Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentne mieszkanie - projekt

mix_net 11 Nov 2018 10:28 1239 5
Optex
    mix_net
    Level 2  
    Witam.

Taki temat. Jestem przed generalnym remontem mieszkania. Zawsze chciałem stworzyć jakąś namiastkę mieszkania inteligentnego. Niestety jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o systemy, możliwości, nawet nazewnictwo. Wiem, że są różne protokoły (z-wave, zigbee) systemy bezprzewodowe i przewodowe. Jedne ze sobą "gadają" lepiej, inne gorzej.

Zastanawiałem się jakby to miało wyglądać, co mi zawsze w mieszkaniu przeszkadzało, co chciałbym usprawnić, na jakie "bajery" się zdecydować.

Pierwsza sprawa. Centralne sterowanie w domu gdzieś na ścianie. Nie wyobrażam sobie, żeby za każdym razem sięgać po telefon, odpalać aplikację żeby np. zaświecić światło, potem odpalać drugą aplikację, żeby ustawić temperaturę na kaloryferze. Znalazłem coś takiego
    co nazywa się Zipato Zipatile. Wygląda świetnie. Efekciarskie i na papierze wszystko mające. Współpracujące z różnymi systemami. Np. Philips Hue, które też bym chciał obsługiwać (Philipsa przełączniki do najładniejszych nie należą). Niestety nie znalazłem na polskich stronach praktycznie informacji o tym, a na np. Amazonie są narzekania na tą centralkę. Próbowałem znaleźć coś podobnego, ale albo nie ma, albo słabo szukałem.

Co bym chciał zrobić.

1. Centralka coś jak wyżej, która byłaby sercem całego systemu, a która nie ograniczałaby mnie zbytnio jeżeli chodzi o systemy. Do tego oczywiście sterowanie/kontrola zdalna z dowolnego miejsca na świecie.
    2. Wymyśliłem taki bajer. Mieszkam na śląsku i zawsze mieliśmy problem z kurzem. Do tego mam kota. Praktycznie mieszkanie można odkurzać dwa razy dziennie. Powietrze średnie. Chciałbym jakiś czujnik, który zbada jakość powietrza, wilgotność, zapylenie. Jak przekroczy jakieś tam normy, to automatycznie w mieszkaniu uruchamia mi się irobot, sprząta, a następnie uruchamia mi się oczyszczacz/nawilżacz/jonizator powietrza. Brzmi jak science-fiction, ale pewnie to jest bułka z masłem.
    3. Oświetlenie Hue.
    4. Czujnik zalania.
    5. Termostaty na kaloryfery.
    6. Jakiś prosty alarm + kamera. Wiem, ze tutaj jest dosyć skomplikowana sprawa. Porządne alarmy to zabezpieczenie wszystkich okien, drzwi, raczej system przewodowy. Mi bardziej chodzi o coś dużo prostszego.

To tak na początek. Ważne, żebym mógł w system ingerować na bieżąco, tak że jak za jakiś czas coś będę chciał dołożyć to nie będzie problemu. Jeżeli koszty będę duże, to mógłbym to wtedy robić etapami.

Na początku. Punkt 1 bym chciał zrealizować, punt 2 znacznie poprawiłby mi komfort życia, punkt 6 trzeba byłoby mocno przemyśleć, bo ryć w ścianach będę tylko raz. Reszta to już chyba się odbywa bezprzewodowo (czujnik zalania, dymu, gazu, termostaty) i byłoby wdrażane w późniejszych okresach. Jestem otwarty na wszelkie sugestie. Budżetu celowo nie podaje. Chodzi na razie o same podstawy.
  • Optex
  • Optex
    mix_net
    Level 2  
    yanes wrote:
    Tu była ciekawa dyskusja na ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2050795.html

Przeczytałem całość. Temat mocno rozdmuchany.
    Zapytam inaczej.

Centralka Zipato Zipatile jako baza i spięcie w jeden system + obsługa/podgląd zdalny. Wymagania.

1. Wszystkie gniazdka w domu pod kontrolą z dowolnego miejsca na świecie.
    2. Alarm uwzględniając, że chcę zabezpieczyć jedynie drzwi wejściowe.
    3. Kamera do śledzenia kota ;)
    4. Elektrycznie sterowane okna i ew. rolety.
    5. Dodatkowo czujnik zalania, dymu, gazu, jakości powietrza.

To jeżeli chodzi o automatykę.

Jeżeli chodzi natomiast o sceny to na początek.

1. Czujnik powietrza bada mi jakość powietrza. Jeżeli wykracza on poza wartości zadane, włącza się oczyszczacz powietrza, a następnie uruchamia się robot sprzątający (albo odwrotnie, albo wszystko na raz :))
    2. Czujnik temperatury w pomieszczeniu bada aktualną temperaturę. Jeżeli wykracza poza wartości dodane, podkręca/skręca temperaturę na kaloryferach i otwiera/zamyka okna.

Myślę, że w dalszej fazie mając już tak ułożoną instalację takie pierdoły jak np. włączenie ekspresu do kawy na równi z czasem budzika, czy też włącznie piekarnika zdalnie na zadaną godzinę to będzie już pryszcz.
    omnixcrs
    Level 11  
    Własnie zakończyłem budowę swojego systemu IoT w moim mieszkaniu w bloku..... i powiem Ci tylko tak: biorąc pod uwagę twoje wymagania i sceny to wierz mi to tylko tak prosto brzmi. Realizacja tego co napisałeś to kilometry kabli sprzętu i oprogramowania.
    CYRUS2
    Level 43  
    Są jeszcze inne banalne pytania.
    1. Kto to będzie serwisował ?
    2. Co będzie jak element się uszkodzi a producent już takiego nie produkuje ?
    Po 10-15 latach eksploatacji.
    renesans
    Level 2  
    @mix_net nie wiem czy to wszystko co napisałeś w wymaganiach da się zrealizować ( wszystko się da tylko trzeba pamiętać o kosztach ) . Jeżeli chodzi o centralne sterowanie takim inteligentnym mieszkaniem to powinieneś zainwestować w iPada ( montowany w ramce wbudowanej w ścianę lub na wierzchu ) - to by było Twoje okno do działania z systemem mieszkania ( oczywiście dedykowana aplikacja na telefon jest jak najbardziej dostępna -- Android , iOS -- możesz nadzorować mieszkanie z dowolnego miejsc na świecie pod warunkiem że masz odpowiednią opcję wykupioną u dostawcy internetu.
    Cała instalacja jest "kablowa" .
    Powiedzmy że do gniazd masz doprowadzoną instalację 4 przewodową (gniazda sterowalne , niesterowalne -- co i jak należy się zastanowić na etapie projektowania gdyż rzutuje to na to co będzie włożone do "szafy".
    Oświetlenie? Klasyczne żyrandole? Paski LEDowe? Jednokolorowe ? RGB+W ? Ściemniane? Od tego zależy liczba żył i dobór zasilania 230V, 24V.
    Do wyłączników magistrala sterująca.
    Dodatki / Automatyka: sterowanie roletami, sterowanie zaworami na grzejnikach, sterowanie wentylatorami wyciągowymi , czujniki temperatury, podgrzewanie luster w łazienkach ....
    Instalacja alarmowa / Automatyka -- czujki ruchu, kontraktrony, czujki zalania , czujki czadu, czujki gazu usypiającego ....

Co z czym ? Takie przykładowe gdybanie. Powiedzmy że w łazience jest czujka ruchu od alarmu. Podczas gdy alarm jest nieaktywny po wejściu do rzeczonej łazienki zapali nam się górne światło ( np. w godzinach 6-23 pełną mocą , a w godzinach 23-6 "odpalą" się paski LED na 10 % mocy zamiast lampy sufitowej ) , przy drzwiach wejściowych jak i w środku przy lustrze mamy "przycisk" którym możemy wymusić odpalenie dowolnego źródła oświetlenia z możliwością regulacji poziomu LEDów.

W puszkach z przyciskami są zamontowane czujniki temperatury, które informują system że ma otworzyć czy też zamknąć elektrozawory na grzejnikach, okna mogą też być sterowane aczkolwiek miałem styczność tylko z oknami sterowanymi zamontowanymi w dachu.
    Sterowanie rolet może być manualne z przycisku przy oknie jaki i sprzęgnięte z alarmem czy też z jakąś "sceną" , która wymaga aby rolety się zamknęły czy też otworzyły.

Z tyk kotem to może być problem.
    Instalacja IT? Instalacja TV ? Jakiś serwer muzyczny?
    Czujnik jakości powietrza? Miałem styczność z "stacją pogodową" -- sucho / mokro; ciemno / widno.

I tutaj pojawia się potrzeba wygospodarowania miejsca gdzie będzie można zamontować szafy z tą "inteligencją".