Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150

DawidRylow 10 Lis 2018 13:04 4278 10
  • Cześć, chciałbym wam zaprezentować frezarkę CNC mojego autorstwa, którą budowałem w ramach pracy inżynierskiej na przełomie 2017 i 2018 roku. Miała być używana do celów hobbystycznych i realizacji małych zleceń. Małe pole robocze 200x250x150 i dosć sztywna konstrukcja pozwala na obróbkę miękkich metali. Maszyna była moim pierwszym tak dużym projektem, więc oczywiście nie jest pozbawiona wad.

- Wykonana z frezowanych płyt aluminiowych grubości 25 i 15mm, skręcana
    - Wrzeciono trójfazowe 2,2 kW ER20 chłodzone cieczą, sterowane falownikiem
    - Śruby toczne 16x5, wałki podparte fi25 i fi20
    - Napęd stanowią 3 silniki krokowe 4,2 Nm, 4,2 A i 80VDC, sterowniki NDC856
    - Transformator 600W, płyta sterownika SSK-MB2
    - Sterowanie LinuxCNC

Pozdrawiam

Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150 Konstrukcja aluminiowej obrabiarki CNC 200x250x150

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #2 10 Lis 2018 13:09
    kindlar
    Poziom 38  

Zastosowałeś fajne śruby toczne i poskąpiłeś na wózki i prowadnice?
    Jaki posuw osiągasz przy jednoczesnej pracy wszystkich osi?
    Do sterowania prędkością obrotową wrzeciona wykorzystujesz wejście 10V DC falownika z poziomu programu?

• CControls
  • #3 10 Lis 2018 16:44
    noel200
    Poziom 24  

Też mam podobny sprzęt na wałkach podpartych 20mm. Jak ja swoją budowałem to hiwiny były bardzo drogie, teraz na alliexpresie można je w bardzo przystępnej cenie nabyć, a to inny rząd sztywności. Bez porównania.
    Śruby toczne masz chińskie? Jeżeli tak, to czy mierzyłeś luz na nich?
    Jaką pompę masz do obiegu chłodzenia wrzeciona? A w ogóle to mierzyłeś bicie na stożku wrzeciona?

• #4 10 Lis 2018 16:45
    adversus
    Poziom 26  

kindlar napisał:
    Zastosowałeś fajne śruby toczne i poskąpiłeś na wózki i prowadnice?

Mam wrażenie że autor maszyny się przejęzyczył i zamiast napisać śruby kulowe użył sformułowania "śruby toczone", bo ja jakoś sobie nie wyobrażam by dał do wytoczenia, szlifowania i hartowania komuś te śruby (po prostu nie opłaca się), poza tym ze zdjęcia wynika że to raczej a właściwie na pewno są to śruby kulowe (odpowiednio zatoczone). Wałki podparte fi 20 i 25 przy takiej konstrukcji są wystarczające, więc po co stosować prowadnice/wózki które są bardzo kosztowne?

Ogólne wrażenie bardzo pozytywne, szkoda że opis maszyny czy też jej budowy jest bardzo lakoniczny, może autor zamieści jakiś film z jej pracy?

• #6 10 Lis 2018 17:42
    adversus
    Poziom 26  

Freddy napisał:
    adversus napisał:

Mam wrażenie że autor maszyny się przejęzyczył i zamiast napisać śruby kulowe użył sformułowania "śruby toczone" ...
    Autor napisał śruby toczne, a nie toczone.

Masz racje @Freddy, nie doczytałem... Zwracam honor. W pewnym wieku niestety wzrok zaczyna szwankować.
    Ale tak czy inaczej właściwsza a na pewno bardziej potoczna nazwa to właśnie śruby kulowe, i pewnie też właśnie stąd moja literówka.

• #7 10 Lis 2018 17:53
    radex324
    Poziom 22  

Ładna konstrukcja gratulacje! Szkoda że takie małe pole robocze zrobiłeś ale jeśli tobie odpowiada to spoko :)

• #8 10 Lis 2018 18:31
    SylwekK
    Poziom 29  
  • #9 10 Lis 2018 21:48
    DawidRylow
    Poziom 2  

Dziękuję wszystkim za komentarze, bardzo miło się to czyta widząc zainteresowanie.
    - Faktycznie teraz patrząc pole robocze mogłoby być większe, ale miałoby to wpływ na cenę i też nie miałem miejsca żeby ją gdzieś postawić, aktualnie stoi niestety w garażu w rodzinnym mieście
    - Tak HIWIN'y lub inne prowadnice liniowe byłyby zdecydowanie lepsze, ale okazyjnie żadnych z pasującymi wózkami nie mogłem trafić, a nowe mają zaporową cenę. W obecnych chińskich łożyskach czuć było luzy
    - Śruby i nakrętki VTX z ebmia, trochę wyższa półka niż Chiny
    - Do chłodzenia wrzeciona mała chińska pompa 75W i typowy płyn chłodniczy samochodowy
    - Nie bawiłem się jeszcze sterowaniem prędkością wrzeciona, można to robić póki co tylko ręcznie z panelu sterownika
    Ogólnie to najbardziej szkoda, że zaraz po obronie się przeprowadziłem, dostałem pracę i nie miałem czasu się nią pobawić i posypać wiórów. Spróbuję znaleźć jakiś film i wam podesłać.
    Gdyby człowiek miał więcej czasu to by zbudował jeszcze taką drugą, lepszą :) A potem jeszcze trzecią.

• #10 11 Lis 2018 12:49
    Karol966
    Poziom 30  

Mega solidna konstrukcja:) W szafie sterującej raczej standard, w tych czasach to lpt tak mało modnie ;) Linux cnc możesz odpalić na rpi a do tego dorzucić tylko I/O. Jedna znana/ spora firma produkująca stoły np pod plazmę miała kiedyś taka konstrukcje właśnie na rpi + ich autorski shield na jakimś małym stm32
    A tu przykłady

Link

Można też tak:
    https://wiki.protoneer.co.nz/Raspberry_Pi_CNC

Co ciekawe:

Cytat:
    I don't think the Pi is a good platform for LinuxCNC, it is too slow. (I have 2 Pi's)
    An RPi as a front end to GRBL on Arduino is pretty good though.

https://openbuilds.com/threads/linux-cnc.3248/
    I faktycznie, miałem 'nie'przyjemność się o tym przekonać, że owy linuxCNC na rpi działał mozolnie (to jakieś starszy model maliny był) a[/quote]

• #11 27 Lis 2018 07:28
    Mikrob
    Poziom 14  

Fajnie to wygląda , jak wspomnieli koledzy trochę małe pole robocze , nie wiem do czego to miało służyć , bo moc wrzeciona powala , jak do tego pola roboczego , może miało obrabiać jakieś bloki stali , w najgorszym razie innych twardych metali . Co do wykonania to gdybyś to miał sam finansować to raczej bardziej opłacało bysie kupienie gotowego CNC niż zapłacenie za materiał i wykonanie przez jakąś firmę tych wszystkich elementów , ( chyba że sam jesteś właścicielem takiej firmy , i była to tylko praca końcowa na pokaz ) . Jak kupiłem od ch.... małe CNC + laser 2,5W za trochę ponad tysiaka , ma pole robocze 300x180x50 solidna konstrukcja na profilach Al , ale wrzeciono ma tylko ok. 100W i dokładność lepszą niż 0.1 mm . Ja poskładałem ten zestaw w jeden dzień i uruchomiłem , działał od razu bez problemu , ciekawe ile ty straciłeś czasu i pieniędzy ( jeżeli musiałbyś za wszystko zapłacić ) na zrobienie twojego projektu . W cenie mojej był jeszcze sterownik i wystarczy podpiąć kabelek USB do kompa i ma się całe sterowania łącznie z prędkością wrzeciona .