Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie gniazda metalowego siłowego

10 Lis 2018 18:51 507 14
  • Poziom 19  
    Witam, kupiłem niedawno do garażu gniazdo siłowe na płaskie bolce 32A z metalową obudową, ale nie jestem pewien czy dobrze podłączyłem. Szukałem na forum podobnych tematów, ale każdy wyrażał inne zdanie i nie wiem kogo słuchać. Otóż u mnie w domu jest instalacja czteroprzewodowa, czyli 3 fazy i przewód neutralno-ochronny. A w gnieździe są trzy styki pod trzy fazy do podłączenia, natomiast w miejscu zera jest zrobiony na stałe mostek, czyli kawałek przewodu podłączony pod styk zerowy i poprowadzony pod metalową obudowę gniazda. Podłączyłem trzy fazy pod styki proste, natomiast przewód zerowo ochronny pod obudowę gniazda. Czy tak powinno być prawidłowo ? I jeszcze jedno pytanie, przewód mostka jest zakończony jakąś blachą w kształcie kółeczka, żeby można przykręcić pod śrubę na obudowę, mój przewód do gniazda to linka. Jak zakończyć przewód żeby go przykręcić pod śrubę, są jakieś specjalne końcówki do tego ? Dziękuję za podpowiedzi
  • Poziom 32  
    Jamesbond664478 napisał:
    Jak zakończyć przewód żeby go przykręcić pod śrubę,

Są końcówki oczkowe na linki o odpowiednim przekroju i otworze pod śrubę.
  • Poziom 2  
    Witają. Zero podłącz w port jak fazowe a na obudowę podłącza się wtedy jak masz uziemione urządzenie które pracuje w warunkach zewnętrznych narażone na wilgoć itp

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11.Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady,

• Poziom 43  
    Wiku69 napisał:
    Witają. Zero podłącz

A co zrobić jak nie ma zera ? :D
  • Poziom 40  
    Wiku69 napisał:
    Witają. Zero podłącz w port jak fazowe a na obudowę podłącza się wtedy jak masz uziemione urządzenie które pracuje w warunkach zewnętrznych narażone na wilgoć itp

A jak jest sucho to nie trzeba?
  • Poziom 19  
    Zasadniczo to instalacje w układzie TN-C czyli trzy fazy i PEN zwany popularnie "zerem", powinno się już zastąpić układem TN-S czyli 3F+N+PE (co gorąco polecam). W Twojej sytuacji nie masz za bardzo alternatywy. Przewód PEN podłączasz pod zacisk śrubowy na metalowym korpusie gniazda. Jeżeli to gniazdo jest zasilane przewodem giętkim gdzie żyły to linki, powinieneś jak najszybciej zmodernizować swoją instalację. Jeżeli już to podłączyłeś powinieneś zastosować taką samą "blachę w kształcie kółeczka" czyli końcówkę oczkową dobraną do rozmiaru gwintu.
    podłączenie gniazda metalowego siłowego
  • Poziom 42  
    Wiku69 napisał:
    Zero podłącz w port jak fazowe a na obudowę podłącza się wtedy jak masz uziemione urządzenie które pracuje w warunkach zewnętrznych narażone na wilgoć itp
    Nie pisz człowieku głupot.
    Warunki środowiskowe nic nie mają do tego gdzie i czy żyłę ochronną/zerującą przyłączać.
    Ponadto w tym gnieździe nie ma innego miejsca by go przyłączyć jak zacisk na obudowie gniazda.

Pytanie do autora:
    Jaki odbiornik/odbiorniki będą do tego gniazda przyłączane?
  • Poziom 2  
    karolark napisał:
    Wiku69 napisał:

Jak masz szpilką uziemiającą w gruncie na 1,5m to zero na obudowę zawsze można podłączyć.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11.Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady,
    Jako że kolego nowy to na razie ostrzegam że dalsze pisanie bzdur zakończy się ostrzeżeniem.

• Poziom 40  
    Wiku69 napisał:
    karolark napisał:
    Wiku69 napisał:

Jak masz szpilką uziemiającą w gruncie na 1,5m to zero na obudowę zawsze można podłączyć.

Chłopie przestań bzdurzyć - zajmij się mechaniką :cry:
  • Poziom 19  
    Przewód pen rozizolowałem i wcisnąłem pod śrubę razem z tamtym kółeczkiem. Wiem że tak nie może być, bo przewód może się wysunąć, dlatego chce to jak najszybciej przerobić.
    Odpowiedź dla przedmówcy, to gniazdo jest sporadyczne, zrobione na "wszelki wypadek". Mieszkam na wsi a na wsiach zdarzają się urządzenia na starych gniazdach. W większości mam plastikowe na okrągłych bolcach, ale założyłem jedno stalowe, by bylo w razie konieczności. Kupie takie końcówki i zrobię poprawnie przewód. Czyli rozumiem ostatecznie że przewód PEN podłączyć pod obudowę ?
  • Poziom 19  
    kkas12 napisał:
    Tylko pamiętaj, że ten przewód jest tylko przewodem ochronnym. Żaden odbiornik nie może go wykorzystywać jako żyły roboczej.

PEN tylko przewodem ochronnym ??? Czy aby na pewno?