Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Danfoss EV220B 32B NC - Elektrozawór nie puszcza medium

dper15 09 Lis 2018 07:27 189 6
  • #1 09 Lis 2018 07:27
    dper15
    Poziom 17  

Witam
    Posiadam zawór Danfoss EV220B 32B NC który nagle przestał puszczać medium. Był czyszczony itp. Wymieniłem cały środek (zestaw naprawczy danfoss-a). Przy podaniu napięcia na cewce klapie tak jakby się otwierał, a po zdjęciu napięcia z cewki słychać delikatne stuknięcie. Może być takie coś że cewka nie ma siły otworzyć EZ ? Cewka się grzeje i słychać charakterystyczne buczenie.
    Co mnie jeszcze zdziwiło w nim to serwosterowanie. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
    Może ktoś coś podpowiedzieć ?
    Pozdrawiam

0 6
  • #2 09 Lis 2018 10:55
    ArtXs
    Poziom 20  

Zawory serwowspomagane wykorzystują istnienie różnicy ciśnień w zaworze do wywołania siły otwierającej zawór i utrzymującej go w pozycji otwarcia. Tutaj jest budowa i opis działania twojego zaworu. Link strona 12. Na początku sprawdz działanie zaworu sterującego membraną który jest pod cewką, elementy 2, 3 i 4 na schemacie oraz ewentualnie 7.

0
  • #3 13 Sty 2019 17:20
    dper15
    Poziom 17  

ArtXs napisał:
    Zawory serwowspomagane wykorzystują istnienie różnicy ciśnień w zaworze do wywołania siły otwierającej zawór i utrzymującej go w pozycji otwarcia. Tutaj jest budowa i opis działania twojego zaworu. Link strona 12. Na początku sprawdz działanie zaworu sterującego membraną który jest pod cewką, elementy 2, 3 i 4 na schemacie oraz ewentualnie 7.

Kontaktowałem się z Danfossem i powiedzieli mi że te elektrozawory nie nadają się do takich instalacji zamkniętych.
    Zapomniałem tylko zapytać czy rozwiąże mi problem wstawienie mniejszego elektrozaworu o bezpośrednim działaniu.
    Co o tym sądzisz ?

0
  • #4 13 Sty 2019 23:14
    ArtXs
    Poziom 20  

Nie napisałeś co to za instalacja ani jakie jest medium więc trudno coś doradzić.
    Twój zawór potrzebuje różnicy ciśnień minimum 0.3 Bara pomiędzy wejściem a wyjściem do prawidłowego działania (otwarcia). Jeśli wcześniej działał to przemyśl co się mogło zmienić w instalacji.

0
  • #5 13 Sty 2019 23:47
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Setki wymieniłem takich zaworów .Nigdy nie bawiłem się w naprawianie ich bo to strata czasu i ryzyko strat .W moim przypadki idących w tysiące złotych. Często parciała w nich guma i wtedy był taki efekt. Sprężynka był a zawsze z nierdzewki więc powinna być dobra. Najczęściej przepuszczały medium ( mała dziurka ) .

0
  • #6 14 Sty 2019 09:31
    dper15
    Poziom 17  

ArtXs napisał:
    Nie napisałeś co to za instalacja ani jakie jest medium więc trudno coś doradzić.
    Twój zawór potrzebuje różnicy ciśnień minimum 0.3 Bara pomiędzy wejściem a wyjściem do prawidłowego działania (otwarcia). Jeśli wcześniej działał to przemyśl co się mogło zmienić w instalacji.

Elektrozawór zamontowany jest w instalacji zamkniętej na powrocie z wężownicy w zbiorniku . Medium to ciepła woda ok 75 stopni, uzdatniona.
    Instalacja została sprawdzona i jest wszystko ok. Hydraulicy załamują ręce . Myślę o zamontowaniu 1" elektrozaworu o bezpośrednim działaniu .

0
  • #7 18 Sty 2019 00:52
    ArtXs
    Poziom 20  

Nie widzę przeciwwskazań do wymiany na zawór bezpośredniego działania. Weź pod uwagę jednak wymagany przepływ w instalacji, gdyż z uwagi na budowę zaworu będzie on mniejszy.
    Innym rozwiązaniem może być zawór kulowy z napędem, jednak czas cyklu otwarcie/zamknięcie wynosi około 30s, a także wymaga modyfikacji obwodu sterującego.
    Przy wyborze sprawdz tabele doboru elementów elektrozaworu do medium - Link.

0