinno być używane.
    A te przedrostki powstały waśnie po to by nie pisać o "pierdylionowych" częściach farada czy miliardach watów. Na tym żeby tak nie pisać polega właśnie idea tych przedrostków.

1
  Szukaj w 5mln produktów