Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa głośniki basowe na jednym kablu - podział pasma.

09 Lis 2018 11:30 330 10
  • Poziom 2  
    Jeśli podłączę dwa głośniki basowe o różnej charakterystyce to pasmo zostanie podzielone zależnie od głośnika, czy oba dostaną identyczny sygnał?

Zdarza mi się robić kolumny. Teraz zostały mi słabiutkie głośniki basowe Alphard 650 LW i STX W.16.50.8.MC. Jakieś zwrotnice i głośniki do tego by się znalazły, więc małym kosztem mógłbym zrobić kolejne kolumny, bez wielkich ambicji co do dźwięku. Alphardy schodzą nisko, ale słabo obsługują wyższe pasmo, STX odwrotnie. Podpięcie pod jeden kabel sprawi, że do tych niżej grających trafi niższy sygnał, czy nie ma to znaczenia i będzie się męczył z wyższym pasmem? Lepsza zwrotnica do dwudrożnych, czy trójdrożnych?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ernesto_Mendoza napisał:
    Jeśli podłączę dwa głośniki basowe o różnej charakterystyce to pasmo zostanie podzielone zależnie od głośnika, czy oba dostaną identyczny sygnał?
    Jeżeli oba mają identyczną charakterystykę impedancji w funkcji częstotliwości to dostaną identyczny sygnał.
    W ramach eksperymentu połącz je najpierw szeregowo a potem równolegle i zobacz czy zauważysz różnicę w brzmieniu, nie w głośności.
  • Poziom 29  
    Pomijając że to co wypisujesz i robisz to jeden wielki bełkot... i aż się nóż w kieszeni otwiera, to odpowiadając na Twoje pytanie, jeżeli podepniesz dwa głośniki jednym przewodem to idzie jeden sygnał jeden i ten sam... to chyba bardziej logiczne nie może już być ! A jeżeli będą różne głośniki podpięte, to będą różnie "grały".
  • Poziom 2  
    procsa napisał:
    Pomijając że to co wypisujesz i robisz to jeden wielki bełkot... i aż się nóż w kieszeni otwiera, to odpowiadając na Twoje pytanie, jeżeli podepniesz dwa głośniki jednym przewodem to idzie jeden sygnał jeden i ten sam... to chyba bardziej logiczne nie może już być ! A jeżeli będą różne głośniki podpięte, to będą różnie "grały".

Myślałem, że to forum dla wszystkich. Udzielam się na forach z innej dziedziny, ja tam jestem ekspertem i grzecznie odpowiadam na przeróżne pytania jeśli chcę pomóc. Co do odpowiedzi to wiem, że dwa głośniki brzmią inaczej. Pytam czy zostanie im przydzielone inne pasmo w zależności od charakterystyki samego głośnika.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    procsa napisał:
    , jeżeli podepniesz dwa głośniki jednym przewodem to idzie jeden sygnał jeden i ten sam...
    To, że idzie jeden sygnał nie oznacza, że każdy głośnik weźmie dokładnie to samo.
    Autor tematu pyta niezbyt jasno ale ja rozumiem, że pyta o coś innego niż o to jaki sygnał dociera do głośnika.
  • Poziom 29  
    vodiczka napisał:
    procsa napisał:
    , jeżeli podepniesz dwa głośniki jednym przewodem to idzie jeden sygnał jeden i ten sam...
    To, że idzie jeden sygnał nie oznacza, że każdy głośnik weźmie dokładnie to samo.
    Autor tematu pyta niezbyt jasno ale ja rozumiem, że pyta o coś innego niż o to jaki sygnał dociera do głośnika.

Proszę na przyszłość czytać i cytować całość, bo jak byk napisałem " A jeżeli będą różne głośniki podpięte, to będą różnie "grały""
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    procsa napisał:
    A jeżeli będą różne głośniki podpięte, to będą różnie "grały".
    Grać różnie, mogą z różnych powodów :)
    Ja nie negowałem wpisu kolegi, że do głośników idzie jeden sygnał.
    Jeżeli połączymy głośniki szeregowo to przez oba przepłynie ten sam sygnał a mimo to mogą grać różnie.
    Autor pyta o coś innego:
    Ernesto_Mendoza napisał:
    Podpięcie pod jeden kabel sprawi, że do tych niżej grających trafi niższy sygnał, czy nie ma to znaczenia i będzie się męczył z wyższym pasmem?

Proponuję usuniecie z postu #3 obraźliwego dla autora fragmentu:
    procsa napisał:
    Pomijając że to co wypisujesz i robisz to jeden wielki bełkot...
    Nie głupich pytań, bywają głupie odpowiedzi :|
  • Poziom 29  
    Nic nie skasuję, bo to co napisał jest bełkotem :

"Zdarza mi się robić kolumny. Teraz zostały mi słabiutkie głośniki basowe Alphard 650 LW i STX W.16.50.8.MC. Jakieś zwrotnice"
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Rozumiem, że podpinasz równokegle? Piszesz o zwrotnicy - to w końcu jak będziesz podpinał? Przez zwrotnicę czy bezpośrednio?
    Jak bezpośrednio, to sama charakterystyka głośnika też sprawi, że będzie je słychać inaczej. A jaka będzie różnica, to zobaczysz organoleptycznie.
    Piszesz, że składasz czasem kolumny - to chyba wiesz, że zwrotnice są po to, aby kolumna grała czyściej.
  • Poziom 29  
    Dobra, na koniec, autor tematu chce podłączyć dwa głośniki pod jeden kabel (sygnał) równolegle, więc głośniki będą grały takim pasmem przenoszenia jakie mają w charakterystyce, a więc tak "będzie się męczył z wyższym pasmem"

To chyba powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sorry za moją agresję, ale jak czytam, że ktoś składa kolumny a wypisuje takie bzdety to się krew gotuje. Pozdrawiam .
  • Poziom 2  
    procsa napisał:
    Nic nie skasuję, bo to co napisał jest bełkotem :

"Zdarza mi się robić kolumny. Teraz zostały mi słabiutkie głośniki basowe Alphard 650 LW i STX W.16.50.8.MC. Jakieś zwrotnice"

Z taką wrażliwością na forum trzeba się strasznie męczyć. Czasem odpowiadam na wpisy gdzie nie ma zdań, tylko jeden ciąg znaków. Bez przecinków, kropek i polskich znaków. Nie możemy wymagać, że wszyscy będą tak doskonali jak my. Nie wiedziałem, że na elektrodzie takie wysokie standardy panują.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Jakbym wiedział, że tak skrajne emocje wywoła moje pytanie to na pewno bym się nie odważył go zadać.

P.S. Przedwczoraj skończyłem kolumny. Pięknie grają. Mają zwrotnice i odpowiednie wytłumienie dla głośników niskotonowych i inne w komorze dla średniotonowego i wysokotonowego. Nawet bez wielkiej wiedzy można zrobić dobrze grające kolumny. Dzięki ekspertom z forów internetowych oczywiście.