Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Dual Mono 2x100W

S.Borewicz 09 Lis 2018 11:25 3519 25
  • Wzmacniacz Dual Mono 2x100W

Dzień dobry!

Na początku nie chciałem pokazywać swojego wzmacniacza na światło dzienne, ale po kilku latach zdecydowałem się.

Pomysł budowy wzmacniacza narodził się już naście lat temu. Wtedy zachwycony jeszcze brzmieniem wzmacniaczy Unitry, nie mogłem znaleźć "tego czegoś" w innych wzmacniaczach, więc postanowiłem dopiąć swego i zbudować "własną Unitrę" ;)

Założenia były takie: wzmacniacz ma być duży, ciężki, mocny, solidny, z zewnątrz surowy a wewnątrz ma panować kablowy chaos (po prostu podobał mi się bałagan w kablach). Każdy element wykonawczy miał mieć oddzielny zasilacz, żeby zachować niezależność pomiędzy nimi, żeby pociągnąć ideę dual mono do końca a sam zasilacz miał mieć spory zapas mocy.

Kupiłem kilka płytek, uzupełniłem w elementy i tak po pół roku pracy, głównie w weekendy powstał mój pierwszy wzmacniacz WS-2100 AGATA. Skrót WS oznacza Wzmacniacz Stereofoniczny a 2100 oznacza szacowaną moc na 2x100W RMS przy 8 omach. Prace nad nim rozpocząłem w 2014 roku a zakończyłem w maju 2015.

Kilka słów odnośnie budowy;

- ZASILACZ
    zasilanie końcówek mocy jest zrealizowane na dwóch zasilaczach i dwóch transformatorach. Transformatory to TST300/022 2x40V, po wyprostowaniu i daje to coś ok. +-55V napięcia symetrycznego na kanał. Same trafa mają 300VA na kanał. Napięcie filtrują cztery elektrolity po 10000uF, również na jeden kanał. Dodatkowo transformatory dostały układ miękkiego startu.

-KOŃCÓWKA MOCY
    jest to znana końcówka Holton 200 zrealizowana na Mosfetach. Dual mono, czyli w sumie dwie sztuki. Tranzystory końcowe mogą być przykręcone do spodniej części płytki i tym samym przykręcone razem z płytką do radiatora w pozycji pionowej, oszczędzając miejsca w obudowie, ale zdecydowałem się, że płytka będzie leżeć a tranzystory oddzielnie będą znajdować się na dużym radiatorze, połączone z płytką przewodami. Sama końcówka powinna bez problemu dać sobie radę z zestawami czteroomowymi. Dodatkowo reszta tranzystorów na płytce dostała po małym radiatorze. Końcówki mocy zostały uzupełnione w układy zabezpieczeń, który zadziała kiedy:

- pojawi się napięcie stałe na wyjściu głośnikowym
    - pojawi się zwarcie na wyjściu głośnikowym
    - przekroczona zostanie temperatura radiatora (85*C)
    - po włączeniu zasilania opóźnia załączenie kolumn o 4 sekundy
    - po wyłączeniu zasilania od razu odłącza kolumny.

Stan pracy układu sygnalizują dwie czerwone diody led na przednim panelu.

Radiatory tranzystorów końcowych dodatkowo dostały układ chłodzenia, wentylatory uruchomią się, kiedy temperatura pracy przekroczy 60*C i pracują przez ok. 5 minut lub do momentu schłodzenia. Na tylnej ściance zamontowałem dwa przyciski monostabilne w celu kontroli pracy układu co jakiś czas lub wymuszenia chłodzenia, oczywiście wszystko oddzielne na każdy kanał. Stan pracy sygnalizują dwie zielone diody led na przednim panelu.

-PRZEDWZMACNIACZ
    Zasilany oddzielnym zasilaczem. Zrealizowany na układach TL072 i LM1036. Z noty aplikacyjnej wymieniłem dwa kondensatory stałe poszerzając nieco zakres regulacji barwy z -+10dB na -+13dB. Kiedyś lubiłem kręcić gałkami od regulacji tonów, teraz już mniej i przeważnie znajdują się one blisko zerowego położenia. Pojemność dobierałem metodą prób i błędów, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Przedwzmacniacz posiada regulację tonów niskich, wysokich, balans i kontur. Zamontowane jest jedno wejście sygnałowe.

-WSKAŹNIK WYSTEROWANIA
    To diodowa linijka ledowa, którą steruje układ LM3916. Płytka z układem jest przykręcona do przedniego panelu i na zdjęciach może być niewidoczna. Zasilana oddzielnym zasilaczem, na oddzielnej płytce, jak zresztą wszystko w tym wzmacniaczu. Po trzech latach pracy jeszcze nie jest dokładnie skalibrowany, ale do tego potrzebuję oscyloskopu, którego jeszcze nie mam.

-OBUDOWA
    całość wykonana prawie ręcznie. Spód wzmacniacza jest zrobiony z grubej aluminiowej blachy, boki z nieco cieńszej. Wzmocnione stalowymi kątownikami, skręcane na śruby, pomalowane na czarny mat. Panel przedni to również alu, które kiedyś było kształtownikiem 150x50. Wyciąłem tylną ściankę i tak powstał ceownik jako front :) (to miałem pod ręką). Napisy zaprojektowałem (choć to za duże słowo) w MS Word i zleciłem jednej z firm do wyfrezowania (stąd to prawie ręcznie). Później już tylko szlifowanie, chociaż to odbywało się jeszcze przed zrobieniem napisów, żeby ich nie zniszczyć. Na koniec lakierowanie lakierem bezbarwnym, 4 cienkie warstwy. Górna część obudowy i tylna ścianka to pleksa.
    Sama obudowa nie jest wentylowana i jest to błąd, jednak po trzech latach użytkowania ani razu nie włączyły się wentylatory a obudowa nawet nie jest ciepła w dotyku. Głównym powodem takiego rozwiązania było to, żeby wzmacniacz nie łapał kurzu wewnątrz, jeśli jednak nagrzewałby się za bardzo, górna część dostałaby jakąś perforację.

Po pierwszym odpaleniu i słuchaniu muzyki wzmacniacz przeszedł moje oczekiwania. Gra czysto, z fajną przestrzenią i stereofonią, wyraźnie, z pełnym, miękkim basem, ilość średnicy i wysokich jest zadowalająca. Jak jestem fanem sprzętów spod znaku Unitra, tak moje Radmory i inne wzmacniacze Unitry niestety/stety chowają się. Jestem z niego zadowolony tym bardziej, że odkąd skręciłem ostatnią śrubkę, nie musiałem do niego z powrotem zaglądać.
    Wzmacniacz napędza kolumny Tonsil Altus 300 i nie ma z nimi żadnych problemów.

Kilka fotek:
    Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W Wzmacniacz Dual Mono 2x100W

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 09 Lis 2018 14:56
    S.Borewicz
    Poziom 3  

Tak, jak pisałem, jest to błąd, jednakże celowy.

S.Borewicz napisał:
    jeśli jednak nagrzewałby się za bardzo, górna część dostałaby jakąś perforację.

• #4 09 Lis 2018 15:25
    wniedzie
    Poziom 13  

S.Borewicz napisał:
    Tak, jak pisałem, jest to błąd, jednakże celowy.
    S.Borewicz napisał:
    jeśli jednak nagrzewałby się za bardzo, górna część dostałaby jakąś perforację.

Tak, widziałem ten opis. Myślałem, że może są jakieś otwory pod spodem lub gdzieś indzie, gdzie ich nie widać.
    Ja bym chyba dał na tylnej ściance, aby wentylowana była całość, a nie tylko okolice radiatorów.

• #5 09 Lis 2018 16:48
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Wygląda kosmicznie, w sensie trochę jak niektóre lampowe (odsłonięte wnętrze). Ja bym postarał się jednak uporządkować kable, jednak, jak pisałeś - to kwestia gustu ;)

Co do chłodzenia. Skoro masz i tak po dwa wentylatory na stronę, to może zastanowić się czy jednego nie odwrócić o 180 stopni, tak, żeby wyciągał powietrze z obudowy. Niestety na zdjęciach nie widać czy wentylatory są bardzo blisko radiatorów. Jeśli nie stykają się z żeberkami radiatora, to można zastanowić się nad jakimiś kierownicami powietrza dla wentylatorów wyciągających.
    Tak czy siak, mega fajna konstrukcja.

Aaa i dlaczego Agata? Jakaś (nie)spełniona miłość? ;)

• #6 09 Lis 2018 16:51
    katakrowa
    Poziom 18  

Ładny front obudowy i wykonanie staranne choć nieco bez sensu.
    W środku o 5m kabla za dużo ...
    Cała konstrukcja niby "Dual mono" po to żeby sygnał wymieszać w kiepskiej jakości przedwzmacniaczu ? W sumie zmarnowałeś tym całą robotę ... Nawet w nocie katalogowej LM1036 piszą, że on ma separację kanałów na poziomie 75dB, do tego jeszcze musiałeś połączyć masy obu kanałów ...

■ Wide supply voltage range, 9V to 16V
    ■ Large volume control range, 75 dB typical
    ■ Tone control, ±15 dB typical
    Channel separation, 75 dB typical
    ■ Low distortion, 0.06% typical for an input level of 0.3 Vrms
    ■ High signal to noise, 80 dB typical for an input level of 0.3 Vrms
    ■ Few external components required

VIGOR_PICTURES napisał:
    Aaa i dlaczego Agata? Jakaś (nie)spełniona miłość?

Myślę że spełniona a celem napisu jest poprawienie współczynnika WAF ( https://en.wikipedia.org/wiki/Wife_acceptance_factor ).

• #7 09 Lis 2018 18:47
    S.Borewicz
    Poziom 3  

VIGOR_PICTURES napisał:
    Wygląda kosmicznie, w sensie trochę jak niektóre lampowe (odsłonięte wnętrze). Ja bym postarał się jednak uporządkować kable, jednak, jak pisałeś - to kwestia gustu ;)

Co do chłodzenia. Skoro masz i tak po dwa wentylatory na stronę, to może zastanowić się czy jednego nie odwrócić o 180 stopni, tak, żeby wyciągał powietrze z obudowy. Niestety na zdjęciach nie widać czy wentylatory są bardzo blisko radiatorów. Jeśli nie stykają się z żeberkami radiatora, to można zastanowić się nad jakimiś kierownicami powietrza dla wentylatorów wyciągających.
    Tak czy siak, mega fajna konstrukcja.

Dzięki za miłe słowa :)
    Wentylatory praktycznie dotykają radiatora. Póki nie ma problemów z chłodzeniem nie chcę nic zmieniać, w końcu to pierwotna konstrukcja, której nie chcę poprawiać a ewentualne błędy usunąć w kolejnych projektach ;)

VIGOR_PICTURES napisał:
    Aaa i dlaczego Agata? Jakaś (nie)spełniona miłość?

;)
    katakrowa napisał:
    Myślę że spełniona a celem napisu jest poprawienie współczynnika WAF

Uśmiałem się i może jest tutaj trochę prawdy :D

katakrowa napisał:
    W środku o 5m kabla za dużo ...

Trudno, tak miało być ;)

katakrowa napisał:
    Cała konstrukcja niby "Dual mono" po to żeby sygnał wymieszać w kiepskiej jakości przedwzmacniaczu ? W sumie zmarnowałeś tym całą robotę ... Nawet w nocie katalogowej LM1036 piszą, że on ma separację kanałów na poziomie 75dB, do tego jeszcze musiałeś połączyć masy obu kanałów ...

Fakt, można było zastosować dwa monofoniczne przedwzmacniacze. Sama separacja uważam, że nie jest najgorsza, gdzie np. polski Radmor 5102 miał ją na poziomie 30dB a WSH205 z Diory na poziomie 40dB i przez niektórych te sprzęty uważane są za polski Hi-End. A przypomnę, że z założenia brzmienie miało być unitropodobne, tylko z nieco większą mocą ;)

• #8 09 Lis 2018 19:37
    Tremolo
    Poziom 43  

Zrób drugi taki sam preamp dla zwiększenia separacji. Tylko czy to jest ekonomicznie zasadne montowanie wszystkiego w MONO x2, razem z dobrymi transformatorami, końcówkami mocy, żeby to połączyć na końcu? Czy tranzystory nie mogły mieć termokurczliwych rurek na nóżkach? Ktoś mi wrzucił monetę przez takie wentylatory przypadkiem, i zwarły się na scalonej końcówce i była do wymiany. Tu możesz mieć pożar przy zwarciu.

• #9 09 Lis 2018 19:52
    S.Borewicz
    Poziom 3  

Tremolo napisał:
    Czy tranzystory nie mogły mieć termokurczliwych rurek na nóżkach?

Mogły i powinny. Na tamtą chwilę nawet o tym nie pomyślałem. Nawet lepiej by to wyglądało.

Tremolo napisał:
    Ktoś mi wrzucił monetę przez takie wentylatory przypadkiem, i zwarły się na scalonej końcówce i była do wymiany.

Uwierz, nie ma nawet takiej opcji ;)

• #10 09 Lis 2018 21:22
    kamil1994zielony
    Poziom 9  

Na wstępie dostaniesz pochwałę za chęci zrobienia czegoś swojego i podzielenia się ( pochwalenia ) z innymi ;) Wzmacniacz z zewnątrz wygląda ładnie, choć wszystko ma swoje plusy i minusy. Szkoda że nie pokusiłeś się o własnoręczne wykonanie PCB w dzisiejszych czasach takie płytki to 20 min roboty :/ Bałaganu w okablowaniu również nie należy lekceważyć, nie wiem skąd taka zasada ''wewnątrz ma panować kablowy chaos''. Mam zbudowaną podobną końcówkę przy której również bazowałem na Holtonie i dokładałem swoje układy takie jak wskaźnik wysterowania, układy zabezpieczeń, jak również soft-start-y. Prośbę mam jeszcze do Ciebie żebyś udostępnił schematy układów żeby każdy widział co to jest i czy rzeczywiście to takie cudo :P Jak poradziłeś sobie z prądem spoczynkowym ? W holtonie stabilizacja prądu spoczynkowego jest wykonana bardzo chaotycznie przez co ogromny wpływ ma temperatura powodując spore zamieszanie w tych parametrach ...

• #11 09 Lis 2018 23:47
    Thunderacer
    Poziom 16  

S.Borewicz napisał:
    Radmor 5102 miał ją na poziomie 30dB a WSH205 z Diory na poziomie 40dB i przez niektórych te sprzęty uważane są za polski Hi-End.

5102 miał przesłuch stereo 30dB, ale dla toru FM i wynikało to z kiepskiego stereodekodera, a nie złej konstrukcji toru LF. Nazywanie tych urządzeń Hi-end'em nie może być usprawiedliwione nawet patriotyzmem.

• #12 10 Lis 2018 08:12
    Pyzaczek
    Poziom 19  

Mi się wnętrze podoba (też lubię chaos) tylko ta kostka energetyczna...

• #13 10 Lis 2018 08:46
    S.Borewicz
    Poziom 3  

kamil1994zielony napisał:
    własnoręczne wykonanie PCB w dzisiejszych czasach takie płytki to 20 min roboty

No chyba samo wytrawianie płytek. A gdzie projekt, przygotowanie laminatu pod elementy? Wiedziałem, jak dużo czeka mnie przy nim pracy i nie chciałem sobie dodatkowo jeszcze dokładać.

wewnątrz ma panować kablowy chaos

Taki układ bardziej mi się podobał i podoba, niż schludniej poukładane przewody od linijki.

Prośbę mam jeszcze do Ciebie żebyś udostępnił schematy układów

Nie ma sprawy, które chcesz zobaczyć? Teraz kilka dni będę poza domem a schematy mam w formie papierowej, więc dopiero po powrocie zrobię foto i wrzucę.

czy rzeczywiście to takie cudo

Raczej kolejny powód, żeby znaleźć jakieś ale ;)

Thunderacer napisał:
    5102 miał przesłuch stereo 30dB, ale dla toru FM i wynikało to z kiepskiego stereodekodera

Czego już nie można powiedzieć o wspomnianym WSH205.

Pyzaczek napisał:
    tylko ta kostka energetyczna...

Dzisiaj zapewne inaczej bym to rozwiązał ;)

• #14 10 Lis 2018 10:33
    kamil1994zielony
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o mnie chciał bym zobaczyć schemat samej końcówki mocy ( interesuje mnie rozwiązanie stabilizacji prądu spoczynkowego ). Ogólnie najlepiej wszystkie schematy zamieścić, każdy mógł by przy swojej budowie na czymś zabazować ;) ja lubię takie rozwiązania, lepiej budować coś sprawdzonego niż ryzykować swój cenny wolny czas ;)

• #15 10 Lis 2018 21:15
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Pochwała za dużą ilość włożonej pracy, ale ta przeźroczysta obudowa pasuje tu jak wół do karety. Dominujący wskaźnik wysterowania tez nie dodaje uroku, wygląda jak estrada. Włącznik sieciowy też od czapki, nie pasuje do reszty kompletnie.
    No i te śruby z sześciokątnymi łbami. Są przecież ładne ampulowe, wpuszczane wkręty.
    Chłodzenie 100W wzmacniacza z dwoma hałasującymi wentylatorami??? Tu wystarczy dobrze wykonana obudowa + konwekcja. Nie znoszę domowych wzmacniaczy z wiatrakami.
    Przedwzmacniacz 2 klasy niżej od reszty koncepcji i mamy przykład jak wydać kupe kasy i osiagnąć mierny efekt. Przesłuch jest parametrem drugorzędnym, ale odstep S/N na wejściu liniowym 80 dB to w latach 70-tych był wynik. Ale co tam szum wzmacniacza, przecież masz szum wentylatorów.

• #16 10 Lis 2018 21:56
    Tremolo
    Poziom 43  

Andrzeju:

Widziałeś kiedyś wskaźniki w McIntoshu albo Techniksie. Takie prostokąty formatu A6 i masz wrażenie, że ciekawsze rzeczy wyświetla niż są w torze audio. Człowiek patrzy się na wskazówki zamiast na wybuch w horrorze wpiętym przez DVD do wzmacniacza...

• #17 10 Lis 2018 22:02
    Thunderacer
    Poziom 16  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Przesłuch jest parametrem drugorzędnym, ale odstep S/N na wejściu liniowym 80 dB to w latach 70-tych był wynik.

Przesłuch jest parametrem bardzo ważnym, podobnie jak SNR. Pisząc o 80dB masz pewnie na myśli parametr rzeczywisty, pomierzony, a nie obecnie deklarowany przez producentów.

Tremolo napisał:
    Widziałeś kiedyś wskaźniki w McIntoshu albo Techniksie. Takie prostokąty formatu A6 i masz wrażenie, że ciekawsze rzeczy wyświetla niż są w torze audio. Człowiek patrzy się na wskazówki zamiast na wybuch w horrorze wpiętym przez DVD do wzmacniacza.

Nie wydaje mi się, aby ktokolwiek podłączał piec McIntosha, żeby oglądać film z DVD. Natomiast Technics to kiepski przykład, szczególnie podawany z McIntosh'em.

• #19 10 Lis 2018 22:12
    Thunderacer
    Poziom 16  

Tremolo napisał:
    Nawet te Technicsy co idą na OLX po 5 cyfrowych cenach?

Pokaż jakiś przykład, bo na szybko wyszukiwane najdroższe nie przekraczają 5k PLN
    Cena wystawienia, nie wyznacza realnej wartości (przykładem mogą być licytacje na Allegro albo Ebay).
    Poza tym, cena w Polsce nie jest wyznacznikiem, bo stosując takie rozumowanie, stra Unitra to sprzęt klasy Accuphase, albo co najmniej NAD.

• #20 10 Lis 2018 22:16
    Tremolo
    Poziom 43  

Widze ST Ca 10 sa za grosze a ST Ca 808 za 10000. Wiem nikt tego nie kupi za tyle. Bo w UK chodzi to wszystko za grosze w Cash Converters. Taki wzmacniacz to mógłby być dawca obudowy.

• #21 10 Lis 2018 22:23
    Thunderacer
    Poziom 16  

Tremolo napisał:
    Widze ST Ca 10 sa za grosze a ST Ca 808 za 10000. Wiem nikt tego nie kupi za tyle. Bo w UK chodzi to wszystko za grosze w Cash Converters. Taki wzmacniacz to mógłby być dawca obudowy.

Podaj konkretne przykłady tego Hi-End'u Technicsa, bo nie mogę znaleźć.

• #23 10 Lis 2018 22:59
    Thunderacer
    Poziom 16  

Tremolo napisał:
    https://www.olx.pl/oferta/wieza-segmentowa-technics-CID99-IDusLNd.html Cos w ten desen pare minut temu było wpisując technics amplifier. 15 000 to mam auto. Albo dziesiec takich konstrukcji jak autor tematu.

Myślałem, że dyskutujemy na poważnie. Wzmacniacz z tego zestawu jest wart około 200PLN tutaj przykłady
    W ogłoszeniu, do którego dałeś link, sprzedającemu wpisało się co najmniej jedno zero za dużo. I to nie dowodzi tezy, którą postawiłeś. Ten sprzęt jest wart niewiele.

• #24 11 Lis 2018 00:05
    Tremolo
    Poziom 43  

Chodzilo o pokazanie ze w czasach Unitry wizualizacja wartosci mocy dodawala prestizu czesto kiepskim konstrukcjom. A McIntosh to przy tym Bentley przy rowerze. Ale tez ma wskaznik.

• #25 11 Lis 2018 16:07
    Rocky Horror
    Poziom 31  

Tremolo napisał:
    A McIntosh to przy tym Bentley przy rowerze.
    Bardziej Cadillac, jako że z USA ;-).

Jeśli już porównać słynne wskaźniki McIntosha do konkurencji i popularnych rozwiązań DIY na LM3916 jak u autora konstrukcji, to warto rzec, że te McIntoshach mierzą sygnał dwupołówkowo i są wyskalowane zaskakująco wiernie. Od prawie samego początku były one projektowane na wzór studyjnych wskaźników PPM, włącznie z funkcją HOLD, która wg zapewnień McIntosha, ma z dokładnością 95% wskazać wartość sygnału jednego półokresu 2kHz. I faktycznie wskazuje, sprawdzone :-). Zaś w obecnej generacji modeli wzmacniaczy, wskaźniki te są faktycznie watomierzami - wykorzystują przekładnik prądowy i układ mnożący.

A czy nie przeszkadzają przy oglądaniu filmu? McIntosh robi komponenty wielokanałowe, o standardzie jakościowym właściwie niewiele ustępującym modelom stereofonicznym. W obecnych modelach można podświetlenie wskaźników wyłączyć, dawniej nie dało się :-).

• #26 11 Lis 2018 21:48
    rperla
    Poziom 11  

Za włożoną pracę na pewno pochwała . Jedno co trzeba powiedzieć to unikać wszelkich wentylatorów przy takich mocach . Elementy zawodne i w dodatku hałasują .Poza tym to nie jest klasa A i chłodzenie można spokojnie zrealizować bez wentylatorów . Obudowa z plexi ukazuje wnętrze i spełnia swoje zadanie . Mi podoba się ten wzmacniacz .Pamiętajmy że to konstrukcja amatorska nie fabryczna i szacunek dla wykonawcy ! Poza tym ten wskaźnik wysterowania trącił mnie wspomnieniami ze wzmacniacza POLKAT WS-101 ( chodzi mi o czystą fakturę wizualną ) Dobre dopasowanie manipulatorów i wskaźnika wysterowania do reszty .

Szukaj w 5mln produktów