Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Soft start dla transformatora 3F do spawarki.

12 Lis 2018 07:50 249 9
 • Poziom 29  
  Witam.
  Wystąpił problem ze spawarką BESTER.
  Zostało zmienione zabezpieczenie instalacji z bezpieczników topikowych 25A na nadprądowe C25.
  Problem objawia się tak, że spawarka przy włączaniu zrzuca mi zabezpieczenie C25 co wcześniej nie następowało. Doprowadzenie do spawarki idzie spod licznika przez wyłącznik nadprądowy C25 3F przewodem 4x2.5 miedź ~25m.
  Przewód nie podlega wymianie bo idzie w wylewce w podłodze i nie ma możliwości poprowadzenia innego bo musiałby przechodzić przez remontowane pomieszczenie.
  Spawarka jest w pełni sprawna tylko przy załączeniu ma duży udar prądowy i zrzuca nadprądowy. Wcześniej jak były bezpieczniki topikowe nie było takiego problemu.

  Spawarka jest zasilana trójfazowo i stąd problem z doborem układu miękkiego startu do niej. Nie udało mi się znaleźć modułu miękkiego startu dla transformatora czy silnika trójfazowego. Jedynie falowniki ale nie wydam 900zł na takie coś.

  Pomysł mam taki jak się robi do większych transformatorów toroidalnych czyli rezystor dużej mocy zwierany przez przekaźnik po krótkim czasie.
  W tym wypadku trzy rezystory dużej mocy które zostałyby zwarte stycznikiem po krótkim czasie.

  Taki pomysł by przeszedł w przypadku urządzenia trójfazowego czy powinienem szukać już innej spawarki?

  Dzięki z góry za odpowiedź.

  PS
  W domu jest stara instalacja, bez wyłącznika różnicowo prądowego.
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  alikatek napisał:
  W tym wypadku trzy rezystory dużej mocy które zostałyby zwarte stycznikiem po krótkim czasie

  Stateczniki od rtęciówek 400W zamiast rezystor ów też dadzą radę.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Witam . Na elektrodzie jest gdzieś schemat miękkiego stary do transformatora 3 fazowego . Sam go też zrobiłem i powiem że w spawarce SPB315 i zabezpieczeniu nad prądowym B20 ani razu nie wyskoczyły mi zabezpieczenia . Ja dałem stycznik SLA32 ( taki miałem ) z cewka na 400V a styki zmostkowałem rezystorami 100om/50W .
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Zastosuj 3 kondensatory mocy biernej i połącz je najbliżej uzwojeń pierwotnych trafa . Powinno pomóc i nie będzie wywalania zabezpieczeń i dużego prądu udarowego . Tylko trzeba dobrać odpowiednią pojemność . Pomysł z zastosowaniem dławików lub oporników też jest dobry ale komplikuje troszkę włącznik 3 fazowy .W tym przypadku zasilanie powinno być dołączane na drugim stopniu a nie przełączane . :|
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Bezpieczniki topikowe są mniej wrażliwe na prąd udarowy więc może najprościej do nich powróć i zastąp nimi C25. Najtańszy i pewny wariant, bez konieczności modyfikowania spawarki. Są zgrabne zestawy 3 bezpieczników na szynę w rozmiarze 3 sztuk C25.