Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór serwera pod WF-MAG DOS - wolne działanie sieci wf-mag dos

10 Lis 2018 22:16 294 5
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich, jestem tu nowy.

  Pracuje w firmie na programie WF-MAG dla DOS, wersja najnowsza dla dosowej wersji programu. Program korzysta z baz danych opartych na dbase.

  Posiadam jeden serwer plików NAS na którym jest umieszczony i aktywowany w.w program oraz posiadam 6 stacji roboczych z zainstalowanym windowsem XP. Wszsytko podłączone pod osobny switch 1Gb jakiejś lepszej jakości. W każdej stacji jest karta 1Gb. Wszędzie są wyłączone skanery antywirusowe, a i dla tego obszaru jest stworzona osobna podsiec.

  W programie pracujemy głównie na zamówieniach. Problem pojawia się zawsze wraz z rozrostem bazy danych zamówień w tym momencie sięga ona ok. 900mb. Nie wchodzi w grę czyszczenie skasowanych rekordów, skasowane zostają w bazie jako nie widoczne i tutaj musi tak zostac. Na koniec roku tworze kopię a ta bazę "ZAPuje'
  No i na początku jest znośnie ale potem pojawiają się problemy w szybkości pracy na programie.

  No i do sedna :)

  Moje pytanie brzmi, czy zamienić NASa na Serwer stacjonarny lub jakiś dedykowany jak tak to jaki i z jakim oprogramowaniem?
  Czy jest sens dokładać do serwera, który pewnie będę musiał kupić, dodatkowe karty sieciowe?
  Czy zmienić dodatkowo coś w konstrukcji sieci? Kabel powinien wystarczac, ale może jednak światłowód dla tej podsieci.
  Generalnie chodzi o to aby po rozroście bazy danych dało się na niej "normalnie" pracować na tych stacjach roboczych jednoczenie.

  Przepraszam za ilość informacji i pytań, ale liczę na waszą pomoc.

  Krzysiek.
 • Poziom 17  
  Generalnie to pod bazę danych powinieneś mieć stacjonarny serwer. W tedy nie powinno być problemów nawet z dużo większą bazą.
  Dyski SAS i z 8 GB ramu powinno starczyć.
 • Specjalista Sieci, Internet
  6 stacji i baza 900MB to nie jest jakoś dużo, żeby powodować takie problemy przy gigabitowej sieci. Światłowód nic tu nie pomoże. Dla zasady sprawdź przepustowość sieci jakimś narzędziem. Możesz też wynająć miernik do certyfikacji i sprawdzić obecne oprzewodowanie.
  Jednak problem raczej leży w wydajności NASa i dysków. Zainwestuj w serwer z kontrolerem z BBU i obsługą dysków SSD. Do tego dwa dyski SSD 250GB w RAID1 pod bazę danych. System na osobnym dysku. Zobaczysz jaka będzie zmiana jakościowa.
  Zapytaj też producenta oprogramowania o możliwość migracji bazy do SQL. Przy takich rozmiarach bazy jest zauważalna różnica w stabilności.

  Obecny serwer NAS możesz wykorzystać jako backup.
 • Poziom 2  
  Dziekuję za odpowiedź.

  Nas to Netgear ReadyNAS 102, powylaczane na nim są wszystkie usługi za wyjątkiem SMB. Pracuje on na 2 dyskach SSD 250GB w Raid1, na drugim dysku jest lustro folderu + pełny backup co 24 godziny w razie powielenia błędów w lustrze.

  Jeden plik programu dot. tylko bazy danych zamówień waży ok. 900MB. I często pracuje na nim właśnie ok. 4-6 osób jednocześnie.

  No i jest problem sprawdzania i naprawy baz poprzez wewnętrzny moduł, trwa to bite dwa dni, czyli włączamy i zostawiamy na weekend. Dla porównania gdy odpalam ten moduł na kopi umieszczonej lokalnie na pc, trwa to ok. 2 godzin.

  Ten serwer z obsługą BBU wygląda na ciekawe rozwiązanie, może byś mi coś polecił? Dobrze by było ogarnąć coś z OSem odrazu.
 • Poziom 17  
  Hmm to na NASie poprostu leży sobie luźny plik bazy danych i klienci sie do niego podłączają po ścieżce typu \\ip-nas\plik-bazy-danych.dat ?
  Czy tam klienci maja zmapowany folder udostepniony i sciezke maja "lokalna"?

  Mozesz sprobowac plik z baza danych umiescic na jakims komputerze PC i spróbować sie podlaczyc do niego z innego kompa (nie lokalnie w obrebie 1 maszyny)?

  Pusc na probe jakis test wydajnosci tego NASa. Na jakims kompie zmapuj udostepniony folder z NASa i sprawdz predkosci zapisu/odczytu jakims HD Tachem. Jak będziesz miał około 100 MB/s to raczej nie powinno byc problemów z wydajnością dysków. Jak będzie koło 10-20MB/s to znaczy że coś z NASem i jego wydajnościa.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Nie popatrzyłem jeszcze na jedną sprawę. Ty masz tam stacje na XP!
  Na XP nie ma obsługi SMB V2, ani tym bardziej Remote Direct Memory Access (RDMA). Bez tego nie ma mowy o wydajnej pracy na plikach 900MB. Oprócz serwera czeka Cię więc prawdopodobnie wymiana stacji na Win 7 lub Win 8.
  Najlepiej więc rozglądaj się za zestawem zgodnym z RDMA (Windows serwer 2012, Stacje Win 8, karty sieciowe).

  edit: tu jest test tego NAS. Przy małych plikach wydajność to max 20/10 MB/s
  https://www.trustedreviews.com/reviews/negear-readynas-102-performance-value-verdict-page-2
  Na innym forum ludzie piszą, że nieraz uzyskanie 3MB/s to już graniczy z cudem.