Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena samochodowa

mario 01 Apr 2003 08:50 14757 11
    mario
    Level 15  
    Czy ktoś coś wie na temat anten radiowych albo telefonicznych montowanych w zderzakach ?
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Montaż jakiejkolwiek anteny na zderzaku to najgorsze z możliwych rozwiązań.
    Pręt anteny jest wtedy zbyt blisko blach nadwozia - tworzy się duża pojemność do masy - następstwem tego jest rozstrojenie anteny i pochłanianie energii w.cz. przez nadwozie pojazdu.
    mario
    Level 15  
    Zgadza się, Ale, o ile się nie mylę w którymś z Mercedesów i chyba w Xarze Picasso, jest i działa. Wszystko zależy od gęstości sieci nadajników. Mam po prostu klienta, który się uparł. Chyba go ludzie nie lubią, bo zakładam mu już piątą antenę w ciągu roku. Gdzieś widziałem dystrybutora anten Hirshmanna który miał coś takiego w ofercie. Firma dobra to powinno działać.
    jozefg
    Załóż mu antenę na szybę klejoną od wewnątrz - to mu nie oberwą
    jozefg
    Miałem reklamówkę na temat takich anten ale dawno poszła do kosza.
    Spróbuj na tylnej szybie u góry przykleić taśmą cieniutki drucik np 0,1mm i podłącz do kabla antenowego.
    Byle to było estetyczne bo się klient zbuntuje.
    mario
    Level 15  
    To wszystko prowizorki. Szukam wiedzy na temat profesjonalnego rozwiązania. To coś ma po prostu działać zawsze i wszędzie. Tu nie chodzi o to "żeby było" i żeby pozbyć się klienta. Są tacy którzy płacą i wymagają.
    BadDog
    Level 15  
    mario wrote:
    To wszystko prowizorki. Szukam wiedzy na temat profesjonalnego rozwiązania. To coś ma po prostu działać zawsze i wszędzie. Tu nie chodzi o to "żeby było" i żeby pozbyć się klienta. Są tacy którzy płacą i wymagają.

Widziałem w Fordzie ogrzewanie tylnej szyby wykorzystane jako antena
    I odziwo nic nie przeszkadzało mu załączenie zasilania szybki
    można poszukać filtra albo zrobić takowy ( tam było to rozwiązanie prof )
    embros
    Level 24  
    Fakt, Ford montuje w ogrzewaniu szyby, gra bez zarzutu. Wiem, bo mam ;)

Pozdrawiam
    Jarooo!!!
    Level 17  
    Kolego Mario!!
    Lepszym rozwiazaniem od anten na zderzakach (moim zdaniem) jest zastosowanie do radioodbiornika sam. aktywnej anteny montowanej od wewnątrz na szybę (rozwiązanie estetyczne i prof.) Do komórek też są anteny klejone na szybę i to nie są prowizorki!!!!
    jozefg
    W czasie kiedy kradzieże anten były zjawiskiem nagminnym wymyślili ludzie jeszcze inny "patent" :
    odizolowywało się pokrywę bagażnika i podłączało do radia - i robiło to za antenę i to całkiem przyzwoicie!
    jam
    Level 15  
    Profesjonalne rozwiązanie, to jest umieszczenie anteny na środku dachu :o), choć ze względów estetycznych nie kazdemu to odpowiada. Nie mniej jednak z technicznego punktu widzenia taka antena najlepiej spełnia swoje funkcje.
    Anteny doklejane na szybę znajdują się w sprzedaży w kilku wersjach (ze wzmacniaczem i bez). Rozwiązanie stosunkowo proste i nie kłopotliwe, choć nie najlepsze :-)