Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik drabinkowy w bloku nie grzeje

Wojtas336 09 Nov 2018 10:58 1170 23
    Wojtas336
    Level 5  
    Witam,

zarejstrowałem się na forum ponieważ próbowałem już chyba wszystkiego. Niedawno kupiłem mieszkanie w bloku 4 piętrowym na ostatnim 4 piętrze, w łazience nie było grzejnika, ktoś kiedyś musiał zdemontować. Hydraulik podłączył mi grzejnik drabinkowy , niestety nie mogę dodać linka, grzejnik z Leroy Merlin 45/65 podłączenie boczne.

podłączenie instalacji alu pex, zawory też z leroy merlin: Zestaw grzejnikowy PROSTY 1/2" INVENA

podłączenie boczne.

Grzejnik nie grzeje w ogóle lub nagrzewa się czasami tylko od góry( delikatnie). Przerobiliśmy już instalacje od powrotu, która wychodziła trochę do góry, teraz jest w miarę prosto. Kiedy ręcznie spuszczam wodę z grzejnika dolnymi otworami, grzejnik nagrzeje się cały, ale na może max godzinę. Według mnie jest problem z powrotem, grzejnik odpowietrzany na kilka sposobów, zgodnie z instrukcją z zamkniętym zaworem powrotu. Nie mam już pomysłu co co można jeszcze zrobić, myślę nad zmianą zaworów, według mnie woda z powrotu ciśnie do grzejnika i blokuje przepływ.

Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Pozdrawiam.
    ta_tar
    Level 38  
    Wojtas336 wrote:
    grzejnik odpowietrzany na kilka sposobów, zgodnie z instrukcją z zamkniętym zaworem powrotu.

Tu masz pierwszy problem. Grzejnik należy odpowietrzać przy zamkniętym zaworze dopływowym.
    Wojtas336
    Level 5  
    ta_tar wrote:
    Wojtas336 wrote:
    grzejnik odpowietrzany na kilka sposobów, zgodnie z instrukcją z zamkniętym zaworem powrotu.

Tu masz pierwszy problem. Grzejnik należy odpowietrzać przy zamkniętym zaworze dopływowym.

Tak był właśnie odpowietrzany, zgonie z instrukcją. Najpierw zamknięty dopływ, otwarty powrót, jak już leciała tylko woda, zamknięty powrót, otwarty dopływ, potem oba. Tak jak w instrukcji.
    ta_tar
    Level 38  
    Wojtas336 wrote:
    zgonie z instrukcją. Najpierw zamknięty dopływ, otwarty powrót, jak już leciała tylko woda, zamknięty powrót, otwarty dopływ, potem oba. Tak jak w instrukcji.

Wojtas336 wrote:
    potem oba.

Co potem oba? to po pierwsze. A po drugi możesz wrzucić tą instrukcję która mówi o takiej kolejności zakręcania i odkręcania zaworów?
    Sprawa następna. Mieszkasz na 4 pietrze może jest za małe ciśnienie w układzie, zgłoś do administratora sprawę.
    Wojtas336
    Level 5  
    http://www.luxrad.com/luxrad.pl---1521---luxr...nstrukcja-a5-plus-karta-gw_(Luxrad-p1521).pdf

Odpowietrzany był na prawdę już chyba na wszystkie sposoby razem z hydraulikiem. Dziś poradził mi, żebym jeszcze zdławił zawór powrotu lekko, oraz ew. zawór przelewowy, który mam pod sufitem ( ostatnie piętro). Pan z administracji powiedział, że z dopływem na pewno nie ma problemu ale, że muszę sprawę rozwiązać z tym kto ten grzejnik montował, olali mnie trochę. Na moje oko, nie fachowe, wygląda na to jak by ciśnienie na powrocie było większe albo takie samo jak na zasilaniu.
    ta_tar
    Level 38  
    Sorry za czepialstwo. Nie zwróciłem na to że ty masz montaż nowego grzejnika i należało odpowietrzyć i grzejnik i rurkę dopływową. Zwracam rację. Co do zaworu przelewowego. Jaką średnicą rurek doprowadzone jest zasilanie wody? Jak jest średnica do twojego kaloryfera a jak do zaworu pod sufitem. Może jest tak że masz za mały przekrój zasilania do grzejnika w stosunku do zaworu pod sufitem. Może masz źle ustawioną wkładkę w zaworze termostatycznym.
    Wojtas336
    Level 5  
    Pod sufitem są stare rury metalowe na 99% 1/2 cala, do kaloryfera doprowadzone są 16mm alu pex. A jeśli chodzi o zawór na dopływie, to jest zwykłe pokrętło bez termostatu, chciałem zwiększyć przepływ ale nie ma tam żadnej regulacji, tak mi się wydaje, po prostu można odkręcić na maxa i tyle.
    https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejni...ejnikowy-prosty-1-2-invena,p381114,l1013.html
  • Helpful post
    ta_tar
    Level 38  
    Spróbuj zakręcić ten zawór pod sufitem i obserwuj efekt lub brak efektu na grzejniku.
    Wojtas336
    Level 5  
    Ok. Dzięki za odpowiedź. Podobnie mówił mi dziś hydraulik, żeby go przykręcić. Na początek go lekko przykręce a potem zamkne jeśli nic to nie da. Napisze wieczorem czy coś to dało.

Dzięki !

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Niestety zakręcenie zaworu przepływowego nic nie dało. Znowu upuściłem wodę ręcznie, dolnym korkiem, kaloryfer w moment robi się gorący. Ale gdy dokręcam korek i nie ma już " sztucznego" odpływu zasilanie robi się chłodne a kaloryfer stygnie.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Zrób zdjęcie jak jest zamontowany.
    Czy zasilanie i powrót są prawidłowo podłączone do pionu?
    Wojtas336
    Level 5  

tak był podłączony jak kupiłem mieszkanie, na czerwono zaznaczyłem ostatnią przeróbkę powrotu.

Chcę zaznaczyć, że zasilanie po odkręceniu dolnej zaślepki w kaloryferze i upuszczeniu trochę wody robi się gorące ( grzejnik też), więc wydaje mi się, że mimo tych zawijasów jest ok a problem jest z powrotem tak jak by był za duży opór na dole.

A to zdjęcie grzejnika:
    ta_tar
    Level 38  
    Po pierwsze. Odpowietrzenie robi się w górnym punkcie grzejnika.
    Po drugi. Czy na dole to jest na pewno zawór powrotny?
    Po trzecie. Co za partacza miałeś że tak poprowadził te rurki.
    Po czwarte. Popraw ostrość zdjęć.
    piracik
    Problemem może być zasyfonowanie na rurce powrotu.

Możliwe, że utknęło tam powietrze i ciężko będzie odpowietrzyć taką pętlę.
    Wojtas336
    Level 5  
    Rurki były częściowo wyprowadzone, na ten moment doraźnie obniżyliśmy powrót sądząc, że to coś da.
    Zawór na dole, jest odkręcany ( na płaski śrubokręt) górnym można regulować przepływ, więc wydaje mi się, że są poprawnie podłączone, chociaż nie jestem pewny bo moje doświadczenie z podłączaniem grzejnika to jedyne te, które zdobyłem przy tym grzejniku nigdy wcześniej tego nie robiłem.
    Co do " po pierwsze" to nie rozumiem, odpowietrzenie jest na górnej części grzejnika, chyba, że się mylę.

Dodano po 1 [minuty]:

piracik wrote:
    Problemem może być zasyfonowanie na rurce powrotu.

Możliwe, że utknęło tam powietrze i ciężko będzie odpowietrzyć taką pętlę.

Nawet jeśli rurka jest poprowadzona tak jak zaznaczyłem na czerwono i nawet jak odpowietrzałem grzejnik z odkręconym tylko powrotem? Cały grzejnik napełnił się wodą jedynie z powrotu, całe powietrze zeszło.
    ta_tar
    Level 38  
    Daj zbliżenie tylko ostre na zawór powrotny może on nie ma przepływu.
    Wojtas336
    Level 5  

dół, teraz lekko przykręcony, próbuję różnych konfiguracji.

góra:

Dodano po 3 [minuty]:

Pytanie, czy może zawór ma za duży opór i wymiana jego może coś pomóc?
    ta_tar
    Level 38  
    Wszystko wskazuje na to że masz problem z zaworem i/lub powrotem. Sam piszesz że jak odkręcisz dolną zaślepkę to kaloryfer staje się cieplejszy, po zakręceniu stygnie. Tak jest jak nie ma powrotu.
    Wojtas336
    Level 5  
    W takim razie w przyszłym tygodniu wymienię na początek zawór powrotu. Czy polecasz jakiś? Z małym oporem? Albo taki, który ma przepływ tylko w jedną stronę ? Wyczytałem, że istnieją takie...
    korystor
    Level 11  
    Można gdybać i gdybać. Pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić czy nie jest zamieniony powrót z zasilaniem a następnie zmierzyć przepływ wody przez obieg grzejnika i to bez problemu powinien Ci zrobić hydraulik. Pozdrawiam.
    ta_tar
    Level 38  
    Wojtas336 wrote:
    Czy polecasz jakiś?

Kup zwykły zawór powrotny na imbus.
    piracik
    Moim zdaniem problem jest w tym syfonie na powrocie.
    Różnica ciśnień (wys. podnoszenia pompy) jest dość mała na pojedynczy grzejnik.
    Jeśli siedzi tam powietrze to woda nie będzie w stanie przepłynąć.

Możesz zrobić tak:
    Zakręć oba zawory.
    Spuść wodę z grzejnika
    Odkręć zawór od grzejnika i dość sporym strumieniem upuść
    do jakiegoś wiadra z 3 lub 4 litry wody.
    Zakręć
    Przykręć zawór do grzejnika i napełnij grzejnik powoli wodą z powrotu.
    Powinno zadziałać.

Dodano po 1 [minuty]:

ta_tar wrote:
    Kup zwykły zawór powrotny na imbus.

Myślisz, że przyczyna leży w rodzaju klucza jakiego należy użyć do odkręcenia zaworu?
    Wojtas336
    Level 5  
    Rozumiem, że ty 3-4 litry mam upuścić odkręcając zawór powrotu ?
    piracik
    Tak. Powrotem ale dość znacznym strumieniem.
    Chodzi o to aby pęd wody wygonił powietrze.
    ta_tar
    Level 38  
    piracik wrote:

Myślisz, że przyczyna leży w rodzaju klucza jakiego należy użyć do odkręcenia zaworu?

Nie w rodzaju klucza a w rodzaju zaworu powrotnego.