Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat Pab-2-1/230V, Niepodłączony kabel w gniazdku - biały.

flayed 09 Nov 2018 07:44 1197 6
 • #1
  flayed
  Level 9  
  Witam, szybkie dwa pytania, w agregacie Pab-2-1/230v silnik s101m, mam dorobione zwykle gniazdko nad tynkowe.
  Po rozkręceniu gniazdka okazało się, że z kabla 3 żyłowego - 1 żyła nie jest nigdzie podłączona jasny biały (dwie pozostałe czerwony i czarny są podłączone - prąd jest normalnie)pomyślałem, że to pewnie uziemienie wiec podpiąłem go do bolca. Czy tak ma być prawidłowo?
  Drugie pytanie czy w gniazdku mogę zostawić niepodłączoną tą jedną żyłę (białą) urządzenia podpięte pod gniazdko działa prawidłowo, ale czy bolec musi być podpięty. Wolałbym nic nie uszkodzić, agregat ma awaryjnie zasilać dom.
 • #2
  robin161
  Level 25  
  Masz schemat, powinien wyjaśnić wątpliwości:
  Agregat Pab-2-1/230V, Niepodłączony kabel w gniazdku - biały.
 • #3
  flayed
  Level 9  
  Powiem kolego tak, mam taki sam schemat na agregacie niestety, jestem za slabym elektrykiem i mam problem z odczytaniem tego schematu.
  Według mnie bolec miałby być podłączony do obudowy:D
 • #4
  robin161
  Level 25  
  Tak. Pamiętaj, że agregat przed uruchomieniem musi być uziemiony (to też masz opisane na obudowie) - i lepiej aby podłączeniem agregatu zajął się elektryk.
  Co chcesz nim zasilać, jego moc znamionowa to tylko 2 kW? Drugie - zakładając, że układ zasilania urządzenia z agregatu będzie całkowicie odrębny od istniejącego, nie wiadomo jak zachowa się elektronika tego urządzenia.
  Jeśli nawet myślisz o awaryjnym źródle zasilania domu (o większej mocy), obowiązkowo musi zająć się tym elektryk z uprawnieniami a projekt przyłączenia uzgodniony z Zakładem Energetycznym.
 • #6
  flayed
  Level 9  
  nie wiem czy to porządne uziemienie, ale kabel mam 4m długi, grubość żyły 3mm i 1,5 metra pręt wbity w ziemie.
  Agregat docelowo ma zasilać pompkę centralnego, sterownik, max 100W, zarowki led, i tv.
  Czyli rozumiem skoro mam, uziemione to mogę śmiało podłączać biały kabel na bolca?
 • #7
  zworys
  Level 39  
  Z tego co pamiętam to w skrzynce sterującej PAB nigdy nie były stosowane kable z kilkoma przewodami. Prawdopodobnie to zostało już później zamontowane w miejsce typowego "wojskowego" gniazda jednofazowego. Należy sprawdzić GDZIE ten biały przewód jest podłączony żeby przypadkiem nie spowodować porażenia. Może być tak że drugi koniec tego białego przewodu "wisi w powietrzu" i jego podłączenie pod kołek uziemiający niczego nie zmieni. Typowo powinien być połączony z korpusem skrzynki/prądnicy.