Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Dual Mono 2x100W

S.Borewicz 16 Lis 2018 17:42 6219 43
  • #31 16 Lis 2018 17:42
    Thunderacer
    Poziom 16  

Jarek 311 napisał:
    Nie rozumiem takich komentarzy typu że radiator za duży albo metry kabli czy ścieki na płytkach źle poprowadzone lub za grube czy cienkie albo masa nie taka jak w sztuce audio powinna być. W każdej praktycznie Unitrze i nie tylko są takie same metry kabli i nie tylko bo w większości sprzętów czy to dzisiejszych czy z przed 50 laty.

A jakich komentarzy spodziewałeś się na forum o elektronice? Na takim forum nikt nie będzie dyskutował o wyglądzie zewnętrznym, bo to kwestia gustu.
    Natomiast konkretne uwagi techniczne, jeśli są merytoryczne, są jak najbardziej uzasadnione.
    50 lat temu była inna świadomość w konstruowaniu elektroniki. Unitrę w większości trudno stawiać za przykład, a we współczesnej elektronice kable są w minimalnej ilości z powodów praktycznych i ekonomicznych.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #32 16 Lis 2018 21:36
    Jarek 311
    Poziom 14  

W dzisiejszej elektronice i nie tylko to tylko oszczędność nic więcej... Nie widziałem żadnego tematu na tym forum gdzie nikt by nie poruszył tematu wyglądu zewnętrznego sprzętu... 50 lat temu tak jak dziś była oszczędność i będzie zawsze. Tylko że kiedyś materiały były tańsze a i wartość pieniądza inna a teraz wszystko w górę a pieniądz w dół.
    Jak kable w minimalnych ilościach?? Jak jest układ wymagający 10 kabli to one muszą być i nie ma możliwości obejścia i tak było i będzie chyba że zaczną robić bezprzewodowe przesyłanie sygnałów miedzy układami scalonymi :D

• Sklep HeluKabel
  • #33 16 Lis 2018 21:59
    Thunderacer
    Poziom 16  

Moja wypowiedź była adresowana do odbiorcy potrafiącego czytać ze zrozumieniem.
    Napisałeś

Jarek 311 napisał:
    Nie rozumiem takich komentarzy typu że radiator za duży albo metry kabli

więc odpowiedziałem
    Thunderacer napisał:
    we współczesnej elektronice kable są w minimalnej ilości

czyli jednoznaczne jest, że miałem minimalną długość.

Jarek 311 napisał:
    Tylko że kiedyś materiały były tańsze

Nieprawda, zawsze były drogie. Tylko obecnie jest presja księgowych na maksymalny zysk.
    Kończę dyskusję, bo widzę, że nie ma sensu.

• #34 16 Lis 2018 23:42
    Jarek 311
    Poziom 14  

A presja księgowych to nic innego jak oszczędności?
    Na co komu dziś aluminiowy panel na sprzęcie jak plastikowy też dobry i tą samą funkcję spełnia. A w produkcji tańszy i łatwiejszy w obróbce. Bo mogę się mylić ale coś tam jednak ze szkoły wiem i słuchając ze zrozumieniem pana nauczyciela od fizyki pamiętam że aluminium jest cięższe w obróbce od np. plastiku. O produkcji frontu z aluminium a plastiku czy innych części typu gałki, skale itp. nie będę się wypowiadał. Raczej każdy kto chodził do szkoły, pracuje z materiałem lub ogląda programy popularnonaukowe i ze zrozumieniem odbierał nadawany przekaz wie jaka jest różnica w produkcji, ile czasu wymaga wyprodukowanie po jednej takiej samej części z wymienionego materiału.
    Jak bezsensu to po co zacząłeś w ogóle odbijać piłeczkę? Chyba forum służy do swobodnej wymiany zdań i poglądów w danym temacie tak?

Nie rozumiem jak kable w minimalnych ilościach? Chyba w takich ile wymaga układ do prawidłowego działania. W jednym sprzęcie będzie ich łącznie 10 a w innym 28 to jaka to jest minimalna ilość? Chyba chciałeś napisać minimalna ilość do prawidłowego działania lub przewidziana w projekcie.
    Czyli co chcesz powiedzieć że jak w Unitrze upychali kabli od cholery i dłuższe niż potrzeba bo mogli bo tyle na stanie było i nikt tego nie kontrolował kto ile czego pcha To był wyznacznik jakości lub odwrotnie albo inne pojęcie o konstruowaniu sprzętów. Kiedyś była technologia inna to i sprzęty były inne dziś jest nowocześniejsza produkcja to i sprzęty inne. Nie tylko presja księgowych ale też normy produkcyjne robią swoje...
    Długość a ilość to chyba diametralna różnica mi się wydaje... ;)

• #35 17 Lis 2018 09:45
    S.Borewicz
    Poziom 3  

Na prośbę wrzucam schemat końcówki mocy, zdjęcie kiepskiej jakości, ale da się czytać:

Wzmacniacz Dual Mono 2x100W

• #36 17 Lis 2018 12:00
    kamil1994zielony
    Poziom 10  

Wrzuć jak możesz jeszcze schematy ukł.zabezpieczeń oraz soft startu :P Schemat Holton-a każdy zna :)

Dodano po 5 [minuty]:

Ja jak kiedyś go składałem przy braku sygnału w głośnikach słyszałem denerwujące buczenie. Wstawiłem 2W rezystor 10 ohm na wejściu sygnału do masy :) W oryginale i u Ciebie jest bezpośrednio do masy ;) Dodatkowo całkowicie odseparowałem masę sygnału od masy zasilania ( dotyczy to wszystkich układów ). Na prawdę szukałem wielu rozwiązań ( pętla masy ) jedynym rozwiązaniem okazała się separacja :)

• #37 17 Lis 2018 12:21
    S.Borewicz
    Poziom 3  

kamil1994zielony napisał:
    Jeśli chodzi o mnie chciał bym zobaczyć schemat samej końcówki mocy

Dostałeś, co chciałeś ;)

Schemat Holton-a każdy zna

To po co pytasz o schemat, skoro każdy go zna? Przecież napisałem, że:

S.Borewicz napisał:
    jest to znana końcówka Holton 200

braku sygnału w głośnikach słyszałem denerwujące buczenie

Ja nie słucham muzyki przy odpiętym sygnale wejściowym.

Dodano po 15 [minuty]:

Thunderacer napisał:
    A jakich komentarzy spodziewałeś się na forum o elektronice?

W zasadzie można zajrzeć tutaj do któregokolwiek tematu, żeby poczytać trochę krytyki w znacznej większości tej negatywnej, bo jeśli ktoś coś zrobił dobrze, to pozostaje to bez słowa, abstrahując od mojego tematu.
    Co inny temat, to czyjeś: a to źle, a tamto źle, bla, bla, bla...
    Nawet to trochę śmieszne, takie polskie :D

• #38 17 Lis 2018 12:39
    kamil1994zielony
    Poziom 10  

''Dostałeś, co chciałeś ;) '' Niegrzeczna uwaga ... W szczególności jeśli cytując wyrywasz słowa z kontekstu. Przeczytaj całość a zobaczysz o co poprosiłem ...
    Dla jasności spodziewałeś się pochwał a tu zong... prawie same krytyki i negatywy , Nie pokusiłeś się nawet o wykonanie PCB, kupiłeś gotowce i samemu tylko złożyłeś. Puzle układać nawet dzieci potrafią. Zadałem pytanie jak poradziłeś sobie ze stabilizacją Prądu Spoczynkowego, do tej pory nie usłyszałem odpowiedzi. Techniczne pytanie jest dla Ciebie za trudne ?

Nie miałem na myśli odłączonych końcówek tylko w trakcie zatrzymania odtwarzacza lub skręceniu potencjometrów poziomu do wartości ''0'' ...
    Powiem prościej po zwarciu sygnału do masy, w głośnikach słychać było ''buczenie'' .

• #39 17 Lis 2018 15:21
    katakrowa
    Poziom 18  

S.Borewicz napisał:
    Nawet to trochę śmieszne, takie polskie

Być może dla osób nie mających wiele kontaktu z elektrodą jest to dziwne. Jednak zastanów się. To jest portal elekroniczny a nie Youtube lub Facebook. Jeśli chcesz czytać "ochy i achy" na temat swojej konstrukcji (takie wtedy to Amreykańskie) to jej nie umieszczaj na elektrodzie - tu jest sporo ludzi, którzy się znają na rzeczy i widzą nadmiar okablowania, połączenie toru audio w niby dual mono itd ... To dziwne, że o tym piszą ?

Wszystko zależy też od podejścia autora i tego czy oczekuje poklasku czy też może chce zgłębiać swoją wiedzę. Jeśli oczekujesz poklasku to krytyka boli bardziej. Wolałbyś może żeby wszyscy pisali "wspaniale super na pewno świetnie gra" - skoro świetnie grać nie może ? Jaki by to miało sens?
    Uwagi pojawiające się w komentarzach na elektrodzie często są nieprzemyślane ale jest też bardzo dużo rzeczowych, z których jak wyciągnie się poprawne wnioski to będzie się lepszym konstruktorem. Często są komentarze denerwujące ale staraj się wyciągać to co dobre. Zauważ też, że nie ma drugiego takiego portalu gdzie dostaniesz tak fachowe odpowiedzi lub porady.
    Chyba, że lubisz "lajki" i taki jest cel wstawiania swojej konstrukcji - to obawiam się, że pozostaniesz niepocieszony.

Im więcej konstrukcji zrobisz, wyciągając wnioski z tego co tutaj piszą tym bardziej będziesz zauważał jak słabą konstrukcję zbudowałeś i jak dużo można w niej poprawić (mowa o poważnych błędach mających wpływ na brzmienie ). Generalnie jest to wzmacniacz nie przemyślany, bez projektu bez wstępnych wyliczeń. Podejrzewam, że nawet nie znasz jego czułości i wartości sygnału, przy którym ulega przesterowaniu. Być może po podłączeniu do komputera słuchasz sygnału mocno zniekształconego. Sprawdzałeś to ?

Ja rozumiem, że każda zbudowana konstrukcja daje wiele radości a jeszcze więcej jak zadziała. Jednak ta wstępna radość często przyćmiewa nam obiektywne spojrzenie na to co zostało zbudowane. Też kiedyś składałem z gotowych KIT'ów i nie widziałem w tym nic złego ... Dopóki nie poczytałem, nie pomierzyłem, nie porobiłem różnych eksperymentów. Wniosek jest taki, że wzmacniacz musi być zaprojektowany od początku do końca. Musimy znać poziomy sygnałów wejściowych i wyjściowych w poszczególnych jego stopniach. Często ich zły dobór może doprowadzić do zwiększenia szumów, zmniejszenia dynamiki itp ... itd ... To nie jest tak, że można kupić dowolną końcówkę mocy podpiąć do dowolnego przedwzmacniacza i będzie ok. Czasem trzeba zmodyfikować jakieś filtry - czasem dodać czasem coś ująć i dopiero wówczas jest ok. Samo prowadzenie masy wymaga zaprojektowania, połączenia powinny być maksymalnie krótkie a sygnałowe w ekranie - generalnie żeby zrobić dobrze trzeba się nad projektem nasiedzieć zanim zacznie się składać.

• #40 19 Lis 2018 21:58
    Jarek 311
    Poziom 14  

Kolego S.Borewicz

Cytat:
    W zasadzie można zajrzeć tutaj do któregokolwiek tematu, żeby poczytać trochę krytyki w znacznej większości tej negatywnej, bo jeśli ktoś coś zrobił dobrze, to pozostaje to bez słowa, abstrahując od mojego tematu.
    Nawet to trochę śmieszne, takie polskie :D

Własnie dokładnie o to mi chodzi od samego początku. A według powiedzenia "O gustach się nie rozmawia" to krytykując czyjeś np. ułożenie kabli w obudowie kolor lub z czego został zrobiony czy jakie płytki są dane to też w pewien sposób jest krytyka gustu konstruktora. Jeśli lubi kablomanię to spoko niech ma jak najwięcej, jak coś to jemu sprzęt się sfajczy taaak...? ;) Nas jako "oglądaczy" jego konstrukcji nie powinno to obchodzić można co najwyżej dać dobrą radę np. popartą własną awarią z tak ułożonych kabli w swoim sprzęcie.

A teraz ja abstrahując od moich postów w tym temacie zapytuję wszystkich takich "negatywnych" komentatorów co to się uważają za wszech wiedzących lub tak wywyższających się swoją wiedzą że tylko dla nich prawdą jest wszystko co poparte liczbami i testami, nie obrażając tym samym prawdziwych fachowców z wykształceniem i ogromnym stażem pracy i wyuczoną wiedzą. Do cholery niech Ci "negatywni fachowcy" zaczną pokazywać swoje projekty a my tzw. "zieloni" z oślej ławki i non stop lądujący z tematami i postami do kosza lub na "dywanik" moderatora po krytykujmy te nienaganne projekty które są tak idealne że można by je wdrożyć do masowej produkcji...
    I żeby nie było nie każdy kto ma jakieś braki w wiedzy jest jakimś debilem czy to z wykształceniem czy nie że trzeba go zaraz zwymyślać intelektualnie i dawać do zrozumienia że przejęzyczenie się i zamiana plusa z minusem robi z niego idiotę który nie powinien się udzielać na tym forum bo nic nie wnosi... Dalej już nie będę pisać co myślę, z resztą nie tylko ja bo i tak zostanę zwymyślany ale nikt głośno nic nie powie co tu jest nie tak i nie wyrazi własnego zdania...

Pozdrawiam Wszystkich

• #41 21 Lis 2018 23:37
    malyjasiu
    Poziom 18  

Kolego Jarek 311. Sporo racji masz w tym, że najwięcej krytyki jest ze strony osób, które nic nie pokazały na elektrodzie.pl (sam również tego doświadczam). Ale zauważ, kolego. Nie tylko tacy krytykują. Wiem, że ciężko odfiltrować "krytykę zasadną" od "krytyki -krytykanctwa". Ale niektóre uwagi mają sens. 1. Nie jest to dual mono, ze względu na przedwzmacniacz. To Ty tak napisałeś, więc nie oburzaj się na sprzeciwy. 2. Artystyczny bałagan w okablowaniu byłby wart fortunę, o ile byłby w wykonaniu Banksy'ego. Ale to jest wzmacniacz, i praw fizyki się nie oszuka. To MUSI siać po całej obudowie, albo i dalej. 3. To, jak robisz PCB, to Twoja sprawa. 4. Pamiętaj o tym, że umieszczasz swój projekt na forum, skupiającym jednak trochę fachowców. Zasługują oni na coś takiego, jak wynik pomiarów. Nawet przystawką do karty dźwiękowej, ale "cóś" tam zmierzyć. Żebyśmy nie gadali o dupie Maryni. Wszyscy wiemy, jak kłębowisko kabli wpływa na pasmo przenoszenia, więc trudno dziwić się tego typu ciekawości. 5. Fajnie, że samodzielnie skonstruowałeś wzmacniacz, i jesteś z tego dumny. Powinieneś. Ale jeżeli mam szanować Twoją dumę, uszanuj moją ciekawość (moją- to przenośnia).
    I nie zniechęcaj się tetrykami z elektrody, rób coś dalej :).

• #42 22 Lis 2018 20:39
    Jarek 311
    Poziom 14  

Piękne słowa Kolego malyjasiu. I oczywiście się zgadzam z tym co piszesz.
    Nie wszystko da się odfiltrować ale też nie wszystko trzeba komentować bo jeśli coś jest zrobione z zamysłu konstruktora to widocznie chciał by tak było, a czy wiedział czy dobrze robi czy nie to jego sprawa. Tym bardziej jeśli w opisie o tym wspomina że to był zamierzony cel.
    Chodzi mi bardziej o to by może jednak czasem zostawić coś dla siebie samego niż komentować wszystko nie zależnie czy się zna czy nie zna sztuki robienia domowego audio. To moja subiektywna ocena.

• #43 09 Gru 2018 10:25
    BC109B
    Poziom 32  

Kolega napracował się, dał zasilacze o bardzo dużym zapasie mocy, zadbał by układy pomocnicze nie zakłócały układu głównego poprzez wspólne zasilanie i to jest duży plus. Kolega nie zadbał o jakość sygnału - dlaczego kolega nie użył kabli z miedzi beztlenowej? Dlaczego nie użył magnetycznych korektorów sygnału audio? Ostatecznie - dlaczego kolega nie zasila swojego urządzenia z dwóch oddzielnych faz, żeby całkowicie odseparować zasilanie końcówek mocy? Trzecia faza mogłaby zasilać układy pomocnicze. Taki potencjał został zmarnowany. To dopiero byłby High End. ;)

Tak na poważnie, to transformatory zasilające końcówki mogłyby być mniejsze. Kondensatorów też mogłoby być trochę mniej a efekt powinien być zadowalający. Skoro jednak wzmacniacz gra dobrze a autor jest zadowolony, to nie ma co się czepiać.
    Co do wyrobów firm zrzeszonych pod znakiem Unitra to można powiedzieć, że lekko nie miały. Proszę pamiętać, że jako kraj komunistyczny byliśmy obłożeni embargiem na różne technologie z zachodu. Wiele problemów wynikało z tego, że nie mieliśmy dewiz na zakup surowców. Stąd np. problemy z sizalowym sznurkiem do snopowiązałek, który był robiony z importowanego surowca. Do tego jakieś problemy z ustalaniem, co zakład ma produkować, bo o tym nie decydował popyt, tylko jakiś urzędnik. Inżynierowie radzili sobie z tymi problemami i za to należy im się chwała.
    Krytykowany był tutaj wybór przedwzmacniacza, co koledzy zaproponowaliby w zamian za niego? Czym się kierować w doborze tego układu, żeby osiągnąć dobre efekty przy rozsądnych kosztach?

• #44 09 Gru 2018 12:59
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Jarek 311 napisał:
    (...)
    Nie rozumiem jak kable w minimalnych ilościach? Chyba w takich ile wymaga układ do prawidłowego działania. W jednym sprzęcie będzie ich łącznie 10 a w innym 28 to jaka to jest minimalna ilość? Chyba chciałeś napisać minimalna ilość do prawidłowego działania lub przewidziana w projekcie.
    (...)
    Długość a ilość to chyba diametralna różnica mi się wydaje... ;)

A czy przy zakupie kabla "ze szpuli" w sklepie, ilością nie jest przypadkiem właśnie długość?