Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Beko DIN5834 - Spalony triak TR6 - nie działa grzałka przepływowa

amagama1 11 Lis 2018 22:52 588 14
  • #1 11 Lis 2018 22:52
    amagama1
    Poziom 9  

Cześć. Zauważyłem że w mojej 7 letniej zmywarce Beko DIN5834 przestała działać grzałka przepływowa. Wszystko poza tym działa prawidłowo. Po sprawdzeniu miernikiem okazała się być sprawna. Rozmontowałem moduł sterujący i okazało się że jest wypalony triak TR6, oznaczenia 24w Z0103M. Inne elementy płytki po przeglądnięciu i sprawdzeniu wydają się być ok. Jaki mógł być powód spalenia elementu? Co jeszcze sprawdzić? Czy wystarczy taki triak wymienić? Gdzie taki element kupić, w sieci nie znalazłem z takimi oznaczeniami.

Zmywarka Beko DIN5834 - Spalony triak TR6 - nie działa grzałka przepływowa Zmywarka Beko DIN5834 - Spalony triak TR6 - nie działa grzałka przepływowa Zmywarka Beko DIN5834 - Spalony triak TR6 - nie działa grzałka przepływowa

0 14
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2018 23:00
    zhudomel
    Specjalista AGD

amagama1 napisał:
    Co jeszcze sprawdzić?
    Co ten triak załącza?
    amagama1 napisał:
    nie znalazłem
    Szukaj Z3M.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Lis 2018 11:01
    alekt77
    Poziom 30  

Triak kupisz np. tu: Link
    Grzałkę załącza przekaźnik.

0
  • #4 12 Lis 2018 14:15
    amagama1
    Poziom 9  

Jutro podejdę do elektronicznego po triak z takimi parametrami. Teraz jeszcze sprawdzę czy nie ma gdzieś jeszcze jakiegoś przebicia czy innej ewentualnej usterki i zamontuję grzałkę. Na razie dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że będzie śmigać na gorąco :)

0
  • #5 12 Lis 2018 15:44
    alekt77
    Poziom 30  

Wylutuj uszkodzony triak TR6. Sprawdź rezystor R12 - 300Ω i ewentualnie rezystancje między zaznaczonym czerwonym punktem wyprowadzeniem R12, a zaznaczonymi tak samo wyprowadzeniami układu 79M05.
    Zmywarka Beko DIN5834 - Spalony triak TR6 - nie działa grzałka przepływowa

1
  • #6 13 Lis 2018 12:35
    amagama1
    Poziom 9  

Nie wylutowałem jeszcze uszkodzonego triaka. Ale dodam tak sobie przypomniałem,że zmywarka pokazywała błędy er5 i er6. Czy ten triak nie steruje jakimś elektrozaworem (czójnikiem) od grzałki, który zrobił zwarcie i padł jako pierwszy? Jak posprawdzam do napiszę co mi wyszło.

0
  • #7 18 Lis 2018 01:05
    amagama1
    Poziom 9  

Triak i rezystor wymienione. Płytka teraz raczej ok. Złożyłem i po wejściu w tryb serwisu pokazały się błędy er6 i er9. Przeszedłem cykl s trybie serwisu i na końcu został błąd er6. Potem włączyłem zmywarkę na 4 program bez naczyń . |Jakoś szybko przeszedł cykl, miałem wrażenie że jakoś nietypowo bez dźwięku końca programu. Po otwarciu nie było czuć ciepła-pary, grzałka nie grzała. Doradźcie coś proszę. Może czujnik brudnej wody , albo temperatury, jak to sprawdzić?

0
  • Pomocny post
    #8 18 Lis 2018 09:56
    alekt77
    Poziom 30  

amagama1 napisał:
    Czy ten triak nie steruje jakimś elektrozaworem (czójnikiem) od grzałki, który zrobił zwarcie i padł jako pierwszy?

Sprawdziłeś to?
    alekt77 napisał:
    Sprawdź rezystor R12 - 300Ω i ewentualnie rezystancje między zaznaczonym czerwonym punktem wyprowadzeniem R12 a zaznaczonymi tak samo wyprowadzeniami układu 79M05.

Sprawdziłeś te rezystancje do wyprowadzeń 79M05?

0
  • #9 18 Lis 2018 15:39
    amagama1
    Poziom 9  

alekt77 przewód od triaka idzie do zaworu trójdrożnego, rozkręciłem go i sprawdziłem. Było trochę brudu - wyczyściłem ale zawór sprawny, podaje wodę raz na górę a raz na dół. Rezystancja między kostką a rezystorem sprawdziłem : 1.3K Ω i 8K Ω

0
  • Pomocny post
    #10 18 Lis 2018 16:40
    alekt77
    Poziom 30  

amagama1 napisał:
    zawór sprawny, podaje wodę raz na górę a raz na dół

Sprawdziłeś cewkę zaworu? Sprawdzałeś pracę zaworu podając napięcie na jego cewkę?
    Najprawdopodobniej wystąpiło zwarcie na cewce zaworu lub na przewodach do zaworu i spowodowało uszkodzenie triaka. Te triaki raczej same z siebie nie padają.
    Zobacz też:Link

1
  • #11 25 Lis 2018 16:46
    amagama1
    Poziom 9  

alekt77 napisał:

Sprawdziłeś cewkę zaworu? Sprawdzałeś pracę zaworu podając napięcie na jego cewkę?
    Najprawdopodobniej wystąpiło zwarcie na cewce zaworu lub na przewodach do zaworu i spowodowało uszkodzenie triaka.
    Zobacz też:Link

Po tygodniu grzebania w zmywarce stwierdziłem, że zmywarka dostała sepsę. Co chwila to inne błędy, maszyna oszalała. Zacząłem sprawdzać dokładnie przewody przedzwaniając. Problem stanowiła taśma zabezpieczająca na krawędzi drzwi. Jeden z cienkich przewodów okazał się uszkodzony. Rozbebeszyłem taśmę i wszystko stało się jasne. Co najmniej 7 przewodów w różnym stopniu uszkodzonych, co nie wychodziło podczas sprawdzania. Wszystkie grubsze zasilające dobre. Wymiana wiązek powinna załatwić sprawę.

Nie dziwne że diabeł w nią wstąpił, dzięki za pomoc.

Dodano po 18 [godziny] 8 [minuty]:

Kurczę coś wiązka w mojej zmywarce ma inne oznaczenia jak na stronie North.pl i na bekoczęści
    moje 1756700600

Sklepowe
    North 1765350100
    https://north.pl/karta/wiazka-kabli-do-zmywarki-beko-din-5834,562-CR-CMM8-CGU.html

Bekoczęści 1765350600
    https://www.bekoczesci.pl/beko-din-5834/wiazka-przewodow-1765350600
    Kilka kabelków a strasznie to drogie.
    Może ktoś ma w rozsądnej cenie jakieś zamienniki? Połączyłem na szybko i na razie chodzi, ale bez wymiany uszkodzonych przewodów na dłuższą metę się nie obejdzie :(

0
  • Pomocny post
    #12 25 Lis 2018 17:21
    zhudomel
    Specjalista AGD

amagama1 napisał:
    bez wymiany uszkodzonych przewodów na dłuższą metę się nie obejdzie
    Obejdzie się.
    amagama1 napisał:
    Połączyłem na szybko i na razie chodzi
    To połącz (polutuj) powoli, dokładnie i zaizoluj, i będzie chodzić na więcej razy.

0
  • #13 25 Lis 2018 17:35
    amagama1
    Poziom 9  

zhudomel napisał:
    To połącz powoli, dokładnie i zaizoluj, i będzie chodzić na więcej razy.

Połączyłem poprzez zaciśniecie przewodów w tulejce i zabezpieczyłem termokurczem. Połączenie jest solidne ale nie elastyczne co w tym przypadku ma znaczenie. Na razie jej jeszcze nie składam, może coś wymyślę.

0
  • Pomocny post
    #14 25 Lis 2018 17:43
    zhudomel
    Specjalista AGD

Przesuń poszczególne przewody w górę lub w dół. Tak, żeby zakręt nie przypadał w miejscu łączenia.

0
  • #15 06 Gru 2018 18:37
    amagama1
    Poziom 9  

Przewody zabezpieczyłem, zmywarkę poskręcałem, na razie śmiga. Koszt naprawy około 20-30 złotych, trochę czasu i cierpliwości :) Dziękuję za pomoc.

0