Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wzmacniacz Mesa Boogie 50/50 - Jedna z lamp/gniazd pali się (wzmacniacz nie dzia

12 Lis 2018 13:49 645 14
  • Poziom 11  
    Mam problem ze wzmacniaczem gitarowym Mesa Boogie 50/50. Otóż po włączeniu guzika ON wszystkie lampy świecą się i jest ok, natomiast po włączeniu guzika Standby jedna z lamp zaczyna się grzać i żarzyć do czerwoności, a wokół niej pojawia się coś na zasadzie niebieskiego światła, a na szkle pojawia się czarna sadza.
    Myślałem że być może lampa się spaliła, ale po podmianie pozycjami lamp problem ten występuje z inną lampą na tym samym gnieździe.
    Oczywiście kiedy puszczam sygnał z gitary na wzmacniacz to nic nie słychać.

Przed wyjazdem pół roku temu wzmacniacz działał jak należy, po powrocie odpalam wzmacniacz i już nie działa, w międzyczasie nie był używany i nie mam pojęcia co się mogło stać?
  • Computer Controls
  • Poziom 37  
    W jakim stopniu jesteś zaawansowanym serwisantem? Potrafisz pomierzyć napięcia i zlokalizować
    wyprowadzenia z cokołów lamp? Jeśli potrafisz to pomierz napięcie na S2 tej grzejącej sie lampy i porównaj napięcia obu lamp w końcówce.
  • Computer Controls
  • Poziom 37  
    Potrafisz i masz czym pomierzyć napięcia?
  • Poziom 11  
    Preskaler napisał:

Tak, tylko nie wiem dokładnie czym/gdzie będzie S2?

Wzmacniacz Mesa Boogie 50/50 - Jedna z lamp/gniazd pali się (wzmacniacz nie dzia
  • Warunkowo odblokowany
    To podpowiem, że s2 to siatka ekranująca oznaczana w źródłach anglojęzycznych jako g2.

Moim zdaniem masz problem z polaryzacją siatki sterującej w tej podstawce, czyli S1, a raczej z brakiem polaryzacji. Zmierz napięcie na tej siatce względem masy.

Wzmacniacz Mesa Boogie 50/50 - Jedna z lamp/gniazd pali się (wzmacniacz nie dzia
  • Poziom 37  
    blazkowicz napisał:
    Preskaler napisał:

Tak, tylko nie wiem dokładnie czym/gdzie będzie S2?

Najlepiej mierzyć miernikiem uniwersalnym ustawionym na pomiar napięcia na zakrecs ok. 300V. Możesz pomierzyć wszystkie wyprowadzenia cokołu (podstawki lampowej) tej grzejącej się lampy.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Napięcie na anodach lamp koncowky mocy 450V, na S2 - 436V, na S1 - minus 60V, zarzenie - 6.3V Wzmacniacz Mesa Boogie 50/50 - Jedna z lamp/gniazd pali się (wzmacniacz nie dzia .
  • Warunkowo odblokowany
    Zepsułeś całą zabawę...
    To nieedukacyjne w przeciwieństwie do samodzielnego znalezienia i lektury karty katalogowej.
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    brak biasu czyli ujemnego napiecia na siatce pierwszej. Tylko nie katuj lamp człowieku. Wszystkie pomiary wykonuje się zwyjentymi wyjętymi lampami.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Nie tylko lampy, ale i wyjściowy transformator też nie będzie wdzięczny za takie eksperymenty!
  • Poziom 11  
    Ok jutro powyciągam lampy, pomierzę napięcia na tym grzejącym gnieździe i dam znać.

Intryguje mnie co się mogło stać, że przestał działać i jest problem z tym napięciem? Bo "samo" to się raczej tak zrobić nie mogło...?
    Coś czuję że pewnie ktoś źle podłączył/odpalił jak mnie nie było i coś wywaliło.

A i nie wiem czy to oczywiste, ale dodam że wzmk jest US i działa przez transformator.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, blazkowicz! Przedstawiam ci schemat zasilania wzmacniacza z oboma wariantami - Europa i USA. Wzmacniacz Mesa Boogie 50/50 - Jedna z lamp/gniazd pali się (wzmacniacz nie dzia
  • Poziom 43  
  • Poziom 11  
    Temat zamknięty, schematy mnie przerosły, oddałem do serwisu za co skasowali mnie 300zł.
    Przy okazji odradzam firmę FC Tronik Z.U.H.E F.C. Tronik Cezary Fabrycki Włocławek - kondensator wart 2grosze na paragonie kosztował 99zł.