Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy sensor temperatury i wilgotności na ESP8266

ghost666 09 Lis 2018 16:21 2088 6
 • Nowy sensor temperatury i wilgotności na ESP8266
  Wi-Fi i długi czas pracy na baterii zazwyczaj nie idą ze sobą w parze, jednakże jak już wiele razy zaprezentowano, możliwe jest takie zaprojektowanie układu, by było w stanie przy zasilaniu bateryjnym pracować bardzo długo - znane są aplikacje kamer Wi-Fi, które były w stanie czuwać przy takim zasilaniu nawet i rok.

  Dla prostych urządzeń praca na baterii przez rok nie powinna być zatem problemem. Przykładem takiego systemu jest właśnie Shelly H&T - oparty na ESP8266 sensor do pomiaru temperatury i wilgotności. Jak chwali się producent, system ten jest w stanie pracować na baterii do 16 miesięcy.

  Specyfikacja systemu:

  * Interfejs bezprzewodowy Wi-Fi 802.11 b/g/n;
  * Sensor temperatury;
  * Sensor wilgotności;
  * Pojedyncza bateria CR123A;
  * Wymiary - sfera o średnicy 35 mm z płaskim dnem.

  Firmware modułu wspiera MQTT, posiada RESTowe API i działa z takimi systemami jak Alexa, Google Home OpenHAB, Home Assistant oraz Domoticz.

  Moduł może być przeprogramowany przez użytkownika, poniżej pokazano wyprowadzony interfejs szeregowy pozwalający na wgranie własnego firmware do układu:

  Nowy sensor temperatury i wilgotności na ESP8266


  Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju systemu, w oparciu o niesterowane urządzenia takie jak proste klimatyzatory itp., kontrolujące temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, możliwe jest stworzenie zaawansowanego systemu Wystarczy do naszego systemu automatyki domowej dołączyć klimatyzator i sterować nim na podstawie pomiarów wykonanych tym urządzeniem.

  Shelly posiada także własny system zarządzania poprzez Shelly Cloud i aplikację na Androida i iOSa.

  Shelly H&T dostępny będzie od 15 listopada tego roku. Póki co można już składać zamówienia w ramach przedsprzedaży. Urządzenie kosztuje obecnie 19,90 euro.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2018/10/30/shelly-ht-battery-powered-esp8266-wifi-temperature-humidity-sensor/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9555 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  excray
  Poziom 39  
  Bateria CR123A ma pojemność1600mAh wiec uzyskany rezultat nie jest szczególnie imponujący
 • #4
  stasiekm
  Poziom 29  
  Nie udało mi się dostrzec żadnych oznaczeń na czujniku umieszczonym na występie PCB. Zdjęcie całości poniżej.
  Nowy sensor temperatury i wilgotności na ESP8266
  HT używam od kilku miesięcy do sterowania grzejnikiem (z siłownikiem zamiast termostatu na zaworze, sterowany Shelly 1) i w zasadzie nie mam zastrzeżeń, choć jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:
  -fabryczna aplikacja umożliwia korektę wskazań (mój zawyżał o 2 stopnie)
  -deklarowany pobór prądu wynika z faktu, iż w trybie bateryjnym urządzenie wybudza się tylko po zmianie temperatury o 1 lub więcej stopień od ostatnio raportowanej wartości, co może być problematyczne, jeśli wartość to 21,9 stopnia o próg wyłączenia grzejnika to 22stopnie, faktycznie będzie to 22,9stopnia)
  -w związku z powyższym przełączyłem urządzenie w tryb pracy z zasilacza -raportuje co 10 minut lub częściej w przypadku zmiany wartości mierzonej. Na baterii działa od końca września i aktualnie pokazuje 80%.
  -druga sztuka ma podstawkę zasilającą (USB, akcesorium do zamówienia osobno) i to rozwiązanie polecam, jeśli HT ma sterować ogrzewaniem.
  Nie mam możliwości porównania wskazań wilgotności (i temperatury w bardziej dokładny sposób) niemniej odczucia działania są dość powtarzalne.
 • #5
  pin_eska
  Poziom 9  
  Mam pytanie odnośnie tego czujnika, niedawno go kupiłem i nie bardzo wiem o co chodzi z tą najniższą i najwyższą temperaturą o określonej godzinie ?
 • #6
  Galareta
  Poziom 22  
  Podoba mi się kształt urządzenia. To jest wydruk na drukarce 3d czy tylko takie wrażenie robi?
 • #7
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Galareta napisał:
  Podoba mi się kształt urządzenia. To jest wydruk na drukarce 3d czy tylko takie wrażenie robi?


  Tak, ale nie wiem czy to nie preprodukcyjny prototyp.