Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kamera VHS Panasonic M25 - Wymiana głowicy

10 Lis 2018 21:15 528 4
  • Poziom 12  
    Witam.

Postanowiłem przywrócić do życia ową kamerę (sentyment). Usterkami były: niedziałający wizjer i czasami brak koloru w nagraniu.
    Z tego co wykryłem to padł trafopowielacz - nie do dostania. Postanowiłem więc kupić drugą kamerę na części, ale ze względu na horrendalne ceny owej kamery, kupiłem za grosze uszkodzony niższy model Panasonic M7. Plan się powiódł, bo wizjer działał (wystarczyło przełożyć płytkę i poprowadzić wewnątrz jeden przewód, którego M7 nie miała).

Natomiast co do braku koloru w nagraniu - nie umiem sobie z tym poradzić. Czyszczenie głowicy nic nie dało. Kamera nagrywa w czerni i bieli (jakość obrazu bez zarzutu). Odtwarzanie kaset nagranych na innym sprzęcie wykazuje straszliwie wyblakłe kolory i lekkie kolorowe poziome paski. Czasami na ułamek sekundy kolory wracają, a czasami przez parę sekund kolor całkiem znika.
    Jak się okazało, model M7 posiada taką samą głowicę VEH-0366. Myślałem, żeby ją przełożyć i sprawdzić efekt.

Inną podejrzaną rzeczą jest tracking (śledzenie ścieżek), w magnetowidzie regulacja działa w widoczny sposób, natomiast w owej kamerze przyciski regulacji trackingu nie zmieniają zupełnie nic.

Stąd moje pytanie - jak zdemontować głowicę w takiej kamerze? Zależy mi na niej, więc nie chciałbym jej uszkodzić.

Pozdrawiam.

Aktualizacja [12 XI 2018]:
    Wymieniłem głowicę - a dokładniej to cały bęben wizyjny. Nie zmieniło to zupełnie nic. Czyli to jednak może być tracking? Czy któryś z szanownych kolegów wiedziałby, co zrobić dalej z tym fantem?
  • RenexRenex
  • Serwisant
    Witam

Ile kamera ma lat, może jest to kwestia kondensatorów elektrolitycznych, czy leżała dłuższy czas nieużywana???
  • RenexRenex
  • Poziom 12  
    Kamera ma ok. 30 lat... jeśli to elektrolity to oddam ją do serwisu. Tam jest bardzo drobna elektronika (smd, płytki dwustronne albo i wielowarstwowe) i swoją lutownicą grzałkową za 40 zł nie podejmę się wymiany elektrolitów (za duże ryzyko uszkodzenia czegoś obok). O ile jakiś serwis ją przyjmie...
  • Poziom 23  
    Wątpię aby serwis podjął się naprawy kamery a szczególnie wymiany elektrolitów. Wiem z mojego doświadczenia bo nikt wokół mojego zakładu nie chciał bawić się w te naprawy. Trochę to skomplikowane, nie powiem, że żmudne. Ale przy odpowiednim podejściu, cierpliwości jak i wprawnej ręki, można to zrobić.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Kamera została naprawiona. Znalazłem serwis, który podjął się naprawy- wymiana kondensatorów. Trochę mnie to kosztowało, ale kamera jest pamiątką rodzinną, więc koszty schodzą na drugi plan.
    Pozdrawiam i temat zamykam.