Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik drabinkowy w bloku nie grzeje

Wojtas336 09 Lis 2018 10:58 351 23
  • #1 09 Lis 2018 10:58
    Wojtas336
    Poziom 5  

Witam,

zarejstrowałem się na forum ponieważ próbowałem już chyba wszystkiego. Niedawno kupiłem mieszkanie w bloku 4 piętrowym na ostatnim 4 piętrze, w łazience nie było grzejnika, ktoś kiedyś musiał zdemontować. Hydraulik podłączył mi grzejnik drabinkowy , niestety nie mogę dodać linka, grzejnik z Leroy Merlin 45/65 podłączenie boczne.

podłączenie instalacji alu pex, zawory też z leroy merlin: Zestaw grzejnikowy PROSTY 1/2" INVENA

podłączenie boczne.

Grzejnik nie grzeje w ogóle lub nagrzewa się czasami tylko od góry( delikatnie). Przerobiliśmy już instalacje od powrotu, która wychodziła trochę do góry, teraz jest w miarę prosto. Kiedy ręcznie spuszczam wodę z grzejnika dolnymi otworami, grzejnik nagrzeje się cały, ale na może max godzinę. Według mnie jest problem z powrotem, grzejnik odpowietrzany na kilka sposobów, zgodnie z instrukcją z zamkniętym zaworem powrotu. Nie mam już pomysłu co co można jeszcze zrobić, myślę nad zmianą zaworów, według mnie woda z powrotu ciśnie do grzejnika i blokuje przepływ.

Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Pozdrawiam.

0 23
  • #2 09 Lis 2018 11:09
    ta_tar
    Poziom 23  

Wojtas336 napisał:
    grzejnik odpowietrzany na kilka sposobów, zgodnie z instrukcją z zamkniętym zaworem powrotu.

Tu masz pierwszy problem. Grzejnik należy odpowietrzać przy zamkniętym zaworze dopływowym.

0
  • #3 09 Lis 2018 11:14
    Wojtas336
    Poziom 5  

ta_tar napisał:
    Wojtas336 napisał:
    grzejnik odpowietrzany na kilka sposobów, zgodnie z instrukcją z zamkniętym zaworem powrotu.

Tu masz pierwszy problem. Grzejnik należy odpowietrzać przy zamkniętym zaworze dopływowym.

Tak był właśnie odpowietrzany, zgonie z instrukcją. Najpierw zamknięty dopływ, otwarty powrót, jak już leciała tylko woda, zamknięty powrót, otwarty dopływ, potem oba. Tak jak w instrukcji.

0
  • #4 09 Lis 2018 11:33
    ta_tar
    Poziom 23  

Wojtas336 napisał:
    zgonie z instrukcją. Najpierw zamknięty dopływ, otwarty powrót, jak już leciała tylko woda, zamknięty powrót, otwarty dopływ, potem oba. Tak jak w instrukcji.

Wojtas336 napisał:
    potem oba.

Co potem oba? to po pierwsze. A po drugi możesz wrzucić tą instrukcję która mówi o takiej kolejności zakręcania i odkręcania zaworów?
    Sprawa następna. Mieszkasz na 4 pietrze może jest za małe ciśnienie w układzie, zgłoś do administratora sprawę.

0
  • #5 09 Lis 2018 11:44
    Wojtas336
    Poziom 5  

http://www.luxrad.com/luxrad.pl---1521---luxr...nstrukcja-a5-plus-karta-gw_(Luxrad-p1521).pdf

Odpowietrzany był na prawdę już chyba na wszystkie sposoby razem z hydraulikiem. Dziś poradził mi, żebym jeszcze zdławił zawór powrotu lekko, oraz ew. zawór przelewowy, który mam pod sufitem ( ostatnie piętro). Pan z administracji powiedział, że z dopływem na pewno nie ma problemu ale, że muszę sprawę rozwiązać z tym kto ten grzejnik montował, olali mnie trochę. Na moje oko, nie fachowe, wygląda na to jak by ciśnienie na powrocie było większe albo takie samo jak na zasilaniu.

0
  • #6 09 Lis 2018 12:16
    ta_tar
    Poziom 23  

Sorry za czepialstwo. Nie zwróciłem na to że ty masz montaż nowego grzejnika i należało odpowietrzyć i grzejnik i rurkę dopływową. Zwracam rację. Co do zaworu przelewowego. Jaką średnicą rurek doprowadzone jest zasilanie wody? Jak jest średnica do twojego kaloryfera a jak do zaworu pod sufitem. Może jest tak że masz za mały przekrój zasilania do grzejnika w stosunku do zaworu pod sufitem. Może masz źle ustawioną wkładkę w zaworze termostatycznym.

0
  • #7 09 Lis 2018 12:37
    Wojtas336
    Poziom 5  

Pod sufitem są stare rury metalowe na 99% 1/2 cala, do kaloryfera doprowadzone są 16mm alu pex. A jeśli chodzi o zawór na dopływie, to jest zwykłe pokrętło bez termostatu, chciałem zwiększyć przepływ ale nie ma tam żadnej regulacji, tak mi się wydaje, po prostu można odkręcić na maxa i tyle.
    https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejni...ejnikowy-prosty-1-2-invena,p381114,l1013.html

0
  • Pomocny post
    #8 09 Lis 2018 13:16
    ta_tar
    Poziom 23  

Spróbuj zakręcić ten zawór pod sufitem i obserwuj efekt lub brak efektu na grzejniku.

0
  • #9 09 Lis 2018 17:58
    Wojtas336
    Poziom 5  

Ok. Dzięki za odpowiedź. Podobnie mówił mi dziś hydraulik, żeby go przykręcić. Na początek go lekko przykręce a potem zamkne jeśli nic to nie da. Napisze wieczorem czy coś to dało.

Dzięki !

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Niestety zakręcenie zaworu przepływowego nic nie dało. Znowu upuściłem wodę ręcznie, dolnym korkiem, kaloryfer w moment robi się gorący. Ale gdy dokręcam korek i nie ma już " sztucznego" odpływu zasilanie robi się chłodne a kaloryfer stygnie.

0
  • #10 09 Lis 2018 22:00
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Zrób zdjęcie jak jest zamontowany.
    Czy zasilanie i powrót są prawidłowo podłączone do pionu?

0
  • #11 09 Lis 2018 22:18
    Wojtas336
    Poziom 5  

tak był podłączony jak kupiłem mieszkanie, na czerwono zaznaczyłem ostatnią przeróbkę powrotu.

Chcę zaznaczyć, że zasilanie po odkręceniu dolnej zaślepki w kaloryferze i upuszczeniu trochę wody robi się gorące ( grzejnik też), więc wydaje mi się, że mimo tych zawijasów jest ok a problem jest z powrotem tak jak by był za duży opór na dole.

A to zdjęcie grzejnika:

0
  • #12 09 Lis 2018 22:24
    ta_tar
    Poziom 23  

Po pierwsze. Odpowietrzenie robi się w górnym punkcie grzejnika.
    Po drugi. Czy na dole to jest na pewno zawór powrotny?
    Po trzecie. Co za partacza miałeś że tak poprowadził te rurki.
    Po czwarte. Popraw ostrość zdjęć.

0
  • #13 09 Lis 2018 22:26
    piracik

Problemem może być zasyfonowanie na rurce powrotu.

Możliwe, że utknęło tam powietrze i ciężko będzie odpowietrzyć taką pętlę.

0
  • #14 09 Lis 2018 22:33
    Wojtas336
    Poziom 5  

Rurki były częściowo wyprowadzone, na ten moment doraźnie obniżyliśmy powrót sądząc, że to coś da.
    Zawór na dole, jest odkręcany ( na płaski śrubokręt) górnym można regulować przepływ, więc wydaje mi się, że są poprawnie podłączone, chociaż nie jestem pewny bo moje doświadczenie z podłączaniem grzejnika to jedyne te, które zdobyłem przy tym grzejniku nigdy wcześniej tego nie robiłem.
    Co do " po pierwsze" to nie rozumiem, odpowietrzenie jest na górnej części grzejnika, chyba, że się mylę.

Dodano po 1 [minuty]:

piracik napisał:
    Problemem może być zasyfonowanie na rurce powrotu.

Możliwe, że utknęło tam powietrze i ciężko będzie odpowietrzyć taką pętlę.

Nawet jeśli rurka jest poprowadzona tak jak zaznaczyłem na czerwono i nawet jak odpowietrzałem grzejnik z odkręconym tylko powrotem? Cały grzejnik napełnił się wodą jedynie z powrotu, całe powietrze zeszło.

0
  • #15 09 Lis 2018 22:37
    ta_tar
    Poziom 23  

Daj zbliżenie tylko ostre na zawór powrotny może on nie ma przepływu.

0
  • #16 09 Lis 2018 22:48
    Wojtas336
    Poziom 5  

dół, teraz lekko przykręcony, próbuję różnych konfiguracji.

góra:

Dodano po 3 [minuty]:

Pytanie, czy może zawór ma za duży opór i wymiana jego może coś pomóc?

0
  • #17 09 Lis 2018 22:55
    ta_tar
    Poziom 23  

Wszystko wskazuje na to że masz problem z zaworem i/lub powrotem. Sam piszesz że jak odkręcisz dolną zaślepkę to kaloryfer staje się cieplejszy, po zakręceniu stygnie. Tak jest jak nie ma powrotu.

0
  • #18 09 Lis 2018 22:59
    Wojtas336
    Poziom 5  

W takim razie w przyszłym tygodniu wymienię na początek zawór powrotu. Czy polecasz jakiś? Z małym oporem? Albo taki, który ma przepływ tylko w jedną stronę ? Wyczytałem, że istnieją takie...

0
  • #19 09 Lis 2018 23:00
    korystor
    Poziom 8  

Można gdybać i gdybać. Pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić czy nie jest zamieniony powrót z zasilaniem a następnie zmierzyć przepływ wody przez obieg grzejnika i to bez problemu powinien Ci zrobić hydraulik. Pozdrawiam.

0
  • #20 09 Lis 2018 23:10
    ta_tar
    Poziom 23  

Wojtas336 napisał:
    Czy polecasz jakiś?

Kup zwykły zawór powrotny na imbus.

0
  • #21 09 Lis 2018 23:12
    piracik

Moim zdaniem problem jest w tym syfonie na powrocie.
    Różnica ciśnień (wys. podnoszenia pompy) jest dość mała na pojedynczy grzejnik.
    Jeśli siedzi tam powietrze to woda nie będzie w stanie przepłynąć.

Możesz zrobić tak:
    Zakręć oba zawory.
    Spuść wodę z grzejnika
    Odkręć zawór od grzejnika i dość sporym strumieniem upuść
    do jakiegoś wiadra z 3 lub 4 litry wody.
    Zakręć
    Przykręć zawór do grzejnika i napełnij grzejnik powoli wodą z powrotu.
    Powinno zadziałać.

Dodano po 1 [minuty]:

ta_tar napisał:
    Kup zwykły zawór powrotny na imbus.

Myślisz, że przyczyna leży w rodzaju klucza jakiego należy użyć do odkręcenia zaworu?

0
  • #22 09 Lis 2018 23:17
    Wojtas336
    Poziom 5  

Rozumiem, że ty 3-4 litry mam upuścić odkręcając zawór powrotu ?

0
  • #23 09 Lis 2018 23:21
    piracik

Tak. Powrotem ale dość znacznym strumieniem.
    Chodzi o to aby pęd wody wygonił powietrze.

0
  • #24 09 Lis 2018 23:24
    ta_tar
    Poziom 23  

piracik napisał:

Myślisz, że przyczyna leży w rodzaju klucza jakiego należy użyć do odkręcenia zaworu?

Nie w rodzaju klucza a w rodzaju zaworu powrotnego.

0
  Szukaj w 5mln produktów