Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dane z rzeczywistych instalacji PV do celów badań naukowych

08 Lis 2018 23:53 537 13
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,
    Mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale. Zwracam się z trochę nietypową, ale bardzo ważną dla mnie prośbą. Potrzebuję danych do celów badań naukowych (być może i doktoratu) z rzeczywistych instalacji PV off-grid bez magazynowania energii - czyli takich, gdzie cała wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby własne, a ewentualne nadwyżki nie są oddawane (sprzedawane) do sieci oraz nie występuje magazynowanie energii. Po drugie chciałbym powiązać je z danymi dotyczącymi zużycia energii elektrycznej przez obiekt w danej chwili (dane z licznika energii). Szczególnie (choć nie tylko) interesują mnie dane z budynków użyteczności publicznej (urzędy, szkoły, przedszkola, przychodnie itd.) - jest coraz więcej takich instalacji. Bez znajomości jest to dla mnie bardzo trudne, więc będę wdzięczny za każdą pomoc.

Niestety mam ogromne trudności w dotarciu do rzeczywistych danych w zakresie, jaki mnie interesuje. Tzn. dla konkretnej instalacji potrzebuję dokładnych danych historycznych zbieranych w jak najkrótszych odstępach czasu dotyczących:
    1) aktualnej produkcji energii fotowoltaicznej - opomiarowanie instalacji PV,
    2) aktualnego zużycia energii elektrycznej przez obiekt - dane z licznika, profil zużycia energii elektrycznej.
    Dodatkowo muszę znać lokalizację tej instalacji i jej wszystkie parametry. Fajnie, gdyby zbierane też były jakieś dane meteorologiczne.

Jeżeli po wykonaniu analiz ktoś nie życzyłby sobie podawania lokalizacji instalacji/obiektu w powstałej pracy, wszystko może zostać mniej lub bardziej odpersonalizowane.

Jestem pracownikiem jednej z polskich uczelni, więc jeżeli ktoś zaoferuje mi chęć pomocy, to nie wiem jak się będę mógł odwdzięczyć - będzie to wkład w rozwój nauki. Po wymianie kontaktów możemy korespondować poprzez moją pocztę służbową. Oczywiście mogę wystąpić również z oficjalnym pismem uczelnianym, podbitym przez Dziekana, z prośbą o udostępnienie danych, w którym w razie potrzeby można zawrzeć zapis o odpersonalizowaniu danych w przypadku ich wykorzystania w artykule naukowym.

Z góry dziękuję za każdą pomoc! Być może gdzieś w Internecie istnieją miejsca, w których można "podglądać" tak opomiarowaną instalację. Tak jak to zaznaczyłem, będę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc.

Serdecznie pozdrawiam,
    Michał
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 25  
    Strona pvmonitor.pl będzie zawierała podgląd instalacji w czasie rzeczywistym, łącznie z danymi historycznymi.
    Problemem jest tylko warunek nie magazynowania energii. Bez tego prąd się będzie poprostu marnował niewykorzystany. Watpię czy znajdziesz dużo takich instalacji.
    Nie mniej admin pvmonitora też czyta to forum, pewnie pomoże ci znaleść potrzebne dane.
  • Poziom 10  
    Chyba wyraziłem się troszkę nieprecyzyjnie ze stwierdzeniem off-grid....

Więc założenia są takie, że obiekt posiada instalację fotowoltaiczną (produkcja na potrzeby własne) i wyprodukowana energia jest zużywana w pierwszej kolejności. Niedobory są pobierane z sieci energetycznej (w okresie zimowym oczywiście większość). Ewentualne nadwyżki? W takim wypadku magazynowanie energii raczej nie jest wykorzystywane, więc:
    a) nadwyżki nie są oddawane (sprzedawane) do sieci,
    b) nadwyżki są oddawane (odsprzedawane) do sieci.

Po kilku przeprowadzonych rozmowach w swojej okolicy wiem, że obecnie takie instalacje fotowoltaiczne (podpunkt a)) są właśnie dość często instalowane na budynkach użyteczności publicznej. Chociaż z drugiej strony również można znaleźć instalacje oddające nadwyżki do sieci, ale pojawiają się różne trudności natury formalno-prawnej. Dodatkowo każdy zwracał uwagę na niejednoznaczność terminu prosument w odniesieniu do takich organizacji.

Jeśli jednak będę miał dane z obiektów (nawet niekoniecznie będących obiektami użyteczności publicznej), które posiadają magazyn energii, bądź też odsprzedają (przesyłają) energię do sieci, to również posłużą one do realizacji badań. Pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 25  
    Więc interesuje cie typowy on grid. Synchronizacja z sieca i oddawanie nadwyżek do sieci.
  • Poziom 10  
    Wychodzi na to, że dla podpunktu b) na 100% tak. Jednak w SWOJEJ okolicy (dla budynków użyteczności publicznej) spotykam się często z przypadkiem a), tzn. zgodnie ze specyfikacją "Instalacja fotowoltaiczna ma zostać wyposażona w elektroniczny system automatyki, którego celem będzie sterowanie mocą systemu fotowoltaicznego, tak aby uniemożliwić wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w źródle." Wychodzi więc na to, że ew. nadwyżka jest... niestety marnowana i tym m.in. chciałem się zająć. Być może w innych rejonach Polski jest inaczej. Moja prośba na tym forum jest spowodowana faktem, że niestety ze wspomnianych instalacji mam ogromne trudności z uzykaniem danych - brak osoby, która by się tym zajmowała po oddaniu instalacji do użytkowania.

Z tym nazewnictwem "on-grid" i "off-grid" mam w przypadku a) pewną trudność, bo nie występuje magazynowanie energii, a ew. nadwyżki nie są oddawane do sieci, tylko "marnowanie", bądź też moc instalacji jest tak dobrana, że tego "marnowania" praktycznie nie ma. Nie mniej jednak finalne założenie jest takie, że licznik energii elektrycznej pracuje jednokierunkowo - energia może być tylko kupowana, nie może być sprzedawana bądź też oddawana do sieci (blokada). W literaturze autorzy taką sytuację nazywają niestety różnie...
  • Poziom 25  
    Szczerze, to przypadek mało życiowy - marnowanie energii, ktora może być sprzedana lub oddana do sieci w celu odbioru później. Osobiście nie spotkałem sie z urzadzeniem które ma takie funkcje.
    Natomiast monitoring produkcji, zużycia i oddawania do sieci funkcjonuje i jest bardzo popularny.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za kolejny głos w dyskusji. Po analizie dostępnych mi materiałów mogę niestety sporo powiedzieć o mało życiowych przypadkach. Wysłałem Ci wiadomość prywatną. Nie mniej jednak wracając do tematu, wszelkie rzeczywiste dane dotyczące monitoringu produkcji, zużycia i ew. oddawania do sieci bądź też magazynowania są dla mnie na wagę złota.
  • Poziom 16  
    W moim inwerterze Fronius jest taka możliwość. Podłącza się dodatkowy licznik i jeżeli on wykrywa oddawanie do sieci to inwerter zmniejsza moc do takiej wartości jaką zużywam w domu. Na szczęście nie muszę tak robić.
    Wiem, że w naszej okolicy są takie rozwiązania, były nawet artykuły w gazetach o takich umowach, które niepotrzebnie obniżają uzysk z fotowoltaiki.
  • Poziom 16  
    Co do ograniczania mocy produkowanej na inwerterze to jest tam pewna "pułapka".
    Tu przykład froniusa z ustawionym blokowaniem wysyłania energii do sieci (nawet jest ustawiony poniżej 0 tzn. ma pobierać zawsze 40W z sieci.)
    Widać jak dostosowuje swoją produkcję do zużycia, niby wszystko pięknie.
    Produkuje tyle ile jakie jest zapotrzebowanie instalacji,
    zużycie w okresie kiedy produkuje powinno być minimalne.
    Ale poparzmy co zarejestruje licznik.

Na zaznaczonym kursorem widać ok +1500W -510W -425W.
    Falownik wyprodukował tyle mocy ile zużywał dom ale rozłożył to równo na trzy fazy.
    Także na obciążonej fazie zredukował pobieranie o 1/3 - pobór z sieci jest 2/3, a na pozostałych wysłał 1/3 + 1/3 do sieci.
    Takie wartości licznik dostawcy zarejestruje na jako pobrane:
    2/3+1/3 + 1/3 =1 i 1/3
    Ponieważ większość nowych liczników zlicza w obu kierunkach jako pobrane (symbol na liczniku z zawracającą strzałką).
    Także jak nie ma zmienionego licznika na 2 kierunkowy to instalacja tak pracująca przynosi straty. (ok/13 większe zużycie).

Przećwiczone w okresie oczekiwania na instalację licznika 2 kierunkowego.
  • Poziom 25  
    Czyli to ograniczenie ma sens przy 1F.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Instalacja fotowoltaiczna ma zostać wyposażona w elektroniczny system automatyki, którego celem będzie sterowanie mocą systemu fotowoltaicznego, tak aby uniemożliwić wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej energii elektrycznej wytworzonej w źródle." Wychodzi więc na to, że ew. nadwyżka jest... niestety marnowana i tym m.in. chciałem się zająć.

Dlaczego nadwyżka miała by być marnowana przecież od dawna są na to rozwiązania produkcja idzie w pierwszej kolejności na potrzeby zużycia w budynku niedobór pobiera się z zakładu energetycznego a nadmiar przekierowuje do grzałki CWU albo akumulatorów. :D
  • Poziom 16  
    Według mnie marnotrawstwem jest ograniczać produkcję prądu z pv, niestety są takie umowy w instytucjach publicznych. Na przykład szkoła nie oddaje nadmiaru wyprodukowanego prądu, ani go nie zużywa.
    Czytałem artykuł o możliwości zabrania dotacji, chyba szkole, bo nie może oddać tyle prądu co produkuje, ze względu na zawartą umowę z zakładem energetycznym.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Dlatego właśnie chciałem się zająć tym zagadnieniem. Niestety, problem braku danych jest dla mnie ciągle nie do przeskoczenia.
  • Poziom 14  
    pajak28 napisał:
    Niestety, problem braku danych jest dla mnie ciągle nie do przeskoczenia.
    Normalka niestety. Jak szybko potrzebujesz danych? Planuję małą instalację PV(~4kWp) w przyszłym roku i jeżeli się da, to będę ją mierzył na wszelkie sposoby - bo traktuję taką analitykę hobbystycznie - i jednocześnie by wiedzieć, czy warto iść w większe rozwiązanie. Planowo także jakiś powerwall, ale z pewnością nie w najbliższym roku.