Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator włączonego światła (pytanie)

10 Lis 2018 14:06 306 11
  • Poziom 3  
    Witam!
    Temat dotyczy sygnalizatora włączonego światła do ciemni fotograficznej, miałoby to działać mniej więcej tak , że kiedy światło byłoby włączone to zapala się dioda zielona, a gdy w ciemni zwykłe światło gaśnie (pozostaje jednak słabe światło czerwone) to zapala się dioda czerwona. Jako że jestem początkujący to moje pytanie dotyczy tego jakich elementów użyć i jak to zrobić żeby działało. Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Różnica natężenia światła dla obu rodzajów oświetlenia jest dość duża. Jeśli do ciemni nie dociera światło naturalne, to można wykorzystać komparator i fotorezystor. Np. coś takiego: Link.
  • Poziom 3  
    Dzięki za odpowiedź, schemat jak dla mnie jest nieco skomplikowany, ale chyba dałbym radę to ogarnąć. Co do światła w ciemni to jest zamontowane normalne oświetlenie, a podczas wywoływania zgasza się je i włącza lampy ciemniowe (czerwone światło) a cały sygnalizator jest po to, aby nikt przypadkiem nie wszedł gdy wywołuje się zdjęcia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 35  
    Zatem podane rozwiązanie się sprawdzi. Jest to w sumie to o co Ci chodzi. Jednak jeśli wcale nie będzie zapalonego światła, to nadal będzie świecić się dioda oznaczająca ciemność. Żeby tego uniknąć musiałby być zastosowany dodatkowy komparator. Pewną wadą tego układu jest brak pętli histerezy, ale tutaj to nie będzie przeszkadzało.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Podłącz do oświetlenia, już za wyłącznikiem, przekażnik z cewka 220VAC, a do styków NC diodę czerwona, do NO zieloną. Oraz maly zasilacz wtyczkowy i nie zapomnij o dodaniu rezystorów do diod. Innym wyjściem jest zakup wyłącznika zmierzchowego i odpowiednie ustawienie jego czułości.
  • Poziom 43  
    RPiFan napisał:
    a podczas wywoływania zgasza się je i włącza lampy ciemniowe (czerwone światło) a cały sygnalizator jest po to, aby nikt przypadkiem nie wszedł gdy wywołuje się zdjęcia.
    Najprościej zasilacz czerwonej diody podłączyć równolegle do lampy ciemniowej. Zielona moim zdaniem nie jest konieczna ale jeżeli chcesz ją mieć, możesz obie diody zasilać poprzez przekaźnik sterowany włączeniem/wyłączeniem światła ogólnego.
    Diodę czerwoną poprzez styki NC a zieloną przez NO. Cewkę przekaźnika łączysz równoległe do źródła światła ogólnego. Już po zamieszczeniu posta, zauważyłem że kolega Kamieński wyprzedził mnie z podobną radą.
    Przy włączonym świetle dioda zielona jest zasilana, czerwona odcięta. Przy wyłączonym odwrotnie (o ile świeci lampa ciemniowa) Gdy lampa ciemniowa jest wyłączona obie diody nie świecą bo zasilacz jest odcięty od sieci.
  • Poziom 43  
    RPiFan napisał:
    o przekaźniku ale nie mogę ingerować w elektrykę.
    Bo?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bez ingerencji w ,,elektryke"
    https://alo.com.pl/Maclean-Czujnik-zmierzchowy-DIN-wylacznik-MCE83-p28896/?ref=ceneo.pl.
    Czujnik fotoelektryczny do ciemni, reszta na zewnątrz, do wyjścia podłączona sygnalizacja (np czerwona lampka). Prościej i taniej już nie będzie.