Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie spawarką własnej masy

09 Lis 2018 00:41 399 4
  • Poziom 4  
    Czy mozna spawać coś spawarką z czego prąd do spawarki dochodzi z jego wspólnej masy?

manowicie. Posiadam kampera zaopatrzonego w duża moc paneli akumulatorów i porządną przerwornice sinusoidalną o mocy ciągłej 3kw szczytowej 6kw.

jadac nim w trase mam wiele narzedzi szlifierki wiertarki itp, aby w razie awari uporać sie samemu, teraz do głowy przyszło mi kupic też jakiegos malego taniego 100Amperowego Tiga. duzo miejsca nie zajmuje a kto wie czy czasem zycia nie uratuje gdyby sie cos urwalo.

Tylko teraz czy i jak to zrobic, zwykle spawajac cos przy aucie bezpiecznie bylo odpiac kleme z jego akumulatora, tu tego nie moge zrobic bo defaktow w niej plynie prad do spawarki..

czy moze jednak nic sie nie powinno stac i mozna smialo tak spawac?
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Kazda spawarka (inwerterowa, transformatorowa czy wirowa ), ma odzielony galwanicznie obwod pierwotny od wtornego. Tak więc spawać sam na sobie możesz.
    Nie jest to do końca takie pewne. Kiedyś spawałem stopkę boczną do simsona inwerterem właśnie i akumulator rozsadziło.
  • Poziom 23  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Jest pewne, o ile podłączenie masy spawarki nie spowoduje spadku napięć na spawanych elementach - podłączyc masę spawarki jak najbliżej spawanego miejsca.
    Może się mylę, ale moje zdanie jest nieco inne. Doświadczyłem tego na własnym przykładzie, a masę miałem podpiętą blisko elementu spawanego, zresztą w simsonie trudno by było podpiąć inaczej.