Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drukarka 3D a tworzenie obudowy

reiko 11 Nov 2018 22:47 3123 11
Wago
    reiko
    Level 10  
    Witam!

Mam pytanie które nurtuje mnie od kilku dni - czy drukarka 3D spisałaby się do tworzenia obudowy małego urządzenia? Pytam ponieważ niedawno zrobiłem sobie w sumie moje pierwsze urządzenie jakim jest stacja pogodowa. Obudowę wykonałem z pleksi którą posklejałem klejem na gorąco. Cóż - obudowa jako tako jest ale jest przezroczysta, kiepsko się tnie, pozostają ostre i mało estetyczne krawędzie. Oczywiście zrobić coś swojego jest super sprawa tym bardziej że gdy pochwaliłem się znajomym to usłyszałem miłe komentarze i niektórzy nawet wyrazili chęć odkupienia kolejnej sztuki. A więc - czy opłaca się wykonywać obudowy na drukarce 3D? Jaki model byłby do tego celu najlepszy? Myślę że maksymalny rozmiar potencjalnej obudowy jaki kiedykolwiek chciałbym stworzyć to 300x300x300 mm.

PS. Jeśli odradzacie drukarkę 3D jako narzędzie do tworzenia obudowy to co byście polecili?

Pozdrawiam!
  • Wago
    sosarek

Level 43  
    Wszystko zależy czym tniesz, jak wygląda obróbka po cięciu (choćby szlifowanie krawędzi), czy jest cięte pod kątem, jaki klej użyty do połączeń, jakość samego materiału itd.
    Są takie drukarki - pytanie tylko, jaki budżet chcesz przeznaczyć.
  • Wago
    TvWidget
    Level 36  
    Drukowanie obudów jest bardzo czasochłonne a co za tym idzie kosztowne. Musisz mieć też wiedzę i oprogramowanie pozwalające zaprojektować obudowę Metoda druku 3D jest dobra jedynie do wykonania prototypu. Taki prototyp wykonany w drukarce za 2000zł będzie daleki od ideału. Pozwala jednak na ocenę czy zastosowane rozwiązania są prawidłowe.
    Zainteresuj się gotowymi obudowami ew. zleć wycięcie potrzebnych elementów na ploterze lub frezarce CNC. Będzie to znacznie tańsze od elementów wykonanych na drukarce 3D.
    actron
    Level 12  
    Seryjnie nie bardzo. Taka obudowa (wyświetlacz 20x4 3 przyciski....) drukuje się ok 4-5 godzin na popularnej drukarce.

Za to jest dużo sklepów gdzie kupisz gotowe obudowy, dużo ładniejsze i po kilka, kilkanaście pln.

Obudowa 3D:
    +
    indywidualnie dopasowana do projektu
    gotowa prawie natychmiast
    dużo różnych gotowych projektów np.: thinkreverse

-
    wymaga projektowania
    drukarka i akcesoria - zakup utrzymanie
    jakość czasami nie powala
    Madrik
    moderator of Robotics
    reiko wrote:
    Cóż - obudowa jako tako jest ale jest przezroczysta,

Zmień materiał. Jest bardzo dużo materiałów, z których można wykonać obudowę.
    Co prawda, można tak zaprojektować układ i urządzenie, że przeźroczysta obudowa stanie się atutem.

reiko wrote:
    kiepsko się tnie, pozostają ostre i mało estetyczne krawędzie.

To już jest wyłącznie kwestia przyłożenia się do wykończenia. Każde pudełko można wykonać byle jak, jak i zrobić z niego arcydzieło.
    Papier ścierny w rękę, dotrzeć, doszlifować, wypolerować drobną gradacją, potem pasta polerska i filc... Można posłużyć się opalarką lub palnikiem, ale to wymaga dużej wprawy, bo łatwo przedobrzyć i zniszczyć.

Pytanie jest tylko do ciebie, ile pracy chcesz włożyć w wykończenie?
    Niestety często jest tak, że wykończenie wyrobu jest czasem bardziej pracochłonne niż jego faktyczne wykonanie do punktu pełnej funkcjonalności.
    Ale to właśnie dopieszczenie daje największą frajdę z naszego dzieła.
  • Helpful post
    marianm68
    Level 17  
    reiko wrote:
    Mam pytanie które nurtuje mnie od kilku dni - czy drukarka 3D spisałaby się do tworzenia obudowy małego urządzenia?

Oczywiście!
    Niewielkie obudowy jak najbardziej.
    Możesz zaprojektować obudowę pod konkretne wymiary i kształt pcb oraz zastosowane elementy.

Potrzebowałem ładowarkę do laptopa (w ciężarówce). Złożyłem przetwornicę i wydrukowałem obudowę.
    Projekt zrobiony w darmowym programie FreeCAD Link do FreeCAD
    Wydrukowane na drukarce (kosztowała około 1100zł) wygląda tak:
    Madrik
    moderator of Robotics
    I wyszła drożej oraz nie spełnia minimalnych norm bezpieczeństwa. IP10 albo niższe.
    Ryzyko pożaru po zwarciu także potężne. Nic nie zatrzyma łuku, iskier ani promieniowania cieplnego.

Za kilka złotych mogłeś kupić po prostu obudowę uniwersalną albo ... całą ładowarkę. Zatem sensu to nie miało żadnego.

Pomijając już kompletny brak bezpieczeństwa w swoim projekcie, jak też często bywa w przypadkowych modelu z sieci, sens takiej obudowy to albo sprawdzanie wersji prototypowej, by później produkować ją kilka razy taniej metodami przemysłowymi.

Ewentualnie tworzenie unikatowej i skomplikowanej formy. Np. w formie motywu z książki, filmu czy gry. Czyli tzw. custom. Do tego jednak, dobrze jest umieć samodzielnie tworzyć modele do druku. A w tym przykładzie to niestety banalna, prosta i kiepsko przemyślana obudowa w formie zwykłego pudełka z dziurami.

Oczywiście jako ćwiczenie jest to możliwe, ale nie zastąpi metod alternatywnych. Szczególnie przy stosunkowo wysokich kosztach filamentów.
    marianm68
    Level 17  
    Wpis Kolegi "Madrik" jak mniemam dotyczy mojego postu.
    Oczywiście zgadzam się z kolegą że, mogłem kupić obudowę uniwersalną za kilka złotych. Ale musiałbym udać się w celu zakupu do jakiegoś większego ośrodka miejskiego gdzie można nabyć drogą kupna taką obudowę. Albo kupić w "internecie" i czekać kilka dni ponosząc dodatkowe koszty związane z wysyłką. Niestety nie mam takiego sklepu"tuż za rogiem".
    Zgadzam się również z tym:
    Madrik wrote:
    A w tym przykładzie to niestety banalna, prosta i kiepsko przemyślana obudowa w formie zwykłego pudełka z dziurami.
    Całkowicie się zgadzam! Na pewno można zrobić to lepiej.

Ale jakoś nie bardzo mogę zgodzić się z resztą:
    Madrik wrote:
    I wyszła drożej oraz nie spełnia minimalnych norm bezpieczeństwa. IP10 albo niższe. ...
    .... Szczególnie przy stosunkowo wysokich kosztach filamentów.

Zdjęcie pokazuje ładowarkę bez pokrywy w celu pokazania wnętrza. Z pokrywą to tak raczej IP20.

Zważyłem obudowę. Waży około 40g plus powiedzmy 10g pokrywa - daje nam wagę filamentu: 50g. Przyjmując cenę 1kg filamentu w okolicy 100zł to wartość użytego filamentu: ~5zł.

Madrik wrote:
    Ryzyko pożaru po zwarciu także potężne. Nic nie zatrzyma łuku, iskier ani promieniowania cieplnego.

No to wygłąda na to że, cudem uniknąłem spalenia żywcem. Używam tej ładowarki od kilku miesięcy. Na szczęście sporadycznie. :wink:
    Na wypadek zwarcia we wtyczce znajduje się bezpiecznik 3A. To jest ładowarka używana w ciężarówce (mam wrażenie że tego kolega w pospiechu chyba nie doczytał) napięcie wejściowe przetwornicy to 24V (max 28,8V) a wyjściowe to 19V i pobór prądu do 1,5A na wyjściu. Raczej nie spodziewałbym się ani łuku ani iskier!!!

Madrik wrote:
    Za kilka złotych mogłeś kupić po prostu obudowę uniwersalną albo ... całą ładowarkę. Zatem sensu to nie miało żadnego.

Ładowarki z 24V można kupić za 50 - 80zł i nie wydaje mi się by tanie ładowarki (ze znakiem CE co może znaczyć: China Export) były bezpieczniejsze. Koszt budowy był znacznie niższy i co najważniejsze: wiem co siedzi w tej obudowie. Dla mnie ma to sens.

Madrik wrote:
    .... sens takiej obudowy to albo sprawdzanie wersji prototypowej, by później produkować ją kilka razy taniej metodami przemysłowymi
    Albo zrobienie "od ręki" jednej sztuki na własne potrzeby!
    reiko
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi :) Kilka pytań do Pana Mariana:
    1. Jak długo drukował Pan tą obudowę?
    2. Jak długo zajęło Panu opanowanie wykonywania projektów dla drukarki 3D? Pytam ponieważ nigdy tego nie robiłem i nie zajmowałem się programami typu CAD
    3. Może Pan podać model drukarki 3D?
    4. Widziałem temat który Pan promuje odnośnie tworzenia płytek PCB metodą termotransferu - czy do tworzenia płytki używa Pan programu Eagle czy innego? A jeśli tak to jakiego?

Pozdrawiam!
    marianm68
    Level 17  
    Odpowiadam:
    1. Nie pamiętam dokładnie 1-2 godziny. Czas zależy od jakości wydruku jaką chcemy uzyskać a ta zależy od możliwości drukarki i ustawień slicer-a (to dość obszerny temat).
    2. Opanowanie podstaw FreeCAD-a: kilka-kilkanaście godzin. Ja uczyłem się (ciągle się uczę!) korzystając z podręcznika programu oraz tutoriali na Youtube (wystarczy wpisać "freecad tutorial").
    3. Jest to klon drukarki Prusa I3. Wybrałem drukarkę z aluminiową ramą. Taką:
    Drukarka 3D a tworzenie obudowy .
    4. Zaczynałem od Eagl-a ale szybko "przesiadłem się" na KiCad-a Link. W odróżnieniu od Eagla program całkowicie darmowy i bez ograniczeń.

Pozdrawiam.