Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD Phenom II x6 1045t OC - gdzie robię błąd?

DespKaMRaT 09 Lis 2018 08:35 132 3
 • #1 09 Lis 2018 08:35
  DespKaMRaT
  Poziom 9  

  Witam, mam problem z OC mojego procesora. Przeczytałem wiele forów i obejrzałem kilka filmików na temat podkręcania tej serii procesorów. Mój egzemplarz jest chyba jakiś oporny albo (co bardziej prawdopodobne) gdzieś robię błąd. AMD Phenom II x6 1045t OC - gdzie robię błąd?

  bios wygląda jak na załączonym obrazku. Podczas podkręcania blokuje "turbo boost" w procesorze, utrzymuje taktowanie pamięci poniżej 1600 MHz, podobnie z mostkami zawsze w granicach 2000 MHz. Gdy szynę ustawię powyżej 240 , po ponownym uruchomieniu PC mam dwa długie sygnały biosu, po których nic się nie załącza jakieś 10 sec później następuje reset biosu. dodam, że metodą prób i błędów podnosiłem napięcie. standardowo jest 1,3V podnosiłem o 0,025 stopniowo do 1,45 jednak nic to nie zmieniało.

  Moja specyfikacja:
  Zasilacz Cooler Master G650M
  Procesor: Phenom II x6 1045t
  Ram Patriot 1600 Mhz 4x4 GB
  płyta: Giganyte ga-ma785gt-ud3h
  chłodzenie: jakiś spartan z 5 miedzianymi elementami. (procesor nigdy nie przekroczył 60st

  0 3
 • #2 09 Lis 2018 19:28
  RitterX
  Poziom 36  

  To jest 6. rdzeniowy procesor i ma dla nich wspólny kontroler pamięci, wąskie gardło wydajności plus opóźnienia pamięci. Podnosząc napięcie i taktowanie CPU podnosisz temperaturę a to oznacza, że mechanizmy ochrony termicznej struktury i tak je po chwili od nagrzania procesora obniżą i nie zablokujesz tego w BIOS bo to jest zaszyte w procesorze.
  Skoro nie możesz podnieść wydajności odblokowując kolejny rdzeń, tu takiej możliwości nie ma, to najrozsądniej jest zadbać o możliwie szybką komunikację z pamięcią czyli niskie opóźnienia i możliwie wysokie jej taktowanie. To sumarycznie i tak będzie sensowniejsze podejście jak walka o dodatkowe kilkaset MHz i to zwykle na chwilę, póki tego nie zdławi mechanizm ochrony termicznej rdzenia.

  0
 • #3 13 Lis 2018 08:20
  DespKaMRaT
  Poziom 9  

  Mówisz rozsądnie, aczkolwiek na ytb i innych forach są osoby, które wykręciły te procesory do ~4GHz. Powiedzmy, że 3,6 do 3,8 byłoby spoko.

  0
 • #4 13 Lis 2018 21:27
  RitterX
  Poziom 36  

  Tak, podkręciły tylko po co? Jak już napisałem problemem jest konstrukcja kontrolera pamięci dla procesora wielordzeniowego. Intel właśnie ten element miał lepiej dopracowany i to skutkowało mocną przewagą dla całości jak to co wynikało z możliwości rdzeni. Nawet jak rdzenie pobierają bloki instrukcji do przetworzenia i to bez unieważniania kolejki co jest dosyć specyficzną, mało spotykaną sytuacją w realnym świecie, to w pewnym momencie kończą się z te z kolejki i trzeba mocno zwolnić by znowu załadować nowy pakiet z RAM. Robisz to dla 6. rdzeni przez jeden dwukanałowy kontroler!
  Są testy gdy w przetwarzaniu danych czyli normalnym świecie wykorzystania danych, bardzo podobnych rdzeni A8-7600 i A10-7800 wymieniały się miejscami w teście. Właśnie dlatego, że pomimo różnicy wydajności rdzeni to kontroler pamięci powodował, że zrównywały się wynikami. Bo życie to nie bajka :) .
  Można napisać program testujący tak by maksymalnie wykorzystywał rdzeń i jego pamięć podręczną i na tej zasadzie robi się testy syntetyczne. Tylko one mają dosyć ograniczoną możliwość opisu jak ten sprzęt będzie zachowywał się w praktycznych zastosowaniach. Użytkownicy nie zwracają uwagi na wydajność RAM i kontrolera mamieni GHz na rdzeniach i tego typu cudami na kiju. Potem są takie koszmarki, szybki procesor i jeden moduł RAM :) .
  Jak zerkniesz na segment najbardziej wydajnych rozwiązań konsumenckich to na około gniazda procesora będzie możliwie dużo gniazd RAM. Dlatego z punktu widzenia tego czego używasz większy pożytek jest z możliwie dużo, szybko i dwukanałowo RAM jak dodatkowych kilkuset MHz na rdzeniach.
  Używaj tego co masz i kładź przysłowiową laskę na udziwnienia, które niewiele wnoszą do całości.

  0