Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód ze switcha światłowodu do routera 10-15m

11 Lis 2018 11:02 516 8
  • Poziom 7  
    Witam,
    Szukam rozwiązania na temat światłowodu w domu jednorodzinnym, który będę zamawiał w następnym tygodniu.

Obecnie mam poprowadzony kabel 2 żyłowy do piwnicy od dostawcy. A z piwnicy mam poprowadzoną skrętkę 10-15m do Routera TP-Link TD-W8970, który jest w pokoju. A z routera 1m przewodu ETHERNET RJ45 CAT5E.

Moje pytanie jest takie, czy jeżeli kupię przewód ETHERNET RJ45 CAT5E 10-15m z piwnicy do routera (jeżeli doprowadzą światłowód do piwnicy). To czy wyciągnę z niego 100Mb/s?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Kategoria 5e daje maksymalnie 1Gbps więc na spokojnie będzie to 100 Mbps.
    Światłowodu nie wprowadzą ci raczej do piwnicy chyba że się jakoś dogadasz z monterami.
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rezzien napisał:

Moje pytanie jest takie, czy jeżeli kupię przewód ETHERNET RJ45 CAT5E 10-15m z piwnicy do routera (jeżeli doprowadzą światłowód do piwnicy). To czy wyciągnę z niego 100Mb/s?

Wyciągniesz. z tym że nie wiem po co kupować skoro przewód już masz (chyba ze zmieniasz lokalizację routera).
  • Poziom 7  
    Av3s0m3 napisał:
    Światłowodu nie wprowadzą ci raczej do piwnicy chyba że się jakoś dogadasz z monterami.

Czyli oni mają tylko obowiązek do płotu doprowadzić? Mam kabel poprowadzony napowietrznie do słupa obok furtki. Zrobić to sam bym zrobił, tylko musiałbym narzędzia i materiały organizować.

jdubowski napisał:
    Wyciągniesz. z tym że nie wiem po co kupować skoro przewód już masz (chyba ze zmieniasz lokalizację routera).

Zwykły przewód 4 żyłowy mam do routera z piwnicy do tego przerwany. A CAT5e mam tylko 1metr, a potrzeba coś między 10 a 15 metrów.

A jakiś konwektor światłowodowy oni dają do docelowego miejsca w mieszkaniu? I spawanie końcówki kabla w mieszkaniu? Jak to może wyglądać? Mam ich wypytać wszystko jak to będzie wyglądać?
  • Poziom 17  
    Mają obowiązek doprowadzić do wnętrza budynku. Możesz po prostu zapytać gdzie mają zamiar wprowadzić światłowód.
    W mieszkaniu masz zainstalowane gniazdko do którego światłowodem podłączony jest modem, od którego masz wyprowadzoną skrętkę.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rezzien napisał:
    Czyli oni mają tylko obowiązek do płotu doprowadzić?

A skąd nam wiedzieć? Brak informacji o tym jaki provider itp. itd. ale zwykle doprowadzenie do budynku, prywatni providerzy mają zazwyczaj sieci napowietrzne, Orange pod ziemią ale z nimi nic nie ugadasz jeśli dotąd przyłącza nie masz (podpisze umowę która nie zostanie z realizowana, a ty się napalisz jak szczerbaty na suchary...).

rezzien napisał:
    jakiś konwektor światłowodowy

Konwerter albo router z portem światłowodowym.
  • Poziom 28  
    Pamiętaj o tym że operator nie będzie Ci robił remontów czy całej instalacji, jeżeli idą powietrzem zapytają się gdzie mogą przewiercić i zainstalować gniazdko światłowodowe które później patchcordem zazwyczaj o długości 1m zostanie podłączone ONT w bardziej bądź mniej rozbudowanej formie. Zabawy w media konwertery już dzisiaj raczej nie są stosowane.

Co do doprowadzenia światłowodu do piwnicy - nie ma w tym żadnego problemu tylko przygotuj im trasę aby poszło to w miarę sprawnie - sam to przerabiałem. Dostawca prowadzi światłowód napowietrznie, od słupa światłowód dochodzi do elewacji budynku po czym wlatuje w peszel który drugi koniec ma właśnie w piwnicy gdzie jest reszta sprzętu sieciowego z którego korzystam w domu. Oczywiście peszel z przeciągniętym kablem który miał ułatwić przeciągnięcie finalnego światłowodu był przygotowany sporo wcześniej, sam dzień instalacji był w zasadzie formalnością. W zasadzie proces kończy się na jednym spawie od strony splitera optycznego np na słupie i jeden po stronie klienta w celu zainstalowania gniazda optycznego.

Co do reszty pytań kabel ethernet o długości 10m nie jest żadnym problemem, standard ethernet przewiduje maksymalnie 100m kabla.

Polecam podejść do biura i zwyczajnie się wszystkiego dowiedzieć, prawdopodobnie odwiedzi Cię też technik aby ocenić możliwości podłączenia bądź też nie światłowodu. Jednakże zanim to zrobisz polecam dowiedzieć się wśród znajomych czy sąsiadów jak działa usługa aby nie było później rozczarowania. Co do pakietu 100Mb/s polecam dowiedzieć się jakich zmian możesz dokonać na koncie trakcie umowy terminowej - prawdopodobnie zwiększyć przepływność będzie można ale zmniejszyć już nie. Jeżeli tak jest polecam podpisać umowę na najniższą możliwą przepływność i jeżeli wszystko będzie oki zwiększyć sobie po miesiącu czy też dwóch, rozwiązanie takie jest o tyle bezpieczne gdyż jak operator się nie sprawdzi nie zostaniesz z wysokim rachunkiem.
  • Poziom 34  
    rezzien napisał:
    A jakiś konwektor światłowodowy oni dają do docelowego miejsca w mieszkaniu?
    to zależy od operatora.
    rezzien napisał:
    I spawanie końcówki kabla w mieszkaniu? Jak to może wyglądać? Mam ich wypytać wszystko jak to będzie wyglądać?
    TAK, światłowód spawa się w mieszkaniu, ale nie jest to typowe spawanie elektrodą metalu. W realu wygląda to bardziej na zgrzewanie jak spawania i jest nieinwazyjne. Żadnych oparów i tym podobne.
    A wracając do lokalizacji gniazda światłowodu, to operator ma obowiązek doprowadzić i zakończyć światłowód tam gdzie to sobie życzy użytkownik. Pamiętać trzeba tylko o tym, aby w pobliżu było gniazdo elektryczne. Modem światłowodowy w brew pozorom musi być zasilany z sieci.
  • Poziom 28  
    Zutket napisał:
    operator ma obowiązek doprowadzić i zakończyć światłowód tam gdzie to sobie życzy użytkownik.

Oczywiście zrobi 2 może trzy przewierty przez ścianę na końcu zamontuje gniazdko i żyjesz później z kablem lecącym przez połowę mieszkania. U mnie raz fachowcy na środku pokoju parkiet przewiercili do piwnicy bo przecież zakryjesz Pan dywanem i kabla nie będzie widać - ale wtedy jeszcze o internecie nikt nie myślał tylko chodziło o telefon stacjonarny. Poza tym należy pamiętać że tego kabla już sobie użytkownik nie wycofa i nie zmieni mu trasy z czym nie ma problemu przy sieciach innego typu.