Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Corsa B 1.0 12v - Migający TID

DD81 11 Nov 2018 13:19 696 10
    DD81
    Level 11  
    Witam w ten wyjątkowy dzień!
    Niestety muszę rozwiązać ten problem bo migający wyświetlacz TID przeszkadza w jeździe, zwłaszcza nocą.
    Usterka zaczęła się od wymiany nie świecącej(!) białej diody LED. Zastąpiłem je żarówkami 2Wat.
    Przy okazji wymieniłem folię ochronną na wyświetlaczu ponieważ była zmatowiona przez kosmetyk do tapicerki. Żeby to zrobić musiałem wyjąć wyświetlacz z auta.
    Po zamontowaniu, odpaleniu auta i włączeniu świateł jak jadę po drodze to wyświetlacz miga. Również na postoju ,wystarczy jak włączę światła postojowe i stukam w TID.
    Co dziwne jak włączę tylko zapłon to świeci jasno i normalnie.
    Proszę o pomoc.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
    DD81
    Level 11  
    bubu1769 wrote:
    A sprawdzałeś luty w złączu, w corsie dość często padały.

Sprawdziłem w wyświetlaczu jedynie wzrokowo i wyglądają ok. Nic nie odpadło i się nie rusza. W gnieździe też sprawdzałem przy pomocy probówki i szpilki - jest stałe zasilanie i po włączeniu świateł też się pojawia i nie miga.
  • Helpful post
    bubu1769
    Level 41  
    "Przelutuj" (autokorekta znowu mnie przechytrzyła), popraw istniejące punkty lutownicze podgrzewając je lutownicą i dając odrobinę świeżej cyny, w szczególności gniazdo gdzie jest wpinana wtyczka od instalacji samochodowej.
    DD81
    Level 11  
    Spróbuje przelutować. A czy ślad na tyle płytki może mieć coś wspólnego z tym miganiem?
    Jeszcze podczas wyjmowania płytki "odkleiła" się taśma od wyświetlacza. Czy przeczyścić styki i bez niczego złożyć?Opel Corsa B 1.0 12v - Migający TID Opel Corsa B 1.0 12v - Migający TID Opel Corsa B 1.0 12v - Migający TID Opel Corsa B 1.0 12v - Migający TID Opel Corsa B 1.0 12v - Migający TID
    MUSZKA-ALA
    Level 13  
    Witam, do przyklejenia tej taśmy flex od wyświetlacza, potrzebna jest taśma ANIZOTROPOWA, i trochę dokładności z lutownicą transformatorową. Ewentualnie HOT-AIR 130°C i miedziany 5cm profil do przyciśnięcia, i szybkiego odprowadzenia ciepła przy klejeniu. Najszybciej to jedź na szrot i wyjmij z innego opla może być z astry, koszt ze 20zł.
    DD81
    Level 11  
    Dla potomnych Miganiu wyświetlacza były winne "zimne luty" przy gnieździe TIDa tak jak sugerował kolega "bubu1769" Po przelutowaniu ich usterka znikła.
    Niestety oderwałem płytkę wyświetlacza od taśmy i przestał wyświetlać napisy. W warunkach domowych nie jestem w stanie tych styków połączyć więc udałem się na szrot jak powiedział "MUSZKA-ALA"
    Dziękuję

Dodano po 9 [godziny] 32 [minuty]:

Jeszcze raz proszę o pomoc. Jak już wiecie w swoim oplu wymieniłem TID.
    Nie wiem czy ma to związek ale chyba zepsuł się radiomagnetofon: Philips DC 347. Włancza się i gra ale tylko jedna stacja radiowa. Nie działają żadne guziki tylko te mechaniczne w magnetofonie i włączania. Magnetofon działa normalnie i wyświetla też ok. Nie wiem czy wcześniej RDS wyświetlał napisy na TID tak jakby z opóźnieniem, najpierw pół, później resztę.
    Co to może być?
    SlaweK
    Level 43  
    Obawiam się że znów będziesz musiał udać się na jakiś szrot lub aleszrot bo to radio jest dość trudne w naprawach. To stary Philips w którym zakorkowano wyświetlacz i dostosowano go do Opla, w sumie mało popularny. Z czasem elementy elektroniczne starzeją się, kondensatory tracą pojemność, przestają łączyć przelotki na płytce radia, zimne luty jak to w starych Philipsach. Może znajdziesz jakiegoś raczej starszej daty elektronika który ma taki wyświetlacz z okablowaniem i będzie w stanie uruchomić to radio na stole. Ale chyba taniej i szybciej będzie poszukać jakiegoś CAR300, CAR400, CDR500 które będzie pasowało pod do tego autka bez przeróbek. Philips DC347 raczej nie miał takich opcji jak sterowanie w kierownicy czy obsługa zmieniarki więc nic nie stracisz. A te radia straciły już na wartość bo nie maja MP3 itp więc szrotohandlarze oddadzą je za cenę flaszki może nawet piwa. Ale będziesz musiał pewnie oddać to komuś do rozkodowania.

A co do wyświetlacza o którym pisałeś to podświetlanie go diodami LED to niezły pomysł ale bardzo trudno dobrać diody żeby to wyglądało i raczej zostałbym przy żarówkach. Popularne w handlu są 1,2W i świecą choć fabrycznie były raczej trochę słabsze które ja pozyskiwałem swojego czasu ze starych liczników i te nie wypalały płytki.
    Do naprawy odklejonej taśmy trzeba opracować sobie technologię i precyzję, mnie to trochę słabo wychodziło mimo wielu prób na różne sposoby.

SławeK
    DD81
    Level 11  
    Na wstępie dzięki Sławku za odpowiedź. Raczej na szrot nie pojadę bo znowu coś się zepsuje :) Szkoda mi tego radia bo ma proste ustawienia dzwięku i jest "mało popularne" Wyjmę, rozbiorę, zobaczę nie naprawię to może jakiś transmiter podłączyć? Co myślicie o "kasecie" z FM może być problem bo jak pisałem odbiera tylko jedną stację??

Miałem białe diody i białą lampkę sufitową, bardzo ładnie to wyglądało ale dioda się spaliła i zamieniłem na żaróweczki 2Wat. Nie wiem czy nie za mocne bo się wyświetlacz grzeje ale można je ściemnić a ledy już mniej.