Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciężar usypowy, a dozowanie materiału

09 Lis 2018 07:51 216 3
  • Poziom 1  
    Witam. Mógłby ktoś wyjaśnić jaki wpływ ma ciężar usypowy na dozowanie materiału z wagi? Podam przykład. Ciężar usypowy pewnego materiału wynosi 0,6 kg/l. Waga ma zadane podawanie 10 kg/h i wg wskazań komputera tak podaje, a ciężar usypowy ustawiony na 1,2 kg/l. Jednak w rzeczywistości faktyczne zużycie materiału jest o 25% wieksze, niż być powinno. Jaki zatem wpływ na dozowanie ma w/w ciężar usypowy, skoro komputer pokazuje niemal idealne wartości, a w rzeczywistości jest inaczej.

• Specjalista Automatyk
    Ma wpływ na szybkość dozowania, ale kg to kg. Nieważne czy mieści się do jednego czy do dwóch wiaderek :)
    Sprawdziłbym dokładność i jakość pomiaru wagi. Może przekłamuje w jakimś zakresie?
  • Specjalista Automatyk
    Witam
    Nie rozumiem skąd masz te różnice.
    Przez moje ręce przeszło kilkanaście maszyn dozujaco-pakujących nawet kilka własnej konstrukcji i nigdy nie miałem podobnych problemów.
    Dla klienta zawsze liczy się wartość średnia z danej partii.
    Oczywiście przy materiałach sypkich utrzymanie wartości zadanej jest dość trudne, ale w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznego regulatora wartości średniej z sprzężeniem zwrotnym z układem dozowania.

Pozdrawiam daro
  • Poziom 38  
    Ciężar usypowy jest istotny przy odmierzaniu objętościowym, ale przy ważeniu nie ma znaczenia.
    Trochę za mało informacji jak przebiega proces ważenia oraz jaki materiał jest odważany, żeby sensownie się wypowiedzieć na temat dokładności odważania. Inaczej to wygląda (inne czynniki mają wpływ) przy wykorzystaniu naczynia odmiarowego, a inaczej przy wykorzystaniu wagi taśmowej - z tymi sposobami ważenia miałem styczność.