Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć

mariomario 12 Lis 2018 13:03 528 3
  • #1 12 Lis 2018 13:03
    mariomario
    Poziom 18  

Witam,
    Chciałbym zaprezentować prosty 2-kanałowy logger napięcia oparty o mikrokontroler PIC16F1455 ( Link ), choć ze względu na względnie proste realizowane zadanie przez ten logger równie dobrze można użyć innych uC (kod źródłowy zamieszczam w niniejszym artykule). Logger jest przydatny np. przy diagnozie układu elektrycznego w samochodach (łatwo wyłapiemy czy alternator działa jak powinien, spadki napięć na przewodach itp.) oraz bardzo przydaje się przy uruchamianiu innych urządzeń i monitorowanie poziomu (spadków) napięć, dzięki niemu możemy szybko wyłapać gdzie w badanym układzie występują jakieś nieprawidłowości ;) poniżej zamieściłem przykładowy wykres oraz zapis w jakim formacie przesyłane są dane poprzez UART.

PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć

Cechy loggera:
    - 2-kanały
    - szybkość transmisji 9600 baud (UART)
    - uC PIC16F1455 zasilany V, taktowanie 8MHz z wewnętrznego oscylatora
    - możliwość regulacji maksymalnego napięcia mierzonego dla każdego kanału osobno (wymaga rekompilacji zamieszczonego kodu źródłowego)
    - maksymalne napięcie wejściowe prezentowanego loggera to 30V DC/per kanał (istnieje możliwość dowolnej regulacji ale wymaga to przekompilowania kodu), rozdzielczość pomiaru ~30mV dla podanego maksymalnego zakresu (30V)
    - szybkość logowania do wyboru 1 lub 10 sampli/s (wyboru na 1 sampel / s dokonujemy trzymając przycisk podczas podłączania pod USB, domyślnie jest 10 sampli/s)
    - podłączenie po USB do komputera (poprzez dowolny konwerter USB/UART -> PL2303 lub CH340G lub CP2102)
    - jeden przycisk start/stop logowania

PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć

Schemat:
    PIC16F1455 - 2kanałowy logger napięć

Kod źródłowy (kompilowane w MikroC PRO for PIC v7.2, wsady wgrywamy za pomocą programatora PICKIT3):

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ps. Istnieje możliwość aby powyższy logger łatwo i szybko przerobić nawet na 5 kanałowy (dla PIC16F1455) - wystarczy podłączyć pod wyprowadzenia RC0, RC1, RA4 dodatkowe potencjometry i wprowadzić stosowne zmiany w kodzie źródłowym.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 12 Lis 2018 13:12
    mr_grabarz
    Poziom 18  

dwa pytanie jak jest dokładność pomiaru w zależności od temperatury pracy układu? oraz ogólnie dokładność pomiaru? potencjometry mają jaką tolerancję? 10%? 5%?

jak jest pojemność? chodzi mi jak długi może być czas pomiaru?

nie myślałeś dodać zewnętrznej kości pamięci na pomiary? ew. zapis na kartę SD?

• Mitronik
  • #3 12 Lis 2018 13:23
    mariomario
    Poziom 18  

mr_grabarz napisał:
    dwa pytanie jak jest dokładność pomiaru w zależności od temperatury pracy układu? oraz ogólnie dokładność pomiaru? potencjometry mają jaką tolerancję? 10%? 5%?

jak jest pojemność? chodzi mi jak długi może być czas pomiaru?

nie myślałeś dodać zewnętrznej kości pamięci na pomiary? ew. zapis na kartę SD?

1. Potencjometry zamawiane z Aliexpress, dokładności chińczycy nie podali.. ale dokonując indywidualnych pomiarów tych potencjometrów zamiast 50kΩ miały one po 49,6kΩ (choć śmiało można użyć np 100kΩ), wracając jednak do tolerancji temperaturowej potencjometrów to pewnie mieści się w granicach 5%, ale tego nie sprawdzałem.

2. Jakieś kroki już podejmowałem w stronę logowania na pamięć EEPROM (wewnętrzną - bo cały logger ma być maksymalnie prosty :) ) oraz RAM (podtrzymując zasilanie). Podsumowując - TAK, mam w planach, jak zrobię to wstawię na elektrodę. Wersji na kartę SD jeszcze nie próbowałem.