Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Whirlpool WIC 3C22P - Uszkodzony moduł - LT C126

10 Lis 2018 21:10 627 18
  • Poziom 19  
    W zmywarce Whirlpool uszkodził się moduł, oznaczenie
    LT C126.

Gdzie taki moduł można kupić?
    Szukam w różnych sklepach i nie ma.
    Czy to część nie dostępna na rynku?
  • Poziom 19  
    Ups.
    To w Polsce nie kupię
  • Poziom 19  
    Dziękuję.
    Cena powala.🤔
  • Poziom 19  
    Wymieniłem spuchnięty kondensator 400V i termistor.
    Poprawiłem dwie wypalone ścieżki i po włączeniu do prądu, momentalnie jest strzał, błysk i wywala bezpiecznik w domu.
    Termistor spalony.

Co może powodować takie zwarcie?
    Grzałkę podłączyłem na krótko i grzeje.
    Silnik, ale jak go sprawdzić?

Obawiam się, że jak nawet kupię nowy moduł, to też może ulec zniszczeniu.

Zdjęcia po:
  • Moderator
    qwazarpl napisał:
    Silnik, ale jak go sprawdzić?
    Spytam tak tylko czy np. to co na foto nic Ci nie podpowiada :?:
    Whirlpool WIC 3C22P - Uszkodzony moduł - LT C126
  • Poziom 33  
    TONI_2003 napisał:
    Spytam tak tylko czy np. to co na foto nic Ci nie podpowiada
    Jednak przed wymianą termistora i kondensatora te elementy układu wyglądały na sprawne. Przed wymianą kondensatora nie sprawdzałeś pewnie czy sprawne są diody S3M w szeregu za termistorem?
  • Poziom 19  
    Tak, wyglądały na sprawne i nie sprawdzałem diod. Jak mogę je sprawdzić? Elektronika nie jest moja silną stroną, a dobre chęci są, ale to za mało.
  • Poziom 33  
    qwazarpl napisał:
    Jak mogę je sprawdzić?

Teraz to już niestety za późno, ale dla porządku sprawdź omomierzem czy nie są zwarte. Niestety układ inwertera do sterowania silnikiem padł.
    Jeśli dobrze widzę to jest to STGIPN3H60AT, do dostania tu:
    Link
    Musiałbyś jeszcze poszukać tych spalonych rezystorów 1Ω no i kogoś kto sprawdzi moduł czy nie ma innych uszkodzonych elementów.
    Może sprawdź na forum, zdaje mi się że jeden z kolegów zajmuje się naprawą uszkodzonych modułów.
  • Poziom 19  
    To już ponad moją wiedzę więc raczej nic tu wiele nie zadziałam. Zastanawia mnie czy jak kupię nowy moduł, czy też nie poleci w kosmos, a tani nie jest. No cóż, tym razem chęci poległy z braku wiedzy.
  • Poziom 33  
    Nie możesz jej podłączać do zmywarki bo masz na tej płycie uszkodzone elementy. Spalone są trzy rezystory zaznaczone na zdjęciu i układ scalony obok nich, to że zmyłeś z płyty ślady okopcenia nie naprawiło tych elementów.

• Poziom 19  
    Jesteś pewny że są spalone?
    Po czym to poznać?
  • Poziom 35  
    Są spalone co widać po ich wyglądzie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia układu scalonego przy takich uszkodzieniach graniczy wręcz z pewnością.
  • Poziom 33  
    qwazarpl napisał:
    Jesteś pewny że są spalone?

Te ciemne plamki na powierzchni rezystorów to dziury wypalone w warstwie oporowej.
    Popatrz też na zdjęcie w poscie #8, ten ciemny osad na płytce miedzy nogami układu scalonego to sadza która wyleciała przez szczeliny w tym pękniętym układzie.
  • Poziom 19  
    Udało mi się zdobyć, sprawny moduł, ale z innej zmywarki a konkretnie z modelu WEIC 3C26F.

Moduły są identyczne, stosowane w obu modelach, ale czy identyczne będzie oprogramowanie?
    Czy mogę moduł podłączyć do tej zmywarki, czy koniecznie będzie jego ponowne programowanie pod mój model?
  • Poziom 19  
    Zakupiłem nowy moduł.