Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy sensor temperatury i wilgotności na ESP8266

ghost666 09 Lis 2018 16:21 2088 6
  • Nowy sensor temperatury i wilgotności na ESP8266
    Wi-Fi i długi czas pracy na baterii zazwyczaj nie idą ze sobą w parze, jednakże jak już wiele razy zaprezentowano, możliwe jest takie zaprojektowanie układu, by było w stanie przy zasilaniu bateryjnym pracować bardzo długo - znane są aplikacje kamer Wi-Fi, które były w stanie czuwać przy takim zasilaniu nawet i rok.

Dla prostych urządzeń praca na baterii przez rok nie powinna być zatem problemem. Przykładem takiego systemu jest właśnie Shelly H&T - oparty na ESP8266 sensor do pomiaru temperatury i wilgotności. Jak chwali się producent, system ten jest w stanie pracować na baterii do 16 miesięcy.

Specyfikacja systemu:

* Interfejs bezprzewodowy Wi-Fi 802.11 b/g/n;
    * Sensor temperatury;
    * Sensor wilgotności;
    * Pojedyncza bateria CR123A;
    * Wymiary - sfera o średnicy 35 mm z płaskim dnem.

Firmware modułu wspiera MQTT, posiada RESTowe API i działa z takimi systemami jak Alexa, Google Home OpenHAB, Home Assistant oraz Domoticz.

Moduł może być przeprogramowany przez użytkownika, poniżej pokazano wyprowadzony interfejs szeregowy pozwalający na wgranie własnego firmware do układu:

Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju systemu, w oparciu o niesterowane urządzenia takie jak proste klimatyzatory itp., kontrolujące temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, możliwe jest stworzenie zaawansowanego systemu Wystarczy do naszego systemu automatyki domowej dołączyć klimatyzator i sterować nim na podstawie pomiarów wykonanych tym urządzeniem.

Shelly posiada także własny system zarządzania poprzez Shelly Cloud i aplikację na Androida i iOSa.

Shelly H&T dostępny będzie od 15 listopada tego roku. Póki co można już składać zamówienia w ramach przedsprzedaży. Urządzenie kosztuje obecnie 19,90 euro.

Źródło: https://www.cnx-software.com/2018/10/30/shelly-ht-battery-powered-esp8266-wifi-temperature-humidity-sensor/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 napisał 9555 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
    excray
    Poziom 39  
    Bateria CR123A ma pojemność1600mAh wiec uzyskany rezultat nie jest szczególnie imponujący
    stasiekm
    Poziom 29  
    Nie udało mi się dostrzec żadnych oznaczeń na czujniku umieszczonym na występie PCB. Zdjęcie całości poniżej.
    HT używam od kilku miesięcy do sterowania grzejnikiem (z siłownikiem zamiast termostatu na zaworze, sterowany Shelly 1) i w zasadzie nie mam zastrzeżeń, choć jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:
    -fabryczna aplikacja umożliwia korektę wskazań (mój zawyżał o 2 stopnie)
    -deklarowany pobór prądu wynika z faktu, iż w trybie bateryjnym urządzenie wybudza się tylko po zmianie temperatury o 1 lub więcej stopień od ostatnio raportowanej wartości, co może być problematyczne, jeśli wartość to 21,9 stopnia o próg wyłączenia grzejnika to 22stopnie, faktycznie będzie to 22,9stopnia)
    -w związku z powyższym przełączyłem urządzenie w tryb pracy z zasilacza -raportuje co 10 minut lub częściej w przypadku zmiany wartości mierzonej. Na baterii działa od końca września i aktualnie pokazuje 80%.
    -druga sztuka ma podstawkę zasilającą (USB, akcesorium do zamówienia osobno) i to rozwiązanie polecam, jeśli HT ma sterować ogrzewaniem.
    Nie mam możliwości porównania wskazań wilgotności (i temperatury w bardziej dokładny sposób) niemniej odczucia działania są dość powtarzalne.
    pin_eska
    Poziom 9  
    Mam pytanie odnośnie tego czujnika, niedawno go kupiłem i nie bardzo wiem o co chodzi z tą najniższą i najwyższą temperaturą o określonej godzinie ?
    Galareta
    Poziom 22  
    Podoba mi się kształt urządzenia. To jest wydruk na drukarce 3d czy tylko takie wrażenie robi?
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Galareta napisał:
    Podoba mi się kształt urządzenia. To jest wydruk na drukarce 3d czy tylko takie wrażenie robi?

Tak, ale nie wiem czy to nie preprodukcyjny prototyp.