Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie zestawy j-244 (mikrofon bezprzewodowy)

mrKrecik 31 Aug 2005 16:40 1268 4
    mrKrecik
    Level 10  
    Witam!
    Złożyłem sobie ten zestaw, ale działa on conajmniej dziwnie. :)
    Otóż ustawiam - działa, przesuwam płytke o dosłownie 1 cm i już nie działa. Dotknę płytkę i znowu działa itd. :)

Co jest nie tak?

pozdrawiam
    mrKrecik
    mkubol
    Level 24  
    wszystko jest w pożądku to jest właśnie "zaleta Wcz"
    postaraj się dobże zaekranować generator wcz. nie wiem jaki dokładnie jest to schemat ale jeżeli ten układzik nie posiada separatora to wystarczy że kabel od zasilania, anteny przesuniesz o pół centymetra będzie układ szalał. Pozdrawiam
    mkubol
    Level 24  
    Troszke jaśniej to raczej się nie da, proponuje ci na początek poczytać coś o falach elektromagnetycznych o częstotliwościah radiowych. W tym układzie jako generator zastosowano układ RLC. Trochę Ci to przybliże:
    Ta cewka i kondensator nastawczy służą do ustawienia częstotliwości i teraz ustawiasz ałyszysz w odbiorniku że działa odsówasz śrubokręt od trymerka (kond. nastawczy) i znów nic nie słychać, a wszystko dlatego że trymerek ze śrubokrętem ma inną pojemność niż bez. Wystarczy że zbliżysz palec do tego trymerka i będzie podobnie zmienia się jego pojemność a co za tym idzie częstotliwoś generowana przez układ i z tąd masz zanik w odbiorniku. Z mojego doświatczenia z takimi zabawkami proponuje Ci takie uleprzenia na antene daj kabelek miedziany nie za gruby około 20 cm długi zasilanie możesz podłączyć ekranowanym przewodem (ekran - ) no i całość oprucz anteny oczywiście w metalową puszke podłączoną do masy układu. Oczywiście to i tak nie będzie 100%
    że układzik się nie przestroi.
    mrKrecik
    Level 10  
    A jednak zrozumiałem. :D
    Dzieki za wytłumaczenie - później się tym pobawię bo teraz niestety nie mam czasu. :(

pozdrawiam
    mrKrecik